COURANT. LEIDSCHE N°. 10* 1880. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en jFeestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gimeivteraad 1.85, fr 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant z, De pr(js der Advertenliën is van 1—4 r< LEIDEN, 30 April. In de heden gehouden zitting van den gemeenieraadnam de wet houder de Fremery het voorzitterschap waar. Bij de opening der vergade ring deelde hij mededat de burgemeester hem verzocht had aan den heer commissaris des konings in deze provincie kennis te geven van zijne ziekte, hetgeen hij met leedwezen had gedaan. Een geruime tijd zou noodig zijn tot herstel en daartoe werd een absoluut onthouden van alle werkzaamheid vereischt. Allen zouden zeker den wensch deelen dat dit niet al te lang mogt duren. Die wenscli zou ook niet alleen door zijne betrekkingen maar ook door allen iu Leiden worden gedeeld. Hij drukte ook tevens den wensch uit, dal ook de overige leden, die men wegens ziekte had moeten missen, spoedig in het midden der vergadering mogien terugkeeren. De voorzitter deelde de ontvangst mede cener missive van den minister van binnenlandsche zaken, houdende kennisgeving dat voor het gymnasium «en rijks-subsidie werd toegestaan van ƒ9243, alsmede eene kennisgeving van den heer Hessels, exculeur testamentair van wijlen den heer J. A. Zuur. waarbij deze kennis geelt, dat de overledene ƒ300 heelt vermaakt aan de algemeene armen der stad, op de gebruikelijke wijze te verdeelen. Ingekomen zjjn nog een adres van J. W. Boekwijt c. s. houdende onder steuning van de voorgestelde regeling betredende de bediening der bruggen en een adres van N. J, Vreeburg, tegen het verzoek van directeuren der Leidsche saijetfabriek ter bekoming van een gedeelte der Binnenvestgracht, welk punt heden aan de orde was. Ingevolge zijn verzoek, werd als stads-geneeslieer gecontinueerddf. A. van iperen. Tot onderwijzer 2e kl. aan de school n°. 3 voor minvermogenden werd benoemd J. Buys, te Sluis, en tot hulponderwijzer aan de school u°. 2 voor onvermogenden H. M. Klaver, te Hazerswoude. Aan mej. J. C. de Hondt werd. op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hulponderwijzeres aau de schooi n0. 2 voor minvermogenden. Aan de orde was verder de voordragt betrekkelijk de demping van de Binnenvestgracht bij het Plantsoen. De heer du Riett verklaardedat hij volstrekt niet ingenomen was met dat plan en hij moeijelijk op dien weg kon medegaan. De wandeling aldaar zou er onder lijden en het uitzigt van de huizen op de Binnenvestgracht worden belemmerd, daar het een naauwe straat zou worden. Vooral was hij er tegen daarvoor gelden op te nemen. De heer Scheliema w ees op het plan om pogingen aan te wenden tot het verkrjjgen van eene uitbreiding der gemeente, waardoor men mis schien grond en gelegenheid zou verkrijgen om te bouwen. Hij wilde vooraf zekerheid hebben of de uitgaven die men wilde doen gedekt zouden worden. Zonder dat kon hjj zijne stem aan het voorstel niet geven. De heer van Ileukelom zou zjjne stem aan de voordragt gevenmaar hij had toch be zwaren, namelijk het dempen der gracht. Stelselmatig met het dempen van grachten door te gaanachtte bij een verkeerden maatregel. Die grachten w aren noodzakelijk. Ook het afbrokkelen van de wandelplaats betreurde bij. Hem lachlte eer toe een grooter plan tot verbreeding van het Plantsoen, aan de singelzijde, waarvan hij eene ruwe schets gaf. De heer Cock had ook en kele bezwaren; zijn hoofdbezwaar was van floanciëlen aard. 01 er gega digden voor den bouwgrond zouden komen, wist hij niet. maar zijn bezwaar kon weggenomen wanneer den weg gevolgd werd die men vropger had gevolgd aan de lloogewoerdspoorlnamelijk het terrein, naar de leekeniu- gen, te verkoopenvoor dat er onkosten werden gemaakt. Hij wenschte ook nog nader te overwegen of hel wel zaak was hel Liernur-slelsel hierbij op te nemen. Men kon op die wijze en wel toe komen dat stelsel binnen te smokkeleu. De heer van der Zweep achtte dit laatste wel theoretisch mooi. maar moeijelijk uitvoerbaar. De percelen moesten afzonderlijk, naar verkiezing, verkocht kunnen worden. Bij verkooping en bloc kwam er niets van. De heer de Laat de Kanter betoogde, dat er van hel Plantsoen weinig zou afgenomen worden, dal lot wandeling strekt, liet uitzigt van de huizen op de Binnenvestgracht zou belemmerd worden, maar of de buurt, die daar komen zou, tot nadeel der bewoners zou strekken, geloofde hij niet. Of de zaak niet waard was er geld voor uit te gevendaarvan kon hij de verzekering niet geven; bij bezat de gave der profetie niet, maar het voorstel was gegrond op het bestaande gebrek aan geschikte hui zen en gebrek aan bouwterrein. Hij geloofde, dat het voorstel rationeel was en voordeel voor de toekomst beloofde. Er was in den laatsten tijd neiging om Leiden lot woonplaats te kiezen. Wat betreft de uitbreiding der ge meente. daartoe was de eerste stap nog niet gedaan, zoodal men niet weet wanneer de laatste zal gedaan worden. Aan den gezondheidstoestand zou de demping geeu schade toebrengen. Hel denkbeeld van den heer van Heu- kelom, om een deel van den singel aan het Plantsoen te trekken, lachtte ook hem toe, maar het zou kostbaar zijn. Het zou verkeerd zijn om 47 percelen grond in eens onder den hamer te brengenmen zou gaandeweg aanvragen moeten afwachten of veiling houden. De heer Libreeht Lezwjjn verklaarde, dat ook hjj niet met hel plan was ingenomen, want daardoor werd licht en lucht benomen aan 80 huizen. Hij zou ook gaarne zekerheid willen hebben door den verkoop voor de demping. De heer van der Lilh betuigde zijne ingenomenheid met het plan. Zijns inziens werd door het dempen »c prijs der Courant is per vierendeel jaai s 1.50franco p. p. 2. i.'t'o p.p. 2.35. Het Verslag afzondirlijl: is verkrijgbaar voor f 2.50 n verkrijgbaar voor 5 cents. els 1.— iedere regel meer 25 cents. van dergelijke grachten de gezondheidstoestand verbeterd. Wat het financiële betrof moest men er op letten dat later door de belastingen dc inkomsten zullen vermeerderen. De heer Versier was aanvankelijk voor het planmaar na gehoord te hebben hetgeen lot verdediging was aangevoerd, niet meer. Hij had gedacht dat de commissie van fabricage zou bestormd worden door aanvragen, maar niet dat men perceeltje voor perceeltje wilde afzetten. De heer Damsté had dit plan met onverschilligheid begroet. Een argument zou heui echter er toe overhalen, nameljjk dat er lamiliën zjjn die zich hier willen vestigen, maar dit niet doen, omdat zij geene huizen naar haar zin kunnen vinden. De heer Driessen was van gevoelen dat. bijaldien de stad den grond kosteloos afstond, zij nog eene goede zaak zou doen. Nadat nog enkele leden het woord hadden gevoerd deed de heer Libreeht Lezwijn hef voorstel om alvo rens over lejgaan tol dempen eerst over te gaan lot den verkoop der percelen. Dat voorstel, voldoende ondersteund, werd verworpen met 15 tegen 5 stemmen en daarna werd de voordragt aangenomen met 16 tegen 4 stemmen. In behandeling kwam nu de voordragt betreffende den prijs van het gas. De heer van lterson stelde vtor dal de vergadering zou beslissen over de qualiteit van het gas. alvorens te handelen over den p-ijs. Hiermede ver- eenigde zich de geheele vergadering. De heer Cock drukte zijne bevreem ding uil dat het rapport over het gas, door een deskundige bij commissaris sen ingediend, niet was gedrukt. De voorzitter zeide dat het op de leeskamer ter visie had gelegen en dat hij van meeniug w as dat over hel drukken van dal rapport eerst bedoelde deskundige, prof Rijke, zou moeten worden geraadpleegd. De heer Cock drong op het openbaar maken van het rapport aan en prol. Rjjke zou er zeker in toestemmen. De heer van lterson verklaarde dat hij over het gas. naar aanleiding van dat rapport, wilde spreken, maar dat hij dit nu niet doen kon wegens het door den voorzitter uitgebragt gevoe len. Ten slotte werd besloten de voordragt aan te houden en inmiddels van prof. Rijke vergunning te vragen tot het drukken van het rapport. De voordragt tot verplaatsing van de Pinkster-vacantie aan de hoogere burgerschool tot later, gedurende de maskeradefeesten. werd goedgekeurd, alsmede die tot verplaatsing van den hulponderwijzer II. M. Wuystcr. Ook werden goedgekeurd de voordragt lot verkoop van inschrijving op het grootboek en een suppletoire staat van begrooting. dienst 1879. Tegen het verzoek van F. C. Magnenat, om een kiosk te plaatsen voor den verkoop van dagbladenverklaarde zich dc heer Damsté. Het werd met 13 tegen 7 stemmen toegestaan. Het verzoek van directeuren der Leidsche saijet fabriek. ter bebouwing van een gedeelte der Biunenvestgrachl. werd aan gehouden tol het doen van een nader onderoek. De voordraai lot overdragt van de huur van lokalen in de Nieuwsiraat en die betreffende de tijdelijke voorziening in het leekenonderwijs aan de hoogere burgerschool werden goedgekeurd. De voordragt tot overdragt van de concessie voor den aanleg en exploitatie van paardenspoorwegen in deze gemeente aan de Tramway Trust-Company te Londen, vond bij verschillende leden bestrijding. Men kende veel gewigt toe aan het door den siads-advocaat uitgebragt advies en meende dat men reeds waarborgen genoeg uit de hand had gegeven en niet verder mogt gaan. Door den heer de Laat de Kanter werd de voordragt verdedigd. De voor dragt werd met 11 tegen 9 stemmen verworpen. Ten slotte werd nog toegestaan het verzoek van den raad van administra tie van hel Invalidenhuis tot hel leggen van een sloep. Dc beneden-lokalen der Stadszaal boden gisteren avond een waarlijk grootsch en indrukwekkend schouwspel aan. In de groote zaal, daartoe door de zorgen van het bestuur doelmatig ingerigt. waren ongeveer 2000 bouwkundige teekeningen der leerlingen van het Genootschap '/Mathesis Scienliarum Genitrix" geëxposeerd; terwijl in het neven-lokaal er ruim zooveel van de leerlingen der handleekenschool dier inrigting tentoongesteld waren. Kon men vroeger, toen de gewone jaarljjksche tentoonstelling in de schoollokalen van het Genootschap zelve geschiedde, door de meer be perkte ruimte slechts ten deele een blik slaan op hetgeen jaarlijks door di! leerlingen van "Mathesis", zoowel op het gebied van het hand- als bouw kundig teekenen geleverd wordt, nu bood de meerdere ruimte gelegenheid aan om de schoone collectie op breeder schaal ten toon te stellen, en kun nen wjj het bestuur met deze eerste proelneming, die de goedkeuring van alle bezoekers in hooge mate wegdroeg, niet dan hartelijk geluk wenschen. Als wij eene keuze moesten doen uit hetgeen, zoowel op hel gebied der boetseer kunst als op dat der bouwkunde en van de teeken-methode naar Dttpuis en naar voorbeelden, zoo ruimschoots was geëxposeerd, wij zouden, en zeker velen met ons, gewis verlegen hebben gestaan. Hier en daar hielp eene aanwijzing van wat door hel bestuur der bekrooning was waardig gekeurd ons die keuze eenigzius gemakkelijk maken, maar, hetzij bekroond of niet, alles wat tentoongesteld waskou niet anders dan op iedereu bezoeker den indruk maken dat, is het onderwijs aan het Genootschap aan kundige mannen toevertrouwd, de leerlingen er uitmuntend partij van weten te trekken. Het verslag over het afgeloopeu genootschapsjaar, door den vqorzitter van het bestuur, prol. dr. Biereus de liaan, uitgebragt. getuigde dan ook op welsprekende wijze van den blmi. waarin deze nu bijna eene eeuw hier ter slede gevestigde inrigting, en die reeds zoovele bekwame mannen aan de maatschappij heeft opgeleverdzich bij voortduring mag verheugen. Mogtcii velen zich maar aangetrokken gevoelen om, wegens hel nul, dat

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1