der dan in het voorgaande jaar. Het reservefonds wordt met ƒ3375 ver hoogd en zal daarna 35486.20 bedragen. De raad der gemeente Alphen heeft op voorstel van den minister van justitie besloten, aan het rijk af te staan een stuk gemeentegrond, om daarop een gebouw voor het kantongeregt op te rigten. Onze stadgenootde heer M. S. Cohen, meldt de N. R. C., heeft met eigen levensgevaar aan het station te Luik eene jonge dame het leven ge red. Toen de trein van Aken aankwam, bevond zich die dame tusschen de rails, en er was geen lijd meer om te wijken. Hij wierp zich met haar lang uit tusschen de rails, en de trein ging over hen heen, zonder hun eenig letsel toe te brengen. De houw van een Aquarium voor het Kon. Zoöl. Genootschap *Natura Arlis Magistra" te Amsterdam is gegund aan de heeren D. Cerlijn Zoon en A. J. de Haan aldaar, voor de som van 218000; de levering van de benoodigde hardsteen- en zandsteenwerkenvoor den voorgevel van genoemd Aquarium, aan den heer Adolf WolfF aldaar, voor de som van 25710. Welke zonderlinge uitwerkingen de sterke drank meermalen teweeg brengt, meldt het IV. v. d. IX. bleek nog gisteren middag. Tegen het val len van den avond wenschte een persoon in beschonken toestand gebruik te maken van den tramwagen aan den Overtoom te Amsterdam. Den man werd de toegang geweigerd uithoofde den staat waarin hij zich bevond. Niel in den wagen mogende gaanmeende hjj toch wel daarvoor te mogen loopen, en hij deed dit op zulk eene wijze, dat de koetsier meermalen de grootste moeite had het paard tijdig in te houden om den man niet te over rijden. Plotseling komt alweer een ander idéé bjj den man op; hij wilde zich verdrinken; van den tramweg springt de bescbonkene te water. De zelfde koetsier, die kort te voren reeds zooveel last met den ongelukkigen dronkaard had gehad, bedenkt zich geen oogenblik, springt van den wagen geheel gekleed te water en redt hem. Men meldt uit Ambt Deldcn: Woensdag namiddag omstreeks vijf ure sloeg, hij de ontlasting ecner onweersbui, de bliksem in de boerenbehut- zinge, bewoond door den landbouwer H. J. V. te Hengevelde in deze ge meente. De straaldie zich door den schoorsteen en de keuken een wég schijnt te hebben gebaand naar den veestal, heeft aldaar een rund gedood, alle glazen der ramen in huis verbrijzeld, aan den boedel niet onbelangrijke schade berokkend, doch geen brand veroorzaakt. Vier personen, die zich in het vertrek bevonden waar de grootste vernieling is aangerigt. bekwa men geen letsel. Merkwaardig is hetdal de bliksem een op tien passen van de woning staande wilg ontvelde, zonder een daarom gebonden en naar een anderen boom gespannen louw iets te beschadigen. In de buurt Hengevelde nabij Goor. brak Dingsdag 11. een zwaar onweder los. Drie boomen werden getroffen door het vuur, dat daarna in een boerenwoning sloeg, de balken spleet, eene koe doodde, een man en vrouw bewusteloos op den grond wierp, zonder hen verder te deren. Het Zwcedsche schip Fega is te Vlissingen binnengekomen. Het wacht ter reede 'op de komst van prof. Nordenskjöldom hem naar Kopenhagen te brengen. Wegens den moordgepleegd op den 16-jarigen slagersleerling H. Hen driks, in den avond van den 22,U11 Maart, zijn twee personen aangehouden. Deze beiden, een zijdewever en een metselaar, woonachtig in het dorp Bracht, werden als verdacht van den moord naar Kleef overgebragt, alhoewel van het lijk zelf nog niets onfdekt is. Dezer dagen heeft bjj de uitgevers de Breuk en Smits alhier een nieuw werk het licht gezien, getiteld: »üe stad van den Zonneschijn". De schrij ver verplaatst ons in gedachte naar het zoo zonnige en zoo schoone ge deelte van Engelsch Indiëalwaar, volgens sommige uitleggers van den Bijbel, hel paradijs moet geweest zijn. Te Doepnagar toch, eene kleine stad in de nabijheid van Calcutta, gelegen aan de boorden van den trot- schen Ganges, hebben de handelingen plaats, welke de schrijver ons in dit werk verhaalt. De gewoonten, gebruiken en instellingen der inwoners zijn zeer goed geschetst. De roman zelf is geleidelijk en boejjend geschrevenofschoon hier en daar eeuigzius gedwongenzooals bijv. het hooren van alleenspraken van andere personen en de overdreven babbelzucht, die zelfs zoo ver gaat, dat de personen vertellen waar en hoe hunne schatten en geheimen verborgen zijn. Sommige karakters zijn zeer goed geteekend. De tweestrijd, die Krishna in zich zeiven voert, geslingerd tusschen geloof en liefde voor de vrouw, die hij niet kan huwen zonder zijn geloof te verzaken en welke hem later, als liefde de overhand behouden heeft, bedriegt; de smart van zijne diep versmade echtgenoote, aan wie hij reeds, volgens Hindoesch ge bruik, als kind voor immer verbonden was, en haar geluk, toen hjj haar in zijne liefde opnam; het karakter van den woesten en ruwen soldaat Agha. die echter zoo innig aan zijn jongen meester gehecht is; de smart der vaders, die in de roman voorkomen, zoo verschillend van oorsprong en zoo verschillend geuit; hel lage, hebzuchtige en schijnheilige karakter van den woekeraar Drie Schelpen, dit alles is zeer goed weergegeven. Van een gebrek kunnen wij den schrijver echter niet vrijpleitenname lijk dat hij zich zeiven in de leekeniug der personen niet immer gelijk, tdijft, zoodat hij bijv. iemand een oogenblik als een koen en dapper man weergeeft en later zelf zegt dat het een lafaard is, of eene vrouw schoon noemt, welke hij eenige regels verder beschrijft op zoodanige wijze, die haar volstrekt niel geschikt maken om te dienen als model voor een Madonna-beeld of andere vrouwelijke schoonheid. Hij echter, die eenig belang stelt in dat gedeelte van Iudië, zie deze kleine vlekken over het hoofd en late zich niet afschrikken door het omvangrijke van het werk. De stof is bijkans nieuw, daar er in onze taal geene andere bekende roman van deze soort te vinden is dan »Akbar", terwijl deze echter eene beschrijving geeft van den toestand dezer streken in de zestiende eeuw, beschrijft deze nieuw uitgekomen roman den tegenwoordigen tijd. Ook de druk werkt mede om het den lezer zoo aangenaam en gemak kelijk mogelijk Ie maken. Allendie hunne ledige uren op eene aangename en levens nuttige wijze willen doorbrengen, kunnen wij dit werk gerust aanbevelen. 'sGRAVENHAGE, 9 April. Het heeft Z. M. den koning behaagd den minister van koloniën te magtigen tot uitreiking van hel eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven tnet de gesp «Samalangan 1877", aan de Aljehsche hoofden Toekoe Tjoet Hamzah en Panglima Nja Agam en aan den lieer W. Menzell, gezagvoerder van het onder Engelsche vlag varende stoomschip Devonhurst, en dat wel als een bljjk van Z'. M'. zeer bijzondere tevredenheid over de goede diensten door hen bjj den togt naar Samalangan in 1877 bewezen, i Z. M. heeft aan den minister van staat L. G. A. graaf van Limburg Slirum, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 'skonings commissaris in de provincie Gelderlandmet dankbetuiging voor de vele en gewiglige diensten gedurende eene reeks van jaren den koning en den lande bewezen. De heer G. H. H. Motké, controleur der directe belastingen te Gennep, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Maastricht c. a. De kolonel J. F. van llanswijk, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, is eervol ontheven van zijne betrekking als bevelhebber in de tegenwoordige V' militaire afdeeling, en in afwachting van nadere beschik king, op non-activiteit gesteld. IIH. MM. de koning en de koningin verlieten heden voormiddag ten kwart voor tien ure de residentie om een zestal weken op het Loo te ver toeven. De koninklijke trein stoomde weg langs de rijen eener digte me nigte, die zich op het plankier had verzameld. 11. K. H. prinses Marianne heeft voor het huldeblijk aan generaal van der lleyden ƒ250 beschikbaar gesteld en een vermogend landgenoot, te Nizza vertoevende, 500. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie aange vangen over de conventie in zake het kanaal van Terneuzen. De hh. de Jonge, Rutgers en Keuchcnius bestreden haar als strijdig niet alleen met het belang van de streek van Terneuzen, maar ook met hel algemeen politiek belang. Niet opneming van art. 11 was prjjsgeving der regten van het tractaat van 1867 op de differentiële spoorwegtarieven. De heer Heydenryck vroeg pertinent of art 8 van het tractaat van 1867 door de beide regeringen bindend werd geacht. De hh. Lenting, Gratama en van Eek verdedigden de conventie, daar het equivalent der spoorwegen opwoog tegen de bevoegdheid aan Belgie toegekend tol verbetering van het kanaal. Maandag voorlzct- tting. De lieer de Casembroot heeft verlof verkregen, nader eene interpel latie te doen over het beleid der regering in Atjeh. De regtbank alhier heeft gisteren twee maanden celstraf opgelegd aan zekeren M. II rondreizend koopman, die op 23 Febr jl.in eene slaapstede te Delft, een vrouw, met wie hjj leefde en waarmede hij dien avond van Nootdorp gekomen was, twee slagen op hel hoofd en vervolgens een steek met een mes in den hals heeft toegebragt. lieden ochtend en gisteren avond kwamen te Schcvcningen ruim 40 schuiten aan die van 20 tot ƒ120 besomden, en van 2 lot 8 dagen reis hadden. De schuil van den reeder C. Korving, stuurman Joris Taal, bragt de droevige tijding mede, dat een matroos was overboord geslagen. De verongelukte laat eene vrouw met vijf jeugdige kinderen na. LïUJT KiN LA N DSCllli BEK1GTEN ENeeiiAND. LONDEN, 8 April. Men had het plan opgevat den heer Gladstone op zijne reis van Edinburg naar Londen op vele plaatsen ovatiën Ie brengen, maar hij heeft in een schrijven in de Daily News medegedeeld, dat hij op dit oogenblik niel naar Londen, maar naar Hawarden vertrekt. Bovendien zegt hij, dat hij, terwijl de gemoederen nog fel bewogen zjjn door den gestreden strijd, liever alles vermeden wil zien wal aan zijne reis een ongewoon karakter zou geven, lljj zegt verder dank aan allen, die hetn hunne gelukwenschin- gen na zijne verkiezing hebben doen toekomen. O. a. zegt hij een tele gram van het vrijgemaakte Servië en een uit Cettinje, de hoofdstad van het heldhaftige en bergachtige Montenegro, ontvangen te hebben. Naar men verneemt heeft de Kaapsche mail een adres overgebragt van de Hollandsche bevolking der kolonie aan den heer Gladstone, met verzoek dat hij zijnen invloed aanwende tot het herstellen van de onafhankelijkheid der Transvaalsche republiek. De onderteekenaars herinneren Gladstone hoe hij als kampioen optrad voor de onderdrukte Italianenvoor de gegriefde Ieren en voor de vertrapte Christenen in Turkije. Zjj hopen dat hij het zelfde ook voor hen zal willen doen. Wij smeeken u, zeggen zij, aan liet volk van Groot-Briltannië te doen weten hoe, door die ééne gewelddaad ten opzigle van de Transvaal, de Europesche rassen in Zuid-Afrika verdeeld zjjn geworden in twee vijandige partijen, en hoe de groote zaak van een Zuid-Afrikaansche Unie daardoor voor onbepaalden tijd op den achtergrond geschoven is. FRAKKRUK. De correspondent van de Times ziel in den brief van prins Napoleon, hoeveel af keuring hij ook heeft ondervondentoch nog een handigen zet. Door den brief trekt de prins de openbare aandacht, die bem juist onder het zwjjg-systeem begon te ontvallen. Het eerste gevolg van 's prinsen brief is, dat zijn naam thans op aller lippen zweeft, iets wat voor een pre tendent van het hoogste belang is. Ten anderen, indien de brief ook al in menig opzigl afkeuring verdient, indien er geen verschooning is te vinden voor het prijzen eener willekeurige daad der regering, er staal tegenover, dat de brief hel sein is voor eene merkelijke verandering in het staatkundig gedrag van den prins en zijne volgelingen. Hij breekt openlijk met de royalisten, wier bondgenootschap hem niet in liet minst van nut kon zjjn. Hij breekt met hen ter zake van het clericalisme. Daardoor nu bestaat er voor hem kans. de gunst van democraten te winnen. In Algerië zijn zware regens gevaüen, zoodat in Oran zelfs gedeelten van den spoorweg zijn weggespoeld. De rivier Nemours is buiten hare oevers getreden en heeft eenige woningen vernield, lntusschen verblijdt men zich over den overvloedigen regen als den voorbode van een rij ken oogst. In bet reeds vermelde proces van Marie Bière, die een pistoolschot

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2