Pl<:n T li LEG li A AF. geslagen en uiteengejaagd, met achterlating van 1000 dooden. De verliezen der Engelschen bedroogen 17 dooden en 115 gekweslen. De orkaan, die de stad Marshfield verwoestte, was een //tornado", die groote schade heeft aangerigt. Door het geheele Mississipi-dal van Wisconsin door Illinois, Jowa, Missouri tot in Kansas deed hij zich gevoelen. Het centrum van den storm bewoog zich over 160 mijlen in een noord-oostelijke rigting langs het James River-dal in Missouri. Verscheidene dorpen westelijk van Marshfield werden verwoest, totdat de storm om 6 uur des avonds deze stad bereikte, die, 217 mijlen zuid-westelijk van St. Louis gelegen, 1500 inwoners telt. Toen de treinen met geneesmiddelen enz. aankwamen uit Springfield, bij welke stad eveneens 50 menschen gedood waren, ston den er nog slechts 14 huizen en was er bijna niemand te vinden. Er zijn 78 ljjken voor den dag gehaald en 100 gewonden worden verzorgd. De toegebragte schade wordt op 400,000 begroot. Behalve Marshfield hebben ook andere steden het zwaar te verantwoorden gehad. Te California in Missouri werden 10 personen gedood en 30 gewond. Te Champaign in Illi nois werden de gebouwen der staatsuniversiteit gedeeltelijk verwoest. Te Jamesville in Wisconsin bedroeg de schade 100,000 Ooggetuigen be schrijven den tornado als verschrikkelijk. Hij naderde als een zwarte wolk, trechtervormig, omzoomd met vlokkig wit, draaijende als een kurketrek- ker en alles op zijn weg vernielende. Hij was ongeveer een halve mijl breed en bewoog zich met een schrikverwekkend geraas, boomen van 3 voet diameter wegsleurende en de bast van de kleine boomen afwringende, huizen neerwerpende, en ossen, paarden, schapen, pluimgedierte in delncht slingerende mijlen ver weg. FR1NKRM K. Het denkbeeld om de kamer nog dit jaar te ontbindenwaarvan sprake is geweest, schijnt opgegeven te zijn. omdat men meent te weten, dat Jules Simon en de Jezuïten van plan zijn een groote kiezers-agitatie in het leven te roepen en dat zijnu de besluiten van 29 Maart nog zoo versch in het geheugen liggen en weldra ten uitvoer gelegd zullen moeten worden geen beter tijd daarvoor wenschen kunnen dan het aanstaande najaar. Over het algemeen houdt men den herfst niet voor het besteomdat de landlie den het dan te druk hebben met bun oogst. Het Jour», des Déb. raadt dan ook het voorjaar van 1881 aan. De minister van financiën heeft een ministerieel besluit van het jaar 1852 ingetrokken, waarbij aan congregatiën vrijstelling werd verleend van overdragts- en registratieregten voor de goederen, die tot haar toegetreden personen aan het collectief vermogen overdroegen. Voor eenige maanden verdween een postbeambte, zekere George V., met een aantal aangeteekende brieven en de kas van zijn kantoor. Hij is thans als winkeldochter verkleed in een der grootste modemagazijnen te Parjjs teruggevonden. ITALIË. Te Genua heeft een oproer plaats gehad onder de bewoners van een oude-vrouwenhuis. De gemeenteraad had besloten aan haar gebouw eene andere bestemming te geven en de oude vrouwen een ander verblijf aange wezen. De oudjes hadden daartegen protest ingediend, waarop de raad echter geen acht heeft geslagen. Maar toen een beambte verscheen om haar het gebouw te doen ontruimenvielen zij woedend op hem aantakelden hem duchtig toe, en waren eerst na eene hevige worsteling met de toege snelde politie tot kalmte te brengen. Den volgenden dag stelden zij zich nog heftiger te weer, en het kwam weder tot een gevecht, waarin zich nu ook het volk mengde, en waaraan eerst een einde kwam toen de politie van hare wapenen gebruik maakte. Er werden 15 personen verwond en 30 in hechtenis genomen. DUITICHLAXD. De Nd. AU. Zeit. bevat het ontwerp ter invoering eener belasting op vrijstelling van militaire dienst. Personen met een inkomen van minder dan 1000 mark zullen betalen 4 mark. Personen met een inkomen van 1200 tot 6000 mark betalen, buiten hun gewone inkomstenbelasting, van 10 lot 148 mark 'sjaars. Bij een inkomen van meer dan 6000 mark wordt betaald 3 pet., waarbij voor elke 1000 mark meer inkomen de belasting 30 mark stijgt. Van de belasting worden vrijgesteld personen, die geen toereikend inkomen hebben en niet zelf in hun onderhoud kunnen voor zienalsook dienstpligtigen, die wegens in dienst opgedane verminking enz. voor verdere dienst ongeschikt zijn geworden. De opbrengst dezer belas ting wordt geschat op ongeveer 20 millioen. Bij den bondsraad is een wets-ontwerp ingediend ter ondersteuning van weduwen en weezen van rijksambtenaren. Onder anderen wordt er in bepaald, dat de ambtenaren jaarlijks 3 pCt. van hun tractement, wachtgeld of pensioen zullen moeten uitkeeren als bjjdrage tot hel weduwen- en weezengeld. Het weduwengeld bedraagt 1/3 van het pensioen, waarop de overledene aanspraak zou hebben gehad, indien hij op den dag van zijn overlijden op peusioen was gesteld. Het weduwengeld zal minstens 160 en hoogstens 1600 mark bedragen. Het weezengeld bedraagt voor ieder kind, wiens moeder in leven is, 1/3 van het weduwengeld. In een magazijn van levensmiddelen te Hamburg heeft een huiszoeking plaats gehad. Bij die gelegenheid heeft men vele duizenden exemplaren uit treksels der kieswet en een som gelds in beslag genomen; naar men ver nam maakten die gelden een deel uit van hel fonds tot bestrijding der uit gaven tot bevordering der verkiezing van socialistische candidaten voor den rijksdag. Eenige personen werden bij die gelegedheid in hechtenis genomen maar na verhoor weder losgelaten. Eene treurige gebeurtenis is dezer dagen te Berlijn voorgevallen. Een schipper, met eene boot nabij de strafgevangenis te Plotsensee vertoevende, zag op eene brug over het Berlijn-Spandauer kanaal eene dame met een kind wandelen. Op eens legt de dame haar hoed en die van het kind op de brug neder en werpt zich in het kanaal. De schipper begaf zich onmid- delijk naar de plaats des onheils en slaagde er in beiden aan wal te bren gen. Het kind was door de moeder aan het lijf vastgebonden en was reeds dood; de vrouw gaf nog teekenen van leven. In verhoor genomen, zeide zij dat zij met haar echtgenoot, die haar soms sloeg, ongelukkig leefde en zij een einde aan haar leven wilde maken, terwijl zij het kind, dat aan de Engelsche ziekte leed, niet aan vreemde handen wilde overlaten. Den volgenden dag kwam de echtgenoot van de ongelukkige vrouw en ver klaarde dat de oorzaak moest geweten worden aan vlagen van waanzin, waaraan zij leed, doch dat van het door haar verhaalde niets waar was. TURKIJE. De berigten uit Klein-Azië blijven hoogst treurig. De ellende is onbe schrijfelijk; velen sterven den hongerdood, en indien dit zoo voortgaat zul- len de dorpen in vele streken spoedig uitgestorven zijn; want de bewoners, die niet te uitgeput zijn, verlaten hunne woonsteden, om elders hulp te zoeken. Aan de Porte wordt verweten, dat zij de rampzaligen aan hun lot overlaat, ofschoon er genoeg voorraad granen is, om in den nood te voor zien. De Massis en Eskiartwee Armenische bladen, hangen een treurig tafereel op van den jammerlijken toestand in dit vruchtbaarste en heerlijkste land der wereld. De Porte heeft het niet gewaagd deze berigten tegen te spreken, welke bovendien nog door de kapileins Everett en Chambers uit Erzerum bevestigd worden. Te Hassankalé toonde de Kaimakam hun hoofd schuddend de ledige graanpakhuizen en klaagde dal zij door de boeren ge plunderd waren. Doch de boeren verzekeren, dat de Kaimakam den voor raad reeds vroeger aan speculanten tot een lagen prijs had verkocht, en nu met dezen het verschil deelt. LONDEN, 23 April. Onmiddellijk nadat Granville en Hartinglon van Windsor waren teruggekeerd, hebben zij zich naar Gladstone begeven, bij wien de drie hoofden der liberalen met elkander confereerden. Na de con ferentie is Gladstone naar Windsor vertrokken. PARIJS, 23 April. Paul Bert heeft in de kamer het wets-ontwerp gede poneerd, waarbij geëischt wordt, dat leerlingen en leeraars der kerk de militaire dienst vervullen. De urgentie werd aangenomen. WEENEN, 23 April. In het huis van afgevaardigden diende de regering een wets-ontwerp in tol verandering van eenige bepalingen der legerwct en een wets-ontwerp op den landstorm. LONDEN, 24 April. Men verzekert dat Gladstone de opdragl tot zamen- stelling van het kabinet heeft aangenomen. LONDEN, 24 April. Gladstone wordt premier en kanselier der schatkist, Granville treedt waarschijnlijk op als minister van buitenlandsche zaken. KONSTANTINOPEL23 April. De uitgifte van den Levant Herald is, wegens een als opruijend aangemerkt artikel over Armenië, verboden. OTTAWA (Canada), 21 April. Een schrikkelijke brand brak heden nil te Huil, aan den anderen oever der rivier tegenover deze stad. Achthonderd huizen werden vernield, waardoor 4000 menschen zonder dak zijn. Vele personen kwamen om en anderen worden nog vermist. De groote hout molens bleven behouden. De schade wordt op 500,000 dollars geschat. De gouverneur-generaal heeft al wat in zijn vermogen is tot bijstand der bewoners aangeboden en bezocht het tooneel der ramp met zijne gemalin. Wanneer men den Nieuwen Rijn passeert en men nadert het groote Con- fection-Magazijn van den Heer M. GAREN en bezigiigt de elegante e'talage van Heeren- en Kinderkleedingstukken, die zoowel door vorm als bewer- king elegant zijn, en de prijzen zoo spolbillijk, dat men zich moet afvra gen: hoe is het mogelijk? geheele Mans-CostumesJas, Pantalon, i Vest, gemaakt en al, 13.50, 16, 18, 2124. 28, 32, 36. ƒ42, ƒ45, en die prachtige Demi-üaisons van 9.50, 11.50, 14, ƒ17.50, ƒ21.50, die groote keurige Kinderpakjes van ƒ1.70, ƒ2.50, 3.25, ƒ4, 5 en ƒ7, Broeken, Vesten, Overhemden, Boor- den, Cols, Handschoenen, alles zoo spotgoedkoop geprijst, moet i men zich waarlijk afvragen: is hel niet schande voor onze Nederlanders, I om dan in Parijs of Brussel te koopen? Neen, dat behoeft nu waarlijk niet, I zjjn geld in het buitenland te besteden, en onze industrie benadeelen. Neen, Nederlanders, het zoude schande zijn, als gij niet eerst onderzocht, of gij bij uwe landgenooten niet even zoo soliede uwe kleederen koopt, en zoo goedkoop als in Parijs of Brussel. Wij recommandeeren u een bezoek te brengen in het groote Magazijn en Kinder-Confectie van M. CAHEN, Nieuwen Rijn 33. ZWOLLE, 23 April. Tarwe 10 h f 10.25, rogge J 7 h ƒ7.25, boekweit ƒ7 h 7.50, gerst ƒ6 5, ƒ6.25, paardenboonen 8.25 5. 8.50, aardappelen ƒ2.30 h, J 3.75, alles per HL. Boter per KG. ƒ1.25 h 1.40, per 20 KG. of^ vat prima kwal. ƒ29.50 a ƒ31.50', afwijkende soort ƒ27.50 5, ƒ28.50, tweede soort 24 a ƒ26. Eijeren ƒ2.50 5, 2.75 per 100 stuks. ZWOLLE, 23 April. Nadat gisteren op de 8o te 'sGrèvenweg gehouden voor- markt reeds groote handelsdrukte bestond en gedurende de geheele week de Zwol lerkerspel stalhandel groote beteekenis hadkenmerkte zich ook onze gewone Vrijdagsche veemarkt heden door grooten aanvoer en ruimen omzet. Heden bedroeg de aanvoer ruim 1400 stuks, terwijl de omzet deze week geschat wordt op ruim 2500 stuks. Duitsche kooplieden kochten het beste vee. Men besteedde navolgende prijzen: vette koeijen en ossen aan bouten 75 a SO ets, dito stieren 60 a 65 ets, dito kalveren 85 a 90 ets, dito schapen 60 h 70 ets, alles per KG. schoon. Neu rende koeijen ƒ145 hƒ270, versch gek. dito ƒ140 h 260, zomer kalvende dito ƒ130 ïl ƒ200, guste dito ƒ120 a ƒ160, neurende schotten en vaarzen ƒ135 a f 225, gustevaarzen 80 a ƒ140, vaarspinken ƒ60 a ƒ90, tweejarige springstieren ƒ75 a ƒ125, ossen voor de weide ƒ90 5, ƒ150, graskalveren 40 a ƒ50, nuchtere dito ƒ6 a 9. Varkens. Op p. m. 125 wagens waren heden ruim 600 biggen en ruim 300 magere varkens en andere soorten aangevoerd. De handel was willig. Men gaf voor 6 weken biggen ƒ7.50 h f 10 en 10 weken ƒ9.50 5, ƒ14, magere varkens of overloopers ƒ15 a ƒ20, drachtige dito ƒ40 a 60 en vette varkens levend ge wogen 52j- 'a 60 ets per KG. MASTENBROEK, 23 April. Hooi en Stroo. Handel gedrukt. Buitenhooi ƒ20 5, ƒ22, binnen dito ƒ18 h ƒ19. Stroo blijft gewild 14 hfl6, alles per 1000 halve KG. vrij scheep. NIEDWKUYK, 23 April Hop. In dit handelsartikel komt geen de minste be weging. Men is algemeen druk met den nieuwen aanleg en niettegenstaande den slechten tijd op veel ruimer schaal. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6