ADVERTENT IE N. büttel. Zij zullen thans verschijnen voor het Reichsgericht, aan welks uit spraak zij zich zullen onderwerpen. Te Stuttgart is, naar de Hlagdeb. Zeit. mededeelt, cn het blad zegt daarbij dat de zaak niet tot het rijk der fabelen behoort, eene familie ver heugd door het berigt, dat zij aanspraak heeft op de nalatenschap van zekeren Springer, die 150 jaar geleden naar Amerika vertrok en aldaar overleden is zonder kinderen na te laten. Hij bad daar gronden gekocht die thans tot de buitenwijken van Nieuw-York behooren, en, onder het beheer van staatswege, is zijne opengevallen nalatenschap lot 10, volgens sommigen tol 20 of 25 millioen dollars aangegroeid. O O T E lt IJ H. De kamer der algevaardigden van Hongarije heeft aangenomen een wets-ontwerp strekkende tol invoering van hel burgerlijk huwelijk. Uit Raab meldt men dat de moordenaar Takacs na een vreeselijk lijden in het hospitaal is overleden. De ten gevolge der executie ontstoken en opgezwollen ademhalings-werktuigeu lieten slechts weinig lucht door, zoo dat de dood door verstikking veel langzamer en pijnlijk was dan die op hel schavot. RUiLAND. Betreffende den toestand van den kanselier wordt gemeld, dat de koortsachtige aandoeningen minder zijn. De slapeloosheid verhindert nog het terugkeeren der krachten, voor hetwelk tijd en een zeer zacht klimaat noodig is. De koningin van Griekenland heelt 200 roebels gegeven om een ge- denkteeken op te rigtcn ter eere van de gevallenen in het winterpaleis. De groothertog Constantijn, haar vader, heeft voor hetzelfde doel 100 roe bels geschonken. Den 27,l,° Maart was reeds eene som van 28,600 roebels bjjeengebragt. De Russische consul te Van in Turksch-Armenië meldt, dat de aldaar heerschende hongersnood vreeselijk is. Te Agbak zijn reeds meer dan 150 personen van honger omgekomen. In de dorpen ziet men de jonge meisjes half naakt zich nog naauwelijks voortslepen en van honger sterven. Te Van zelf zijn meer dan driehonderd kinderen ziek uit gebrek aan voedsel. De aartsbisschop heeft getracht een hospitaal in te rigten, maar zoo niet spoedig hulp komt opdagen, zal er van de bevolking in het district weinig overblijven. De regering heeft uil Rostow aan den Don 50000 pud meel derwaarts gezonden. Te Erzerum zijn ook reeds eenige gevallen van hon gerdood voorgekomengraantransporten naar verder afgelegen oorden moeten onder sterk militair escorte gaan, anders worden zjj onder weg geplunderd. I'KR TELEGRAAF, 1'ARI.IS, 19 April. De heer Radowitz heeft bij den president der repu bliek zijne geloofsbrieven als tijdelijk gezant, gedurende de afwezigheid van prins llohenlohe, ingediend. De bijeenkomst was hoogst vriendschappelijk. WEENEN, 19 April. De ministerraad heeft gisteren slechts loopende zaken afgedaan. Het berigt dal er besluiten waren genomen in verband met den politieken toestand, is ongegrond. Vóór de afdoening der begroo ting is er geen beslissing in de politieke crisis te verwachten. LONDEN, 20 April. De Times bevat de circulaire van den Franschen minister de Freycinet aan de vertegenwoordigers in het buitenland. Daarin leest men o. a.: Wij hebben geen begeerte om een verandering te brengen in de door Thiers gevolgde politiek, en hebben steeds getracht de uitvoering van de tractaten en de oplossing van hangende vraagstukken te bespoedigen. Wjj vertrouwen, dat prins OrlolThet betreurenswaardige misverstand betreffende het niet-uitleveren van Hartmanu zal hebben weggenomen. De regering doet al het mogelijke om Rusland te doen begrijpen dat geen andere dan op de wel gegronde redenen geleid hebben tot hel weigeren Hartmann uit te leveren. Ik hoop dat, ten gevolge van onze pogingen, de feiten met meer kalmte zullen worden beschouwd en beoordeeld door het groote land welks vriendschap voor Frankrijk eene zoo groote waarde heeft. LEIDSCHE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 19 April 1880.) „Marle Antoinette", Geschiedkundig drama in 5 bedrjjven, met een voorspel en een naspel. Oorspronkelijk in het Italiaausch geschreven voor mevrouw Ristori, door P, Giacometti, en naar de Fransche vertaling in het Nedrrlandsch bewerkt door G. 11. R. Spoor. Een stuk. dat ons de eerste kenteekenen der Fransche revolutie schetst in het voorspel en in de zes bedrijven, welke dan volgen, met korte maar krachtige trekken, de ontwikkeling van het oproer tot opstand en de gru welen van het republikeinsch terrorisme schildertheeft zooveel aanspraak op de belangstelling van een beschaafd publiek, dat wij ons er niet over verwonderden, toen wij gisteren avond den schouwburg op bijna alle rangen goed bezet vonden, wèl dat dit met de loges minder het geval was. 't Is waar, liet prachtige lenteweder moet hier in rekening gebracht wordenwaardoor men genoopt wordt liever de zwellende knoppen en groene bladeren van het lot nieuwen groei ontwaakte geboomte te bewonderen dan op tooneel- decoratiën te luren; maar hier staat tegenover dat deze buitengewone voor stelling geschiedde ter benefice van mejuffrouw Calharina Beersmans, de looneelkunsienaresse, wie het dezen winter niet aan welverdiende toejui chingen, ook in dezen schouwburg, heeft ontbroken. Hoe 't zij, reden van klagen had zij niet; want reeds met handgeklap begroet bij haar optreden, vierde zij, door al de bedrijven heen, eene reeks van kleine triomfen, door een spel zoo gevoel- en krachtvol als wij het van haar mochten verwach ten, waar zij de //koningin-martelares" wedergeeft van Trianon naar het schavot der conventie. Zij werd daarbij uitstekend ter zjjde gestaan door den heer D. Haspels (Lodewjjk XVI), Chrispijn (Generaal de Lafayette) die plotseling geroepen werd die rol van den heer W. Van Zuylen over te nemen en Le Gras (De Malesherbes), terwijl ook de dames Van Rijk (Madame Royal), Van Offel Kley (Prinses Elizabeth) en Faassen Van Vel- zen (Mmt Campan) tot het welslagen van den avond medewerkten. Ditzelfde mag jn meerdere of mindere mate van al de vertooners getuigd worden, zelfs van de meeste figuranten, die, dank zij den bekwamen régisseur, er in slaagden ons althans een flauw denkbeeld te geven van het doordringen tot de koninklijke vertrekken, waarbij de moord der Zwitsers, als vooraf gegaan, wordt aangenomen, 't Was waarlijk een woeste volkshoop, dien wij hoorden naderen, zagen binnenstormen onder aanvoering van den laaghartigen Santerre, die toch eene enkele maal toont mensch te zijn, waar hij zich herinnert ook «zoo iets" dit geldt den jeugdigen Dauphin /'thuis te hebben". Die woes teling werd zeer goed weêrgegeven door den heer Spoor, die het, onzes inziens, won van den heer Faassenj, wiens opvatting der rol van den afschuwelijken Simon de onze niet is. Het streelen der blonde haren van den gevangenen Koningszoon moge minder pijnlijk voor het gevoel des toeschouwers zjjn dan de ruwere wijze, welke wij vooronderstellen als door hem gebezigd om het jongske te doen ontwaken, maar is daarom ook bepaald onwaar en in strijd met de historie, die den laaghartigen officier de la municipalitè een brandmerk op het voorhoofd drukt, dat door de kunst zelfs niet ten deele mag worden uitgewischt. Voegen wij hierbij nog de verklaring dat de heer en mevrouw Poolman - Huyzers, die hier debuteerden, ons toeschijnen eene aanwinst voor dit tooneelgezelschap te zijndan hebben wij nog slechts melding te maken van de jongejuffrouw Van Offel, die op treffende wijze den Dauphin voorstelde en ook in de eer der terugroeping deelde. Iligrbij deed zich de omstandigheid voor dat de kleine actrice de tweede bouquet, mejuffrouw Beersmans aangeboden, niet slechts opraapte, maar stevig vasthield en blijkbaar in de meeniug verkeerde dat die haar bijzon der eigendom was gewordeneene opvatting door de vriendelijke kunste- naresse, wie het eerbewijs gold, met goedhartige berusting, onweersproken gelaten. En hiermede zijn wij aan het eind van ons tooneel-verslagmisschien ook aan dat der reeks voorstellingen, ons door het Rotterdamsch tooneelgezel schap gegeven. Zoo wij ons nu en dan eene aanmerking veroorloofden over de keuze der stukken, zij geldt voorzeker niet dezen laatsten avond; want een drama, dat zulke diepe indrukken achterlaat, als //Marie Antoi nette" is vooral in dezen lijd welkom bij een publiek, dat toont waarheid en recht lief te hebben, cn zich niet wil laten opwinden lot denkbeelden, die de rust der maatschappij ernstig bedreigen. Is dit woord een «Vaarwel", 't zij tevens een: «Tot weêrziens!" INGEZUNDEN. Mijnheer de Redacteur! In het bijvoegsel bij de Leidsche Courant van 19 April komt een ver slag voor van de handelingen der afd. Leiden en omstreken der Ned. Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde, waarin Dr. Jentink een eenvoudig middel aan de hand gaf, dat ieder in toepassing kan brengen om te onder zoeken of er kalkdeelen in welwater aanwezig zijn, namelijk door met een pjjpesteel in een met zulk water gevuld glas te blazenwordt het water dan troebel, dan blijkt dat nog niet alle kalkdeelen uit het water verwij derd zijn, in het tegenovergestelde geval zou het volkomen helder blijven. Tegen die wijze om kalk in welwater aan te toonen beslaan ernstige bezwaren en ik neem de vrijheid om iedereu tuinman tff beminnaar van bloemen bepaaldelijk af te raden de methode van Dr. Jentink toe te passen, eenvoudig omdat de kalk langs dien weg nooit kan worden aangetoond. Dr. Jentink namelijk verwart vrije kalk met kalkzouten; nu is kalk in vrijen toestand nooit in welwater aanwezig, maar altijd gebonden en wel gewoonlijk aan koolzuur cn zwavelzuur, zoodat water dat koolzure of zwavelzure kalk bevat door het inblazen van koolzuur nooit troebel kan worden; ja zelfs kan zich het geval voordoen, dat water dat koolzure kalk bevat en door het staan in de lucht eenigszins troebel is geworden, door het inblazen van uitgeademde lucht weder helder zal worden, dus dan het tegenovergestelde effect geelt van hetgeen Dr. Jentink vermeldt. Wil men kalkzouten in water aantoonen, dan kan dit geschieden door eene oplossing van zuriugzure ammonia, die dan eene trocbeling veroorzaakt. Alleen de wensch om de tuinlieden en beminnaars van bloemen tegen verkeerde gevolgtrekkingen te vrijwaren, deed mjj de pen opnemen. Met hoogachting heb ik de eer le zjjn Een Scheikundige. Geboren: WILLERINE CORNELIA, Dochter van D. VAN DER HORST. W. E. C. VAN DER HORST, Leiden, 18 April 1880. 'sGravesande Guicherit. Voorspoedig bevallen van eene Dochter Mevrouw M. C. JUTA LISMAN. Leiden, 20 April 1880. Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. A. f'. F. T1ELEMAN VAN DE WALL. Zevenrergen, 19 April 1880. Eenige kennisgeving. Heden overleed, na eene langdurige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 75 jaar, mijn geliefde Echlgeuoole ELIZABETH COLLET. Leiden, 19 April 1880. P. KOOREMAN. Mede namens kinderen en behuwd-kinderen. Na eene ongesteldheid van bijna 17 weken overleed heden in den ouder dom van ruim 21 jaar mijn zeer geliefde oudste Zoon WIJBREN AREND EVERTSZ, Student aan Leideus lloogeschool. Sneek, 18 April 1880. K. ESVELD. Wed. G. Evertsz.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3