lood geteekend, vermoedelijk door dien op glas van een echt billet al te trekken. De cijfers zfln zeer ruw met inkt geschreven, zóó zelfs dat reeds daardoor alléén bij den eersten oogopslag de valschheid ware te zien ge weest. De zaak wordt geregtelijk onderzocht. Daar de grenslinie tusschen Venlo en Pruissen met een leger van be ambten versterkt is, neemt de smokkelhandel in tabak en koffij af. Er zijn er evenwel nog, die hun gewaagd bedrijf voortzetten. Zoo vielen dezer dagen de vier gebroeders Niesen, zwaar met tabak en koffij beladen, even over de grens zijnde, in handen der Pruissische grensbewakers, die hun de frauduleuse artikelen ontnamen en hen in arrest bragten. De herbergier P., te Meerssenverdacht van manslag op den persoon T. in Februarijjl. en sedert dien tjjd preventief gevangen gehouden, is we der op vi-jje voeten gesteld. 'sGRAVENHAGE. G April. Door Z. M. is de kapitein ter zee jhr. A. C. van llacften benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen I.eeuw. Z. M. de koning-groothertog heeft de bh. F. M. G. Stucky en A- G. F. trossarello, UDz. particuliere onder-secretarissen, benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. Tot burgemeester der gemeente Moordrecht is benoemd de heer A. C'. Snel r Tot griffier bij het kantongeregt te Haarlem is benoemd de heer mf. J. C. du Pui, thans griffier bij het kantongeregt te Gouda. -- Aan den commies der posterijen 3* kl.11. Beets, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de betrekking verleend. Aan den Oost-Indischcn ambtenaar K. A. J. E. van Gorkum, laatste lijk verificateur 5' kl. bij de in- en uitvoerregten en accijnsen in Nederl. Indiö. thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Door Z. M. zijn: 1'. de lioofdcommiesen bij het dep. van marine S. Staalman en J. A. Beek, uithoofde van vijfenzestigjarigen ouderdom, de eerstgenoemde, op zijn verzoek, uil hunne voorschreven betrekking eervol ontslagen, onder dankbetuiging voor hunne langdurige dienst; 2°. bij het gemeld departement: bevorderd tot hoofdcommies, de commiesen J. W. van den Berg en A. G. van Poeteren; tot commies, de adjunct-commies A. van Loenen; en benoemd tot kamerbewaarder, de tegenwoordige kamerbewaar der en concierge G. W. Neuman. en zulks onder eervolle afvoering uit zijne betrekking van concierge; tot concierge, de bode II. Thijssen, en tot bode, de vaste knecht W. de Hollander. Door den minister van marine zijn bij het departement van marine bevorderd tot eersten klerk de tweede klerken A. J. van Gogli, C. de Hoop, K. Jl. A. Wolffensperger, A. W. Carrière Jr.M. C. A Muller en F. YV. van Erp Taalman Kip, en aangesteld tot tweeden klerk de bh. F. K. C. de Jongli van Arkel. L. P. A. A. Trippelaar en C. C. Vogelenzang. Z. K. II prins Frederik heeft eene bijdrage van 500 geschonkeu voor hel huldeblijk aan generaal van der lleyden. -TT- De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verlecnen. j- -- In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Bastert zjjne geloofsbrieven ingezonden. Ingekomen zyn wets-ontwerpen tot kanaal verbetering in Groningen, Drenthe en Overijssel en tot verbetering van den binnenlandschen waterstaat in Friesland. Deze zijn naar de afdeelingen verzonden. De beraadslaging over de overeenkomst met België nopens het kanaal van Terneuzen is bepaald op aanstaanden Vrijdag. Naar men verneemt beslaat bij Z. M. den koning het voornemen op het lustslot liet Loo, waarheen Z. M. en gemalin zich a s. Vrijdag 9 April zullen begeven, te verblijven tot half Junij. Het koninklijk echtpaar zou dan naar de residentie terugkeeren om aldaar het gelukkig oogeublik der be valling van Hare Majesteit te verbeiden. Voor hun vertrek zullen HII. MM. de watersnoodstcutoonstelling in de Gothische zaal in oogenschouw nemen. Men verneemt dat de commissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek tot hare eerste zamenkomst is opgeroepen tegen a. s. Zaturdag ten 2 ore in het gebouw van den hoogen raad. Door de hoofd-commissie voor den algemeene verloting, ten behoeve der walersnoodlijdendenis in haar vergadering van jl. Zaturdag bepaald, dat de tentoonstelling van de prijsvoorwerpen in de Gothische zaal aanstaan den Zaturdag 10 April voor het publiek zal worden geopend Moest ten ge volge van bijzondere omstandigheden de opening der expositie worden ver vroegd, door de krachtige zamenwerking van allen, die hiertoe konden bijdragen, werd tijdig gereedkomen gewaarborgd. Het hééft Z. M. den koning, op verzoek der commissie behaagd, de fraajje goudbeurs, waarin IID. gilt haar indertijd werd toegezonden, als prjjs voor de verloting af te staan. Dit gè.-cbe..k zal ongetwijfeld voor zegr veleA groote aantrekkelijkheid bezitten. UUITENL.VMiSCIIK liKHIUTK.N, =!--i BELGIË. Het Journal de Gand verhaaltdat dezer dagen op den spoorweg tusschen Gent en Meirelbeke een beschonken man zich tusschen de rails te slapen legde, waarna een expresse!rein van Brussel over hem heen reed zonder dat hij het geringste letsel ondervond of er zelfs iels van bespreurde. ENGELAND. LONDEN, 5 April. De uitslag van 412 verkiezingen, van de 652 die er moeten plaats hebbenis bekend. Van de liberalen w erden 271 candidatcn en van de cönservativen 141 gekozen. De radicalen hebben bij deze verkiezingen veel terrein gewonnen. Dat de Londensche city liet bedreigde kabinet gelrouw is gebleven, moet volgens Daily News geen verwondering wekken. Immers de sensatie- politiek, de verrassings-poliliek van lord Beaconsfield heeft den beursspecu lanten buitengewoon groote winsten verschaft; een der voornaamste uit werkselen van die politiek waren de dikwijls wederkeerende en heftige fluctuatiën in de koersen der openbare fondsen. In lord Beaconsfield zien de speculanten, zegt dat blad, niets anders dan het verstorend element, dat hun belang bevordert en in hunne behoeften voorziet, en daarom heb ben zjj zich niet vereenigd met het algemeene gevoelen der natie. Als een verrassing voor de exkeizerin Eugenie by haar aankomst in Zululand, zal sir Evelijn Wood een paar takjes van den Napoleons wilg op St. Helena laten planten op de plaats waar de jonge prins Napoleon het leven verloor. FRAKKRM K. Het Journal Officiei bevat een besluit van den presidentwaarbij de bekende decreten betreflende de Jezuïten enz. ook voor de Fransehe koloniën van toepassing worden verklaard. De besluiten betreffende de geestelijke congregatiën hebben de ultra radicalen weinig voldaan, zooals blijkt uit de F ere Duchène, want daarin leest menDe plebeïsche menigte vraagt de sociale republiek. Geduchte kreten gaan op. zoodat de grond er van davert. Hel opportunisme werpt den volksleciiw den Jezuïten toe als een brok om den honger te stillen. Schrale maaltijd, waarmede wij geen genoegen kunnen nemen! De Frangais meldtDe leden der niet erkende congregatiën zyn een stemmig besloten om zich niet te begeven op den verraderlijken weg, welken het haar betreflende decreet van den 295,'',, Maart haar wil doen inslaan. Geene dier congregatiën zal om erkenning aanzoek doen. Naar men wil hindert dit den heer de Freycinel zeer. Vraagt toch erkend te worden heeft hjj tot die congregatiën doen zeggen; zonder twijfel. Ik weet wel, dat de kamer het nimmer zou willen toestaan. Maar wij zouden de zaken op de lange baan schuiven, écn, twee jaar lang. En dal ware zooveel ge wonnen zoowel voor u als voor ons. Deze ridderlijke voorstellen hebben de congregatiën koel gelaten. Volgens den Moniteur heeft de Paus bij de audiëntie, aan den am bassadeur Desprez tot overhandiging zijner geloofsbrieven verleend, het vol gende geantwoord; «liet is de pligl van den II. Stoel, in gunstige zoowel als in de ongunstige tijden, de belangen van de godsdienst Ie beschermen. Die belangen zyn dezelfde als van de groote Fransehe natie, welke steeds opregte toewijding tot den II. Stoel toonde. Zaturdag had in de Sorhonne, onder het voorzitterschap van den minister van onderwijs, de plegtige zitting plaats ter uitreiking der prijzen aan de bekroonde leden der geleerde genootschappen. Prins Oscar van Zwe den, de Zweedsche gezant met hel geheele personeel der legatie, Nordenskjöld en Palander, kapitein der Fega, namen deel aan de plegtigheid. De zaal was versierd met de Fransehe en Zweedsche kleuren. Toen de zitting ge opend was, stelde de minister Nordenskjöld en Palander, die bij hun bin nenkomen met luiden en langdurigen bijval begroet werdenaan de verga dering voor. Aan het slot zijner toespraak, aan den roemrijken togt der Zweden gewijd, zeide de minister: De regering der republiek heeft gewild dat aan dezen dag eene plegtige herinnering zal verbonden zijn. Op mijn voorstel heeft de president der republiek twee besluiten willen teekenen, waarbjj aan de koene zeevaarders een hooge rang in het Legioen van Eer wordt toegekend. Ik heb de eer aan den heer Nordcnskjö!d hel komman- deurs- en aan den kapitein Palander het officierskruis over te reiken. (Alge meene toejuiching.) Deze insigniën, vervolgde de minister, zijn een bewijs van de warme sympathie en de gevoelens van bewondering, die gjj ons inboezemt. Mogen zij de herinnering aan het oude bondgenootschap tus schen Zweden en Frankrijk verlevendigen. Daarna rigtle de minister eenige woorden tot prins Oscar, en gedacht hel roemrijk deel, dat Zweden gehad heeft in den strijd voor de gewetensvrijheid in de zeventiende eeuw. Te Parijs is een Rus, Dmitri Koschuiii, de zoon van een koopman te Moskou, in hechtenis genomen; de red-n is niet bekend. De gemeente Montaimont (Savii^e) is door een vreesselijk ongeluk bezocht. In den nacht van 1 April brak een brand uil. die zoo hevig woedde, dat in een paar uur tijds 32 gebouwen een prooi der vlammen werden. Niet alleen de woningen der landbouwende bevolking werden tot den grond vernield, niet alleen de veestapel, de oogst, alle aanwezige voor raad en de gereedschappen zijn verbrand, maar een nog veel onlzettender ramp trof de gemeente, daar niet minder dan zeventien personen, door de vlammen verrast, den dood vonden. De schrik en de verslagenheid in de kleine gemeente zijn dan ook onbeschrijfelijk. Er is schier geen gezin, dat niet plotseling in rouw is gedompeld. Dat de brand zich zoo snel uit breidde is voor een deel toe te schrijven aan de rieten daken, waarmede de woningen gedekt waren, maar vooral ook aan de omstandigheid, dat de mannen van het gehucht te St. Avre werkzaam waren aan den wynbonw en daar logeerden, zoodal zij hun vrouwen en kinderen geen hulp konden verleenen en het woedende element onbelemmerd kon voortwoeden. D U I T S C II I- A X lï. Vrijdag 11. barstte een zwaar onwedcr boven Berlijn en omstreken los; de bliksem sloeg in een huis van het nabij Berlijn gelegen Schöneberg en in een boom bij het exercitieveld. De Lui ging gepaard met zwaren hagel, die nog een uur later den grond zoo digt bedekte, dat men wanen kon midden in den winter over de besneeuwde velden te zien. Vrijdag 11. vierde een machinist van den Berg Markischen spoorweg te Dusseldorp zijn veertigjarige dienst, toen werd hem medegedeeld, dat hij, blijkens een onderzoek, door de directie ingesteld in geheel Europa, slechts door een confrater, zijnde in Engeland, met twee dienstjaren werd ovcr- troflcn. Daarom werd de dag regt feestelijk gevierd en ontving hij een

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2