LE1P8CHE (oiitwi, JSSt). 97. MAANDAG 26 APiUL. STAOS-BKIUCHTEIV BINNENLANDSCHE BEIIIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en \Fcestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. f 2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voè>r f 2.50 'sjaars, builen de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. B() deze Courant behoort een Byvoegscl. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Willem Van Rijn, melkverkooperwonende alhier, houdende verzoek om in het pakhuis aan de Doelenachlergracht nu. 5, varkens te mogen houden en mesten Gelet op art. 152 der Algenieene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te wetendal tot hel hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informalien de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 29"'° April aanst.'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, j bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Wethr. 1". Burgemeester. Leiden, 24 April 1880. E. KIST. Secretaris. LEIDEN24 April. Het in de maand Junij a. s. te houden onderzoek van de in de ver schillende gemeenten in deze provincie aanwezige verlofgangers der militie te land zal geschieden o. a te 's Gravenhage in de oranje-kazerne ligting 187G op 1 Junij; 1877 op 2 Junij; 1878 en 1879 op 3"Junij; Delft op 7 Junij; Rotterdam ligting 1876 op 2 Junij; 1877 op 3, 1878 op 4 en 1879 op 5 Junij; Schiedam 12 Junij; Leiden (gemeente) op 3 Junij, voor de overige gemeenten van het kanton op 4 Junij; Dordrecht 21 Junij. Aan het bedoelde onderzoek behooren deel te nemen al de verlofgangers der militie te land, die voor 1 April II in het genot gesteld zijn van onbepaald verlol, om het even tot welke ligting zij behooren met uitzondering van de verlofgangers die in Junij e. k. in werkelijke dienst moeten komen. Ook gehuwde ver lofgangers moeten ter inspectie opkomen. He.ien morgen vroeg is aan de Doelenachtergracht uit het water ge haald het lijk van ecne 26 jarige dienstbode, zekere K.in die buurt woonachtig. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 54 lot 73 volwassen personen en 4 tot 9 kinderen. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden van de 13 candidate», voor de vrouwelijke handwerken geëxa mineerd, 12 toegelaten, als: mej. A. M. C. Bering, uit Schiedam, voor nut; K. E. Blank, uit Charlois, voor nut; A. P. C. Ch. Blommendaal, uit Schie dam, voor beide; C. II. Coert, uit Hendrik-Ido Ambacht, voor nut; E. M. Daamen, uil Ridderkerk, voor beide; N. Eggink, uil Leiden, voor beide; P. Fluyt, uil Schiedam, voor nut; E. de Goederen, uit Schiedam, voor nut; N. Kooyman, uit Schiedam, voor beide; C. M. van der Toorn, uit Hendrik- Ido-Ambacht, voor nut; M. Verduyn den Boer, uit Poortugaal, voor nul; en J. E. Vermeulen, uit Schiedam, voor nut. Door gedep. staten dezer provincie wordt bekend gemaakt, dat de ge meenteraad van Zoeterwoude, gehoord hebbende hel verzoek van verschei dene ingezetenen dier gemeente, om de kermis, welke op den tweeden Maandag in de maand September begint, en eindigt op den daaropvolgen- den Vrijdag, uithoofde van de in die week voorkomende feestdagen voor de roomsch-katholieken, op een ander tijdstip te doen plaats hebben, heeft besloten, behoudens goedkeuring van de gedep. staten, de kermis te hou den, te beginnen den eersten Maandag in de maand September en te eindi gen den daaropvolgenden Vrijdag van die week. De jury, door de commissie tot liet uitzenden van Nederlandsche werk lieden naar de wereld-tentoonstelling te Parijs in 1878 belast met de be oordeeling der rapporten van die werklieden, heeft haar taak volbragl en de slotsom harcr werkzaamheden in een rapport aangeboden. Volgens de ingezonden jury-rapporten worden de onderstaande werklieden voor eene enderscheiding aanbevolen: Van de eerste serie, uitgezonden voor rekening van de uiaatschappjj tot Nut van 't Algemeen: voor een eersten prijs: W. Rantan. timmerman, te Amsterdam: W. P. Lever, letterzetter, te 'sHage; C. A. de Jong, sieraadschilder, te Wassenaar. Voor een tweeden prijs: S. Stienslra, timmerman, te Bolsward; Y. G. Schildstra, blok- en pompma- ker, te Gorredjjk; B. I.ammers, photograaf, te Dragten. Van de tweede serie, uitgezonden voor rekening der commissie: voor een eersten prijs A. Grendel, metselaar, te Gouda; J. R. Bos, werktuigkundige, te Leeuwarden; J. J. Poutsma, meubelmaker, te Groningen. Voor een tweeden prijs J. Ger- rese, timmerman, te 's Bosch; Tjaard Bos, rijtuigmaker, te Appingedam; S. E. Feenslra, beeldhouwer, te Leeuwarden, en A. Fiet, tuinman, te Groningen. Te Groningen is heden de tentoonstelling van bloemen eu planten van de Maatschappij van tuinbouw en plantkunde geopend, met eene rede van den voorzitter mr. D. Visser van Ilazerswoude. Te Delft was gisteren namiddag aan het spoorwegstation een groote menigte verzameld, die door blik en gebaar van groote opgewondenheid blijk gaf. Zes agenten van politie weerden zich met veel inspanning om de meest verbitterden te beletten, hun woede te koelen aan een manspersoon, die door een politie-beambte in het station werd gebragt, om per spoor naar het huis van arrest in den Haag vervoerd te worden. De aangehoudene was in het Plantsoen aldaar op heeterdaad betraptterwjjl hij bezig was een meisje van ongeveer zes jaren op gruwelijke wijze te mishandelen. Volgens het verslag van de kamer van koophandel te Schiedam wer den in 1879 56254 hectoliter gedistilleerd uitgevoerd, tegen 55482 in 1878. Op het einde van 1879 bestonden er 356 branderijen en 1 stoombranderij, vertegenwoordigende 15 branderijen. Naar men verneemt zjjn er thans weder 12 branderjjen in de maak. De gezameuljjke productie gedistilleerd bedroeg 445,474,10 hectoliter ad 50 pCt. Aan de nasporingen van den te Noordeloos gestationeerden brigadier der rjjksveldwacht II. van Houten is het gelukt, den persoon van J. P. van der Burgh, reeds sedert 1879 wegens diefstal gesignaleerd, te Hoor naar aan te houden. In genoemd jaar had hij te Hendrik-Ido-Ambacht eene boerendochter gewelddadig van haar gouden oorkrullen berooid, en was sedert voortvlugtig. Op 's rijks marinewerf te Amsterdam heeft eene ontploffing plaats ge had bij het smelten van looden kogels, die zeer ernstige gevolgen had kun nen veroorzakendoch waarbij gelukkig slechts twee werklieden en dat wel in ligten graad zijn gekwetst. Naar men verneemt, is de heer Oscar Carré voornemens, dezen zomer geruimen tjjd met zijn circus te Scheveningen te vertoeven. Van het Loo meldt men aan de /V. R. C. dat H. M. de koningin aan een groot gevaar is ontkomen. Juist nadat II. M. uit haar rijtuig was ge staptgingen de paarden op hol. De koetsier-majoor, die de paarden trachtte tegen te houden, werd gewond. Men meldt uit Zwolle: De Zwolsche Floralia-verecniging zal dit jaar p. m. 40 pCt. meer bloemenzaden en bollen ter kweeking uitreiken dan anders, en daarbij tot uitbreiding van den kweeklust belangrijke bemerkin gen opgeven, die bij toepassing in hel najaar verrassende resultaten zullen opleveren. Deze uitbreiding gaat levens gepaard met grootcr getal prijzen en premiën en leidt ongetwijfeld tot grootere aanmoediging en aankweeking van het schoonheidsgevoel onder den minderen stand. Woensdag 11. is, naar de sfsser Cl. meldt, een vijftal verpleegden uit de gestichten te Veenhuizen ontsnapt. Zij werden achtervolgd door 3 veldwachters en tegen den middag in liet heideveld onder Oosterwolde inge haald. Daar de vlugtelingen zich niet vrijwillig wilden laten terugbrengen, ontstond er een hevige worsteling. Den rijksveldwachter Koolhof werden daarbij zes verwondingen toegebragt, waarvan twee aan het hoofd en een aan den armdie zeer ernstig zijn en hem het bewustzijn deden verliezen. Boven zijn oogen en bijna over de geheele breedte van het voorhoofd had hjj een diepe, gapende verwonding gekregen. Eenen der andere veldwachters werd de uniform stuk gesneden. De kolonisten hebben echter hun verzet duur moeten betalen. De rijksveldwachter E. Nakken heeft met zjjn sabel een van hen de hakkepeezen doorgesnedeneen ander het schouderblad verbrij zeld en een derde zoodanig aan het dijbeen verwond dat ook deze buiten gevecht gesteld werd. De beide overige kolonisten zijn nog naar Fochteloo gevlugt, waar zij echter spoedig door de rijksveldwachters werden aan gehouden. [Zie verder het Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1