LMDSCHfi 0 U R A N T. 83* V1UJÜAÜ 9 APRIL. STADS-BERICHTEN. JACHT ETV VISSCHERIJ. BINNENLANDSCIIE MENIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Hel Versing afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, builen de cxpeditickosten. Afzonderlijke manners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1880/81 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vischaktcnof wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór dei» I5den April dezes jaars moeten terughezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschrif ten tot het bekomen van buitengewone mach liging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en hel visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 11 Maart 1880. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 8 April. De verjaardag van H. K. H. mevrouw de groothertogin van Saksen- Weimar, zuster van Z. M. den koning, werd heden hier op de gebruikelijke wijze herdacht. In de zitting van den gemeenteraad van heden werd mededeeling ge daan van eene missive van gedep. staten, waarbjj deze kennis geven dat zij bezwaar maken het raadsbesluit betredende het verleenen van concessie voor een stoomiram van Leiden naar Katwijk goed te keuren, alvorens de minister van waterstaat zich omtrent die zaak heeft verklaard. De beslis sing over dat besluit wordt dientengevolge verdaagd. Ingekomen is een voorstel van commissarissen der gasfabriek om met 1 April den prijs van het gas te stellen op 7 ets per kub. meter, en een verzoek *an het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van ge regeld schoolbezoek, om een subsidie van ƒ250, hoofdzakelijk ten behoeve van de herhalingsschool. Voorts zijn nog ingekomen eene balans en exploitatie-rekening van de duiuwatermaatschapprjen eene missive van de kamer van koophandel en fabrieken, waarbij deze, nu de voordrag! tol heffing van bruggelden door hel dagrljjksch bestuur op nieuw is ingediendhare vroeger daartegen aan gevoerde bezwaren weder onder de aandacht brengt. In het belang van handel en nijverheid zou de kamer het aannemen der voordrag! betreuren. De- voorzitter deelde mede dal bij de verkiezing van leden voor de pro vinciale staten op 11 Mei aansl. in het slembureau zitting zuilen hebben de bh. Driesseu en Librecht Lezwyn. Tot hulponderwijzer aan de jongensschool 2d' kl. werd benoemd C. Goc- deljee, ihans te Parijs verblijf houdende, en ingevolge hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan de hulponderwijzers 11. G. van der Waals, 1'. P. Spruit en J. Ilartendorp. De voordrag! tot hei aanstellen van een onderwijzer 2d' kl. aan de scholen n". 2 en 3 voor minvermogenden werd goedgekeurd. De verzoeken van P. van Vliet, tot het leggen eener lozing van J. E. Vlaanderen, tot het leggen van een beerput, en van R. N Duits Wesseling, tot het vernieuwen van een stoep en het maken eener lozing, werden toegestaan. Voorts werden goedgekeurd staten van af- en over schrijving op de bcgrooling der dienstd. schutterij en op de bcgrooting van het stedelijk werkhuis, dienst 1879, de voordrag! tol verhuring van het perceel in de Smidssteeg, de voordragt tol continuatie van de huur van het ijklokaal en de rekening van de bank van leening over 1879. Voor het sluiten der vergadering vroeg de heer de Goeje nog het woord in het belang van het onderwijs. Reeds vroeger had eene herziening der verordeningen op dit punt moeten plaats hebben, uiaar dit was uitgesteld in afwachting van de nieuwe wet op het onderwijs. Het gevolg was ge weest dat men onderwijzers had verloren die men gaarne had behouden. Met 1 November zou nu de nieuwe wet in werking treden, en men zou nu moeien overgaan tot eene nieuwe regeling der bezoldigingen. Er was echier meer te doen, zooals de inrigtiug der klassen enz. Hoogstwaar schijnlijk zou daaruit voortvloeijen dal er nog scholen zouden moeien gebouwd worden. Bijaldien burg. en welli. al niet reeds een begin me! de zaak hadden gemaakt, dan zen hij hen willen uiinoodigen deze ten spoe digste ter hand te nemen. Met genoegen kunnen wij melden, dat op de vergadering van het departement Leiden van de Ned. maatschappij t. b. v. nijverheid, welke zal gehouden worden op Vrijdag 9 April, 'savonds 8 uur, in het gebouw van 'tNut, zal optreden de heer F. de Bas, kapitein van den generalen staf, om eene voordragt te houden over kaarten- en platendruk in Nederland. De naam des sprekers staat er ons borg voor dat het zoo moeijcljjke en be langrijke onderwerp op eene uitstekende wijze zal behandeld worden, te meer nog daar een en ander door proeven zal worden opgehelderd. Een met gezaagd hout en koopmansgoederen geladen schip geraakte heden morgen ten 8 ure op den Vliet nabij de stad op de ondiepten vast. Met het windas beproefde men los te komen, doch vruchteloos. Toen een groot deel der geiaden fusten op den wal was gerold, ten einde het schip te verligten, kwam liet vlot en kon het ten 9% ure de reis voortzetten. Dit geval liep vrij voorspoedig af, gerekend wal er anders met telkens vast zittende schepen langs den Vliet plaats heeft. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft tot arts bevor derd de lieer A. Kuipers Az.cand.-arts, en het getuigschrift voor het eer ste gedeelte van het examen uitgereikt aan den heer C. C. Delprat, med. doctorandus. Rij de gisteren te 's llage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de acte in de Fransche taal 6 candidaten geëxamineerd; 5 werden algewezen en 1 toegelaten, de heer W. A. Kalkman, uit Rotter dam. Voor de acte in de wiskunde deden 5 candidaten examen; 1 trok zich terug, 2 werden afgewezen en 2 toegelaten, de hh. G. Leenheer en E. W. Lindeijer, uit Rotterdam. De kolonel, directeur der artillerie stapel- en constructie-magazijnen le Delftzal op 20 April aanst. aldaar aanbesteden de levering van 200 groote blaauwe dekens. Het stoomschip Gelderland, van Batavia naar Rotterdam, is op7 April te Suez aangekomen. De Koning der Nederlanden, op weg naar Amster dam, is op 7 April van Pori-Saïd vertrokken. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Maat- schappij van levensverzekering, gevestigd te Dordrecht, onder bestuur der hh. mr. F. N. Sickengajhr. J. G. C. P. Vrijthof!, 0. II. C. Moulin en m'. J. Heyligers, als commissarissen, en S. W. H. M, Colombjjn, A. A. Colombijn en S. L. Boers, als directeuren, werd Woensdag 31 Maart 11. in het kanr loorgebouw der maatschappij gehouden. In het door directeuren uilgebragt uitvoerig verslag van de handelingen der vennootschap gedurende het op 30 September 1879 geëindigde boekjaar, wezen zij op het vreemde verschijnsel, dat de deelneming van Nederlanders in levensverzekering nog altijd veel minder algemeen is dan die in andere landen. Immers wanneer vee-, hagel- en brandverzekering nuttig is, dan is de stelling, dat levensverzeke ring wenschelijk of liever noodzakelijk is voor ieder, wiens leven een kapi taal vertegenwoordigtniet te wederleggen. Aangenaam was het hun ech ter te kunnen mededeelen, dat het aantal aangeboden verzekeringen dat van alle voorgaande jaren overtrof. Ofschoon ook dit jaar weder een aantal voorstellen werden afgewezen, zijn er afgegeven 15427 polissen, dus 1893 meer dan het voorgaande boekjaar. Directeuren achten dat resultaat inder daad zeer bevredigend en meenen zich daarom ook verzekerd te kunnen houden datzoodra de algemeene gedruktheid in handel en nijverheid ver mindert, hel aantal verzekeringen nog belangrjjk zal toenemen. Uit de bij het verslag gevoegde wiskundige staten der reserve en statis tiek, door den heer Corneille L. Landré, wiskundige der maatschappij, opgemaakt, blijkt o. a., dat de sterfte op de verschillende tabellen in het afgeloopen jaar ruim 15 U pCt. beneden de slerftetafels is gebleven, zoodat ook die uitkomst bevredigend kan worden genoemd. Ten aanzien der berekende reserve werd in het verslag nog opgemerkt, dat met zekerheid kan worden verklaard, dat die hooger is dan voor de loopende risico's vereischt wordt, omdat voor de verzekeringen betaalbaar bij overlijden tot grondslag is aangenomen de sterftetafel van Baumhauer 1856. die, naar het oordeel van alle deskundigen, te hooge sterfte aanwijst. Deze grondslag is echter door de hooge regering aangewezen en vooral voor de verzekerden van groot belang, omdat door te hooge reserve de soliditeit der maatschappij ontegenzeggelijk wint. Nadat de vergadering van een en ander inzage genomen bad, werd de

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1