De yalioual vestigt de aandacht op eenige zinsneden in de Père Duchesne, welke genoemd blad aanhaalt als eene nieuwe waarschuwing aan de regering. Er worden, schrijft de Duchesne, gewestelijke werk lieden-congressen op louw gezet, welke dezen zomer zullen gehouden wor den. Daar schuilt de toekomst der republiek. Sedert lang reeds hebben wij het gemis van organisatie bij de miiiterende democratie betreurd. Dit gemis heeft de zege der opportunistische politiek begunstigd en begunstigt die nog altijd. Het wordt lijd otn het juk al te schudden. Het wordt tijd, dat de werkman zjjnen wil slingert op de openbare straat, geljjk Brennus zjjn zwaard wierp in de weegschaal, waarin het rantsoen lag van het Romein- sche volk. Van deze congressen verwachten wij eene heilzame beroering. De revolulie kan met geschieden in den trant eener idylle. Wjj zullen ons gelukkig achten de knoeijerjjen der opporiunislen en der regering in de aanslaande werklieden-congressen ontmaskerd te zien. Te Palaiseau is eene inschtjjviug geopend voor de oprigling van een standbeeld' voor een aldaar geboren jongen held, Joseph Bara, die, in het jaar 2 der republiek, als 14-jarige knaap door de Vendeërs gevangen geno men, weigerde op hun bevel "leve dc koning" le rcepen, en in plaats daar van den kreet "leve de repöbliek" aanhief, waarop hij door de konings- gezinden werd doodgeschoten. Sarah Bernhardt heeft ontslag genomen als sociétaire van de «Comèdie Fran^aise", wegens verschil met den directeur, die haar gedwongen heelt in l'Aventurière van Augier op le treden, voor dal zy daartoe genoegzaam was voorbereid. Zij heeft op die wijze, zegt zyhare eerste nederlaag ge leden, maar het zal ook de laatste zgn. BVIT8C1II.AKD. Te Berlijn is Dingsdag morgen ten 11 ure de internationale visscherg- tenloonstelling door den kroonprins geopendin tegenwoordigheid van prins Frederik Karei, de meeste ministers, vele hooge ambtenaren des rgks, alle gezanten en de meeste overige leden van het corps diplomatique. De mi nister Lucius rigtte tol den kroonprins, beschermheer der tentoonstelling, hel woord. Met diens toestemming verklaarde hg de tenloonslelling ge opend, waarna hij een driewerf "leve de keizer!" uilbragt, waarin alle aanwezigen vol geestdrift onder de toonen van het volkslied medestemden. He voorzitter van het hoofdbestuur bragt het "leve de kroonprins!" uit, hetwelk met niet minder geestdrift driemaal werd herhaald. De kroonprins ging daarop, onder geleide van het hoofdbestuur, gevolgd door de gezamen- Igke genoodigden, door alle zalen om het ingezondene te bezigtigen. De tentoonstelling is schitterend. Nagenoeg alle natiën hebben ingezonden; het meeste staat er reeds gerangschikt. Het gedeelte der stad, waarin de tentoonstellingslokalen zijn opgerigt, was met vlaggen versierd. -- In de rede, met welke de voorzitter van de staten van Elzas-Lotha- ringen de zitting van dal collegie sloot, bragt hij hulde aan de verzoenend- gezinde persoonlijkheid van den stadhouder, die zich de liefde der bevol king van hel rgksland reeds verwierf, en met wiens optreden eene nieuwe toekomst voor Elzas-Lotharingcn zich opende. Te Bremen is de algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in den Norddeutschen Lloyd. Het afgeloopen jaar heeft meer beweging gebragt dan het voorgaande en men had op de uitkeering van een divi dend van minstens 5 pCl. buiten de jaarlgksche aflossingen gerekend. Onge lukkig heeft hel verlies van de stoomschepen Condor en Üansa de bate verminderd met 1,140,000 Markzeodat er een bruto-saldo is overgebleven van 2.660,000 M. Na aftrek der interesten, afschrijvingen voor schepen en inventarissen, bureaukosten, is het netto-saldo van 1260 M. op de nieuwe rekening gebragt. Dc handel met de Vereenigde Staten is toegenomen, de Ign heelt 20580 passagiers van Bremen naar New-York overgebragt, 6688 met retour, en 6858 passagiers voor Baltimore en Nieuw-Orleans. De direc tie houdt zich ernstig bezig met eene schikking met de concurrerende lijnen, ten einde de vrachten, die nu zeer gering zijn, le kunnen verhoogen. Men verwacht te Oberammergau een druk bezoek der beroemde pas siespelen. die dit jaar weder zullen plaats vinden. Maarschalk Mac-Mahon heeft voor zich en zijn gevolg kamers besteld. Men rekent ongeveer 5000 vreemdelingen te kunnen herbergen. Telkens na afloop der spelen zullen j extra-treinen de bezoekers van hel naastbij gelegen station naar Munchen terugvoeren Evenals bij vorige gelegenheden, in 1870, 1860, enz., is ook ihans lot regel aangenomen, dat als er meer personen dan plaatsen zgn, de voorstelling den volgenden dag herhaald zal worden. Er worden na- j melijk, om gedrang te vermijden, telkens niet meer kaarten afgegeven dan er zitplaatsen beschikbaar zjjn. Men wil daardoor vermijden dat zij, die alleen om de passiespelen komen en geen plaats kunnen krijgen, gedwon- gen zgn acht dagen in het gebergte rond te dwalenvoordat er weder eene voorstelling plaats heeft. De bouw van het tooneel, enz. kost de ge meente dit jaar 40000 mark en voor de costumes en accessoires heeft zij eene uitgave van 60 a 70 duizend mark moeten doen. O OITEKRIJ K. De Ilaliaansche dichter Cavallotti, die de republikeinsche gevoelens is toegedaan, kwam dezer dagen te Triest aan om de opvoering van een door hem geschreven tooneelsluk bij te wonen. Naar men zegt zou hem bij die gelegenheid door zijne geestverwanten aldaar een feestmaal worden aange boden. De politie le Triest heeft hem echter bevolen de stad te verlaten, aan welken last hij weigerde te voldoenbijaldien deze hem niet schrifte lijk werd toegezonden. Hij ontving toen het volgende bevelschrift"In overweging nemende dat de heer dr. Felice Cavallotti, afgevaardigde bij het Ilaliaansche parlement, als journalist en in verscheidene andere omstandig heden eene vgandelijke gezindheid tegen Oostenrijk aan den dag gelegd heeft, zoo beveelt de chef der politie hem, het grondgebied der monarchie oogenblikkelijk te verlaten, enz." De Italiaansche minister Cairoli gelastte hierop den gezant te Weenen om opheldering aangaande die zaak le vragen, j De Ooslenrijksche minister van bttrtcnlandsche zaken heeft den gezant zijn leedwezen betuigd, en verklaard dat de politie te Triest al le veel ijver heeft ontwikkeld." De radicalen in Italië nemen deze zaak hoog op en noemen het een hoon een Ilaliaanschen afgevaardigde aangedaan. RUSLAND. Graaf Loris Melikoff en de commissie van uitvoering nemen thans ernstig de quaestie betreffende de studenten ter harte, en zijn lot de slotsom ge komen, dat eene wijziging der bestaande bepalingen, voornamelijk wat het politietoezigt betreft, dringend noodig is. In eene officiële kennisgeving zegt de commissie, bg haar besluit vooral geleid te zijn door de overweging.dat zoo vele jonge lieden, uithoofde van hunne verbanning, de studiën niet kunnen voltooijen, welke voor hen zoo noodig zgn en waarmede hunne ge- heele toekomst verbonden is. Binnen twee a drie maanden moeten alle gouverneurs en overheden iu de steden eene lijst inzenden van hen, die ver mindering van straf verdienen; bovendien zal een verslag moeten bggevoegd worden aangaande de studenten, aan wie men meent, dat verlol kan ge geven worden hunne afgebroken studiën weder op te vatten. De keizer heeft de maatregelen der commissie goedgekeurd. Zg zullen onmiddellgk in werking treden. De Bereg zegt dat de commissie niet voornemens is zich uitsluitend tot de studenten te bepalenmaar ook het oog heeft op verzachtende maatregelen tegenover andere personen, die meer ongelukkig dan schuldig zgn. PK 11 TKLKGHA.VF. PARIJS, 20 April. In den senaat las de voorzitter een brief voor van Martel, waarbij deze zgn ontslag indient om redenen van gezondheid. De senaat besloot eenstemmig dal ontslag te weigeren. LONDEN, 21 April. Bgna al de ochtenbladen gelooven dat de koningin lord Ilarlington met de zamenstelling van hel nieuwe kabinet belasten zal. Lord Cranbrook. de aftredende minister van koloniën, heeft het grootkruis der orde van de Ster van Indie ontvangen, en de heer Cross, aftredend minister van binnenlandsche zaken, is tot grootkruis derBathorde verheven. ROME, 19 April. De paus, de kardinalen, de gezanten bij den H. Stoel, de pauselgke adel en de studenten der propaganda vulden gisteren degroote zaal van het Consistorie voor de groote Academia Polyglotta, ter eere des pausen bereid door het collegie. Zij bestoud uit poëtische voordragten in negen-en-veertig talenvan Azie, Afrika en Europa, van het oude Hebreeuwsch tot het moderne IJslandsch, van het Galla en Cingaleesch tot Fransch en Engelsch, afgewisseld door muziekstukken van alle nationaliteiten, uitgevoerd door het pauselijk koor, onder leiding van maestro Mustapha. Aan het slot werd den paus, die hoogst tevreden was, door het collegie een album over handigd, bevattende de vertaling van al de voordragten in het Italiaansch. WASHINGTON, 20 April. Bijna honderd menschen zgn omgekomen ge durende een orkaan in Marshfield (Missouri}. Aan Daily News wordt uit New-York gemeld dat de westelijke staten door een orkaan verschrikkelijke verwoestingen zijn aangerigt, ook in Mis souri waar de helft der stad Marshfield werd vernield. Tot overmaat van ramp ontstond er brand in de puinhoopen. Ook in andere plaatsen zijn vele personen omgekomen. AHADE!tIIE-NIEVW9. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE UNIVERSITEIT. Den 21,Ul April de heer II. J. van Rhijn, geb. te Katwijk aan Zee, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademiscli proefschrift: Over rugge- graatsrerkrommingenbehandeld volgens de methode van Saxjre. önrgcrlijkc ètaub. Van 15 tot en met 21 April 18§0. BEVALLENF. Wetselaar, geb. Lacourt, Z. E. Groenewegen. geb. v. d. llam, Z. J. P. Spaanderman, geb. dc Vries, D. S. v. llové, geb. v. d. Heyden, D. J. Dijkman, geb. v. d. Linden. It. M. J. de Koning, geb. v. Heuze, Z. N. Stouten, geb. Turenhout, D. B. Bink, geb. Mulder, Z. E. Tibboel, geb. Wobbe, Z. L. A. Affourlil, geb. Iloogeveen, Z. - N. Korswagen. geb. Fles, Z. J. E. Verborgt, geb. Beulink, Z. M 11. v. Rijswijk, geb. Teljeur, Z. M. J. L. v. Meyel. gcb. Masion, I. J v. Ewgk. geb. v. d. Zee, Z. S. v. Stra len, geb. v. Stralen, A. M. v. Noort, geb. Micbels, Z. C. M. Teljeur, geb. v. Dorsten, Z. E. Verhoog, geb. Broekveldt, Z. M. Blaukwaardt, geb. v. Biemen, Z. P. de Geus, geb. Engelbrecht, Mvv. Meygaarden, geb. de Vos, Z. M. Grootendorst, geb. Visser. I) - W. E. C. v. d. Horst. geb. 's Gravesande Guicherit, D. - E. C. V. Bartels. geb Terwey, Z. M. v. Zonneveld, geb. Hof man, Z. G. Bonte, geb. Larrewijn, I). C. Crama, geb. Bronsgeest, Z. J. M. v. d. Wijngaart, geb. Mttns, Z. J. C. Mark, geb. de Tombe, Z. E. Huy- gens, geb. Lafeber, D. E. Maart ense, geb. v. Biemen, D. P. v. d. Berg, geb. v. d. Leek, Z. E. C. van Horsen, geb. v Grasbeek, D. E. Anneeze, geb. Se- lier, D - J. v. Leeuwen, geb. Stuivinga, Z. A. C. Juta, geb. Lisman, D. GEHUWD: A. Laman. wedr. en J. A. Nieboer, jd. H. B.Smit,jm. en T. Zandvliet, jd. P. F. Bik, jm. en J. M. Brugman, jd. J. Massaar.jm. en G. E. van den Berg, jd. T. Houthoff, wed', en M. E. Schuchhard, jd. -C. J. Stren- gers.jm. en E. J. Randoe, jd. OVERLEDEN: A. J. W. Maassen, Z.. 20 j. - E. Scholtens. 26 j. - J. Boon, 56 j. A. Ottwerkerk, Z., 20 m. D. Pina. Z., 7 m. - J J. II uitrecht, 61 j. J. Zaalberg, D., 10 m. H. C. Ringeling, V., 64 j. J. van Gesker, 50 j. - E. M. Huver, D., lm. F. Dikshoorn. 77 j. K. Delger, ft., 21 j. J. I. de Vink, 68 j. H. Noordervliet, Z., 6 m. C. Planjer, 0., 18 m. - II. L. Bonte, Z., 3 m. C. J. J. Paauw, geb. Koreman, 23 j. - T. Owel, D„ 3 w. J. van As. Z lm. A. E. Wegman, Z., 3 m. L de Haas, D., 8 m. M. Ottwerkerk, D., 25 j. - - M. C. du Saar, geb. de Key zer, 76 j. - M. J. Baars. V., 52 j. C. J. E. Inckel, geb. Helling, 71 j E. Kooreman, geb. Collet, 75 j.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3