PER TELEGRAAF, ADVERTENTIES. Boston bestemddeu 2G,trn Maart op 46° noorderbr. en 4° 8' weslerl. op een ijsberg strandde en den volgenden dag zonk. De eqoipage werd door eene Franscbe bark opgenomen en te St Pierre aan land gezet. FRANHKIJK. De brief van prins Napoleon geelt stof voor zeer uiteenloopende oor deelvellingen, naar gelang de partij van welke zij uilgaan. Eene scheuring tusschen de Bonapartisten en de overige conservativen mag men er van ver wachten. De prins verklaart, zegt de Temps, dat het tijd wordt dat een ieder met zijne kleuren, met zijne overleveringen, met zijne beginselen voor den dag komt, en dat alle dubbelzinnigheid ophoudt. Men ziet het, de brief is een soort manifest. Men wachle er zich evenwel voor, den brief al te ernstig op te nemen. De verklaringen der Bonapartes willen niet met een strakdeftig gezigt gelezen worden. Men moet altijd een glim lachje bij de hand hebben als men ze doorloopt, eu een schouderophalen als men klaar is met lezen, liet woord van Pius VU ten aanzien van Na poleon I blijft altijd waar van het gansche geslacht: "Comédiens, Iragé- diens!" Wij hebben die lange en bloedige tragedie zien afspelen, die, als eene bittere ironie, begon met de woorden: "liet keizerrijk is de vrede." Thans zijn wij getuigen van eene kleine comedie. Zoolang de prins in de rol blijft, die hg op dit oogenblik speelt, zal hij onschadelgk zijn en kan men zich vermaken over zijne behendigheid als acteur. De Figaro zegt dat, blijkens den brief, de prins is en altijd zal blijven *de roode prins." Volgens Havas is de minister van eeredienst voornemens de bisschop- peil te herinneren aan de wettelijke bepalingenwaarbij het hun verboden is synodale of zelfs provinciale bijeenkomsten te houden zonder voorafgaande magtiging der regering. Maandag zijn overal de zittingen der algemeene raden geopend. Twee dezer ligcltamen zijn echter reeds terstond begonnen met de regeringsbe sluiten van 29 Maart Ie bespreken. In den departementalen raad der Ven- dée werd door de hit. Baudry-d'Assonla Bassetière en anderen voorgesteld de regering uit te noodigen langs adminislrativen weg de bedoelde besluiten buiten werking te stellen. I'e algemeene raad van hel dep. Pyrénées-Orien- tales heeft daarentegen besloten de regering dank te betuigen voor de ten opzigte der congegratics genomen maatregelen en hel vertrouwen uit te spreken, dat deze onverwijld en zonder aarzeling ten uitvoer zouden gelegd worden:' Waarschijnlijk zal de regering, in overeenstemming met de door haar aan de prefecten gegeven instructies, de discussiën er over beletten en in elk geval de besluiten, indien het daartoe komen mogt, vernietigen. De Créuse, met 300 geamnestieerden uit Nieuw-Caledonië.aan boord, is te Brest aangekomen. Aan boord bevonden zich ook de Arabieren, die deelgenomen hebben aan den opstand van 1871. Bijna allen zgn aangewe zen om te Brest in hechtenis te blgvenom later waarschijnlgk naar Alge- rië overgebragt te worden. De demonstralie op het graf van Flourens geeft hel Journ. des Déb. aanleiding tot de volgende opmerking: Sedert eenigen lijd is er in de pers eene beweging op touw gezet ter verheerlijking van de Commune en om de regering en het leger, die dezen misdadigen opstand fnuikten, te brandmer ken. Wij gelooven niet. dat de beweging voorshands gevaarlgk is; maar zij zou het kunnen worden, indien men er zich niet voor in acht neemt. Zij breidt zich uil en maakt met den dag vorderingen. Andere zaken hou den onze aandacht bezig, maar vroeg of laat zal men weder op deze aan gelegenheid moeten terugkomen. Dc bij hel graf gehouden redevoeringen meent het blad, zijn waarschuwingen, welke men niet in den wind moet slaan. Men moet er zich gccne vrees door laten aanjagenmaar men moet er op lellen als een clement in den algemeencn toestand. I'arjjs zal binnenkort zijn 31' gasthuis of hospitaal zien inwijden, namelijk dat, waarvoor de heer Lenoir-Jottsseraud grootendeels het geld heeft gelegateerd. De 30 bestaande gasthuizen, waaronder ook de krank zinnigen-gestichten van Bicèire en la Salpetrière worden gerekend, hebben te zamen 20.925 bedden. Overeenkomstig den wensch, onlangs door den gemeenteraad uilgesproken bij gelegenheid dat twee interne geneeskundigen aan diplneritis zijn overleden ten gevolge van het verplegen van kinderen, die aan croup ledenis in liet hospitaal der vondelingen een gedenksteen geplaatst, waarin voortaan «als hulde van de stad Parijs" de namen zullen worden gebeiteld van allen, die in de gasthuizen vallen als offers bij het helpen der Igdende menschheid. «UITSCIII.ANil», Dc Kö!n. Zeil. gelooft niet, dat Bismarck werkelijk zal aftreden; zg beschouwt zijne aanvraag om ontslag eenvoudig als een middel, door hem aangegrepenom in de' rgksgrondwet eene wijziging te verkrijgenwaar door 'de kleine bondsstaten buiten de mogelgkheid worden gesteld de groote te overstemmen. In parlementaire kringen wordt als zeker aangenomen,dat de bondsraad door het weder opvatten der discussiën over de zegelbelasting aan de inzigten van den rijkskanselier tegemoet zal komen, te meer daar de rijks-kanselier de verantwoordelijkheid voor. wets-voordraglen op zich neemt en die contrasigneert. Omtrent de stemming in den bondsraad, die Bismarck aanleiding heeft gegeven tot het vragen van zgn ontslag, deelt de Augsb. Allg. Zeit. het volgende mede: In de commissiën van den bondsraad had de meerderheid geadviseerd om de geheele door Pruissen voorgestelde zegelbelasting op qui- tantiën te verwerpen; in de volle vergadering echter van den bondsraad, waar Pruissen over 17 stemmen en over die van vele kleine staten beschik ken kan, werd in beginsel tot hel heffen van de genoemde belasting beslo ten. Maar bij de beraadslagingen over de regeling der belasting in hare bgzonderheden leden de Pruissische voorstellen de nederlaag, daar de prin cipiële tegenstanders der belasting zich met hare gematigde voorstanders tegen Pruissen vereenigden en in hoofdzaak hetzelfde besloten, als hetwelk de commissie voor de rijks-zegelbelasling in 1877 had voorgesteld. Quitan- tiën. chèques enz. beneden 20 mark zullen vrg blijven; hg quitauliën boven 20 mark zal een vast zegelregt van 10 penningen geheven wordenonaf hankelijk van de grootte der betaalde som. Ook de postwissels zullen vrg van belasting blgven. -- Eenige dagen geleden is te Dresden eene sociaal-democratische druk- kerg gevestigd. Het daartoe behoorende materieel moet behoord hebben aan eene andere sociaal-dcmocratische drukkerij te Augsburg, die onlangs bankroet gegaan en aangekocht was door een met de sociaal-democratie bevrienden bankier. De zaak staat op naam van een jongen zetter. Men schgnt langs dezen weg eene uitkomst te willen vinden voor het voortbe staan der drukkerijen, die door de socialistenwet bgna onmogelijk zgn geworden. Bg het vellen van een ouden eik in het bosch bij Drömmeling, in Stiermarken, hebben onlangs eeltige houthakkers in den stam van dien boom het geraamte gevonden van een^30- a 40-jarig man. Er lagen een porseleinen pgp, een kruidhoren en een zilveren horologie bij hem. Naar men vermoedt heeft de man bg het jagen met het een of auder doel den boom beklommen en is hg in den hollen stam gezakt en daar van gebrek omgekomen. Te Ins, in het Zwitsersche kanton Bern, zgn dezer dagen zeven hui zen afgebrand, waarbg twee vrouwen en twee kinderen in de vlammen omkwamen. De oorzaak van den brand is onbekend, hetgeen niet het ge val is met een in het kanton Schwyz voorgekomen brand, te Wollerau. Daar kwamen drie personen om hel leven, die niet meer uit hel huis gered konden worden, welks overblgfselen maar al Ie duidelgk verrieden, dat het huis met petroleum bestreken eu opzettelijk in brand gestoken was. De brandstichters, twee personen uit den omtrek, zijn in hechtenis genomen. PARIJS, 7 April. De Pays, sprekende over den brief van Jéróme Napo leon, zegt dat de groote massa van de imperialistische party er met veront waardiging tegen protesteert, en niets te doen wil hebben met een zoo onverbeterlijk man, van wien voor Frankrijk en voor de belangen van de partg niets goeds te verwachten is. ST. PETERSBURG, 7 April. (Part. tel. IV. R. C.) Het berigt van de Agence Rasse, dat uit vreemde bladen alhier eerst heden bekend geworden is en volgens hetwelk eene consultative vergadering te St. Petersburg bijeen zou komen, om over verschillende staalsaangelegenheden te beraadslagen, is te eenenmale onwaar. In de voorname kringen alhier en in de dagbladpers is men zeer tevreden over den uitslag der verkiezingen in Engeland. Men houdt thans den vrede verzekerd en gelooft met Engeland tot eene schikking te kunnen komen over de vraagstukken in het Oosten en Midden-Azië, waar Engelands en Ruslands belangen volstrekt niet onvereenigbaar zijn. Lord Beaconsfield had hardnekkig geweigerd te dier zake in gedachtenwisseliug te treden, enkel uit haat tegen Rusland. Met het liberale kabinet, dat men thans in Enge land vernachten kan, is er kans op eene hartelijke verstandhouding. PESTH7 April. Het herten bij hel lagerhuis ingekomen wets-ontwerp rot hel sluiten eener staatsleening lot kanalisering van de Theiss en ter ondersteuning van Szegedin, stelt voor den minister van financiën te mag- tigen eene loterij-leening uit te geven ten bedrage van 40 milliocn. Hiervan zöllen 15 miltioen aangewend worden tot weder-opbouw van Szegedin. De leening zal 4 pCl. rente geven en binnen 50 jaren afgelost zgn. LONDEN, 8 April. Daily iVews meldt uit Rangoon van gisteren"Eenige Chinesche kooplieden hebben berigt ontvangen dat koning Theebau aan de pokken overleden is, en dal men een burgeroorlog vreest." MADRID, 6 April. Een officieel telegram uit Havana van gisteren meldt dat de koniuklijke troepen in een schermutseling met de opstandelingen aan dezen een verlies van 13 dooden toegebragl en velen ontwapend hébben. ST. PETERSBURG, 7 April. Het proces tegen d'. Weymar zal weldra behandeld worden. De drie punten van beschuldiging zijn: 1*. door zgn rgtuig de vlugt van den moordenaar van generaal Mesenzow te hebben gemakkelgk gemaakt; 2'. aan Solowiefl, die den moordaanslag op den keizer pleegde, een revolver en vergif te hebben verschaft; 3". driejaren geleden door zgn rgtuig de gelegenheid tot vlugten gegeven te hebben aan prins Krapotkin, die beschuldigd was van deelneming aan het ma ken van nihilistische plannen en wegens ziekte in het hospitaal was geïnterneerd. Ondertrouwd: M'. Ph, YV. SCHOLTEN, Rechter in de Arrondisscments-Rechtbank te Alkmaar, en Heiloo, 8 April 1880. J. C. KARSEBOOM. Receptie ten huize van Prof. Scholten op Zondag den li'1"1 April 1880. Ondertrouwd Den Haag, 8 April 1880. Eenige kennisgeving. G. J. GODSCHALK en E. M. STAM. Voorspoedig bevallen van eene Dochter JEANNE KLEYMANS IIOELEN. Roosendaal, 8 April 1880.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3