BU1TENLANDSCIIE BEIUCTEn/ Je verwachten was dat, nu zij hare gezamenlijke krachten tot e'e'n doel zondert aanwenden, de uitkomst niet twijfelachtig kon zjjn. De solisten, mej .Gripekoven (alt), en de heer E. Fischer (bas) waren oude bekendenvan wie niets dan goeds te verwachten was. Ook nu bewe zen zrj weër die reputatie ten volle waardig te zijn, en, waarderen wij het dat wij de schoone alt-stem van onze stadgenoote zeker nog meermalen zul len kannen hooren, wij betreuren het daarentegen, dat, doordien de heer Fischer eerlang naar Dresden vertrekt, de gelegenheid om zijn diep en vol bas-geluid te genietendaardoor zeker schaarscher zal worden. De her nieuwde kennismaking met mej. S. Kempner (sopraan) zal gewis bij allen, ook die haar gisteren avond voor het eerst hoorden, den gunstigsten in druk hebben achtergelaten. Haar, ook in het hooge register, glashelder stemgeluid en hare gevoelvolle voordrag!hebben zeker bij velen den wensch doen geboren worden dat het bij deze enkele kennismaking niet blijven mogt, maar dat zij spoedig nog weder eens hier zal optreden. Of dit met den heer A. Rein hold (tenor), die hier voor de eerste maal optrad, eveneens het geval is, meenen wij met eenigen grond te mogen betwijfelen Bij een weinig klankrijk, eenigzins beklemd stemgeluid, liet zijne voordragt ons koel. Eerst dachten wij dit eenigzins aan de min dankbare laak van het recitatief in den Paulus te moeten toeschrijvenmaar ook in Beet hoven's Mis kon hij ons evenmin voldoen, en maakten wij telkens on willekeurig eene vergelijking met wal vroeger onze stadgenoot de heer de Goey op dat gebied ten gchoore bragt. Of er overigens in de geheele uitvoering niets was dat stof tot bemerking zou kunnen geven? Even als over het geheel de Indruk dien zij maakte, ook wat het instrumentaal gedeelte betreft, allergunstigst was, gelooven wij dat kenners hier en daar de koren, hoe verdienstelijk zij ook hunne mocijetijke taak vervulden, loch enkele malen in gedachten zullen hebben toegeroepen: //hof maar wacht eens een oogcnblikje!" maar daar zij intns- schen dapper doorzongenlieten zij die kenners maar pruttelen en het groote publiek merkte er niets van. Wij besluiten ons verslag met den wensch dat de eerste maal, dat de //Leidsche Zangvereeniging Caecilia" voor het publiek optrad, nog door velen zal gevolgd worden; dat het haren verdienstelijken directeuren, den heeren Welrcns en Taylor, op den duur niet aan lust en ijver zal ont breken om op de baan der kunst steeds meerdere lauweren te plukken, en zij in de studie en volharding zoow el van de dames als de heeren van het koor, eeue aanmoediging mogen vinden om Leiden's publiek nog menigen genotrijken avond, als die van gisteren, te verschaflen. 'sGRAVENtlAGE. 14 April. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij kou. besluit van 22 Sep. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan: Desité Toulorge, onder-kwartiermeester van de reddingboot van Diëlttle, die in den storm van 4 Maart jl. moedig hulp verleende aan hel in nood verkeerend Nederlandsch vaartuig Frede; A. W. Björkeroth, kapitein van de Zweedsche bark Bagtiar, wegens zijn edel moedig gedrag jegens de schipbreukelingen van het Nederlandsche galjoot schip F alken J. G. Brandts, te Amsterdam, wegens de redding van een drenkeling. 'i Aan den heer G. H. van Everdingen is, op zijn verzoek, eervol ver leend als kantonregter-plaalsvervanger te Terborg, en tot kantonregter- plaatsvervanger te Terborg is benoemd de heer J. Wolterson, ontvanger der registratie aldaar. Tot hoogleeraar bij de rijks akademie van beeldende kunsten te Am sterdam is benoemd de heer S. Altmann. Aan den heer D. P. Broekman is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ijker der maten, gewigten en weegwerktuigen. -- Aan den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid 2' kl. van het leger in Nederl. Indie, J. H. Waszink, is, ter zake van ligchaamsgebrekeneervol ontslag verleend uit de militaire dienst; de officier van gezondheid Is kl. bij de kon. Nederl. marine (arts) M. Steensma is, opzijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en benoemd tot officier van ge zondheid 2' kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt j in Nederl. lndië. Aan boord van het schroefstoomschip Benkoelen worden geplaatst de luitt. ter zee 2' kl. R. C. van der Melden, L. G. Krol en J. Lastdrager, i de eerste als oudste officier; de officier van gezondheid 2e kl. H. J. van Rhijn. en de officier van administratie 3' kl. J. J. van Diemen de tot luit. ter zee 2' kl. bevorderde adelborst le kl. W. Noorduyn wordt geplaatst aan boord van het wachtschip le Hellevoetsluis. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. Door den voorzitter werd hulde gebragt aan de nagedachtenis van den heer van Rhemen van Rhemenshuizen, die gedurende 29 jaren lid der vergade- j ring was, en aan die van den hooggewaardeerden griffier der kamer, den heer de Jonge. Ingekomen zijn de geloof.-bricven van het nieuwbenoemde lid, den heer 1 van Limburg Stirnm. Na onderzoek daarvan werd overeenkomstig het rap port der commissie tot toelating van dien heer besloten. Ingekomen is een verzoekschrift van den heer Star Numan, commies- griffier, om in aanmerkiug le komen voor de betrekking van griffier. Dit j adres werd ter griffie nedergelegd en besloten op een nader te bepalen dag over te gaan tot de benoeming van griffier. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na uitvoerige dis cussie, waarbij door verschillende sprekers en ook door de regering de opr gting eener rijks-postspaarbank werd verdedigd, in het belang van het volk, art. 1 van het aanhangige wets-ontwerp, het beginsel vaststellende, aangenomen met 48 tegen 19 stemmen. Morgen voortzetting. De voorzitter van de eerste kamer, benoemd tot commissaris des konings in Utrecht, zal, alvorens eerstgenoemde betrekking neder te leg gen, aanstaanden Maandag den leden van dat slaatsligchaam een afscheids diner aanbieden in het Hotel de l'Europe, tot deelneming waaraan ook zij» ambtgenoot en de griffier van de tweede kamer zijn uitgenoodigd. De be noeming van een opvolger van baron de Vos van Steenwijk wordt eerst daags tegemoet gezien. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier gaf tot eenige beschouwingen aanleiding de vraag: ot niet als in strijd met de wet moet worden aangemerkt de benoeming van een hulponderwijzer, die slechts alleen en niet met minstens nog twee andere candidaten door burg. en weth. was voorgedragen. De heer van Geuns was van gevoelen, dat eene voordragt van slechts één persoon als onwettig moest worden be schouwd. De heer van der Kemp geloofde dat, bij gebreke van meerdere candidaten, van de bepaling der wet, dat minstens drie candidaten moeten worden voorgedragen, mag worden afgeweken, hetgeen elders al meermalen heeft plaats gehad. De raad besloot in den geest van den heer van der Kemp en ging tot de benoeming van den eenig voorgedragen candi- daat over. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente heeft zich tot den raad gewend met een verzoek tot afstand van grond, gelegen op den hoek van de Hoef- kade en de Falckstraat, tot stichting van een kerk in het zuidelijk gedeelte der stad. Terwijl de tentoonstelling in de Golhische Zaal van de prijsvoorw er- pen voor de algemeene verloting, ten behoeve der watersnoodlijdenden, in hooge mate de belangstelling opwekt, en dagelijks een steeds toenemend aantal bezoekers lokt, worden tevens voortdurend nog nieuwe geschenken aan de prijzenverzameling toegevoegd. Zoo verblijdde o. a. de kunstschilder J. J. Deslrée te 's Haga de hoofd-commissie door de toezending van een prachtige aquarel, terwijl ook de heer Westerwoudt te Amsterdam een fraaije aquarel afstond. Met betrekking tot de inzending uit Rotterdam verdient nog vermelding een kostbaar gouden Amerikaansch remontoir- horloge, van de zoo gunstig bekende firma J. Wenk C". aldaar. Voorts werden o. a. nog ontvangen een houten photographie-lijst, geschenk van en gebeeldhouwd door jh'. Robert Schimmelpenninck, jongsten zoon van den voorzitter der hoofd-commissie; een zeer kunstig bewerkte waajjer, geschenk van en geteekend door mevr. M. de Bonnechose te Parijs; een zeer antieke blaauw satijnen gestikte sprei van mevr. van der Burgh te Breda; aquarellen van monumenten van Maastricht, aangeboden door het bestuur der gemeente aldaar; een monster sucade-koek van de firma Klop- man Baerselman te Deventer. Door de hoofd-commissie is bepaald dat de trekking zal aanvangen op Maandag 3 Mei a. s. Bij de algemeene watersnoods-cominissie le Amsterdam is weder een be drag van ƒ25000 gestort, zoodat door de Amsterdamsche commissie van de hoofd-commissie voor de algemeene verloting thans een som van 100,000 in ontvang werd genomen. Uil het gehouden overleg van de Amsterdamsche commissie met de auto riteiten in de geteisterde streken is gebleken, dat de toestand van dien aard is, dat de liefdadigheid haar taak tegenover de noodlijdenden nog geenszins als geëindigd kan beschouwen. ENGELAND. LONDEN, 13 April. II. M. de koningin wordt Zaterdag aanst. in de hoofdstad terugverwacht. Het is zeker dat de sterkte der liberalen iu het nieuwe huis meer dan 350 zal bedragen: latende eene liberale meerderheid van 50 boven de conservativen en de Home-rulers te zamen. De liberalen zullen dus in het nieuwe huis sterker zijn dan zij iu eenig Brilsch parlement sinds 1835 waren. De heer Gladstone heeft de hem aangebodene leestelijke ontvangst bij zijn terugkeer te Londen afgewezen. Sir Garnet Wolseley heeft aan hel ministerie van oorlog doen weten dat hij ten gevolge van onverwachte gebeurtenissen in Zuid-Afrika nog niet van daar terugkeeren kan en dat hij waarschijnlijk Natal niet voor Jul(j zal kunnen verlaten. Ook het vertrek der troepen die naar Engeland terug zouden keeren is voorloopig uitgesteld. In de door de Times uit Brilsch lndië ontvangen beriglen wordt ge meld, dal Abdurrahman in Afgaansch Turkestan door de bevolking zeer goed ontvangen is. Of hij uit hel Russische grondgebied heimelijk ontsnapt is, dan of hjj vergunning heeft ontvangen te vertrekken en bovendien nog een ruim subsidie in geld, is onzeker. In Kabul zouden de soldaten en velen van de stammen der Kohistams en Ghilzais niet ongenegen zijn hem als hun hoofd te erkennen. Dat de sirdar Shir-Ali-Khan met den titel van Wali lot onafhankelijk bestuurder van Kandahar is aangesteldis een begin van definitive regeling van den toestand in Afghanistan. Dezer dagen heeft de heer Ernest Renan uitgenoodigd om indellibbert- lectures alhier vier voorlezingen te komen houdende eerste twee voorge dragen. De invloed van Rome op het christendom, en de ontwikkeling der katholieke kerk is zpn onderwerp. In de eerste heeft hij gesproken over den toestand van het Romeinsche rijk in de eerste eeuwen als gunstig voor de uitbreiding van het christendom. De titel van zijn tweede voorlezing was: //De legende der roomsche kerk. Petrus en Paulus". De toevloed van hoorders is zoo groot, ongeveer 1800 toegangskaarten zijn uitgegeven, dal hij elke voorlezing tweemaal houdt. De kolonel Synge heeft zijn gevangenschap bij de roovers doorgebragt in een hol, dat door vijf mannen bewaakt werd. Ilij moest er zich met schralen kost tevreden stellenmaar werd niet slecht behandeld. Eens echter dreigden de roovers hem levend te roosteren. Dat was omdat een andere bende het Britsche consulaat had voorgesteld, zich van Nico, den hoofdman der bende, die Synge gevangen hield, meester te maken en hem

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2