LEIDSCHE €011 RAAT. VRIJDAG 16 APRIL. 80. BINNENLANDSCUE RER1GTEN. ISS% De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jams f i.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5'cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 ccnis. LEIDEN. 15 April. Z. E. de commissaris des konings in deze provincie heeft goedgevonden 1". te bepalen dat de eindexamens der hoogere burgerscholen voor de provincie Zuidholland, alsmede de vergaderingen der commissie van examen, voor het jaar 1880, zullen worden gehouden te Leiden; 2". te benoemen tot leden der commissie voor de bedoelde examens: tot lid en voorzitter den heer d'. D. de Loos, directeur der hoogere burger school te Leiden; tot leden de bh. dr. G. J. Dozy, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leidend'. P. Zeeman Gz. en J. Kleinleeraren aan de hoogere burgerschool te 'sGravenhage; J. Menalda van Schouwenburg en J. II. Slater, leeraren aan de hoogere burgerschool van vijfjarigen cursus te Rotterdam; J. H. Dijkman en li. Duvanel, leeraren aan de hoogere bur gerschool te Dordrecht; dr. H. Haga en m'. P. A. Tukker, leeraren aan de hoogere burgerschool te Delft; d'. P. A. Iïozon en W. L. Combé, leeraren aan de hoogere burgerschool te Schiedam; dr. J. Nieuwenhuyzen Kruse- man, directeur, en J. li. Brunne, leeraar aan de hoogere burgerschool te Goriuchem. Met leedwezen zullen zeker velen onzer stadgenooten het overlijden vernomen hebben van den heer J. J. liubrecht, ontvanger der registratie en domeinen alhier. In even 60-jarigen ouderdom werd de man aan zijnen werkkring ontrukt. Bij allen, die uit den aard zjjner betrekking met hem in aanraking kwamenzullen zeker zjjne hulpvaardigheid en minzaamheid in levendige herinnering blijven. Ook in onderscheidene kringenwaarin hij nuttig werkzaam was, zal zijn gemis betreurd worden. Blijkens het verslag van de spaarbank, opgerigt door het alhier ge vestigde departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, over het jaar 1879blijkt dat in dat jaar het bedrag der inlagen is geweest 291927.25%, dat der terugbetalingen 222000.49%. (In 1878 bedroegen de inlagen /272501.86, de terugbetalingen /206671.87%). Het kapitaal aan de inleggers verschuldigd aan het einde van het boekjaar bedroeg ƒ732478.83. De bezittingen van het hoofdkapitaal, bestaar.de in hypothe ken, belceningen en prolongatiën, rentegevende landsschuld enz.vertegen woordigen eene geljjke waarde. Aan rente is ontvangen en te goed 30775.86% en bijgeschreven ƒ24302.02. Het reservefonds bedroeg op uit. December 1879 ƒ46165.26. Het aantal inlagen heeft bedragen 11795, dat der terugbetalingen 5160; als nieuwe inleggers zijn ingeschreven 1093. Het aantal inleggers op het einde van hel boekjaar bedroeg 5313 (in 18784856). Onder die inleggers waren er 104 die ƒ1000 en daarboven hadden te vor deren. Het gemiddeld kapitaal aan eiken inlegger verschuldigd bedroeg 137.86%. Uit het bovenstaande blijkt dat de toestand der spaarbank gunstig is en dat hel gebruik, dat van die instelling gemaakt wordt, blijft toenemen. Zij keert 4 pCt. rente uit van elke ƒ5 die zijn ingelegd tot aan hel bedrag van ƒ1000. Voor hoogere sommen wordt 3% pCt. uitgekeerd. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen P. C., J. en A. W.ter zake van mishandeling gepleegd op J. R. en diens huisvrouw, woonachtig in de Korte Lijsbethsteegnadat zjj vooraf de straatdeur der woning hadden ingetrapt. lieden voormiddag ongeveer 10 54 ure is er een begin van brand ont staan in het pakhuis van S. aan de Uiterstegracht, welke brand echter spoedig werd gebluscht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië door middel van het stoomschip Utrecht, waarvan het vertrek van Rotterdam op 17 April aanst. is bepaald. Behalve aan Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal aan Padang gezonden. De brieven en verdere stukken belmoren op den dag van vertrek van het stoomschip 's namiddags vóór 1% uur te Rotterdam aangekomen te z|jn. Thans is b|j den heer Henri J. Stemberg te 'sHage, het tweede ge deelte uitgekomen van het Handboekje voor de kennis en het kweeken van lievelingsbloemen. De schrijver H. Witte heeft ditmaal tot onderwerp ge kozen /'De Roos." Hij leert ons hoe van reeds de oudste lijden de roos bij alle volken in vereering stond en te hooger in de volksgunst klom, naar mate de hoogere ontwikkeling strengere eischen stelde aan het schoone. Hq geeft ons verder eene beschrijving van verschillende soorten van rozen; dit echter hebben zij alle gemeen, zegt hij, namelijk, dat z|j geene door nen hebben. De uitdrukking "geen rozen zonder dooruen'' moge zinnebeel dig waar zjjn, in de werkelijkheid deugt zij niet. Hij eindigt dit werkje met de beschrijving op welke wijze de rozen moeten geteeld worden. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acle-examens voor het lager on derwijs deden voor de acte in de wiskunde 5 caudidaten examen; 3 werden afgewezen en 2 toegelaten, de hh. H. Boogaards, uit Ridderkerk, en P. J. Ikkiuk. uit Moordrecht. Van de 6 caudidaten, die voor de acte in de Fransclie taal werden geëxamineerd, werd toegelaten de heer M. D. de Bruyn, uit 's Hage. In de Maandag door de taal- en letterkundige afdeeling der kon. aka- demie van wetenschappen gehouden vergadering is door den secretaris medegedeeld, dal de inzender der "Consolalio ad Eugeniam Augustam in funere filii" vergunning heeft verleend tot opening van het naambriefje en uitgave van zijn gedicht. Hel is het werk van Francesco Pavesi te Milaan. Door de maatschappij tot bevordering der Toonkunst, te Amsterdam, is de eere-premie toegekend aan den lieer A. Bruyn, directeur der gemeente muziekschool te Bergen-op-Zoomvoor zijne compositie van «liet Sneeuw- witje", kinderzangspel in drie bedrijven en een voorspel, waarvan de tekst vrij bewerkt werd naar hel bekende sprookje, door den heer C. van Kempe Valk, te Winterswijk. - Onder bevel van den kapitein der artillerie L. K. Chevalleran zal den 24s1"1 aanst. van Harderwijk naar Amsterdam vertrekken een detachement Indische troepen, sterk 50 man, benevens 4 onderoflicierenbestemd om aan beord van het stoomschip Prins Hendrik de reis naar Indie voort te zetten. Te Vlaardingen heeft men het berigt ontvangen dat de aldaar te huis behoorende vischsloep Noordster, stuurman Jan Penning, op de Noordzee aangevaren en gezonken is. De equipage is gered, en behouden te Iljoerring, in Jutland, aangekomen. Door mej. de wed. Hoogenboom, gcb. de Groot, dezer dagen te Ouder kerk a/d. IJsel overleden, is aan de diaconie der Ned. herv. gemeente aldaar een som van ƒ4000 vermaakt. Door den gemeenteraad van Haarlem is vastgesteld het plan vau eene geldleening, in het geheel groot ƒ1.000,000, rentende 4 pet., verdeeld in 10 seriën, elk van ƒ100,000, waarvan in dit jaar te leencn 8 seriën, zoo tot bestrijding van de kosten van buitengewone publieke werken, aankoop van onroerend goed, als tot aflossing van de bestaande ieeniiigen, die in 1861 en later tegen eene hoogere rente dan van 4 pel. z(jn gesloten. De bloei der hyacinthen, meldt de Haart. C., binnen deze gemeente zoowel als in hare onmiddellijke omstreken vertoont zich reeds in al zijne pracht. Een bezoek der bloemrijke dreven van Haarlem in deze dagen zal niemand onvoldaan laten, te meer daar de bloei der hyacinthen, die van ongunstig weder of nachtvorst niet te lijden hadden, schooner is dan men in de laatste jaren gewoon was en de oogst tot nu toe de beste verwach tingen opwekt. Daar de hyacinthen op hel open veldzoodra haar bloei zekere volmaaktheid heeft bereikt, spoedig afgesneden worden, is het zaak, een bezoek niet te lang uit te stellen. Daar hel later gebleken is, dat de dood van den persoon, die op het Haai lemmerplein te Amsterdam bij een vechtpartij in een kelder viel, niet aan moedwil is te wijten, zijn de twee aangehouden personen niet wegens moedwilligen manslag aangeklaagd. Eergisteren zijnin de nabijheid van hctOosierdok te Amsterdam, een man door een spoortrein de beide beenen afgereden. De ongelukkige is in hoogst bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebragt. Een loteling der nationale militie te Amsterdam gevoelde weinig lust om te gaan dienen, waarom hij een middel zocht om daarvan te worden vrijgesteld. Een zijner kennissen beweerde wel een geneeskundige te zullen vinden, die hem een bewijs van ongeschiktheid zou geven, mits tegen be taling van zeker honorarium. Weinige dagen later werd dan ook werkelijk den belanghebbende het verlangde attest overhandigd, waarvoor h|j tegen quitantie, gcleckend door een geneeskundige, aan den vriend 25 moest betalen. Bij onderzoek bleek echter, dat de naam van den doctor verzon nen was en onder het stuk geplaatst, om op die wijze den niet-dienst- lustigen persoon wal geld afhandig te maken. (N.v.d. D.) Bij het aanspillen van den grond iu de buurschap lleclen, gemeente Raalte, is dezer dagen een kannetje gevonden, inhoudende 260 zilveren

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1