LEIttSCHE COURANT. WOENSDAG 14 APRIL. V. 87» binnenlandsciie bkmgten. I88!l. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jc.ai s 1.50, franco p. p. f 2. met liet Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag of zondert ijl, is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5rcenls. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bi adz. 17- den Gemeenteraad Ziltingverslag -18 der Handelingen van LEIDEN. 13 April 's Lands middelen over de drie eerste) maanden dezes jaars hebben opgebragt 22,118,122.98, zijnde f 311,425.21% meer dan in hetzelfde tijdvak van 1879. 3/12 der raming bedroeg ƒ24,581,520.78. lieden mogten Iwee werklieden, in dienst van de firma J. van der Tas en Zoon alhier, D. Karreman, metselaar, en J. Mootenopperman gedachtenis vieren eener 40-jarige dienstvervulling bij hunne patroons. Beide werklieden hebben zich gedurende dat tijdsverloop steeds door ecne getrouwe pligtsbetrachting onderscheiden. Men verneemt, dat de indiening bij de tweede kamer van het toege zegde wetsontwerp tol beteugeling van hel drankmisbruik en tot beperking der uitoefening van bel tappersberoep eerlang kan worden te gemoet gezien. Bij de gisteren te 's llage gehouden acte-examens voor liet lager onder wijs werden voor de acte in de vrouwelijke handwerken 14 candidalen geëxamineerd; 2 werden afgewezen en 12 toegelaten, als: mej. A. P. van Dam uil Delft, voor nut en smaak; M. D. Ilardenberg uit 's llage, voornul; A. Ilonydonk uit Delft, voor nut; mevr. van Duyn, geb. A. M. Julius uit Delft, voor nut en smaak; mej. 11. W. Kuypers uit Delft, voor nut en smaak; M. C. de Lange uit Delft, voor nut en smaak; P. F L. van Luik uit Monster, voor smaak; S. G. J. van Luik uit Monster, voor nut en smaak; A. C. Scliretlcn uit Leiden, voor smaak; H. L. Veenhuyzcn uit Delft, voor nut en smaak; A. G. Veenhuyzen uit Delft, voor nut en smaak, cn M. A. Themps uit Leiden, voor nut en smaak. Ten gevolge van instructiën van hoogerhand zullen in ol nabjj de voor naamste garnizoenen dezen zomer na alloop der practiscbe oefeningen voor de officieren en onderofficieren, kadermanoeuvres, volgens hel onlangs nieuw ingevoerde voorschrift, op groote schaal, door hoofdofficieren geleid, wor den gehouden. Den 28"<D April zal aan het Lekdijkhuis te Utrecht, door dijkgraaf en hoogheemraden van den Lekdijk bovendamsworden aanbesteed het in overleg "met Rijnland voorgenomen verhoogen en verzwaren van den Noorder Lekdijk bovendams van Amerongen tot aan het Klaphek, met eenigedaarbij behoorendc werken. Van wege de Vereeniging "Nijverheid" te Leeuwarden zal in 1881, bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaaneen nationale wedstrijd worden ge houden op het gebied der nijverheid. De wedstrijd zal omvatten de vakken van: meubelmakers, decorative nijverheid, huis- en rijtuigschilders, bouw kundigen, molenmakers, steenhouwers, boekbinders, boek- en steendruk kers, schoen- en laarzenmakers, kleedermakers, smeden, koperslagers en metaalwerkers, juweliers, goud- en zilversmeden, rijtuigmakers, hennep- en touwbewerkers, gebakken steen- en tegelfabrikanlenuurwerkmakers, za delmakers, orgel- cn muziekinstrumentmakers, behangsel- en papierfabri kanten, metaalgieters, tapijtfabrikanten, kappers, kleine voorwerpen van allerlei aard. Voor prjjzen zal te zamen worden uitgeloofd 12500. Het stoomschip Prins van Oranje is op 10 April van Batavia naar Amsterdam vertrokken. De Koning der Nederlandenop weg naar Am sterdam, is op 11 April van Napels vertrokken. Te Rotterdam is gisteren avond, door het springen van een petroleum- kooktoestel brand ontstaan in een huis aan de Hotkade. waarbij de vrouw des huizes, die alleen te huis was, zoodanige brandwonden heeft bekomen, dat zij in bedenkelijken toestand verkeert; de brand is door buren gebluscht. De arrondissements-regtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van B., die zich had uitgegeven voor ingenieur van den waterstaat, niettegenstaande hij kleedermakcr was, en zich aan verschillendeopligterijen had schuldig gemaakt. De regtbank vcreenigde zich met den eisch van het openb. min. en veroordeelde-B. tot eene correctionele gevangenisstraf van 5 jaren. Men meldt uit Zwolle: Aan den heer Blankhart, chemicus alhier, is door onzen burgemeester, namens prof. Buys Ballot te Utrecht, de opdragt gedaan tot het nemen van meteorologische waarnemingen te Zwolle. Toe nemende uitbreiding in deze zaak is van hoog en algemeen belang. Rij het uitdiepen van de stadsgrachten alhier is er eene massakoperen munten en ook enkele zilveren voor den dag gekomen van verschillende landen, steden en eeuwen; waaruil men besluiten mag tot eene drukke scheepvaart cn uitgebreide handelsbetrekkingen van Zwolle in vroegere lij den. Naar wij vernemen, worden al deze munten, voor zoover zy kenne lijk zijn en oudheidkundige waarde hebben, opgekocht voor hel museum van oudheden der Overijsselsche vereeniging. De Zwolsche raderstoombootmaatschappij Zwolle—Amsterdam heeft in hare jongste algemeene vergadering beslotcu tot uitbreiding van de dienst door het aanschaffen eener derde stoomboot. Men meldt uit Dockum: Als een bewijs, hoe sterk de landverhuizing toeneemt, ook in deze streken, strekke. dal onderscheidene landverhuizers van hier naar Amerika, die plaats hadden besproken op de stoomboot, welke den 10Jl'° April van Rotterdam zou vertrekken berigl hebben ontvangen dat, daar deze boot reeds overbevolkt is, zij moesten wachten tot den 24st"> April a. s. Er zullen alsdan alleen uit Dockum 4 huishoudens met kinderen vertrekken. Te Middelburg is een werkman, die onlangs op een aldaar liggend barkschip door het vallen van een kabel werd gelrollen, aan de gevolgen overleden. De man laat 14 kinderen nawaarvan 7 nog onverzorgd. Men meldt uit Venlo aan de N. li. C.: De 16-jarige slagtersjongen H. Hendriks, die op raadselachtige wijze verdwenen was en dien men daarom vermoord waande, is teruggekeerd. De knaap had een kijkje in de wereld willen nemen en zijne reis tot in Frankrijk voortgezet, doch door honger gedreven, keerde hij van daar weder huiswaarts, en kwam Vrijdag avond •'i de ouderlijke woning terug. Zijn verdwijnen had heel wal opschudding tewceggebragt. In het Suchteler bosch, waar de moord zou zjjn voorge vallen, werd voor zijn zieleheil gebeden, en de goede naam van de slagterij zijns meesters had heel wat geledendaar een bijgeloovige menigte elkander in het oor Duisterde, dat deze zijn leerjongen geslagt en worst van hem gemaakt had. In den laatsten lijd werden aan de goederenloods van het station der staatsspoorwegen te Venlo een paar maal kleine hoeveelheden goederen ontvreemd uit geladen waggons, zonder dal men de daders op het spoor kon komen. Eergisterenavond waren de dieven weder bezig, toen de nacht wacht van het station daarop afging en de eersten het hazenpad kozen, de laatste meent echter ze aan de stem herkend te hebben. Het ontvreemde bedraagt ditmaal 14 fiesschen champaguewgn. De politie doet onderzoek. 'sGRAVENHAGE, 13 April. Door Z. M. den koning-groothertog is aan den kommandaut van het Oosten- rijksche infanlerie-regiment n». 63 *König Wilhelm III der Niederlëndc" het ridderkruis 2J« kt. der orde van den Gouden Leeuw \an Nassau ge schonken. Tot burgemeester der gemeenten Grafhorst, IJsselmuiden en Wilsum is benoemd de heer II. A. A. Engelenberg, en tot burgemeester der ge meente Sitthcm de heer C. J. J. A. van Teylingen, ten einde deze be trekking gelijktijdig Ie bekleeden met die van burgemeester van Nieuw- en St. Joosland. De heer W. Macalester Loup, ontvanger der registratie voor de bur gerlijke acten le Middelburg, is in dezelfde betrekking benoemd te Am sterdam n". 2. Aan den gewezen adjunct-commies bij het dep. van oorlog P. D. Scheffelaar is, met intrekking van het hem toegekend wachtgeld, pensioen verleend. De luit. ter zee 1' kl. N. A. de Vries, behoorende tot de rol van bet wachtschip te llellevoetsluis en belast met het bevel over het kostschip Omstelwordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 1« kl. J. I'. Noorduyn. In de zitting van de tweede kamer van heden is de conclusie der commissie, om in zake de verkiezing van den heer Bastert de kiezerslijsten van Harmeien aan le vragen, aangenomen. Na goedkeuring van de over eenkomst met Z. K. II. prins FreJerik is de discussie aangevangen over het ontwerp tol instelling van postspaarbanken. De hh. de Joiig. Gratama, Dijckmcester, van Dclden en Tediug van Berkhout bestreden hel ontwerp als eene unnopdige en nadeelige inbreuk makende op het particulier initiatief. De hh. Borgesius en de Bruyn Kops verdedigden hel ontwerp, als vermeer dering van de gelegenheid tol kapitaalvorming. Morgen voortzetting. De heer W. Stuart, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1