PER TELEGRAAF, Burgerlijke Staub. dan tegen kolonel Synge uit te leveren. Dil was den bewakers van den kolonel ter oore gekomen, en zij zeiden hem dat zij, als het plan gelukt •was. hem gevild, met petroleum ingesmeerd en boven een vuur gerodsterd zouden hebben. Berigten uit Rangoon, door de Daily tVews ontvangen, verschillen «enigzins van de door de Standard medegedeelde. Niet minder dan 700 menschen, mannen, vrouwen, kinderen, priesters en vreemdelingen, zijn te Mandalay, hoofdstad van Birma, onder de wallen der stad levend be graven. als een zoenotler aan de vertoornde kwade geesten, die de stad met de pokken hebben bezocht. Het is bij dit bijgeloovig volk de ge woonte, om uienschenofïers te brengen, zoodra men met den bouw der hoofdstad gereed is, en gewoonljjk wordt voor eiken nieuwen vorst een nieuwe hoofdstad gebouwd. De sterrenwichelaars verklaarden, dat de vorige offeranden geen uitwerking meer haddenen van daar het bevel door koning Theebau op hun raad gegevenom 700 menschen levend te doen begraven. Eene paniek heerscht te Mandalay en de bevolking verlaat bij honderden de stad. Een aanval op het R. K. klooster mislukte. FRAKKRIJk. De minister Ferry, wien te Thillot. de hoofdplaais van het kanton, dat hij in den geweslelijken raad der Vogezen vertegenwoordigt, een feest maal is aangeboden, heeft daarbij eene rede gehouden over de quaestie van den dag. Men heeft, zeide hij o. a.ons beschuldigd de gewetens geweld te willen aandoen, het geloof te willen onderdrukken. In naam eener voor gewende godsdienstige vervolging heeft men getracht, en zal men trachten, de bevolking van het platteland tegen ons op Ie zetten. Maar gij, die te midden van zoodanige bevolking leeft en haar vertrouwen bezit, gij hebt te onzer verdediging slechts de waarheid, de werkelijkheid aan te toonen, die helder is als de dag. Men spreekt van godsdienstige vervolging! Maar nooit is de godsdienst vrijer geweest dan thans, nooit waren zijne dienaren meer geëerd, nooit werd een zoo vrijgevig budget voor de eeredienst toege staan. Nooit werd aan de katholieke priesters, van veertig duizend kan sels, meer vrijheid gegund om te prediken wat zij willen, wanneer zij wil len, en hoe zij willen Maar er is eene vrijheid, die geen verstandige regering dulden kan. Het is de vrijheid om haar aan te vallen en te onder mijnen. om tegen haar zamen te spannen onder den dekmantel van het godsdienstig geloof. De regering kan niet dulden, dat van den preekstoel, niet de aan de katholieke eeredienst verleende voorregten, eene staatkunde uitgaat, die gekeerd is tegen het regeringsbeginsel en den modernen staat. Zij kan niet dulden, dat de moderne staat, ten gevolge van een welover- legd systeemals verstrikt wordt in een net van niet erkende geestelijke orden, die in hare reeks van vertakkingen ten naauwste aan elkaar ver bonden zijn, zóó verbonden, dat de moderne staat, op een goeden dag ont wakende. zich gekneveld zou zien, als Gulliver in de magt der Lulliputters. Uit Rome meldt men dat de Paus, in een vertrouwelijk gesprek met de kardinalen, bisschoppen en prelaten, die hem bij gelegenheid van zijn verjaardag kwamen gelukwenschenhet gesprek op den toestand der kerk in Frankrijk bragt. Hij verklaarde met eene vaderlijke liefde bezield te zijn voor alle volken, voornamelijk Frankrijk, hetwelk dikwijls uitstekende diensten aan het Vatikaan had bewezen. Hij betreurde echter, dat hel zich thans op een slechten weg bevond, en dat zjjne staatslieden, de oude en roemrijke overleveringen vergetende, het een treurige toekomst te ge- moet voerden. De heer Frangois Franck, praeparator bij het Collége de France, is door de regering met eene wetenschappelijke zending in België en Neder land belast, waar hij de inrigting der laboratoria zal onderzoeken. Pater Didon, wiens «conferences" te Parijs zooveel opzien baarden, heelt, naar men verzekert, van den generaal der Dominicanen last ontvan gen zich naar een afgelegen Corsicaansch klooster te begeven, door niet meer dan vijf of zes Italiaansche kloosterbroeders bewoond. Sommigen achten het twijfelachtig, of hij hieraan gehoor geven zal. - De zeeschilder Gudin is in 78-jarigen ouderdom te Boulogne-sur-Seine overleden. Een vreesseljjke doodsangst is die geweest van een vroHw te Crugny, die op het veld door een beroerte getroffen werd en half verlamd, zonder te kunnen opstaan, twee dagen en twee nachten, hulpeloos, voorover ter aarde moest blijven liggen tot zij eindelijk half stervende gevonden werd Haar toestand is te vreeslijker geweest omdat zij bij volle kennis geble ven was. Het gehucht des Moties, in de gemeente Montaignes, is geheel door de vlammen vernield. Elf woningen brandden af en zeventien personen verloren bij die ramp het leven. Toen de brand uit de verte bemerkt werd, kwam men van alle kanten ter hulp snellen; doch te laat. Slechts zes ver koolde lijken zijn teruggevonden. DUIT8CHLAND. De landverhuiziug neemt in Duitschland weder zeer toe. Sedert 1 Jan. moeten er 14000 personen over Bremen naar Amerika scheep zijn. gegaan. De bondsdag heeft zich gehaast om terug te komen op het besluit, i waarin Bismarck aanleiding gevonden had om zijn ontslag te vragen. Op voorstel van Beijercn nam de vergadering het ontwerp der nieuwe zegelbe lastingwet aan in den vorm, waarin Pruissen dat oorspronkelijk gewild had; de rijkskanselier zal dus geen bezwaar meer hebben om het zoo in den rijksdag te verdedigen. RUgLAN». Betreffende de zittingen van de opperste commissie van uilvoering onder generaal Loris Melikoff wordt uit St. Petersburg het volgende gemeld Bij de gehouden beraadslagingen kwam de quaestie ter sprake betreffende de residentie, welker veiligheid ecu bijzonder punt van overweging behoorde j uil te maken, omdat de keizer, de troonopvolger en de keizerlijke familie er hun verblijf hebben. De leden van het gemeentebestuur verklaarden, dat vele der maatregelen, vooral die van generaal Gourko, slechts gediend hadden om de spanning te vermeerderen en ontevredenheid te wekken. Een hunner, de heer Lichatcheff, ging nog verder en zeide, dat de maat schappij niet slechts ontevredenmaar vijandelijk tegen de regering gezind was. Men deed vooral uitkomen, dat de dwaze instelling der dworniks als politiemagt aan de stad millioenen had gekost, zonder eeuig nul te doen. De commissie besloot met eenparige stemmen de dworniks af te schaffen en de politie te versterken. De senator Markoff, lid der commis sie, bragt het volgende verslag uit: In de hoofdstad zijn door den opper- hoofdman Zuroff 197 staatsmisdadigers gevat, van welke 34 krachtens de wet van 1 Sept. 1878, 163 krachtens de wet van 19 Mei 1871. Het is gebleken, dat de politie beide wetten op verkeerde wijze heeft opgevat; dat de uillegging, aan beide door generaal Seliverstoff, den helper van Me- zenzotf, gegevenvolkomen valsch is geweest. Velen der gearresteerden zijn gedurende 1% maand niet verhoord; van de bedoelde 197 personen zijn 150 zonder eenigen grond gevat en onschuldig opgesloten. De com missie besloot met eenparige stemmendat de uilvoering der wetten aan het ministerie van justitie zal opgedragen worden; dal het verhoor binnen 24 uren moet geschieden en hel besluit van den procureur-generaal uiterlijk binnen zeven dagen moet volgen. 'sGRAVENHAGE, 14 April. De waarneming der betrekking van com missaris des konings in Gelderland is opgedragen aan baron van Zuylen, lid van gedep. stalen van Gelderland. WEENEN, 13 April. De berigten. dat de Porte op den grondslag van den afstand harer souvereinileits-regten op Bosnië en de llerzegowina toe nadering tot Oostenrijk-llongarije of een verbond met dien staat zou zoe ken missenvolgens vertrouwbare mededeelingenallen grond. KÜNSTANTINOPEL, 13 April. De preliminaire acte, regelende de nieuwe Turksch-Montenegrijnsche grenzen, is heden nacht ten 12 ure in het gebouw der Italiaansche legatie door Sawas Pacha en den Montencgrjjnschen zaak gelastigde geleekend. LONDEN, 14 April. De Standard en de Daily Telegraph hebben verno men dat het kabinet zjjn ontslag zal indienen zoodra de koningin zal zijn teruggekeerd. De bijeenkomst van de aanvoerders der liberale party is uitgesteld. MADRID, 13 April. Heden ochtend ten 8 ure werd de koningsmoorde naar Otero, nadat het besluit waarbij op zijn verzoek om gratie afwijzend beschikt, en het arrest waarbij zijne voorziening in cassatie verworpen werd, waren voorgelezen, in de kapel gebragt, in afwachting van de uit voering van het vonnis. Morgen ochtend ten 8 ure zal hij de doodstraf ondergaan. ST. PETERSBURG 13 April. Prins Gortschakoff bevond zich gisteren iets beter. De zwakte houdt aan, de hartkloppingen zijn zwak, het hoofd is vrij. WASHINGTON, 14 April. Amerikaansche oorlogsschepen hebben kolen- dépots gevestigd op de beide zijden van de landengte van Panama. Het comité uit het huis van vertegenwoordigers voar de buitenlandsche betrek kingen heeft eene resolutie aangenomen, waarbij de president Hayes ge- magtigd wordt onderhandelingen te openen met Frankrijk, Spanje, Oosten rijk en Italië, om te geraken tot opheffing van de beperkende bepalingen op den invoer van Amerikaansche tabak in die landen. WEENEN, 14 April. Het berigt omtrent het aftreden van het ministerie wordt niet bevestigd. Het ministerie heelt over de verder te doene stappen nog geen besluit genomen. Van 8 tot en met 14 April 1880. BEVALLEN: J. W. Galjaard, geb. Duyvcrtnans, D. A. v. d. Berg, geb. Heemskerk, Z. A. J. Bavelaar, geb. Selier, Z. C. v. Dijk, geb. de Wolf, Z. P. A. v. Zijp. geb. Pont, Z. C. Lafeber, geb. Alter, D. E. de Cler, geb. Michel, Z. - J. H. G. Ruigrok, geb. Wobbe, D. A. M. Reinke, geb. Vceren, D. M. v. Benten, geb. Boelé, Z. M. C. Boon, geb. Mieremet, Z. N. P. Biersteker, geb. Dronkers, D. S. Marsman, geb Alter, Z. J. Holvcrda, geb. Wassenaar, D. J. C. Piket, geb. de Fey, Z. W. Reitsma, geb. Baars, D. A. M. Huibers, geb. Bernard, Z. A. M. Fasel, geb. Ramb. D. J Nieuwenhuyzen, geb. v. Went, T. C. Heymans, geb. v. Heusden, D. - S. Peter, geb. de Vos, D. M. C. v. Hest, geb. Vijlbrief, D. E. W. Taffijn, geb. v. d. Worm, Z. H. M. A. v. Noort, geb. Slrack v. Schijndel, D. J. P. Rovers, geb. v. Daalen, D. J. F. Moote, geb. Merkensaat, D. C. M. Verhoeven, geb. v. d. Horn, D. C. M. van Karn apen, geb, Bronsgeest, Z. C. v. d. Meer, geb Lemaitre, D. R. Lambooy, geb. Stevaar, D. E. C. Verwer, geb. Roman, Z.J. Kokshoorn, geb. Hooymans, D. C. Noordman, geb. Ammerlaan, Z. M. v. d. Velden, geb. Bourgeois. D. J. v. Putten, geb. Kruit, Z. GEHUWD: G. Bonte, wedr. en M. A. C. Warmond, wed'.D. Tegelaar, jm. en A. Chaudron. jd. J. van den Burg, wed', en A. S. Taverne, wed'. J. J. Simonis, jm. en W. K. Bezie, jd. G. Regeer, jm. en A. Hof keus, jd. A. T. Blöte, jm. en G. Dool, jd. A. G. C. van Bruggen, jm. en J. G. van Rhijn.jd. P. Neuteboom, jm. en S van Booma, jd. A. C. Vonk Robbers, w ed', en A. J. W. Paternotie, jd. OVERLEDEN: C. C. Boel. 71 j. - R. Perein. 70 j - H. Ladan. Z 7 j. F. Schouten, Z., 2 m. P. J van Mastrigl, Z., 21 j. L Kremer. Z 5 j. -- II. van der Harst, D„ 20 j.~— C. II. Karstens. D 2 j. J. W. A. A. Springer. D 6 m. W. G. Visser, 26 j. S. Scbregel. geb. lleymans, 38 j. F. Ramb, Z., lm. W. van Beijeren Bergen en Henegouwen. 77 j. G. de Fey, geb. van Velsen, 66 j. J. van der Assen, 28 j. G. de Vos, geb. Galjaard, 36 j. B. Neuteboom, Z., 2 m. J. Bille. 43 j. S G. van Rhijn, D 23 m. E. Ainireson, geb. Zeehandelaar, 35 j. M. Ouwerkerk. D., 8 m. II. L. Ramakers, 36 j. J. J. Heykoop, Z., 21 j. L. S. Seiffert, 70 j. M E. du Mortier. D., 2 j. J. Brugman, Z., 1 m. C. Wagemans, 73 j. J. P. Abel, 58 j.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3