tlL'ITÜiNLAiMlSCllE BKKIÜTKV 8". kwijtschelding van eene vordering; 9». wijziging der wet nopens de Algemeene Rekenkamer in Ned. Indiëen 10". goedkeuring der overeenkomst met België, betrekkelijk de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter- neuzen (de acht laatste met algemeene stemmen). De voorzitter, benoemd tot commissaris des konings in Utrecht, nam hierop een hartelijk afscheid van de kamer. De vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de minister van koloniën, antwoordende op de interpellatie van den heer de Casembroot, omtrent het regeringsbeleid in Atjeh, verklaard dat de benoeming van twee regerings-commissarissen in Atjeh enkel diende ter voorbereiding der plan nen, opdat, zoodra de oorlog geheel was geëindigd, waarop gegrond uit- zigt bestaat, een civiel bestuur kan ingevoerd worden. Conflicten tusschen beiden vreesde hij niet, over hunne voorstellen toch moet de regering be slissen. Van opheffing van het militaire gezag in Atjeh was geen sprake. De heer de Casembroot was niet voldaan en vreesde verwikkelingen, die den generaal van der Heyden tot ontslag zouden kunnen nopen, dat eene grrote ramp zou zijn. Na discussie besliste de kamer voorts met 41 tegen 17 stemmendat de weigering van Amsterdam om de kohieren van den hoofdelijken omslag ter inzage voor ieder te verstrekken, is in strijd met de wet. Aan den gastmaaltijd, gisteren door den president van de eerste kamer den leden van dat staatsligchaam in het llótel de l'Europe aangebo den, heeft de gastheer eene hartelijke afscheidstoespraak gehouden bjj de aanstaande nederlegging zijner betrekking. Op dezen dronk volgde een toast van den voorzitter der tweede kamer, den heer Dullert. De Russische gezant bij ons hof, sedert eenigen tijd hersteld van eene langdurige ziekte, heeft gisteren een luisterrijk diner gegevenwaaraan door het geheele corps diplomatique werd deelgenomen en dat gevolgd werd door eene receptie, waarop vele leden der hofhoudingen alhier en tal van aanzienlijken der residentie verschenen. Dezer dagen heelt 's konings gezant te Brussel aan den minister van buitenlandsche zaken een bedrag van 734 60 fr. overgemaakt, uitmakende de opbrengst, na aftrek eener kleine som ten behoeve der armen te Brugge, van eene muziekuitvoeringdie de daar ter stede gevestigde muziekvereeni- ging «la Reunion musicale" heeft gegeven, welk bedrag door die vereeniging bestemd is geworden voor de noodlijdenden door den watersnood in Nederland. Voor de regtbank alhier stond gisteren te regt een gedetineerde uit het huis van militaire verzekering te Leiden, beklaagd van een kameraad met een mes een wonde te hebben loegebragt. De beklaagde had het més van de boekbinderij, waarop hij in genoemd huis werkzaam was, wegge nomen en zjjn tegenpartij op een corridor afgewacht. Twee steken had hij den man toeaebragt, een in de zijde en een aan den schouder. Het O. M. requireerde voor dezen beklaagde drie maanden celstraf. De uitspraak over acht dagen f Men meldt uit ScheveningenHeden morgen kwamen 7 schuiten van de 8, die gisteren waren afgevaren, terug; besomming ƒ15 lol ƒ45. Ook zijn er 5 loggers aangekomen met veel schol, die, bestemd om te droogen, veel geld opbragt; gemiddeld 6 per kist. Besomming van /400 tot ƒ650. BELGIE. 'Te Grammont is II. Vrijdag nacht de orgel- en pianofabriek van den heer Annessens-Meunier geheel een prooi der vlammen geworden Het vuur nam zoo toe, dat men niets heeft kunnen redden en zich moest bepalen om de nahijzijnde huizen voor de vlammen te beveiligen. De schade begroot men op 200,000 fr. Alles waren verzekerd. Uit llongarjje zijn te Brussel aangevoerd drie prachtige grijze paarden bestemd voor prinses Stephanie. Zij werden geleid door een pikeur in- ualioiiaal costuum. ENGELAND. LONDEN, 19 April. Zaturdag waren de verkiezingen afgeloopen. Van de 652 plaatsen wa ren er 649 vervuld, door 351 liberalen, 286 conservaiiven en 62home-rulers. Onder de laatsten, die 6 plaatsen hebben gewonnen, is het heftige deel der partij meer op den voorgrond getreden. Dr. Kencaly. lid van het parlement, bekend wegens zjjn aandeel in het beruchte Tichborne-proces, is Vrjjdag overleden. Ilij was als lid van het parlement niet herkozen. Van het oefeningsschip A talante is nog niets vernomen. Men vreest liet ergste. Het Athenaeum berigt dat door de Pandits van Benares een Sans- krietsch blad wordt opgerigtonder den titel van «Roomdruppels". Het zal om de twee weken verschijnen en stelt zich ten doel letterkundige en wetenschappelijke quaesties te behandelen; daartoe roept het de medewer king der Sanskriet-geleerden in Europa in. Ook uit Engeland neemt de landverhuizing in de laatste lijden builen- gewfon -toe. Uit Liverpool vertrokken in Maart meer landverhuizers dan in het geheele eerste kwartaal van 1879. Daar de groote meerderheid naar de Vereenigde Staten trekt, moet men aannemen dat zij door den her nieuwden bloei van handel en nijverheid aldaar verlokt worden om hun vaderland vaarwel te zeggen. Van de 13363 personen van verschillende nationaliteit, die in Maart vertrokken, gingen er 12167 naar de Vereenigde Sta en. Te Carlisle is ingebroken bij een zilversmid en juwelier de dieven hebben voor een bedrag van ƒ36000 gestolen. Zij w isten zich toegang te verschaffen door een gedeelte van het dak weg te breken. Het melereologisch bureau van de Neic-York Herald deelt mede: Sto ringen in den dampkring zullen waargenomen worden op de kusten .van Groot-Brittannië en Noorwegen tusschen 20 en 22 en tevens hevige regen en wind. Eene andere groote sloornis zal de kusten van Frankrijk treffen, gevolgd door hevige regens, stormwinden en donder tusschen 22 en 24 der maand. Vervolgens eenige dagen veranderlijk weêr en zeer stormachtig op de Atlantische oceaan. Bij zijn afscheidsconcert te San Francisco heeft men den violist August Wilhelmy een gouden schild aangeboden, waarop een kostbare viool lag, benevens een lauwerkrans, met de Dnitsche kleuren versierd, een kanarie vogel in een prachtige kooi, een gouden beker en een effect ter waarde van 2000 dollars. FKANKRM K. Door den raad van state is besloten, dat voortaan, ter voldoening aan art. 12 der wet van 10 Germinal jaar X, in de decreten, houdende berigt van ontvangst der door den H. Stoel aan de katholieke bisschoppen van Frankrijk afgegeven bullen van kanonieke investituur, de bisschoppen zul len betiteld worden met //monsieur", en niet met «monseigneur", welke laatste titel hun eerst gegeven werd onder het ministerie-Olivier. De cleri- cale bladen zien in het besluit een nieuwe vervolging; daarentegen beweren de republikeinsche organen, dat aan de uitzondering reeds vóór lang een einde gemaakt had moeten worden. i Door de Parijsche studenten is eene vergadering gehouden over de quaestie van den dag, die der Jezuïten. Het ging er naar gewoonte luid ruchtig toe en men moest elkander overschreeuwen om gehoord te worden. Ten slotte is eene motie aangenomen, waarbij de vergadering de regering verzoekt de begrooting van eeredienst op te heffen, de staat van de kerk te scheiden en vrijheid van vereeniging toe te staan. In de Parlement, dat geacht wordt een orgaan te zijn van den heer Dufaure, wordt de aandacht gevestigd op het meer en meer onbeschaamd optreden der communards. Wanneer dal blad aandringt op den oorlog met werkelijke kogels en werkelijke geweren; wanneer dat blad eene vol ledige ijjst afdrukt van de generaals en hoofdofficieren, die de troepen van Versailles aanvoerden, toen zij te Parijs binnentrokken, aldus de bevelheb bers van ons leger ten voorwerp stellende van de wraakzucht der revolu tionairen; wanneer men openlijk verkondigt, dat de commune van 1871 slechts een begin is geweest, een '89. dat de dageraad wezen moet van een nieuw '93; wanneer de uitgewekenen te Londen, onder eere-voorzitting van den galeiboef Trinquet en met llartmann tot assessor in koelen bloede beraadslagen over de doeltreffendste wijze om het werk der commune we der op te vatten, en men zich eene revolutie belooft, waarbij het heet zal toegaan; wanneer te Marseille, een centraal comité in naam van eene Fe derative Vereeniging der groepen proclamaliën afkondigt, om alle werklie den uit te noodigen tot den kamp tusschen het proletariaat en de gezeten burgerij; wanneer te Lyon, met even groote minachting voor diezelfde wetten, openlijk eene vereeniging wordt opgerigt onder den naam van «Club voor socialistische studiën van de colleclivistische proletariërs te Lyon"; dan mogen de minst vreesachligen zich wel eenigzins ongerust maken. De heer Bischoflfsheimbankier te Parijs, Amsterdammer van geboorte, zal in Frankrijk worden genaturaliseerd, zonder vooraf aan de gebruike lijke formaliteiten te worden onderworpen. Die eer wordt hem bewezen als bljjk van waardering van zijn milddadigheid jegens wetenschappelijke en andere ondernemingen. De heer de I.esseps heeft in de Sorbonne een voordrag! gehouden over de doorgraving der landengte van Panama. De zaal en gangen waren zoo vol, dat de spreker naauwelijks zijne plaats kon bereiken. Hij sprak de overtuiging uit, dat de zaak tot stand zal komen en uitvoerig loonde hij aandat de technische bezwaren konden worden overwonnen. Was dit reeds theoretisch uitgemaakt op het congres te Parijs, de onderzoekingen op de plaats zelve hadden bewezen, dat ditmaal de theorie niet faalde. Over de staatkundige bezwaren oordeelde hij niet minder gunstig. Aan vankelijk was men in Noord-Amerika alles behalve gunstig gestemd. Maar zeide hij, ik heb den Noord-Amerikanen gezegd, dat niemand mjj verhin deren kon een kanaal te maken, waartoe door een onafhankeljjken staat concessie was verleend. Ik zal het maken met u of tegen u. Bij mjjn ver trek wilde ieder het met mij maken. En in de handen der bankiers liet ik 300 millioen. DUIT9CIILAND. Bij de tweede lezing van de socialistenwet heeft de rijksdag het voor stel der commissie aangenomen, volgens hetwelk de termijn, gedurende welke de wet van kracht zal zijn, is verlengd tot 30 September 1884, als ook de bepaling in art. 28 der wet,.volgens welke aan verbannenen verder oponthoud geweigerd wordt, niet van toepassing is op leden van den rijks dag en wetgevende ligchamen, die gedurende de zitting verblijf houden in de plaats waar deze zetelen. -- Wegens den zeer nadeeligen invloed door de telkens op nieuw ver spreide geruchtennopens de vermoedellijke invoering van hel monopolie op de tabak, op den handel te weeg gebragt, heeft het hoofdbestuur der ver eeniging van Duitsche tabaksfabrikanten en handelaren dezer dagen een bijeenkomst gehouden te Bronswijk. Uil de mededeelingen, welke van alle zijden des rijks waren ingekomen, bleek dat allerwege de wensch wordt gekoesterd een einde te zien maken aan dergelijke verontrustende beriglen. Ten einde hiertoe te geraken, is hel besluit genomen zich te wenden tot den rijksdag en een petitie lot het huis te rigten waarin wordt aangedron gen op het uitvaardigen van zoodanige verklaring, dat voortaan geen be zorgdheid van dien aard door de betrokken handelaren en fabrikanten be hoeft te worden gekoesterd. Tusschen Pruissen en de stad Hamburg is op dit oogenblik een proces aanhangig. Beiden beweren regt te hebben op een stuk bebouwd land, Hohe Rade genaamd, hetwelk gelegen is bij het Hamburgsche dorp Eims-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2