werd bij de politie gedaan, en toen bleek dat hel eenige wat omtrent het signalement der diefegge kon verklaard worden was, dat zjj een Friesche hoofdkap droeg. Alleen aan den ijver van een rechercheur der 3e sectie is het te dankendal de diefegge in handen der justitie is gekomen. Een leidekker, die eenige herstellingen aan de binnenzijde van het dak van het grafelijk slot te 's Heerenberg verrigtte, is door een ongeluk- kigen val omgekomen. Men vond hem op den torenzolder bewusteloos op den grond liggen, en, naar zijne woning vervoerd, is hij na een smartelijk lijden van eenige uren bezweken. Eergisteren nacht is in een der kloosters van de Ursulinen te Maas- tricht ingebroken. Er zjjn een aantal zilveren en gouden voorwerpen ont vreemd. De dadèr ol daders zijn nog onbekend. De regering heeft reeds geantwoord op het verslag van de tweede kamer ten opzigte van het ontwerp, houdende goedkeuring der overeen komst tusschen Nederland en Luxemburg gesloten, ter beëindiging van het tusschen beide landen bestaande geschil nopens wederzijdsche vorderingen. Met genoegen heelt de minister in dat verslag zijne verwachting bevestigd gezien, dat nagenoeg algemeen de groote wenscheljjkheid is erkend, dat aan het geschil, dat reeds zoo lang is aanhangig geweest, voor goed een einde Werd gemaakt. Tot wederlegging van de gemaakte opmerkingen, zegt de minister, dat het de bedoeling niet is om de diplomatieke vertegen woordigers van den koning der Nederlanden bij de gouvernementen, waarbij zij zijn geaccrediteerdtevens geloofsbrieven als vertegenwoordigers van den groothertog van Luxemburg bij diezelfde gouvernementen te doen uitreiken, maar slechts aan de diplomatieke en consulaire agenten van Nederland instrucliën te geven, ten gevolge waarvan zjj, naar de daarbjj te stellen regels, diensten zullen kunnen bewjjzen (prêteraient »leurs offices") aan het Luxemburgsche gouvernement en aan Luxemburgsche onderdanen. De minis ter vraagt, welk nadeel uit een ander voor Nederland zou kunnen voort- vloejjen, te meer omdat de behandeling van politieke belangen in den regel regtstreeks door het Luxemburgsche gouvernement, zooals steeds gebruike lijk was, zal geschieden, eene diplomatieke vertegenwoordiging te Berlijn, te Parijs en te Brussel niet in de bedoeling ligt, en de optreding van een Nederlandsch diplomatiek vertegenwoordiger niet zal geschieden dan op spe ciale magtiging der Nederlandsche regering, die geheel zelfstandig zal heb ben te beoordeelen, of het belang van Nederland al dan niet toelaat die magtiging te verleenen. 'sGRAVENHAGE19 April. Door Z. M. is aan den heer I. J. R. Muurling, gewezen consul der Nederlanden te Lissabon, verlof verleend tot het aannemen van het ridder kruis van de orde der Ontvangenis van Villa Vitjoza, hem door den koning van Portugal geschonken. Z. M. de koning heeft aan den heer J. M. Kraaijenbrinkbloemist van Z M op het Loo, de zilveren medaille der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon geschonken. Aan den heer 11. W. Croes is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Vierpolders. -- Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren is benoemd de tele grafist 2* klasse bij den rijkstelegraaf, P. K. C. Kahle. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Door de eerste kamer zijn in hare heden gehouden zitting aangenomen verschillende ontwerpen van minder omvang, maar is verworpen, met 17 tegen 14 stemmen, het ontwerp betreffende het hoog militair gereglshof. Bij den aanvang der zitting is benoemd tot griffier der kamer de heer mr. Star Nttman, thans commies-griffier. In de zitting van de tweede kamer van heden is, nadat de hh. de Bruyn Kops, Blussé, Lenting en Teding van Berkhout het ontwerp lot aan vulling van het tariel van uilvoerreglen in Nedcrl. Indië hadden bestreden, en de hh. de Casembroot. Heydeniijck en Fransen van de Putte hunne slem daarvoor hadden gemotiveerd, dat ontwerp verworpen met 49 tegen 22 stemmen. Morgen is de interpellatie van deu lieer de Casembroot aan de orde. De hooge raad heeft heden verworpen de cassatievoorziening van de bekende Amsterdamsche paneelzagers Lavertu, tegeu een arrest van het ge- regtshof te Amsterdam, waarbij zij wegens poging tot diefstal bij nacht tot tuchthuisstraf zijn veroordeeld. Ook werd behandeld het beroep van VV. J., dié door het gereglshof te Amsterdamwegens moord op den veldwachter v. d. L. te Bloemendaal, tot 25 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. Het openb. min. concludeerde dadelijk tol verwerping der voorziening. De uit spraak is bepaald op 26 April. Het aantal bezoekers der tentoonstelling in de Gothische zaal der prijsvoorwerpen van de algemeene verloting, ten behoeve der watersnood- lijdenden, neemt nog altijd toe, terwijl het cijfer der loten, welke in de zaal worden verkocht, wel bewijst dat de indruk, van de expositie ontvan- j gen, in elk opzigl bevredigend is. Op enkele dagen is de toevloed der vreemdelingen groot. Er is nog een aantal prijs voorwerpen ingekomen. - Gisteren, een bijna zomerschen dag, heeft de stoomtram der Nederl. Bijnspoorweg-maatschappjj p. m. 1800 personen naar Scheveningen vervoerd. Te beginnen met de aanstaande zomerdienst, die 10 Mei zal worden ge opend zullen de passagiers naar Amsterdam ook per Rijnspoor lot het station aan het Westerdok kunnen doorreizen. Men meldt uit Scheveningen, 19 April: Hadden wij Zalurdag bijna op eenige schuiten na onze vloot aan, heden morgen zijn zij weder geluk kig in zee gekomen. Waarschijnlijk zullen zij op verschillende plaatsen vangst beproevendaar die tot nu zeer schraal gebleven is. Het is te hopendat zich voor onze groote vloot goede gelegenheid moge opdoen anders staat het te wachten, dat zij dit jaar zeer vroeg op de haringvis- scherij zal uilgaan. Heden morgen zijn 10 schuiten aangekomenbesommende (meest aan tongen) van 40 tot 90. Meest alle vaartuigen hadden 8 dagen reis. BUITÈNLANDSCHK BGRIGTEN. BELGIE. Te Brussel heeft in de rue de la Madeleine een hevige brand gewoed, waarvan twee spuitgasten de slagtoffers dreigden te worden. Die mannen wilden een vrouw, die in levensgevaar verkeerde, redden. Het bleek later dat de vrouw zich zelve over het dak had weten te redden; maar inmid dels werden de beide spuitgasten zoodanig met brandwonden bedekt, dat een hunner er waarschijnlijk het gezigt bjj zal verliezen. EiGELAMD. LONDEN, 18 April. Aan den heer Parnell is het eereburgerschap van de stad Cork aan geboden. Bij die gelegenheid zeide hijdat hjj in Amerika den toestand der werklieden beter bevonden had dan in Ierland. Dezer dagen kwamen twee knapen van 12 en 14 jaar, uit een der Iersche districten, te Dublin aan, die twintig dagen geloopen hadden, om aan de hertogin van Marlborough 2 te gaan vragen, die aan hun vader ontbraken om zjjne huur te betalen. De hertogin liet hun een hartig maal en een nieuw pak kleêren geven en per spoortrein terugkeerenlevens last gevende, dat den vader 2 ter hand zouden worden gesteld. In de drukkerij van de Times was de electrische verlichting ingevoerd voor de machinen-zalen; thans heeft men haar ook in de zettérij toegepast waar 6 electrische lampen de circa 50 gasvlammen hebben vervangen. i Te New-York is het berigt ontvangen, dat de handelswijk der stad Samana op San Domingo door brand verwoest is. De door het vuur ver woeste ruimte beslaat zes bunders en de schade wordt op 150,000 dollars begroot. Schandelijke tooneelen van rooverij zijn op den brand gevolgd. Verscheiden handelshuizen van New-York lijden groote schade. De Oostenrijksche hark Nicolo Tommaso, met een lading vaten pe troleum, op reis van Philadephia naar Triëst, werd den llde» dezer ter hoogte van Europa-point door den bliksem getroffen. Het schip geraakte in brand en werd een prooi der vlammen. Of de equipage zich heeft kun nen redden, wordt niet gemeld. FRANKKIJ K. Het officiële blad bevat de benoeming van graaf Duchatel lot gezant te Weenen en van John Lemoinne tot gevolmagtigd minister te Brussel. De Temps acht het een bedenkelijk verschijnsel dat de bisschoppen in hunne protesten de zaak der Jezulten voorstellen als die der kerk en als hunne eigene. Dat is geheel wat nienws in de Fransche kerkgeschiede nis. Nooit, ook niet onder de restauratie, zouden de bisschoppen hunne zaak vereenzelvigd hebben met die der congregatiën, en vooral zouden zij er zich wel voor gewacht hebben, zich op gelijke lijn te stellen met de Jezuïten. Als het denkbeeld ingang vond, dat de belangen van de sociëteit onafscheidelijk verbonden zijn aan die der kerk, dan zou het katholiek geloof in Frankrijk een knak krijgen, dien het misschien niet te boven zou komen. Bjj de te Limoges gehouden verkiezing van een lid voor den senaat ter vervanging van Peyramont, verkregen Minard IOC, Lamazière 48, Lesguillier 48, en Merinville 66 stemmen. Er moet herstemming plaats hebben. Door la France wordt het gerucht verspreidt van een spoedige ont binding van de kamer. Dit plan wordt den lieer Gambelia toegeschreven. De gouverneur-generaal van Algerië, de heer Albert Grévy, heeft voor gesteld een groot deel van den vruchtbaarsten grond der kolonie (5 millioeu hectaren met eene bevolking van 1 millioen inboorlingen), thans onder militair beheer, onder het gewoon burgerlijk bestuitr te brengen; hij wil dit gebied in een vijftigtal gemeenten verdeelen. Voorts heelt hij een cre- diet van 1,200.000 fr. aangevraagd voor den aankoop van grond ter kolo nisatie. Na den opstand der Arabieren in 1871 werd het rantsoen door hen zoowel in grond als in geld afgedaan. De grond werd onder de kolo nisten verdeeld en het geld aan ontginning besteed. Die hulpbron is thans uitgeput. Door het buitengewoon crediet zou men in staat gesteld worden tot het aankoopen van grond en het voortzetten van het werk der koloni satie, hetgeen te meer noodig is, omdat het aantal Franschen in Algerië slechts 200,000 bedraagt. Eene handeling van den minister van oorlog, namelijk het ontheffen van een aantal hooldofficieren van het territoriale leger van hunne kom mandementen, vond vrij wat afkeuring, zelfs in gematigde republikeinsche bladen, omdat men meende dat de minister aan louter politieke drijfveeren had toegegeven en allerverdienstelijkste mannen had afgezet alleen om den radi calen ter wille te zijn. Havas' Agentschap heeft thans aan de dagbladen eene half-officiële verdediging van des ministers handeling toegezonden. Hoofdzakelijk wordt betoogd, dat men vroeger, bij gebrek aan geschikter personeel, voor de kaders van het territoriale leger oud-officieren had moeten nemen, die het active leger in ondergeschikte rangen verlaten hadden, en mannen zonder militair verleden achter zich. Later is, vrucht van de nieuwe wetsbepalingen op de pensioeneneen talrijker personeel van hoofdofficieren beschikbaar gekomen, en de minister is', geenszins uit politieke overwegingen, I maar alleen in het belang van dit leger zelf, tot eene vernieuwing der j kaders van het territoriale leger overgegaan. I Onderscheidene bladen hadden medegedeeld dat, na de communistische redevoering op het graf van Flourens gehouden, de regering zichmanifesta- i tien der ultra-radicalen begon aan te trekken en op maatregelen bedacht was om de beweging tegen te gaan. Men schijnt in deze verwachting voor barig geweest te zijn. De ministeriële bladen weerspreken het geruebt, dat de ministerraad tot het instellen van regterlijke vervolgingen besloten was en verklaren, dat de regering er nooit aan gedacht heeft, maatregelen te nemen tegen de schandelijke rehabilitatie der Commune, welke sedert eenige

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2