LEiRSCHE COURANT. VRIJDAG 23 APRIL V. 05, ST ADS-BERICHTEN. BINNEN LA NÜSCHE BE1UGTEN. I f#m§$ fjgi De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Ec prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 1920 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden; Gezien de Circulaire van den 9JeD April 1880, A, n°. 805 (2« afd.), hou dende voorschriften betredende mond- en klauwzeer onder het Vee; Brengt ter algemeene kennis; dat bij Koninklijk besluit van 14 Maart 1880 Staatsblad n°. 31), met intrekking van dat dd. 30 October 1872 Staatsblad n°. 105)nader wordt bepaald welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Juli 1870 Staatsblad n°. 131) genoemde maatregelen bij bet heerschen of bij het dreigen van elke dier ziekten moe ten worden toegepast. In dat besluit is", behalve wijziging van enkele punten van het ingetrok ken besluit, onder de besmettelijke ziekten van het vee ook genoemd het mond- en klauwzeer (besmettelijke klauwuilslag van den mond en de klauwen) bij herkauwende dieren en varkeus, terwijl het kwaadaardig klauwzeer bij schapen, het zoogenaamd rotkreupei, niet wordt genoemd. Van het voorkomen van mond- en klauwzeer moet derhalve in het ver volg door de houders of hoeders van vee onmiddellijk aangifte worden ge daan aan den Burgemeester der Gemeente waar het vee zich bevindt en tevens moet het aangetaste vee van het overige onmiddellijk worden afge zonderd, waarna het onderzoek plaats heeft, bedoeld in art. 16 der wet van 20 Juli 1870 Staatsblad n°. 131). Van gevallen van zoogenaamd rotkreupei bij schapen behoeft niet langer aangifte te worden gedaan. Daar echter schapen, even als rundvee, bok ken en geiten, tot de herkauwende dieren behooren, zijn op deze dieren de bepalingen betredende het mond- en klauwzeer (in het aangehaald be sluit nader omschreven als besmettelijke blaaruitslag van den mond en de klauwen) wel toepasselijk. Verzuim van aangifte ol afzondering zou tot strafvervolging van den overtreder leiden. En geschiedt hiervan af kondiging .opdat niemand bij overtreding het voor wendsel van onwetendheid kunne aanwenden. De Burgemeester voornoemd, DE FREMERY, Weth. 1°. Burgemeester. LEIDEN, 22 April. Burg. en weth. vereenigen zich met het voorstel van commissarissen der gasfabriek, om den prijs van het gas met 1 April dezes jaars te stellen op 7 cents per kubiek meter. Eene beslissing te nemen omtrent de licht sterkte van het gas, in dien zin dat een minimum van 16 Engelsche standaardkaarsen wordt vereischt. waar te nemen op 1100 meters van de fabriek, achten zij niet noodzakelijk, omdat de lichtsterkte van het gas alhier overtreft het voor de Londensche gasfabrieken vastgesteld minimum en ook omdat in den laatsten tijd geene ktagten zijn ingekomen omtrent de hoedanigheid van het gas. De commissie van financiën is op beide punten van een tegenovergesteld gevoelen. Zij acht het noodig dat het gaslicht zoo goed mogelijk zij en geeft in overweging de door commissarissen daaromtrent gestelde vraag in bevestigenden zin te beantwoorden en als minimum van lichtsterkte 16 Engelsche kaarsen aan te nemen, op een afstand van 1100 meters van de fabriek. Wat betreft de prijsvermindering van het gas, deze acht zij niet bepaald noodzakelijk, aangezien de tegenwoordige prijs van 8 cents, in vergelijking met andere plaatsen, reeds laag is te noemen. Die vergelijking moet, baars inziens, de maatstaf zijn om te beoordeelen of liet gas al of niet te duur is en niet het meerder of minder bedrag der exploitatie. Hier toch is de gasfabriek steeds beschouwd als eene industriële onderneming door de gemeente gedreven. Mogt men echter de prijsverlaging over het algemeen wenschelijk achten, dan geeft de commissie in overweging, die met 1 Jan. 1881 te doen ingaan. Zij zou het toch in hooge mate wensche lijk achten dal het bedrag, op de begrooting als plaatselijke directe belasting uitgetrokken, niet in zijn geheel behoefde te worden ingevorderd. Op eene vergadering van de studenten-verce'ttigjng //Pro patria" is be sloten in de maand Junij een groot concours te houden ter gelegenheid van het 12% -jarig bestaan der vereeniging. Het concours zal gehouden worden in den Haag. Gisteren namiddag heeft E. R. aan den Nieuwen Rijn wederom een toeval gekregenhij kon echter spoedig naar zijne werkplaats in de Lange- straat terugkeeren. Omstreeks 7 ure is het 14-jarig zoontje van den schipper S. aan de Mare van de schuit in hel water gevallen, doch spoedig door zijn vader gered. Heden morgen is door de politie een manspersoon, genaamd C. v. V., die zich alhier aan bedelarij had schuldig gemaakt, naar de gevangenis te 'sGra- venhage overgebragt. Heden morgen heeft een meisje van 8 jaar, genaamd Anna Meijers, wo nende aan de Zijdgrachthet ongeluk gehaddoor achteruit te loopenin een emmer met kokend water te vallen, waarbij zij eenige brandwonden aan het onderlijf heelt bekomen. De heer dr. W. heeft dat kind genees kundig behandeld. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Ilage hadden zich gisteren voor hel examen ter verkrijging der acte in de Fransche taal 6 candidaten aangemeld; 1 trok zich terug, terwijl 5 werden afgewezen. Voor de acte in de wiskunde werden mede 6 candidaten geëxamineerd; 5 werden afgewezen en 1 toegelaten, de heer G. C. A. Steynis, uit Giessendam. De hoofdcommissie voor de algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood van 1880, onder bescherming van Z. M. den koning en H. M. de koningin, heeft ter algemeene kennis gebragt, dat de trekking in het openbaar zal geschieden in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, Zwarteweg n°. 7, te 's Gravenhagej en zal aanvangen op Maandag 3 Mei 1880, 's voor middags ten negen ure. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. De hh. mr. A. Kerdjjk, df. A. Kuyper, A. Moens en prof. C. Pijnacker Hordijk, te Amsterdam, zijn benoemd tol leden van het bestuur der Nedcrf. commissie voor het te Brussel te houden ondcrwijs-congres. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, is op 20 April van Port-Saïd vertrokken. Uit het jaarverslag van de stoomvaartmaatschappij Nederland blijkt nog het volgende: De in dit dienstjaar afgesloten reizen beslaan uit; 11 in de geregelde driewekelijksche maildienst en 11 in de geregelde vcertiendaagsche maildienst, terwijl nog één reis voorkomt onder de in dit boekjaar afge- slotene, te weten die van de Pooneaarts na de aanvaring, laatstelijk van Singapore, waardoor hel totaal tot 23 klimt. Het stoomschip Java werd geregeld in de Indische wateren bezig gehoudenhel was op maandcharter bevracht en voer voortdurend tusschen Atjeh, Pinang en Moulmain. Dit charter wierp een matig voordeel af. Er werden 3576 personen naar en 3480 van Java vervoerd tegen 3330 en 3011 iu 1878. Het goederenvervoer was naar Port-Saïd en lndië 49,593 M3 tegen 36,802 M3 in 1878 en van Java enz. 24,829 last, tegen 21,226 last in 1878. De dienst is geregeld als volgt: Zaturdags om de twee weken vap Amsterdam via Southampton naar Napels, alwaar het stoomschip den 13d,n dag na het vertrek de brievenmail vindt, van daar via Port-Saïd naar Batavia, den eencn keer via l'adang, den andere facultatief al of niet via Atjeh. Het traject Napels-Batavia af te leggen in 30 dagen. Van Batavia, geregeld om de twee weken, facultatief via Padang. naar Napcis, in 32 dagen, en van daar naar Amsterdam. Het vertrek op vaste vertrekdagen van Batavia, in deze dienstregeling opgenomenwerd bepaald bij afzonderlijk contract met het ministerie van koloniën. Te Schiedam viel eergisteren een sjouwerman, die, terwijl de brug aan de Gerril Verboonstraat openstond, op de leuning zat, achterover in de haven. De brugwachter liet zich langs de leuning zakken om hem te hel pendoch de drenkeling greep hem bij de beencn. waardoor ook de redder gevaar zou geloopen hebben, ware niet spoedig hulp opgedaagd. Kort na zijne redding is de man in het ziekenhuis overleden. Door het geregtshof te Amsterdam is uitspraak gedaan in de zaak van den postbeambte J. V., die in de vorige week teregt stond, beschuldigd van poging tot diefstal ten postkantore aldaar. liet hof heeft hem daaraan schuldig verklaard en veroordeeld tot eene tuchthuisstral van 5 jaren.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1