LEIRSCHE C ill 1 ANT. BINNENLANDSCMK BE Hifi TEN. Z \TCRDAG 17 APiUL. N°. 90< De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, (r 'sjaars, Luiten de expeditie!oslen. Afzonderlijke nummers der Courant z De prjjs der Advertenliën is van 1—4 ri LEIDEN. 16 April. Heden werd alhier de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders in de naamlooze vennootschap «de Leidsche Bouwvereeniging" ge houden. Hel bleek uit de rapporten van het bestuur en de gecommitteerden tot het nazien der rekening, dal de toestand allezins gunstig is te noemen. Er werd besloten tot uitbreiding van het kapitaal der vennootschap door de uitgifte van 200 nieuwe aandeelen over te gaan, waarvan reeds staande de vergadering door de aanwezigen een gedeelte werd genomen. Het aftre dend lid van het bestuur, de heer C. J. Leembruggen, werd herkozen en tot gecommitteerden voor het nazien der rekening in het volgende jaar wer den de hh. P. L. E. Driessen en dr. D. de Loos aangewezen Gisteren mogt de Leidsche akademie wederom het geluk hebben aan een zijner leerlingen bij diens promotie het «cum laude" toe te kennen. Deze eervolle vermelding viel te beurt aan den heer D. Josephus Jitta. Blijkens hierachter voorkomende annonce zal het Groninger opera gezelschap op Donderdag den 22,n dezer alhier eene voorstelling geven in de Slads-zaal en alsdan «Figaro's Hochzeil" opvoeren. Dat gezelschap, directeuren de hh. Kliippel en ltechtoiann heeft zich niet alleen te Gronin gen, maar ook in enkele andere plaatsen, alwaar het optrad, een zeer gnnstigen naam verworven, liet vormt een zeer goed ensemble. Herhaaldelijk trad het o. a. te Zwolle op en daar loonde men zich hoogst ingenomen met de gegeven uitvoeringen. Aan vele artisten van dit gezelschap werd Itooge lof toegekend, inzonderheid aan den heer Bechtmann, die toonde een zeer verdienstelijk artist, van veelzijdig talent te zijn. itlen mag dus verwachten dal de kennismaking met dit gezelschap ook hier niet zal tegenvallen. Bij de eergisteren te Amsterdam gehouden aanbesteding van verschil lende benoodigdheden ten behoeve van de directie der marine aldaar was voor de levering eener partij vlaggendoek minste inschrijver de firma van Hartrop en Zoon alhier, voor 1891. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de acte in de Engelsche taal 6 candidaten geëxamineerd; 2 werden afgewezen en 4 toegelaten, de hh.: K. Goudswaard, P. A. van OoslerwiikA. van Bamhorst en G. Wegerif uit 's Hage. Voor de httlp- onderwijzers-acie deden 12 candidaten examen; 3 werden afgewezen en 9 toegelaten, de hh.S. J. van Etteren uit Dordrecht, A. Gember uit Maas land, L. J. Jonker uil IJsselmonde, C. van der Mark uit de I.ier, L. Moer man uit Maasland, J. W. van Uverhagen uit Oud-Beijerland, J. D. A. ttade- maker uit Dubbeldam, H. P. Snelleman uit Delft en G. van der Spek uit l'icrshil. Naar men uit Parijs meldt, hebben de aldaar gevestigde Nederlanders eene bijeenkomst gehoudenwaarin met eenparige stemmen is besloten een adres aan de Nederlandsche regering te zendenmet verzoek om het con sulaat-generaal te Parjjs niet op te heffen. Op de üingsdag 11. door de maatschappij voor gemeente-crediet te Am sterdam opengestelde 4 pCt. leening van 500.000 is ingeschreven voor f 5,667,000, waarvan 7 pCt. is toegewezen, terwijl de inschrijvers van min der dan 14000 elk één obligatie ontvangen. Te Vlaardingen is Woensdag avond in eene vergadering van reeders en boekhouders van haringschepen het sluiten eener gemeenschappelijke ja- gerij vastgesteldvoorloopig op nagenoeg dezelfde voorwaarden als het vorig jaar. De tentoonstelling van gouden en zilveren werken in de zalen van Arti et Amicilia te Amsterdam werd gisteren met een toepasselijk woord van den heer Allmann voorzitter der commissie van beheer over de kunst zalen geopend. Spreker wees daarbij op het nul van deze soort van ten toonstellingen en bragt een woord van dank aan allen, die lot het wel slagen het hunne hadden bijgedrageno. a. ook aan de stedelijke regering van Amsterdamwaarop door den heer de Koningdie het gemeentebe stuur vertegenwoordigde, werd geantwoord. Een geruimen tjjd geleden werd te Amsterdam eene jufvrouw in hech tenis genomen als verdacht haren erfoom te hebben willen vergiftigen. De instructie in deze zaak heeft geene termen opgeleverd om de verdachte te verwijzen naar de openbare teregtzitting van het hof, zoodat zij uil de ge vangenis is ontslagen. Omtrent het gebeurde in de Nes te Amsterdam, verneemt het Bbl. nader, dat wel een persoon de trappen is afgevallen, doch een kleine wonde aan het hoofd ontving en in het gasthuis is verkonden, alwaar zijne opname niet noodzakelijk werd geacht. Zijn roes heeft hij aan het politiebureau uitgeslapen en in blakenden welstand is hij des morgens door zijne vrouw afgehaald. In eene eenvoudige arbeiderswoning in de Wiegelstraat, gemeente Nieuwer-Amstel, heeft een treurig misdrijf plaats gehad. Een gepensionneerd militair, vroeger kostganger in die woning, heeft eerst de vrouw des huizes met een bajonet in het onderlijf gestoken, en daarna zichzelf met een broodmes den hals gedeeltelijk afgesneden. De echtgenoot van de vrouw )e prijs der Courant is per vieundeel juut s I.50, franco p. ƒ2. tico p. p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 n verkrijgbaar voor üfcevls. ;els 1.iedere regel meer 25 cents. was afwezig. De moordenaar is blijkbaar voorbedacht te werk gegaan. Doctor Hart verkond beiden zoo goed het kon. utaar geeft weinig hoop op het behoud tier vrouw. De moordenaar leefde nog, en is naar het gasthuis vervoerd. De aanleiding tot deze misdaad is tot dusverre nog onbekend. (/V. v. d. D.) Te Oudendijk heeft gisteren morgen een hevige brand gewoed. Drie percelen werden daardoor eene prooi der vlammen, terwijl men nog een vierde moest omhalenom het vuur te stuiten. T? Appelscha is een kindje van 1% jaar, tijdens de afwezigheid der ouders, die naar het veld waren om te werken en het kind aan de zorg van een kindermeisje hadden achtergelaten, in de wieg geslikt. Hel geregtshof te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van Johannes Both, wisselwachter, wonende te Breda, hem schuldig ver klaard aan het opzettelijk gevaar doen ontstaan voor een spoortreinwaar van verwanding van een persoon het gevolg is geweest, hem veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren, en hem voor altijd de bevoegdheid ontzegd' tot het bekleeden van eenige betrekking hij een spoor weg op Nederlandsch grondgebied. Omtrent den te IJzeudijke gepleegden moord meldt de Midd. C. de volgende bijzonderheden: Diugsdag morgen vervoegde zich op de hofstede vau Cornclis een tamelijk goed gekleed heer, die. onder voorgeven dat hij voor eene Botterdamsche vereeniging vee opkocht, met den bewoner naar de schuur ging om het daar aanwezige vee te bezigtigen. Aangezien dit niet naar zijne gading was, vertrok hij spoedig, na alvorens met de familie kottij gedronken te hebben, 's Middags tusschen 2 en half 5, tijdens de vader afwezig en de dochter alleen te huis was, is de moord gepleegd. Het slagtoffer is met een broodmes onthalsd, en de moordenaar heeft zich met een vijffrankstuk en een vergulden ring met plaatje, waarop een bloempje, Verrijkt. De vermoedelijke moordenaar is zekere B.uil Biervliet, die on gunstig bekend staat. Hij is vroeger uit de militaire dienst ontslagen. Gisteren hield de heer Ed. Sécretan de voor eenigen tijd aangekon- j digde lezing in de zaal der Loge alhier. De zaal was goed bezet. Gedu rende 1 uur hield de spreker zijne toehoorders op eene aangename en boeijende wijze bezig. Hij verplaatste ons vooreerst naar hel Reussdal, in de nabijheid van de l'ont du Diable. Hij verhaalde ons de legende dezer brug, welke den meesten onzer lezers wel bekend zal zijn Deze brug, zcide hij, zal niet meer zooveel betreden worden als dit vroeger het geval geweest is, daar allen, die de Alpen willen oversteken, thans een veel kor- leren en gemakkelijkere!) weg zullen verkiezeu. Wanneer gij Nederlanders, zoo ging de spreker voort, teregt trotsch zijt op den naam, dien gij u ver worven hebt, wanneer geheel Europa uwe werken met bewondering aan schouwt en eerbied heeft voor den moed en de volharding, waarmede gij de elementen steeds hebt bestreden, ook wij Zwitsers gelooven thans op dien naam eenige aanspraak te mogen maken. Is het bij u het water, dat door uwe wilskracht is overwonnen, wij hebben de onmetelijk hooge ber gen bedwongen. Verder beschreef hij ons de wijze, waarop vroeger en thans het doo - boren der bergen volvoerd werd. Vroeger namelijk hield een werkman eene zeer lange ijzeren staaf met eene spitse punt voorzien tegen den rotswand aan, terwijl een ander met een hamer deze staaf in de rots deed doordrin gen. In de opening, welke hierdoor ontstond, deed men kruid, waarna men de rots deed springen. Deze wijze, nog geen dertig jaar oud, kon echter niet in toepassing gebraet worden met het doorboren van den Mont Cenis of de St. Gothard, daar dit minstens een lijd van 40 jaren eischle. Meer doelmatige en sneller werkende machines werden uitgevonden, echter met geen voldoend resultaat. Eindelijk werd door een Zwitser, Coladon gehee'en, een nieuw werktuig uilgevonden, dat door middel van zamenge- perste lucht in beweging werd gebragt, daar stoom niet mogt gebruikt w orden wegens de nadeeien die hierdoor voor de gezondheid der werklieden ontslaan. Buitendien is er toch eene menigte omgekomen, niet alleen ten gevolge, van zwakte en vermoeijenis, teweeggebragt door slechte lucht, het uren lang in het kille water staan, dat door de rotswanden in groote hoeveel heid naar beneden viel, en den stank, dien de lampen veroorzaakten, maar ook door noodlottige gebeurtenissen, zooals door het springen van rotsblok ken. Hij schat hel geheel dezer laatsten op 150. Ten laatste verhaalde de heer Sécretan ons de spanning, waarin allen verkeerden den avond voordat de tunnel doorboord wasdit was 28 Fc- bruarij. Van beide kanten, vanwaar men den 15000 meters langen tunnel begonnen was te doorboren, zoowel van Airoio als van Göscbenen, arbeid den de werklieden met een ongelooflijken ijver voort. Van beide kanten toch bestond er als het ware een strijd, wie het eerst de boor aan den anderen kant zoude deen uitkomen. Die van den kant van Airoio mogteu in dezen strijd de zege behalen. Zoodra een der werklieden van Göschenen's kant dit bemerkte, wilde hij de punt der boor met zijne vingers vast nemen; deze echter was gloeijend ten gevolge der wrijving, hij brandde zich dus. De man wreekte zich hierop, door door het gal Ie roepen: Canaille. liet eerste woord, wal dus in deze onderaardsche gangen mogt weerklinken, was een scheldwoord.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1