aantal geschenkenwaaronder een gratificatie van de directie ten bedrage van 3000 mark. - Te Hamburg heeft een koopman, llagens genaamd, wissels tol een bedrag van 86000 mark uitgegevendoor hem met de teekening zijner firma onderschreven, zonder dat zijn compagnon iets daarvan wist en de zaken der firma daarmede iets te maken hadden. Vóór den vervaldag beeft Hagens zich uil de voeten gemaakt. Hij zou een paar dagen later in het huwelijk getreden zjjn en schjjnt ook zijne bruid geldelijk nadeel berokkend Ie hebben. Op aanvraag van de llamburgsclie handelsbank, die voor 40000 mark bij dit bedrag betrokken is, is de firma in staal van faillissement verklaard. Uit Zurich wordt gemeld, dat de Zwitsersche sectie van hel interna tionale arbeidersverbond op 28 Maart jl. een groot feest heelt gegeven ter herinnering aan en ter cere van de mannen van 1848 en die der commune te Parijs in 1871. He leden waren in grooten getale opgekomen, maar talrijker nog was de menigte toeschouwers, die de «roode vlag" wenschten te aanschouwen, door de vereeniging op het terrein van het Schiilzenhaus geplant, het lokaal alwaar het feest werd gevierd. Er waren vier feest- nommers ter tafel van hel cenlraal-orgaan der internationalen, hetwelk te Zurich het licht ziet, namelijk van den Social-demokrat, benevens een Beroep op de socialistische arbeiders-partij in Duitschland. Daarin wordt gezegddat de socialisten de uitvaardiging der eerste socialistenwet in Duitschland hebben geduld, maar dat het stellige voornemen is opgevat om by de hernieuwing daarvan zich niet lijdelijk te laten verdrukken, maar dat alle middelen ter hand zullen worden genomen om een geduchte revo- - lulie voor te bereiden en de zon van hel socialisme zoo spoedig doenlijk voor Duitschland te doen opgaan. OOSTENRIJK. De llongaarsche bladen maken gewag van een circulaire, onlangs door den Bulgaarscheu minister van hinuenl. zakenImmikofT, verzonden in verband met de maatregelen tot bedwingen van het rooverwezen in Bul garije. Deze circulaire bevat dan ook zeer strenge bepalingen, vooral ten opzigle van de aldaar wonende Muzelmannen. Ieder Turk, die onder ver denking komt van medrpligtigheid aan rooi. zal over Varna het land wor den uitgezet en hel huis van een Turk, die aan een roover schuilplaats heeft verleend, zal worden gesloopt. Te Pesth beschouwt men een en ander als hel bewijs dat men de Turken geheel uit het vorstendom Bulgarije verdrijven wil. De Porte moet van plan zjjn by de mogendheden aan te dringen op een protest tegen deze politiek van bovenmatige gestrengheid en onverdraagzaamheid. RUSLAND. Te Odessa is een krijgsraad benoemd tot het verhooren van 18 poli tieke misdadigers. Daaronder zijn twee vrouwen waarvan de eene schul dig is aan den dielstal in de bank te Cherson, twee vaandrigs, een vrijwil liger en verscheidene (sraëliten. Twee der gevangenen werden schuldig bevonden van poging tot moord. -PEK TKI.KCiUAAF. 's GRAVENHAGE, 6 April. Tot 2d"1 luitenant plaatseljjken adjudant te Leiden is benoemd de wachtmeester van Diepenbrugge. van het 4de regiment huzaren. LONDEN, 5 April. Twee oud-afgevaardigden, behoorende tot de eonser- valiven, zijn niet herkozen te Middlesex. Herbert Gladstone, de liberale candidaat, heeft de conservaliven geslagen nut 4000 stemmen. PARIJS, 5 April. De Estafette bevat een brief van prins Napoleon, waarin hij verklaart, dat de decreten betredende dc congregatiën geen daad van vervolging zijn, maar slechts een terugkeer tot een onvermijdeljjken regel van het openbaar regt. Voorts zegt hij in den brief ook nog, dat legiimistin en Bonapartisten, de mannen der witte en de volgelingen der nationale vaan, niets met elkaar gemeen hebben. LONDEN. 5 April. In Mid-Lothian is Gladstone gekozen met 1579 stem men tegen 1369 op den tegen-candiiiaat. Bij de meeste der heden gehouden verkiezingen in de graafschappen zijn conservative!! herkozen. De liberalen woiinen heden twee plaatsen, St. Ives en Mid-Lothian. LONDEN, 6 April. 3 uur in den ochtend. Tot op dezen oogenblik zjjn gekozen 258 liberalen153 conservativen en 22 homerulcrs. LONDEN, 6 April. De Tunes meldt oit Candahar van den 5, dat de koningin Shere Aii tot sotivrreineu gebieder van Candahar benoemd heeft, en dat daar een Engelsch garnizoen gelegd en een Engelsch agent gevestigd zal worden. De Times verneemt dat hel ministeriekort na de terugkomst der koningin ontslag zal nemen en de aanvoerders der liberale partij met de zameustelling van een nieuw kabinet belast zullen worden. Daily Xews acht het mogelijk dat-de koningin aan Gladstone'het vornien van een nieuw kabinet zal toevertrouwen, en mogt Gladstone weigeren, hjj waarschijnlijk zonder portefeuille in het kabinet zal zitting nemen. ATERABAD, (l'erzië), 4 April. De Russen hebben 5000 kameelen met ge weld aan de Turkomaimen ontnomen. Een aanzienlijke wapenmagt is te Tchikislar aangekomen. BUDAPEST, 4 April. De ministerraad heeft zich heden onledig gehouden met de voorbereidende maatregelen tot het hervatten van de onderhande lingen over het sluiten van handelstraclaten, en met de ontwerpen van wet betreffende den herbouw van Szegedin. Deze ontwerpen zjjn door hel ka binet goedgekeurd en zullen eerstdaags bij hel Huis van Afgevaardigden ingediend worden. ST. PETERSBURG, 4 April. Te Charkow is heden voor een krijgsraad een begin gemaakt met de behandeling van processen tegen negen revolutionai ren, zeven studenten, een boer eu eene kolonelsdochter. De St. /'clersbitrg Eedomosti van heden meldtdat uit de rijksfabriek te Odessa eenige puds buskruid gesloten zjjn. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Tabarin", Tooneelspel in 2 bedrijven (van het «Théilre Francais"), door Paul Ferrier, in proza overgezet door Egidius Hanssen, en „De laatste rit", Tooneelspel in 3 bedrijven, naar het lloogduitsch van J. Stettenheimdoor D. Haspels. Eene voorstelling ter benefice van den heer W. J. Van Zuylen en ter viering van zjjne 25-jarige verbintenis aan het looneel had wel recht op de belangstelling van hel publiek. De zaal was dan ook vrij goed bezet, al kon het gewone contingent der abonné's heden niet meegerekend worden. De heer Van Zuylen is een der verdienstelijkste leden der Rolterdamsche schouwburg-vereeniging en door zijn spel is menig stuk, dat op zich zelve weinig aantrekkelijkheid bezatlevendig en belangwekkend geworden. De door de dagbladen bekend gemaakte levensbjjzonderheden doen ons zien hoe hjj zich. nog zeer jong zjjnde, aan het tooneel heelt gewijd. Hel feest zelf bewijst dat ook genoegzaam, want iemand, die op 32-jarigen leeltjjd reeds 25 jaar aan hel tooneel verbonden is geweest, moet wel vroeg begonnen zijn. Als kind van 7 jaren verdiende hij zijne eerste sporen op een kindertooneel van den heer Hammecher en daar men aan de schouwburgen zelden kinderrollen vervullen laat, moest hjj later maar al te veel ondervinden, dat men hem niet noodig had. Van Zuylen heeft met de bitterste armoede te worstelen gehad en eerbied gevoelt men voor den man, die, eigenlijk zonder eenige leiding of onderwijs en te midden van groote moeieljjkhedenzich in de kunst lot eene hoogte wist te verheffen, zooals niet alle dagen bereikt wordt. In Rotterdam zijn hem bij zijne feestelijke voorstelling vele blijken van sympathie gegeven en dat ook Leiden, waar hij zoo menigmaal optrad, niet geheel achter zou blijven, hadden wij wel verwacht. Als hulde in het openbaar kunnen wij vermelden, dat hem van de zijde der commissarissen van het studentencorps twee Iraaie kransen werden geschonken, terwijl hjj (zooals men ons bericht heeftin de pauze van het bestuur der Leidsche schouwburg-vereeniging een smaakvollen zilveren beker, met goud gemon teerd, ontving. Het eerste stuk «Tabarin" werd in het jaar 1874 voor het eerst in het "Theatre Francais" opgevoerd en was, voor zoover wjj weten, aan het llollandsch publiek lot beden onbekend gebleven. Het brengt ons in ken nis met een reizend looneelgezelschap van bet jaar 1620, dal natuurljjk van de latere tooneelgezelschappen hemelsbreed verschilt. Er schijnt in die dagen allerlei slecht gespuis onder geschuild te hebbenwant een der acteurs vertelt ons, dat hij pas een collega heeft zien ophangen. Tabarin is een der eerste sujetten van dit gezelschap en de lieveling van het publiek. Zjjne vrouw Franciska wordt zeer ruw door hem behandeld en ondervindt dik- wjjls op gevoelige wjjzc den toorn van haar man, wanneer deze uit de kroeg huiswaarts keert. Zij bljjft dan ook niet koel voor de liefdesverkla ringen van een student, die zich, om steeds bij haar te zijn, aan den troep verbindt. In beide bedrjjven worden wij verplaatst in het kleine schouw burg-locaal en in de tweede acte wonen wij zelfs eene tooneelvoorstelling bij. Tabarin treedt op in het kluchtspel »de twee tonnen", in hetwelk zijne vrouw met een ridder coquetteerl. Die ridder is de bovengenoemde student en terwjjl Tabarin meent, dat alles nog spel is, maakt zijne vróuw van de gelegenheid gebruik en gaal met hare minnaar op de vlucht. De ongelukkige man bemerkt het, en slaakt nu zeer natuurlijke uitbarstingen van woede, die door het publiek met luid gelach én handgeklap ontvangen worden, hetgeen zijn wanhoop nog vermeerdert. Op het oogenblik dat het publiek iets van de zaak gaat begrijpen, komt Franciska berouwvol terug en werpt zich in de armen van haar echtgenoot, die nn weèr aan het pu bliek vertelt, dat alles slechts comcdie is geweest. Daarom zjj terugkeert weet geen sterveling en dit. is eene groote fout iu het stuk. De scène van het eerste bedrijt tusschcn de echtgenooieii heeft lot zulk een berouwvollen omkeer geen aanleiding gegeven; zij toonde toen zeer weinig lieide jegens haar man. De schrijver heeft blijkbaar geen gelegenheid gezien dien omkeer te verklaren, doordal hjj de nutknóopiiig geheel in de scène der tooneel voorstelling wilde samendringen. Eene opheldering is er misschien voor Franciska's lerugkomst te vinden. Onder de toeschouwers namelijk bevindt zich de vader van den student. Hij herkent Zijn zoon en verlaat den schouw burg. Men kan dus aannemen dat het minnende paar door den vertoorn den vader achlcrgehaald en gescheiden is. Overigens is het stuk zeer leven dig geschreven en verdient de mise-cn-scène ook allen lof; men heeft van localiteit en decoratief gemaakt wat men kon. De rol van Tabarin gaf aan den heer Van Zuylen eene uitmuntende gelegenheid om te schitteren. Zjjne scène met Franciska in het eerste bedrijf was zeer goed, doch zjjne toe spraak aan de minnedrank had, onzes inziens, wel wat kalmer voorge dragen kunnen worden. Wij zagen hem echter in al zijne kracht gedu rende liet tweede bedrijf, bij zijne smart over de ontrouw zijner vrouw en j de latere blijdschap over haar terugkeer. In een geheel ander karakter trad de beneficiant op in hel 2de stuk --/De laatste rit". En niemand zal hem daar in den stokouden postillon Peter Klappe, herkend hebben. Alleen zijn stem verried hem. Het stukje is eene soort van idylle, zeer eenvoudig, ja wel wat al te eenvou dig zelfs. In de 3 tafercelen gebeurt bijna niets anders dan dat Peters' zoon, wegens liet niet betahn der pacht, uit zijn huis gezet zal worden en door de bemoeiingen van den ouden postillon, die den landheer zeil gaat spreken, uit den nood geholpen wordt De laatste rit is eigenlijk een laatste wandelingwant van eoi paard bemerken wij niets, en de brave Peter bracht ons een oogenblik een kleinen jongen in de gedachte, die met zijn zweep klapt en zich een riem met bellen uit een speelgoedwinkel omhangt om paardje te spelen. Die laatste wandeling bekomt den grijsaard zóó slechtdat hij aan hel eind van hel stuk den geest geelt in de armen zijner bloedverwanten. Ofschoon dit stukje misschien iu onze dagen wat vrnuderd is, kunnen wjj de keuze van den heer Van Zuylen cenigzius begrijpen. Zoowel door de rol van Tabarin als die van den ouden Klappe was hij iu slaat de veelzij digheid van zjjn talent iu het licht te stellen; eerst was hjj de ruwe onbe schaafde dronkaard en hier de brave afgeleefde grjjsaard het contrast kon niet sterker zijn. Peter Klappe mag ongetwijfeld een zijner beste rollen genoemd worden. Leidzx, 6 April 18f0.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3