LËfiDSCHE COURANT. V. 9% WOENSDAG 28 APRIL. BINNEN LA N DSCIIE BEDIGTEN. rr Di> Courant verschijnt dagelijks, Zon- en [Feestdagen uitgezonderd, Ce prijs der Courant is per vierendeel ja ets 1.50, franco p. p.fl. met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de cxpediliekasten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents, De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere repel meer 25 cenls. LEIDEN, 27 April. Bij beschikking van 24 April jl.t afdeeling handel en nijverheid, is, ingevolge magtiging des konings, aan J. L. J. Jansen, le Hillegom, con cessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van eenen stoomtramweg van Leiden naar de Bennebroekerlaan. Bljjkens hierachter voorkomende aankondiging van het bestuur van het genootschap Maihesis Scienliarum Genitrix zal op Donderdag avond 29 dezer in de stads-zaal de uitreiking plaats hebben van de medailles en diploma's aan de bekroonde kweekelingen en tevens de tentoonstelling worden geopend van de teekeningen en werkstukken. liet bestuur heeit gemeend dal de stads-zaal hiervoor geschikter was dan het tot nu toe gebruikte schoollocaaldat daartoe wel wat te weinig ruimte aanbood. Zal dus het tentoongestelde, waarnaar men de uitkomsten van het onder wijs kan beoordeelen, op die wijze beter tot zijn regt komen, wij ver trouwen ook dat velen door het bezoeken der tentoonstelling van hunne belangstelling zullen doen blijken. Die belangstelling kan niet dan aan moedigend zijn voor het bestuur voor de vele zorgen aan die instelling hesleedmaar ook niet minder gunstig werken op den lust en den ijver der leerlingen. Blijkens de toelichting van de suppleloire begrooling van hoofdstuk V stelt de minister de invoering van de wet op het lager onderwjjs op 1 November 1880, waardoor zij op de meest geleidelijke wijze en zonder in de huishouding der gemeenten stoornis te brengenkan plaats hebben. Aan gevraagd wordt voor 2 maanden 4 ton voor vergoeding aan gemeenten en ƒ25000 voor schooltoezigl. Bij de gisteren te 's Ilage gehouden acte-examens voor het lager onderwijs deden voor de acte in de gymnastiek 2 candidaten examen; 1 werd afgewezen en 1 toegelaten: mej. J. H. de Milde de la Faille, uit Dordrecht. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat de examens B der polytechnische school, volgens art. 61-65 der wet regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Junij aanstaande te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dezer examens wenscht af le leggen, moet zich daartoe voor 15 Mei e. k. schriltelijk bij het dep. van binnenlandsche zaken aanmelden, met naauwkeurige opgave tot welke exa mens hij verlangt te worden toegelaten. Bij kon. besluit is eene nieuwe regeling vastgesteld (in werking tre dende 1 Mei aanst.) betreffende de rangorde, de benoeming en de bevorde ring van de ambtenaren der directe belastingen, invoerreglen en accijnsen voor de dienst le water. Met ingang van 20 April is ingetrokken de ministeriele beschikking, waarhy ontheffing is verleend van het bepaalde in art. 1 van het kon. besluit van 28 Mei 1871, dat de visitatie van vee, voor buiten 'slands be stemd, vóór de inlading van schepen niet dan bij dag, tusschen zons op- en ondergang, geschiedt. In het tijdperk van 21 Maart tot 17 April jl. zijn, blijkens bij het dep. van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberiglendoor longziekte aangetast 9 runderen, waarvan 8 in Zuidholland en een in Groningen. In het vorige tijdvak van vier weken waren 5 runderen door die ziekte aangetast. De commissaris des konings in Overijssel is gemagligd tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op Donderdag 13 Mei e. k., ter verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-gene- raal, in plaats van mr. J. A. G baron de Vos van Steenwijk. De Kunstbode deelt mede, dat de heer Robert Gollet, conservator aan •de universiteit te Christiania, aan de Nederl. regering heeft aangeboden een kleine tinnen beker en een stuk gereedschap van ijzer, welke gevonden zijn door den kapitein Garlsen in de puinhoopen van het huis van Barents op Nova-Zembla. De overige door den Noorschen kapitein, bij zijn bezoek op die plaatsgevonden reliquiën van Barents en Heemskerk zijn reeds in het bezit onzer regering. De herren Messchcrt van Voilenhoven c. s. te Amsterdam hebben lot de synode een verzoek gerigt, om medewerking dat hij de vrije universiteit te Amsterdam kerkelijke hoogleeraren worden aangesteld. De commissie, door de synode benoemd, om met adressanten in mondeling overleg le tre den en daarna rapport uit te brengen, heeft aan dien last voldaan. Na breedvoerige bespreking is thans door de synode bij meerderheid besloten, dat 1°. de vereeniging voor elk hoogleeraar een zestal kan aanbieden aan de commissie van voordragt; 2». dat deze dit zestal eenmaal kan 'terugzen den en uit het aangenomen zestal een drietal kan vormen, waaruit de synode heeft te kiezen. Onder directie van den heer S. Hamelink, met de hh J. A. baron van Ilardcnbroek, C. Vermeys en J, W. R. Gerlach als commissarissen, is een Nederlandsche tramwegmaatschappij opgerigt. Zij zal haar werkkring aan vangen met den bouw van een paardenspoor van üokkum naar Veenwou- den. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 300,000, waarvan reeds ƒ60000 bij de oprigting der maatschappij zijn geplaatst. Het stoomschip Prinses Marie is op 24 April van Batavia naar Am sterdam vertrokken en de Voorwaarts is op 25 April aldaar aangekomen. De Prinses Ama'ia. van Batavia naar Amsterdam, is op 25 April van Napels vertrokken. f— Men meldt uit Boskoop aan de IV. li. C De handel in planten met het buitenland wordt met een groot gevaar bedreigd. Volgens de thans be kend geworden conventie, den 17d'» September 1878 te Bern gesloten tus schen de gevolmagtigden der regeringen van Buitsehland, Oostcnrijk-Hon- garije, Frankrijk, Italië. Zwitserland, Spanje en Portugal, ter beteugeling der wrjnluis (phylloxera vastatrix) mogen geen planten vervoerd worden dan onder bepalingen, die met een verbod gelijk staan. Mogl onverhoopt deze bepaling door Duitschland ook op Nederland toegepast worden, dan zou dit ook voor deze gemeente een groote ramp zijn. Ook in België vreest men er de toepassing van, daar blijkens hier ontvangen circulaire de Gent- sche kweekers zich tot den minister van huitenlandsche zaken daar te lande gewend hebben, om het den tuinbouw dreigend gevaar af te wenden. Hel is te hopen, dal onze regering in lijds maatregelen neme om, zooveel in haar vermogen is, Nederland voor dc toepassing der genoemde bepaling te behoeden. Aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Ouderkerk aan den Yssel is door wijlen mej. de wed. P. Hoogendijk Az., geb. de Groot, een som van ƒ4000, vrij van alle reglen vermaakt, onder bedins dal de rente van dit kapitaal iedcren winter in kleeding en dekking zal worden uitgedeeld. Tusschen Berkel en Rodenrijs werd Zaturdag morgen een boeren knecht, die een stier naar het land moest brengen, door dien stier aange grepen en met zooveel kracht in de hoogte geworpen, dat hij op een aan grenzend stuk land leregt kwam. In gevaarlijken toestand werd de man daar gevonden. Te Schiedam is door de politie aangehouden een koopman, die pakjes thee van kilo a 16 cent het pakje trachtte te verkoopen, welke een mengsel van houtskool en afgetrokken theebladeren bevatten. Zijn koop waar werd in beslag genomen en tegen hem proces-verbaal opgemaakt. In de inrigling voor stadsbestedelingen le Amsterdam is dezer dagen als vondeling opgenomen een kind van het vrouwelijk geslacht, dat gevon den was met een briefje bij zich van den volgenden inhoud: "llendrikje oud 4 wekenerbarm u over die kleine." In den nacht van 22 op 23 April jl. zijn in eene weide in den Oud- Prinslandscheu polder, onder Amsteloord, vijf eenjarige vaarzen (hokkelin- gen), behoorende aan de wed. A. Stolk, door honden aangevallen en zoo danig verwond, dat er stukken vleesch uit hun Iigchaam waren gelrokken; al deze dieren zijn daardoor in eene kreek geraakt, twee zijn weer op het drooge gekomen, terwijl de drie overige dood gevonden zijn. De digting van den Vleugeldijk te Pouderoijen, waar in January een doorbraak vielgaal goed vooruitzoodat het werk spoedig opgeleverd kan worden. De polder is droog. Weer loopL hel vee in de weiden en is men druk bezig met de bearbeiding van het bouwland. Omtrent het ongeluk met het rijtuig van II. M. de koningin, meldt men uit Apeldoorn nog het volgende: 11. M. de koningin is gelukkig aan een groot gevaar ontsnapt. Juist toen II. M. van haar dageljjksch ritje teruggekeerd en gelukkig uitgestapt was, reed het rijtuig stalwaarts, toen een der leidsels onder den staart van een der paarden geraakte. De pogin gen, die de koetsier aanwendde om den leidsel weder vrjj le krijgen, deden de paarden doorgaan. De koetsier sprong onmiddellijk uit het rijtuig, wierp zich voor de paarden, doch deze wierpen hem ter neder, trapten

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1