LEIDSCHE COURANT. 1880. DONDERDAG 15 APRIL. S°.88. BI NMKN L.\ NDSCIJE BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jams 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is ei rkrijglmar voor f 2.50 'sjaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nmmcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regtls 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 14 April. D'. E. A. Lazonder, pred. te Zegveld, heelt voor het beroep van de Ned. hervormde gemeente alhier bedankt. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat de commissie belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het examenvoor de te benoemen ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Nederl. lndië, hare eerste vergadering zal houden te 's Gravenhage, den 21"" Junij 1880. Zij. die verlangen het examen af te leggen, behooren •zich uiterlijk op den 20"'° Mei 1880, bij een op zegel geschreven request, te hebben aangemeld bij hel departement van koloniënouder naauwkeu- rige vermelding van naam, voornamen, woonplaats, en dag en plaats van geboorte. Aan allen, die het examen met voldoenden uitslag hebben afgelegd, zal daarvan een geiuigschriil worden uitgereikt. Van degenen, die het exa men met voldoenden uitslag afleggen zullen 36 worden gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. lndië, om te worden benoemd tot ambtenaar hij de burgerlijke dienst daar te lande. Aan hen zal de vcrpligling worden opgelegd oui zich vóór 1°. November 1880 in lndië te bevindenten einde te kunnen deelnemen aan den cursus van zes maanden aan de landbouwschool te Buitenzorg. Daarenboven zullen, met beslemming voor de regterlijke magt in Nederl. lndië, ter beschikking van den gou verneur-generaal worden gesteld 20 meesters in de regten, die een voldoend examen hebben afgelegd. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh. Th. Bronsveld Keizer, med. doctorandus, en J. T. Noordijk, cand. arts; als tandmeester is toegelaten de heer A. Fenchel. Bij de gisteren te 's llage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de lloogduitsche taal geëxamineerd 7 candidaten; 4 wer den afgewezen en 3 toegelaten, de hh. J. H. W. van Dijk, J. L. SlofT en G. van Wijngaarden, uit Rotterdam. Voor de acte als hulponderwijzer wer den 11 candidaten geëxamineerd; 7 werden afgewezen en 4 toegelaten, de hh. A. Bakker, uit Maasland; C. van Bruggen, uil OverschieJ. L. F. Droinet, uit 'sHage, en 1. Valkenburg, uit Schiedam. Voor de levering der noodige brandstoffen en kaarsen aan de militaire wachten in het rijk, over het tijdvak van 1 Julij 1880 tot en met 30 Junij 1881heden aan het ministerie van oorlog aanbesteedwas het minst in geschreven door den heer A. Jansen te Breda, voor: de 100 kilogr. steen kolen ƒ1.31, de 100 stuks lakkebossen ƒ2,50 en het kilogr. kaarsen ƒ0,65. Hel stoomschip Madura is op 13 April te Ratavia aangekomen. De Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, is op 13 April Aden gepasseerd. De heer m'. L. Slingeland, oud-lid der prov. staten van Zuidholland en ond-kantonregter te Schoonhoven, is te Schoonhoven in den ouderdom van 76 jaren overleden. Tc Amsterdam in de Nes bevindt zich een zang- en danslokaal, dat slechts langs een zeer hooge en steile trap te hereiken is, en niet door een portaal daarvan is gescheiden. Zaturdagavond viel een der bezoekers, het lokaal verlatende, van de trap, met hel gevolg, dal hij op de plaats dood bleef. Hij laat eene vrouw en vier kinderen na. De Beid. C. deelt het volgende mede: In het jaar 1854 vertrok van den Helder de heer W. Broers, benoemd als kweekeling-hulponderwijzer bjj de gouvernements lagere scholen in Nederl. Oost-Indië. In lndië werkzaam, werd hij, ten gevolge van ongesteldheid, op wachtgeld gesteld en na eeni- gen tjjd geplaatst als klerk op een der residentie-bureaux. Uitblinkende door ijver, bekwaamheid en uitmuntend gedrag, klom de heer Broers allengs op, en toen hij nu voor enkele jaren voor eenigen tijd met verlof in Neder land vertoefde, had hij het tot de betrekking van adsistent-residentgebragt. De jongste mailberigten deelden nu mede, dat hij benoemd is tot resident der Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo. Dezer dagen werd in eene schuur en in het decoratie-magazijn van het paleis hel Loo ingebroken en diefstal gepleegd. Het is aan den briga dier der rijks-veldwacht en den rijksveldwachter te Apeldoorn gelukt den dader op te sporen, hem tot bekentenis te dwingen en een der ontvreemde voorwerpen in beslag te nemen. Tc Ruinerwolde is dezer dagen een welgesteld landbouwer levenloos op zjjn hooizolder gevondenmet een ledige jeneverflesch bij zich. Den avond te voren had hij een vrolijke partij bijgewoond en zich zoodanig be dronken, dat men veronderstelt, dat dit de naaste oorzaak van zijn dood is geweest. Te 's Hertogenbosch werd eergisteren gehouden de algemeene vergade ring der commissie voor den watersnood van 's Hertogenbosch en omgelegen landstreek, die bijgewoond werd door twee leden der algemeene watersnood commissie van Amsterdam. Nadat door den heer secretaris A. Smits rap port was uiigebragt over de verrigtingen der commissie en den staat van inkomsten en uitgaven, werd na eenige beraadslaging besloten, over het verder verleenen van schadeloosstelling en het nog verstrekken van veevoe der, pootaardappelen en zaaikoren zich te verstaan met de hoofdcommissie» te Amsterdam. Met nadruk werd door vele leden gewezen op den treurigen toestand, waarin de landbouw zich thans bevindt, en op de overgroole be hoefte aan veevoeder, die vooral thans bestaat, nu in de meeste plaatsen hel oude zeer slechte veevoeder is opgeruimd en de weiden nog niet zijn ingeschaard. - Het voorloopig verslag van de tweede kamer over het ontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst tusscheu Nederland en Luxemburg ziet het licht. Die overeenkomst heeftzooals men weetten doel de beëindi ging van het tttsschen de beide lauden beslaande geschil nopens wederzijd- sclie vorderingen. Uit het verslag blijkt dat men nagenoeg algemeen de gruote wenschelijkheid erkende dat aan het geschil, hetwelk reeds zoovele jaren lusschrn beide landen aanhangig is geweest, voor goed een einde werd gemaakt. Bleef die oplossing achterwege, dan zou men hoogstwaar schijnlijk voortdurend van weerszijden aan de aanspraken, die men eenmaal heeft doen gelden, vasthouden, en nu waren dan toch omstandigheden denk baar, waaronder het bestaan van beweerde vorderingen van de zijde van Luxemburg tot internationale verwikkelingen van min aangenamen aard aanleiding zou kunnen geven. Men wilde dan ook niet angstvallig in finan ciële berekeningen treden. Ofschoon men dus gunstig voor de conventie gestemd was, kon zij echter niet als van zoodanig belang beschouwd wor den dat voor het lot stand brengen daarvan een cenigzins belangrijk offer van anderen dan geldelijken aard door Nederland mogt worden gebragt. Ook uit dit oogpunt hadden de brieven, onder dagteekening van 6 en 7 Januarij 11. tusschen den Luxemburgschen regeringspresideut baron von Blockhausen en den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken gewisseld en die eerst na de indiening van het wetsontwerp hij de kamer zijn overgelegd, een onaangenamen indruk gemaakt. De naar aanleiding van de daarin vervatte gedachtcnwisseling door den Nederlandschen minister gedane toezegging om trent het weder opnemen van de vertegenwoordiging van Luxemburg in het buitenland door onze diplomatie scheen geen bijval te verdienen. Terwijl men het daarover in de aldeelingen nagenoeg eens washeerschte groot verschil van gevoelen over het aan dezen stap te hechten gewigt en de mate van afkeuring daaraan te geven. De eerste maal dat de "Leidsche zangverecniging Caccilia", uit de beide vroegere zangvereenigingen van die namen geboren, voor het Leidsche publiek optradzal zij zich zeker niet over geringe waardering en belang stelling van die zijde beklagen. De Stadszaal toch was gisteren avond, zoowel boven als beneden, zóó vol, dal schier geen plaats onbezet bleef. En geen wonder. Zoowel het aangekondigde programma: «hel 1' gedeelte van den «Paulus" van Mendelssohn Bartholdy en de Missa in C-dur van Beethoven", als de solisten die daarin zouden optreden, beloofden een avond rijk aan verheven kunstgenot. Dat die verwachting niet beschaamd werd, bewees zoowel de diepe stilte en gespannen aandacht, die er gedu rende de uitvoeringen heerschte, als de luide toejuichingen waarin de goed keuring van het publick zich na afloop van iedere afdeeling lucht gal. Men verwachte echter van ons geen beredeneerd of kritisch overzigt der uitvoering zelve. Wij wenschen steeds, vóóral bij verslagen van concer ten en zang-uilvoeriiigeii, zoo objectief mogelijk te zijn. Een dagblad, tenzij het er eene bepaalde rubriek voor iiiruime, moet o. i. alleen den totalen indruk trachten weêr te geven die bij de uitvoering was waar te nemen, en dan valt reeds uit het bovenvermelde af te leiden, dat hij zeer gunstig was. Trouwens de beide zangvereenigingen, nu. onder de respective vroegere directeuren, de heeren Wetrens en Taylor, lot eéu vercenigd, heb ben steeds zóóvele lauweren op hel gebied der kunst veroverd, dal het wel

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1