deringen na tol de klasse, die doorgaat onder den naam van Hollandsche boeren. De onderteekenaars zeggen, dat de naam van Gladstone van tijd tot tijd hunne eenzaam gelegene boerenplaatsen heeft bereikt als van een beroemd staatsman en redenaar, die schitterende diensten heeft bewezen aan de zaak der vrijheid van het menschdom en trouw is aan zijn geweten, en dat zij zich tot hem rigten, omdat zij hebben vernomen, hoe het onregt, eenigen duizenden Hollandsch-Afrikaansche boeren aangedaanzijne sympathie had verwekt en hem eene uiting van besliste afkeuring en veroordeeling had afgedwongen. Zij drukken hunne droefheid en verontwaardiging uit, dat hunne Transvaalsche vrienden en verwanten plotseling in directen strijd met een plegtig aangegaan tractaat van hunne onafhankelijkheid zijn be roofd en zulks juist door de mogendheiddie tot het laatst zoo kwistig is j' geweest met hare betuigingen van de zuiverste vriendschap en toegenegen heid. Vervolgens worden in het adres de voor de aanhechting aangevoerde gronden wederlegd. Voorts geven zij te kennen, dat de toestand thans zoo danig is geworden dat hunne verwanten o. a. reeds zoo goed als eenparig hebben besloten alle maatschappelijke en handelsrelatiën met Engeland al te breken, en dat H. M. militaire autoriteiten in de Transvaal dientenge volge verpligt zijn haar proviand tegen enorme kosten van Natal en elders honderden mijlen ver te halen. De eenige hoop der onderteekenaars en hunner verwanten over de Vaal rust op den heer Gladstone en op die andere grootmoedige zonen van Brittannië. die nog nooit hebben geaarzeld zich in de bres te stellen voor de verongelijkten en verdrukten en zij vra gen zijnen magtigen invloed bij voortduring te willen wijden aan het her stel der Transvaalsche onafhankelijkheid. FKiNKRIJk. De Francais deelt mede, dat de regterzijde van den senaat eene bij eenkomst heeft gehouden, waarin van gedachten is gewisseld over het min of meer nuttige van eene interpellatieover de decreten van 29 Maart aangaande de niet erkende geestelijke congregatiën. Het bleek, dat de ge voelens ten dezen verdeeld waren, maar men was hel hierover eens, dat er niets te beginnen was zonder medewerking van de eenige leden van het linkercentrum, de heeren Jules Simon, Dufaure. Laboulaye enz. Er werden dus vijf gedelegeerden benoemd, om met de leden van genoemde groep, die het bekende art. 7 hebben helpen verwerpen in onderhandeling te treden. Naar men zegt zou de heer Emile de Girardiu zijn ontslag nemen als afgevaardigde van Parijs en zich uit het staatkundig leven terugtrekken. Generaal Vinoy, onlangs als kanselier van het Legioen van Eer door generaal Faidherbe opgevolgdis in 80-jarigen ouderdom overleden. Ge durende den Duitsch-Franschen oorlog was hij kort vóór de overgave te Sedan met een legercorps ter versterking van Mac-Mahon naar Sedan opgerukt, doch kwam te laat om aan het gevecht te kunnen deelnemen. Vinoy speelde gedurende de belegering van Parijs eene belangrijke rol. Toen later de communards de magt te Parijs in handen kregen en de //Versaillers" de belegering van Parijs ondernamen, voerde Vinoy het bevel over de reser vetroepen van het leger van Versailles, met welke hij herhaaldelijk aan den strjjd deelnam. De Rëp. {rang. kondigt de vorming aan van eene vrouwenvereeniging tot het verplegen van gekwetste en zieke militairen in den oorlog. De ver- eeniging zal bestaan uit drie afdeelingen. Tot de eerste afdeeling zullen behooren de leden, die jaarlijks eene bijdrage leveren van 10 a 20 fr.; tot de tweede de leden, die in oorlogstijd zich lot persoonlijke diensten ver- pligten; tot de derde die geld en diensten verstrekken in de commissiën of ambulancen. De vereeniging stelt zich ten doel onderwijs in het verplegen van zieken te geven, opdat hare leden in staat gesteld worden wezenlijk goede diensten te verleenen. Onlangs werden negen paarden door den keizer van Marokko voor den president der republiek opgezonden. Elkeen was nieuwsgierig om de prach tige Afrikaansche dieren te zien. Toen zij echter te Parijs aankwamen, zegt Figarovond men ze in het geheef niet schoon. Na onderzoek is ge bleken dat de paarden dezelfde niet zijnwelke de keizer gezonden heeft. Deze laatste dieren werden op hunne reis van Fez naar Tanger verwisseld. Er is bedrog gepleegd, doch door wie? Naar aanleiding van de werkstaking onder de katoenwevers te Bolbec en elders, een gevolg van de noodzakelijkheid der fabrikanten om de loonen met 10 pCt. te verminderen, verklaart het Journ. des Déb. het zeer te be treuren dat er tegenwoordig voor den arbeid der katoenweverijen zoo wei nig navraag is, doch het blad vreest dat dit gaandeweg nog wel erger zal worden. Terwijl de uitvoer van andere weefsels sedert 50 jaar steeds toe neemt, is bij 'het katoen juist het omgekeerde het geval. Van 1837 tot 1846 werd jaarlijks slechts voor 135 millioen francs zijde uitgevoerd, in 1877 daarentegen voor 259 millioen. De uitvoer van wol is van 75 tot 325 millioen gestegen. Die van katoen echter van 97 op 62 millioen gedaald. Te Parijs is een agent in assurantiën gevangen genomen, die, om de provisie te genieten, een aldaar gevestigde verzekering-maatschappij gedurig brieven deed toekomen van aanzienlijke personen en firma's, waarin zy verklaarden, zich bij die maatschappij door zijne tusschenkomst te willen verzekeren, welke brieven hij echter alle zelf geschreven had. Toen hij onlangs een brief kreeg van den minister van financiën, vond de directie de zaak wel wat vreemd; zij zond hem een remise van fr. 30000, waarom hij gevraagd had, maar besloot hem eens naauwkeurig na te gaan. En nu bleek het weldra dat de ijverige agent slechts een opligter was. De Jezuïten te Rijssel hebben het gemeentebestuur voor de regtbank gedaagd om schadevergoeding te erlangenvoor de in hun inrigtingen inge worpen vensterruiten. De gemeente heeft daarop de schade laten taxeren, 'welke terstond is vergoed. DUITICHLAND. Te Hamburg is men over het aan den bondsraad overgelegde plan tot inlijving van Altona en de voorstad St. Pauli bij het Duitsche tolgebied zeer ontevreden. Er is daardoor eene groote verbittering ontstaan. Een der Hamburgsche bladen wijst er op, dat St. Pauli reeds sedert jaren met Hamburg één geheel uitmaakt, dezelfde belastingen betaalt, onder hetzelfde bestuur staat voor alle zaken van handel, scheepvaart, nijverheid en onder wijs en ook niet meer, als vroeger, eene zelfstandige politie bezit. En niet alleen voor den vorm is St. Pauli met Hamburg tot ééne stad zamenge- groeid, maar het is een onontbeerlijk deel van de handelplaats Hamburg geworden. Juist in het zuidelijk, bij de Elbe gelegen gedeelte van St. Pauli bevinden zich de landingsplaatsen, de pakhuizen en de plaats van afvaart der schepen van de Hamburg-Amerikaansche stoombootmaatschappij, de groote markt, kortom het centrum van handel en verkeer. Aan het voorstel zijn geene 'onderhandelingen voorafgegaanwaardoor Pruissen met Hamburg tot eene schikking trachtte te komenden Hamburgschen senaat is zeis geene kennis gegeven van het bestaande plan. De reden waarom Hamburg moet gestraft worden, moet eenvoudig daarin worden gezochtdat het de verkeerde gevolgen van Bismareks tolpoiitiek heeft iu het licht gesteld. Zoo iets mag niet ongestraft geschiedenen daarom stelt de rijks-kanselier de onmiddel lijke en gewelddadige annexatie voor van een der belangrijkste deelen van de Hamburgsche vrijhaven, natuurlijk als eersten stap, waarop spoedig ver dere zullen volgen. De visscherijtenloonstelling te Berlijn is in de eerste week na hare opening door ongeveer 50000 personen bezocht. RUSLAND, De op bevel van den Russischen dictator begonnen herziening der ad ministrative besluiten, waarvan lieden het slagtoffer geworden waren, die verdacht werden van nihilistisch-revolutionaire beroeringen, heeft ten gevolge gehad, dat reeds 6000 personen op vrije voeten gesteld zijn en van politie- toezigt werden ontslagen. Ter gelegenheid van de viering van den verjaar dag van den Czaar verwacht men nog verdere begenadigingen, ja misschien wel een gedeeltelijke amnestie, zooals vorige jaren wel meer het geval was. TURK IJ E. Aan de grenzen van Albanië blijft de toestand nog altijd zeer gespan nen. De Albanezen die den afstand van grondgebied aan Montenegro ge welddadig willen verhinderen, krijgen steeds versterking. Prins DodaPrenk, het hoofd der Miridieten, moet zich voor hen verklaard hebben. Christenen zoowel als Muzelmannen zijn eensgezind in het verzet tegen het gehate Mon tenegro en naar alle waarschijnlijkheid zouden zij ook eensgezind zijn te gen de I'orteindien deze dwangmaatregelen tegen hen mogt nemen. In sommige streken moet de Hodschap begonnen zijnden heiligen oorlog tegen Montenegro te predikenen de gisting heeft zich reeds in aanvallen op kleine Montenegrijnsche wachtposten geopenbaard. Seyfoulah, Aristarchi-bey en hunne medepligtigen, beschuldigd van majesteitsschennis wegens het verzinnen van een complot tegen den Sultan met het doel om dit voorgewende complot aan het licht te brengen, zijn tot levenslange verbanning veroordeeld. PER TELEGRAAF. LONDEN, 30 April. Granville ontving heden namiddag een officieel be zoek van de gezanten Lobanofï, Musurus, Karolyi, Menabrea en andere leden van het corps diplomatique. ROME, 30 April. De koning heeft gehoor verleend aan de voorzitters van den senaat en de kamer, benevens aan eenige andere personen, om hen over den toestand te raadplegen. Men zegt, dat de tegenwoordige ministers zullen aanblijven als cabinet d'affaires of plaats zullen maken voor een ander cabinet d'affaires lot de algemeene verkiezingen. Er is in elk geval nog niets beslist. Waarschijnlijk zal dit morgen gebeuren. De koning heeft Farini ontboden. LONDEN, 1 Mei. Graaf Cowper is benoemd tot onderkoning en lord Ohagan tot lord-kanselier van Ierland. WEENEN, 1 Mei. Bij de heden plaats gehad hebbende premiëntrekking der Oost. aandeelen 1860, a 250 fl.zijn de volgende seriën met nevens gaande prijzen uitgeloot: serie 14663, n°. 15 300.000 fl.; serie 11292, n". 5 50.000; serie 3534, n". 9 25.000 fl.; serie 7560, n°. 12 10.000 fl.; serie 8349. n°. 6 10.000 ff PARIJS, 1 Mei. Het Journ. off. deelt de benoeming mede van den heer Léon Say tot ambassadeur te Londen. De Mot d'Ordre meent te kunnen verzekeren, dat verleden Donderdag verscheidene besluiten tot volkomen kwijtschelding van straf door den president Grévy geteekend zijn. De generaal Cbanzy zal op 4 dezer Petersburg verlaten, om naar Parijs terug te keeren. Wanneer men den Nieuwen Rijn passeert en men nadert het groouTCon^ fection-Magazijn van den Heer M. CAHEN en bezigligt de elegante étalage van Heeren- en Kinderkleedingstukken, die zoowel door vorm als bewer king elegant zijn, en de prijzen zoo spotbillijk, dat men zich moet afvra gen: hoe is het mogelijk? geheele Mans-Costumcs, Jas, Pantalon, Vest, gemaakt en al, 13.50, 16, 18, 2124. 28, 32, 36. ƒ42, ƒ45, en die prachtige Demi-Saisons van 9.50, 11.50, 14, ƒ17.50, ƒ21.50. die groote keurige Kinderpakjes van 1.70, 2.50, ƒ3.25, ƒ4, 5 en ƒ7, Broeken, Vesten, Overhemden, Boor den, Cols, Handschoenen, alles zoo spotgoedkoop geprijst, moet men zich waarlijk afvragen: is hel niet schande voor onze Nederlanders, om dan in Parijs of Brussel te koopen? Neen, dat behoeft nu waarlijk niet, zijn geld in het buitenland te besteden, en onze industrie benadeelen. Neen, Nederlanders, het zoude schande zijn. als gij niet eerst onderzocht, of gjj bij uwe landgenooten niet even zoo soliede uwe kleederen koopt, en zoo goedkoop als in Parijs of Brussel. Wij recommandeeren u een bezoek te brengen in het groote Magazijn en Kinder-Confectie van 91. CAHEX, Nieuwen Rijn 33. AkABEniE-\IEl W». PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den l,len Mei de heer N. J. E. de Voogt, geb. te .Mijdrecht, in de pegts- wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Bijdrage tot de kennis van art. 192 der Grondwet. ZWOLLE, 30 April. Tarwe 10 a 10.50, rogge J 7 k f 7.50, boekweit f 7.50 a 8gerst 6 a ƒ6.50aardappelen ƒ2.40 k J 3 alles per HL. Bo ter per ICG. ƒ1125 a ƒ1.50, per 20 KG. of j vat prima kwal. ƒ29.50 a ƒ30.50 afwijkende soort ƒ28 k ƒ29 tweede soort ƒ25 k 27. Eijeren 3.50 k 4 per 100 stnks. ZWOLLE, 30 April. Vee. Nadat gisteren op de 9e te 'sGrevenweg gehouden voormarkt groote handelsdrukte bestond en de zoogenaamde stalhandel gedurende de afgeloopen week aanzienlijk mag genoemd wordenwas de overgroote aanvoer van heden, ruim 1500 stuks, te groot, om veel verkocht te krijgen. Met het oog op het schrale weder zijn de prijzen algemeen lager en bleef er heden natuurlijk veel onverkocht. Op de varkensmarkt waren ruim 600 biggen, ruim 350 overloo- pers, drachtige en vette varkens aangevoerd. De prijzen bleven als vorige week. Huiden. Gedurende de maand April zijn alhier navolgende prijzen besteed: koe- en ossenhuiden 17 k 18 ets, stieren dito 15 a 16 ets, van pinken 23 k 24 ets, van vette kalveren 28 k 30 ets, alles per j- KG. verseh, terwijl voor prima gezou ten koe- en ossenhuiden, behoudens gewone conditie, p. m. 23 ets en voor mindere soorten p. m. 20 ets per KG. besteed is. Paardenhuiden met staarten en manen 7 k ƒ8, zonder dito 6.50 k/7, Friesche schapenvellen ƒ3.25 k/4.50 Drentsche dito ƒ1.25 k ƒ1.75, nuchtere kalfsvellen 1.20 k ƒ1.50, alles per stuk. De stem ming is willig. MASTENBROEK, 30 April. Hooi, p. m. ƒ3 per 500 KG. duurder, een ge volg van het schrale weder der laatste dagen. Stroo onveranderd. VLIJMEN, 30 April. Hop voortdnrend zonder eenige handelsbeweging. Te .Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6