lil'lTK.NlaMksciik rkjimTEn door commissarissen goedgekeurde rekening en balans over het afgeloopen boekjaar volgens art. 23 der statuten op advies van commissarissen vastge steld, met dankzegging aan directeuren voor den onvermoeiden ijver waar mede zij de belangen der maatschappij steeds bevorderen, voor hun rigtig beheer en voor de duidelijke en breedvoerige uiteenzetting van zaken. De voorzitter sloot de vergadering met de beste wenschen voor den Toortdurenden bloei der maatschappij. Ook namens zjjne mede-commissaris sen aarzelde hij niet daartoe aller medewerking in Ie roepen, omdat hjj die vraagt voor eene nuttige en solide zaak. Commissarissen toch kunnen de verklaring afleggen, dat de grondslagen der maatschappij solide zjjn. Alle cjjlers der rekening en balans, de bezittingen der maatschappij en de geheele gang van zaken werden door hen met de meeste naauwgezetheid nagezien en onderzocht en alles in de beste orde en accoord bevonden. De belegging der gelden, die meerendeels in onroerende goederen en onder ver-, band van solide eerste hypotheken is geschied, biedt de meest mogelijke zekerheid aanalles geelt dus den deelnemers voldoenden waarborg voor de door hen te sluiten verzekeringen. Aan de politie te Kralingen is het mogen gelukken de moeder te vin den van het kind. dat den 19'1'* Maart gevonden is in een der slooten ge legen aan de Plas aldaar. Zjj is naar het huis van arrest te Rotterdam overgebragt. - In de gisteren te Amsterdam gehouden zitting van den gemeenteraad deed de voorzitter mededeeling van eene missive van den commissaris des konings, volgens welke IItl. MM. niet hel gewone voorjaarsbezoek aan de hoofdstad zullen brengen, omdat II. M. de koningin zich in gezegenden staat bevindt. De voorzitter drukte zijn leedwezen over het niet verschijnen der vorstelijke personen in de hoofdstad uit, maar stelde levens voor dat de raad. behalve dal leedwezen, ook zijne vreugde over het vooruitzigt, dat de aanleiding tot dit besluit aan 1111. MM. opent, aan den koning en de koningin te kennen zullen geven. Daartoe werd besloten Rij de thans te Amsterdam in bel Paleis voor Volksvlijt geopende ten toonstelling van tuinbouw voortbrengselen is, voor eene verzameling van 5 nieuwe planten, na 1876 in den handel gebrast of niet in den handel, de tweede prijs, zilveren medaille, toegekend aan den heer J. E. Hecnk, le Leiden. Te Noordscharwoude had dezer dagen een treurig ongeluk plaats, door de gewoonte van kinderen, om zich achter aanrijdende rijtuigen vast te houden, of op de veeren daarvan te gaan zitten. Een knaapje van om streeks vjjf jaren, eenig kind van S. aldaar, geraakte op die wijze lusschen ecu der wielen van een rijtuig beklemd. Verschrikkelijk gekneusd werd het jongske uit zijn positie verlost; het knaapje verkeert in bedenkelijken toestand. Volgens de Aruh. C. is het park van het Loo voor het publiek geslo ten, wijl ecnige jongeheeren de eendenbijten hebben verstoord. uu Men meldt uit Hasselt; Dingsdag had hier eene vreemdsoortige jagt plaats, welke nog niet geëindigd is. Een becrenleider had zich in Genne Overwatcr aan den dijk te slapen gelegd, van welke gelegenheid de beer g;ëbruik maakte om zich van muilband en ketting te ontdoen en aan den haal te gaan. Door eenige boeren is den geheelen dag jagt op hem ge maakt, zonder dat meester Bruin zich evenwel heeft laten verschalken. Aangezien vele kinderen uit Genne Overwaler en den Roeboliigen hoek hier ter school gaan, heeft de burgemerster den onderwijzer verzocht heu niet te laten vertrekken, maar zjjn zjj later met wagens weggebragt. In de buurtschap Hexelgemeente Wierdenis eene boerenwoning eene prooi der vlammen geworden, waarbjj behalve de geheele inboedel ook twee koeijen verbrand zijn. Het wets ontwerp tot intrekking van art. 92 der wet op de regter- lijke organisatie strekt om Je doen vervallen de bepaling, dat de in het artikel bedoelde hooggeplaatste personen, benevens hunne medepligtigen (art. 836 Wetboek van Strafvord.) voor den Imogen raad teregt staan, ook waar het //gemeene" misdrijven geldt, die met hunne betrekking in geenerlei verband slaan. Deze toestand wcnscht de minister van justitie niet langer te bestendigen. Beperking van de regtsmagt van den Imogen raad wordt dringend gevor derd door de behoeften der practijk. De exceptionele regtsmagt werkt be lemmerend, waar men in het belang van de regtsbedeeling en voor de eer van het vaderland een krachtig, voortvarend en waardig optreden van de justitie Wenschen moet. De kennisneming door den Imogen .raad in hel eerste en hoogste ressort wordt bij de wetsvoordragt beperkt tot de ambts misdrijven der in het artikel genoemde hooggeplaatste personen. Daaren tegen is, op voetspoor van het ontwerp van den minister Wintgens, waar mede de tesenwoordige voordrag! bijna geheel overeenstemt, de bepaling behouden, dal de hooge raad van misdrjjvcn van sommige leden van de r<gtcrlijke magt kennis neemt, ook dan als het gcene ambtsmisdrijven geldt. 'sGRAVENHAGE, 8 April. De luit-kolonel F. G. F. L. Charlier, plaatseljjk kommandant 2e kl. te Bergen-op-Zoomen de mainor D. W. van Winsbeym, plaatselijk kom mandant 3' kl. te Nijmegen, zijn op pensioen gesteld. Aan den heer jl". G. W. J. van Spenglcr is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Delft. Het schroefstoomschip 4e kl. Benkoelen wordt met den 21,len April a. s. in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daar over opgedragen aan den luit. ter zee le kl. C. de Klopper. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de surnumerair der posterijen J. D. Vissering zijne fuucliën zal uitoefenen ten poslkantore le 'sGravenhage, alsmede dat de commies der posterijen 2' kl. K. A. F. J. Pliester zal werkzaam blijven op het bureau van den inspecteur der pos terijen le Arnhem en de commies der poslcrjjen-3" kl. L. J. Keizer op het spoorwegpostkantoor n". 1 te Amsterdam. Hunne Majesteiten de koning en de koningin bragten heden middag een bezoek aan de tentoonstelling van prjjsvoorwerpen ten voordeele der I verloting voor de watersnoodlijdenden. Ten 2 ure verlieten HII. MM. het paleis in het Noordeinde en werden aan den eersten toren van de Gothische zaal. waarop terstond de koninklijke vlag werd geheschen, opgewacht door de leden der commissie, die het bureau zamenstellen, en door dezen geleid in de zaal, waar de overige leden der commissie geschaard stondendie door hunnen president aan het koninklijk echtpaar werden voorgesteld. De president der hoofdcommissiemr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis, rigtle lot Hunne Majesteiten het woord. Hjj zeide o. a. Sire. Mevrouw' Eerbiedig heet de commissie door Uwe Majesteit zelf in het leven geroe pen u welkom hier te midden van de vruchten van uw werk. Al wat ons hier omringtis het toch niet bewjjs te meer bij zoovelen van wal het Nederlandsche volk is wanneer liet de slem hoort van zijn koning en van wat het vermagwanneer het op den weg der menschenliefde door het koninklijk voorbeeld wordt voorgegaan. Gods wil, waarvoor vorsten en volkeren zich buigen, bad de watervloeden losgelaten over land en akker en een deel van Uwer Majesteits onderdanen zag zich in weinige uren van haven en goed beroofd. Maar, mogten de waterstroomen ook al in menige haard het vuur hebben uitgedoofd, hoog op daarentegen rees de vlam der menschenlielde in de harten van vorst en van volk. En terwijl de eerste hulp kwam van Uwer Majesteits koninklijke handdeed naauwelijks het koninklijk woord waardoor wij werden zaamgeroepen zich hooren ol in elk oord van ons vaderland vond dat woord een weerklank, die zich duizend- en tienduizendwerf herhaalde. Ruim 700 subcommissiën over geheel Nederland verspreidomstreeks 160 duizendtallen van loten, die nog dagelijks door nieuwe aanvragen vermeer deren, en de bijna tienduizend prijsvoorwerpen, die hier Uwe Majesteit omringen, zjj zjjn het welsprekend bewijs dat Uwe Majesteit niet te ver geefs heeft gesproken en dat Uwe Majesteiten niet te vergeefs zijn voorge- gegaan en door de leden van het koninkljjk huis werden gevolgd. Moge liet ook ons gelukt zijn aan de edele bedoelingen Uwer Majesteiten te voldoen, dan zal hunne goedkeuring onze beste belooning wezen. Ztjne Majesteit bedankte de leden der commissie voor de welwillende wjjze waarop zij aan zijn roepstem hadden gehoor gegeven. liet koninklijk echtpaar werd daarop de zaal rondgeleid en nam met zeer veel belangstelling de prijsvoorwerpen in oogenschouw. Voor menig fraai geschenk bleven 1111. MM. een oogenblik vertoeven om inlichtingen te vra gen omtrent plaats van herkomst en schenkers. Na ongeveer een uur in de zaal te hebben doorgebragt, verlieten IIII. MM. deze, na de commissie min zaam dank te hebben gezegd voor haar goede zorgen. De tentoonstelling is aldus oflicieël geopend. Morgen zijn andere hooge bezoekers en autoriteiten uitgenoodigd, terwijl zjj Zaturdag voor het publiek toegankelijk zal zijn. I1H. MM. de koning en koningin begeven zich morgen ochtend ten 9 uur naar het Loo. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar heeft het garnizoen voor den gcneraal-majoor Queyseu, divisie-kommandant en waarn. gouverneur der residentie, en onder kommando van den kolonel van het 3d' reg. huzaren, van Rappard, heden middag in de Maliebaan parade gehouden. BELG IE. Kroonprins Rudolf van Oostenrijk heeft aan prinses Stephanie als bruids geschenk een prachtig diamanten halssnoer geschonken, dat eens behoord moet hebben tot de kostbaarheden van koningin Isabella van Spanje en bij verkoop daarvan in eigendom overging aan een YVeener juwelier. Voor dit prachtig sieraad moet de prins uit zjjn particuliere middelen een zeer hoogen prijs betaald hebben. De Brusselsche gemeenteraad heelt besloten een feestmaal aan prof. Nordenskjbld aan te biedendie Brussel zal passeren op zijne reis naar Kopenhagen. Behalve de aardrjjkskundige genootschappen zullen ook de ministers worden uitgenoodigd. ENGELAND. LONDEN, 7 April. In Schotland werden Maandag avond op vele heuvels en bergen vreug devuren ontstoken, omdat het hart van Midlothian zich verklaard had voor den heer Gladstone. In de meeste Schotsche steden werd geïllumineèrd toen de tjjding der overwinning bekend werd. Te Halifax waren zesduizend mannen bijeen om de liberale candidalen le hooren spreken. Zjj deelden de tjjding der overwinning mrde, en de vergadering verzocht lord Frederik Cavendish in haar naam den heer Gladstone geluk te wenschen. Het tele gram luidde; 'Zesduizend mannen van Yorkshire, te Halifax vereenigd, hebben de lijding van hw victorie vernomen met eene uiting van geestdrift, zoo groot als niemand onzer ooit mogt aanschouwen." De liberale partij heeft bij de verkiezingen thans reeds 67 plaatsen gewonnen. Het schip Border Chief, dat op 14 Febr. van Londen te Melbourne aankwam, bcrigt op 47° zuiderbr. en 52° ooslcrl. een ijsberg van zeer groote afmetingen gezien te hebben. Dit ijsciland had eene hoogte van 250 voet en eene lengte van circa 5 mijlen. De Border Chief voer op een afstand van 7 mijlen de jjsmassa voorbij, en ofschoon het water gepeild werd om de temperateur te meten, werd er schier in het geheel geen ver schil gevonden. Een telegram van den agent van Lloyd te St. Pierre meldt, dat de stoomboot Fernrille uit Sunderland, met ijzer van Hartlepool naar

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2