LEIDSCHE COURANT. 1880. M°. 85. ff MAANDAG 12 APRIL. BINNENLANDSCIIE BEKIGTEN. WJ# De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjanrs, huilen de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 jccnts. De prijs der AdvertenliPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ly deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN. 10 April. In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 151 kinderen, als: 77 zoons en 74 dochters, waaronder zjjn begrepen 2 twec- linggeboorten. Overleden 97 personen, als: 14 mannen, 13 vrouwen, 38 zoons en 32 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Gehuwd 16 paren. Het getal der in het Werkhuis alhier opzenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 56 tol 78 volwassen personen eu 3 tot 10 kinderen. -- Gisteren, omstreeks middernacht, is in het Rapenburg, dooreen onbe kende oorzaak, een man te water geraakt en helaas! verdronken. Toen op het hulpgeroep enkelen toeschoten was de man reeds gezonken, en toen men er met behulp van dreggen in slaagde hem op het drooge te brengen konden de inmiddels aangekomen doctorende heeren Boursse Wils en Treubslechts den dood constateren. Het lijk werd voorts onder toezigt der politie naar het drenkelingenhuis vervoerd. Later is gebleken dat de verongelukte was zekere J. B.koopman, wonende onder de gemeente Wonbrugge. lieden is door de politie alhier naar de gevangenis te 'sHage overge- bragt zekere G. P., die eenige gereedschappen van zijn patroon had mede genomen. In den afgeloopen nacht is door de politie alhier als onbeheerd op straat gevonden een hond (reu), zwart met grijs. Ook de «Katholieke Illustratie" heeft de behulpzame hand geboden aan de slagtofïers van don watersnood, door hel uitgeven van een exlra- uommer. De namen der schrijvers, op den eenvoudigen maar netten omslag vermeld, geven een zekeren waarborg voor de degelijkheid van den inhoud, terwjjl de afbeeldingen ons duidelijk voor oogen stellen, hoe verschrikkelijk het water die streken geteisterd heeft. Een ieder drage het zjjne bij tot ondersteuning van dit liefdadig doel. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de vrouwelijke handwerken 11 candidaten geëxamineerd; 2 werden afgewezen en 9 toegelaten, mej. A. H. Brokking uit 'sHage, voor smaak; P. Hermans uit Brielle, voor nut; J. M. van der Linden uit 'sHage, voor smaak; M. C. van der Linden uit 'sHage, voor smaak; C. A. M. Pie- tersen uit 'sHage. voor smaak; C. van der Potte uit Brielle, voor nut: R. Swaab uit 'sHage. voor smaak; J. A. B. H. A. Swaving uil 'sHage, voor smaak, en M. C. Wijmer uit 's Hage, voor smaak. Voor de acte in de gymnastiek deden 4 candidaten examen3 werden afgewezen en 1 toegela ten, de heer W. J. Wissenburgh uit Delft. Door den gouverneiir-generaal van Nederl. Indie zijn de dagen vast gesteld, waarop gedurende het loopende jaar te Batavia in het openbaar zullen worden verkocht hoeveelheden koflij, afkomstig uit den oogst van 1880, en vermoedelijk te leveren te Batavia, Samarang en Passaroean. Die dagen zijn 22 Julij, 19 Augustus, 21 October en 18 November. Na breedvoerige beraadslaging heeft de algemcene synodale commissie het rapport vastgesteld, dal zij, overeenkomstig hel besluit der synode van 21 Augustus jl. in zake kerspelvorming, ter tafel zal brengen in de aan staande buitengewone zitting der synode. De buitengewone vergadering der commissie is gesloten. Tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Haarlem is beroepen d'. E. Barger. pred. te Maassluis. Te Alblasserdam is gisteren morgen een lievige brand uitgebarsten in de lijnbaan van den heer van Lindern. De teerketel, met ongeveer twintig ton teer gevuld, geraakte in vlam. Het gebouw, waarin de ketel geplaatst was, is geheel vernield. Te Amsterdam heeft gisteren nacht een Dnitscher in het hotel het Rijnsche Hof. ten nadeele van een mede aldaar logerenden gast. O. I. hoofd officier, een gouden remontoir en eene portemonnaie met zekere som gelds ontvreemd. De politie doet alle moeite om den vreemden dief op het spoor te komen. Hll. MM. de koning en de koningin kwamen gisteren tegen 12 nre te Apeldoorn aan. Zij begaven zich te voel naar hel paleis. Hel berigt om trent de sluiting van het kon. park voor het publiek is gebleken onwaar te zijn. Onder de gemeente Westerbork heeft een treurig voorval plaats gehad. Zekere J. Cornelis, bjjna 84 jaar oud, van beroep arbeider en timmerman, bezig zijnde met het metselen aan eene behuizinge, wilde een steunpaal, die hem in zijn werk hinderde, verwjjderenen geraakte onder het daardoor nedcrvallend houtwerk. Kort daarop was hjj overleden. Ilel gerucht dat een beer, die zich van muilband en ketting wist te bevrijden, in Zwollerkerspel rondliep, waarom de kinderen gisteren met wagens uit de scholen werden gehaaldheeft zich niet bevestigd. De vrees aanjagende beer was een groote hond, de beerenleider, die aan den Zwarle- walersdjjk lag te slapen, een vermoeid boerenarbeider. De ter jagt getogen boeren zijn huiswaarts gekeerd en alles is weder rustig als te voren. Voor het geregtshof te 's Hertogenbosch is de zaak behandeld van Johannes Both, oud 41 jaren, wisselwachter, wonende te Breda, thans in hechtenis, beschuldigd van in den namiddag van 2 Januari 11. opzettelijk, door hel desbewust in verkeerden stand brengen van een wissel, liggende op den staatsspoorweg in de gemeente Teteringen, veroorzaakt te hebben, dat de sneltrein n". 26 uit Boxtel op eenige ledige goederenwagens is ge- loopen, ten gevolge waarvan verscheidene wagens beschadigd werden, en de conducteur der posterijen A. Stoffels eene wonde aan het hoofd en eene kneuzing aan het linkerbeen bekwam. Het O. M., verklaarde dat het feit door dezen beschuldigde gepleegd, het moedwiltg, uit wraakzncht doen derailleren van een treineen feit is dat tot de grootste zeldzaamheden be hoort, en te meer afschuw verwekt, doordien er de grootste ongelukken uit kunnen ontstaan. Hij eischte voor den beschuldigde eene tuchthuisstraf voor den tijd van tien jaren. Als verdediger trad op jhr. mr. van Sasse van Ysselt. Hjj erkende, dat de beschuldigde, die met zjjn patroonden station chef, niet goed overweg kon en van dezen een eu ander maal werd berispt, in een oogenblik van woede zjjn gemoed willende koelen, den wissel aangreep en hem verkeerd legde. Bij de beoordeeling van dit feit diende echter te worden gelet op de 15jarige trouwe dienst, die de beschuldigde de maat schappij tol exploitatie van staatsspoorwegen had bewezen. Uit dien hoofde verzocht hij eene mindere straf toe te passen dan was gerequireerd. In regtslreeksche berigten uit Zuid-Afrika, door het übl. medegedeeld wordt gemeldDe heeren Kruger en Joubert zullen de Kaapkolonie bezoeken om de Transvaalsche belangen in meetings voor te slaan. De ultra-Engelsche partij noemt dat opruijiug. Hare uitvallen verbitteren weer en lokken hevige antwoorden uit. De Transvaalsche f olkssteni gaal zoo ver, van de tien ge boden eene lezing te geven, om het Engelsche bestuur als overmoedig, on- regtvaardig, drukkend voor Ie stellen. Wel acht een deel van het publiek dit oneerbiedig, maar het is het gevolg van de uitlartendc aanvallen. In de laatste d.igen hebben zware stormen gehcerscht en vrij wal schade aangerigt. Tot ons leedwezen laat ons bestek niet toe de belangrijke rede, giste ren avond in hel hier gevestigd departement der Maalschappjj van Nijver heid door den kapitein van den generalen staf F. de Bas gehouden, in haar geheel weêr te geven. In korte trekken echter willen wjj trachten die te schetsen. Gaf hel onderwerp, waarover spreker handelen zou: «Kaart- en kleurendruk in Nederland", reeds aanleiding dat zich ditmaal een buitenge woon aantal leden in de zaal van het Nutsgebouw vereenigd had, ook de reputatie van den spreker werkte daartoe zeker niet weinig mede. Reeds na enkele minuten was hel talrijk gehoor als aan sprekers lippen geboeid. Duideljjk en klaar, hoogst eenvoudig en toch onweèrstaanbaar boejjendzette spreker de geschiedenis der lilhographie van haren aanvang af uiteen. Allereerst werd daarbij eene plaats gegeven aan hem, dien men den vader er van noemen mag: Senefelder. De wederwaardigheden, die deze, met bijkans ieder die, op welk gebied ook, iets groots tot stand bragt, gemeen had, bleven daarbjj niet onvermeld, evenmin als hij verzuimde diens volharding in zijn streven in het helderste licht te stellen. Le Mercier van Parjjs werd evenmin vergeten; terwijl aan onzen landgenoot, den heer C. A. Ecksteinthans directeur van het topographisch bureau aan het minis terie van oorlog, voor hetgeen hij voornamelijk op het gebied der cartographie had gewrocht, hooge lof werd toegezwaaid. Vele zjjner producten, aan het veelzijdig gebied der lilhographie ontleend en voor ieders oog aan den wand ziglbaar, bewezen dat die lof ten volle verdiend was. ,Z<e verder het Hijroegsel)

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1