BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 3 Mei 3880, If9. 303 BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Gisteren namen aan het concours, door /'Arena Studiosorum" alhier, ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan, uitgeschreven, drie gymnastiek verenigingen deel. nam. »Odin" uit Delft, //Olympia" uit Utrecht en "Arena Studiosorum" uit Leiden. De corpsprjjs viel ten deel aan Delft met 516 punten. Leiden behaalde 500 punten, terwijl Utrecht er 474 verkreeg. Bij den wedstrijd voor de sabel viel de prijs ten deel aan den heer van der Made uit Delft, terwijl de heer P. A. J. de Smeth nit Leiden als over winnaar op den degen uit het strijdperk trad. Personele prijzen verwierven: handbrug, de heer R. A. Vogelsang uit Leiden; rekstok, prijs bij loting tusschen den heer Bdtz uit Utrecht en den heer R. A. Vogelsang uit Leiden; ringen, prijs bij loting tusschen den heer van Andel van Veen uit Delft en R. A. Vogelsang uit Leiden. Heden avond wordt de feestviering besloten met een groot assaut en tooneelvoorstelling in den schouwburg. Na den afloop daarvan zal een i plegtige ommegang met fakkellicht door de stad plaats hebben. I Hoewel de uitvoering, gisteren avond door de zangvereeniging der afd. Leiden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst gegeven, een uit sluitend huishoudelijk karakter droeg, willen wij, daar men ons tot de bjjwoning er van had uilgenoodigd, haar niet met stilzwijgen voorbijgaan. Het was er regt huisselijk en gezellig. In het hoven-lokaal der Stadszaal, alléén voor de leden der afdeeling en hunne dames toegankelijk, werden de uitvoeringen, dezen winter gegeven, waardig besloten. Zoowel de solisten als het koor kwelen zich uitmuntend van hunne taak, en niemand der aanwezigen zal niet dan "dankbaar" en //voldaan" deze uitvoering hebben bijgewoond. Scheen het ons enkele malen toe of het koor voor dit betrekkelijk kleine lokaal niet wat te sterk was, de eenheid van opvatting aan zuiverheid van uitvoering gepaard, wischle die bedenking spoedig uit om alleen voor een aandachtig luisteren en stil genieten plaats te maken. Dat het den solisten: mej. C. Esser, uit Amsterdam (piano), en onze stadgenooten de dames Middendorp (sopraan) en Gripekoven (alt), en de heeren de Goey (tenor) en F. Driessen (bas) niet aan toejuiching ontbrak, behoeven wij naauwelijks te vermelden. Vooral bij de uitvoering van het voorlaatste nommer van het programma: "Geistesdrang", kwam daaraan niet eerder een eind, dan nadat de componist en directeur, de heer Dan. de Lange, zich voor het publiek vertoond had. Wij hopen in een volgend saizoen de nog jeugdige zangvereeniging meer malen te mogen hooren en wenschenzoowel haren verdienstelijken direc teur als de dames en heeren van het koor, dan niet minder succes toe als zij dezen afgeloopen winter en ook gisteren avond mogten inoogsten. Op de gisteren door onS opgegeven nominatiedoor het kiescollegie der lierv. gemeente alhier geformeerdis vermeld dr. J. Ph. van der Land te Worms; dit moet zijn: J. Th. van der Land, pred. te Wons en Engwier. Heden morgen is een paard, gespannen voor een rijtuig van den heer d. R. te Lisse, aan de Beestenmarkt gevallen, waardoor de beide boomen van dat rjjtuig braken; het paard heeft geen letsel bekomen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 52 tot 71 volwassen personen en 4 tot 11 kinderen. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onderwijs werden voor de acte in de handwerken geëxamineerd 13 candi- datèn; 3 werden afgewezen en 10 toegelaten, als: mej. J. M. Bouman, uit Maassluis, voor smaak; R. C. Heijermans, voor nut; J. Kol, voor nut; P. J. van Kuyk, voor nut en smaak; J. J. Lagewaardl, voor nut; A. J. van der Landen* voor nut; M. van Schaardenburghvoor smaak; M. Th. van der Valk, voor nut; J. M. Ockers, voor smaak; M. J. Braus, voor smaak, allen uit Rotterdam. Het stoomschip Conrad.van Amsterdam naar Batavia, is op 29 April van Suez vertrokken. Het gezamenlijk getal lotelingen voor de nationale militie, die zich in dit jaar, overeenkomstig art. 150 der militiewet, hebben aangeboden om bij de zeemilitie te dienen, overtrof weder verre het bij art. 5 dier wet gesteld maximum. Evenals in de laatste jaren is derhalve door den minister van binnenlandsche zaken tot eene evenredige verdeeling, overeenkomstig art. 3 van het kon. besluit van 23 Febr. 11., overgegaan. De confessionele vereeniging hield eergisteren hare jaarlijksche alge- meene vergadering onder voorzitterschap van ds. Féllx. Blijkens het uitge- bragt verslag was het getal leden afnemende. Van het bestuur moesten af treden d5. J. D. B. Brouwer en baron de Geer van Jutfaasdie beiden werden herkozen; terwijl in plaats van de hh. de Harlog en Teding v*an Berkhout, die zich in den loop van het jaar genoodzaakt hadden gezien te bedanken gekozen werden dr. Rutgers van Amsterdam en dr. Gerth van Wijk van 's Gravenhage. De burgemeester van Bodegraven, meldt de N. R. C., reed gisteren met paard en rijtuig te Oudshoorn langs den Rijn. toen het vurige beest voor eene in werking zijnde heimachine schrikte, en bij 's Molenaarsbrug met rijtuig en al in den Rijn viel. Gelukkig zijn de burgemeester en een boer, die bij hem in het rijtuig zat, met veel moeite gered, maar het paard is Verdronken. In eene gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdamwerd medegedeeld dat de ont vangsten naauwelijks voldoende waren geweest om de uitgaven te dekken en een bedrag van ƒ5000 van de reserve is aangewend moeten worden tot nood zakelijke herstellingen aan gebouw en terrein, waardoor het bedrag der reserve tot op 9000 was verminderd. Als oorzaak daarvan werd opgegeven de sluiting van het gebouw gedurende 19 dagen wegens het overlijden van HH. KK. HH. den prins van Oranje en prins Hendrik. Ook de felle koude, die plotseling in 'het najaar van 1879 is ingevallenhad zóó nadeelig op de exploitatie gewerktdat de winst der tien eerste maanden van het jaar geheel was verzwolgen door het verlies op exploitatie in de maanden No vember en December. Tegenover die ongunstige omstandigheden stond, dat de gewone exploitatie steeds bevredigende resultaten afwerpt. De Javanen van de Celebes, die te Amsterdam aangehouden waren, zijn, na verhoor van geloofwaardige getuigen, onmiddellijk op vrije voeten gesteld. De drie gebroeders Lavertu, de bekende paneelzagers, zijn gisteren van Amsterdam naar Leeuwarden overgebragt. Men meldt uit Zwolle van gisteren: De twee compagniën van het 8« reg. inf., onder bevel van de kaptt. de Wijs en de Citter, zijn heden per spoor naar het nieuwe garnizoen Arnhem vertrokken. De muziek der ste delijke schutterij deed het garnizoen uitgeleide. Al de officieren van de artillerie-schietschool thans aanwezig en der schutterij waren in uniform aan het station. Voor de betrekking van hoofdonderwijzeres aan de openbare meisjes school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Zwolle is de volgende voordragt opgemaakt: mej. J. C. Langerveldt, te Dordrecht; A. C. H. Roodhuyzen, te Utrecht; M. E. Schuurman, te Wieldrecht; A. M. Will, te Leiden; M. J. Sandbei'g, te Amsterdam. Te Winterswijk is een groot dennenbosch gedeeltelijk weggebrand. Bijna gelijktijdig stond het aan drie hoeken in vlam. Men denkt aan moedwil. De schade is nog al aanzienlijk. Men meldt uit Meppel: Eene ongewone beweging onder de eenden op de boerderij van G. Veen in den morgen van Dingsdag was oorzaak, dat men ging zien wat de aanleiding was van het rumoer. Bij de nesten ko mende, bemerkte men in een daarvan een vrij krachtigen aap, die zich daar zeer op zjjn gemak gevoelde en eerst op de nadering van menschen de vlugt nam naar een naburig houtstekwaar men hem niet kon volgen. Hij moet ontsnapt zijn uit eene slaapstede, waar zijn meester, een kermisreiziger, intrek genomen had. De uitslag der inschrijving voor eene provinciale geldleening in Fries land van 350.000 tegen 4 pCt.a pari, is geweest, dat in het geheel is ingeschreven voor 663.000. Te Nisse heeft een hevige brand gewoed, waardoor eene hofstede, met uitzondering van het woonhuis, geheel vernield is. 40 stuks vee, koeijen en paarden zijn in de vlammen omgekomen. Het vee, dat bij dag reeds in de weide is, was tegen den avond om de koude op stal gebragt. Te Venlo zijn in deze maand door de maréchaussées niet minder dan 117 personen over de grenzen van het rijk gebragt, als zijnde allen zonder middelen van bestaan. 's GRAVENHAGE, 1 Mei.. De heer P. A. A. Molenaar, ontvanger der directe belastingen en accijn- sen te Hasselt, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Oudewaler. Aan mej. C. W. Stern, geboren te Londen, is, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der genie van het leger in Nederl. Indië J. S. Broedelet is, op zijn verzoek, ten gevolge van ligchaamsgebrekeneervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De luit. ter zee le kl. D. L. M. E. Keus die der 2e kl. W. Voormolen en de officier van administratie 3e kl. J. P. van Goethemuit Gost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is het schroef- stoomschip Alkmaar, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee G. Door man den 4del1 April jl., en de oefenings-divisie onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes den 16dt° daaraanvolgende te Curasao aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij de hoofdcommissie voor de verloting ten behoeve der watersnood- lijdenden is alsnog ontvangen eene schilderij (Hollandsch landschap) van den overleden Dordtschen kunstschilder C. J. de Vogel, welk kunststuk door wijlen mr. H. G. du Bois, kort voor zijn dood, tot prijs in deze verloting was bestemd. In het geheel werd de tentoonstelling door 19630 personen bezocht. Eergisteren avond en gisteren morgen zijn 40 schuiten te Scheveningen aangekomen. De z. g. binnenlekkers werden besomd van ƒ30 tot 70. Vijf builenlekkers werden van ƒ200 tot ƒ330 en drie loggers met droogschol van ƒ200 tot ƒ450 besomd; ten gevolge der weinige aanbrengst blijft deze soort visch zeer hoog in prijs, eenige partijen bunschol, die medegebragt waren, kostten van /0.60 tot ƒ1.20 per stuk. ENGELANa LONDEN, 30 April. De Iersche leden in het parlement hebben zich verdeeld. Parnell en zijne aanhangers hebben plaats genomen op de banken der oppositie, terwjjl de meer gematigde home-rulers zich hebben geschaard aan de zijde van het ministerie. De eigenlijke werkzaamheid van het parlement zal niet vóór 20 Mei be ginnen. Tegen dien dag zullen de aanvullings-verkiezingen voor de ministers hebben plaats gehad en de troonrede zal dan uitgesproken zijn. In Afganistan heeft weder een gevecht plaats gehad. Op 25 April had generaal Ross eene ontmoeting met eene aanzienlijke vijandelijke strijdmagt die, ofschoon zij dapper vocht, door hem op de vlugt gejaagd werd met achterlating van 1200 gesneuvelden en gekwetsten. t Een matroos, die de heenreis naar West-Indië op de Atalanta groo- tendeels mede gemaakt heeft, toen ziek geworden, ergens aan wal gezet, in een hospitaal verpleegd en thans in Engeland met een ander schip terug gekomen is, verhaalt in de Times, dat op de heenreis het schip, door een hevigen storm overvallen zijnde, meermalen op het punt is geweest van om te slaan. Hij had den kapitein, een uiterst bekwaam man, meermalen eene ongunstige meening over zijn schip hooren uiten. Dergelijke getuigenissen doen omtrent het lot van het met 300 man, meerendeelskadetlenbemande oefeningsschip niet veel goeds verwachten. Gedurende het tijdsverloop van slechts een jaar werden onder toezigt i der "Board of Fisheries" alleen in Schotland 1 millioen tonnen haringen verpakt, ieder gemiddeld 700 stuks bevattende. Rekent men nu, dat er evenveel ongezouten verkocht worden, dan worden er jaarlijks minstens 1400 millioen haringen bij Schotland gevangen. In de Kaapkolonie wordt ten gunste der Transvaal een adres geteekend aan den heer Gladstonelid van het Britsche parlementdoor mannen van Europesche afkomst, aldaar woonachtig en behoorende op weinige uitzon-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5