mjlTKNLANDSCUli: BEftlGTËiN. sing te vinden, zal men een riool- en kaaigeld invoeren en het overige uit de gewone inkomsten bestrijden. Te Haarlem is aangehouden een U-jarig meisje, dat een zilveren knipje met geld heeft gerold nit den japonzak eener vrouw, met wie zy had staan praten; reeds meermalen had de jeugdige diefegge zich aan der gelijke feiten schuldig gemaakt. Bij een gehouden aanbesteding van een blok van tien woonhuizen aan de westzijde van de Leidsche vaart te Haarlem was minste inschrijver de beer J. Verkoren, timmerman en aannemer te Voorschoten, voor ƒ42937 (met uitzondering van schilder-, glas- en behangwerk). Het werk is aan dezen gegund. Men meldt uit Zwolle van den d^'0: In eene gisteren avond gehouden algemeene vergadering der leden van de vcreeniging "Eigen hulp", district Zwolle c. a.is besloten tot oprigling eener cooperative winkelvereeniging, waartoe bereids een geschikt huis in de Diezerstraal, den besten stand van Zwolle, is gehuurd. Nadat het reglement was geconstitueerd en 9 leden van het bestuur, plus 5 commissarissen waren benoemd, deelde de voorgit- ter mede, dat de winkelvereeniging met 1 Augustus a. s. zal aanvangen en dat de steenkolen door hoogere notitie dit jaar den leden op 67 70 ets per HL. zouden te staan komen. In 1879 is 55 ets betaald vrij in huis. Van de 95 leden der vereeniging, die te Zwolle wonen, zijn 63 toegetreden gis deelnemers in de cooperative zaak. Wjj wenschen deelnemers en leden |en goed succes, maar kunneii toch ook thans niet ontveinzen, dat er,te Zwolle, evenals elders, geen warme sympathie bestaat; anders ware.de opkomst van 113 leden van ons district niet beperkt tot 22, waaronder hel bestuur. Aan het IL D. schrijft men; Nu de Pr. en Ov. Ci. in haar nommer van Zalurdag 3 April heeft durven spreken dat de mededeeling. het eerst in't opgenomen, over den éénoogigCn loteling van 1880 te Zwolle, niets anders dan een praatje is, verzoek ik u beleefd mede te deelen, dat de be wuste loteling is de beer v. T.vroeger tweemalen aan 's rijks hospitaal en wel in 1877 voor slecht gezigt afgekeurd, de eerste maal als aspirant-militair veearts en later na, bij vrijwillige dienstneming als kadet volontair by de cavalerie te Deventer te zijn afgekeurd, op verzoek van den vader op last van het dep. van oorlog aan 'srijks hospitaal herkeurd te zijn geworden, voor 's rijks dienst ongeschikt is bevondennu bij de loting zoowel voor den militieraad, als hij herkeuring voor gedep. staten is afgekeurd. Dat niet alleen prol. Snellen te Utrecht, maar ook de inspecteur-generaal van de ge- nre-kundiee dienst, de heer van Hasselt te 'sllage, schriftelijke bewijzen hebben afgegeven, dat de loteling óf ongeschikt voor den militairen stand was óf groote gezagIsstoornis op het linkeroog had en dat zelfs door den chef der Crvalerie te Deventer zyn groot leedwezen is betuigd, dat de aspi rant wegens groote gezigtszwakté móest afgewezen worden. Dat des lotelings linkeroog geheel onbruikbaar is en by de laatste keuring door deskun digen uitdrukkelijk is verklaard, dat men tegenwoordig graag soldaten met écn oog (als namelijk het regteroog maar normaal was) gebruiken kon. De Aster C. meldt dat een verpleegde van het rijksgesticht Omntër- schans een ambtenaar zoodanig met een spade heeft verwond, dal dezc£in' -levensgevaar verkeert. Te Rosmalennabjj 's Hértogenboschis een 9-jarig meisje, terwijl izij bezig was zich te kleeden met hare kleederen in aanraking gekomen met het haardvuur, waarop zij terstond in volle vlam stond. Het kind overleed kort daarop na een vreeselljk ljjden. 'sGRAVÉNHAGE, 5 April. Aan den heer m'. C. H. J. W. Rink is, op zjjn verzoek, eervol ont slag verleend als kantonregter-plaatsvcrvanger te Tie!. De by art 30 »an het reglement voor het kon. instituut voor de ma rine. te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen van het eind examen aan de adelborsten 2' kl. zal in dit jaar bestaan uit; den gepens vice-admiraal F. A. A. Gregory, voorzitter der commissie tol het examineren van zee-ofïicieren enz., als president; de kapiteins ter zee W. K. van Gennep en K C. Runnik, den kapitein-luit. ter zee S. Kraijenhofl van de Leur, den luit. ter zee 1' kl. J. A. Waldecklid der commissie tot het examineren van zee-officieren enz., en den luit-kolonel bij hel corps mariniers F. A. van Braam Houckgeestals leden. Aan den met verlof hier te lande teruggekeerden 1'° luit. der infan terie van het leger in Nederl. Indig, 11. C. Renders, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend nit de militaire dienst. Aan boord van het fregat Evertsen worden geplaatst; de luitt ter zee le kl. G. J. Buyskes, J. H. Cremer, J. P. Wesselink en 11. van den Pauvert, eerstgenoemde als l' officier; de luitt. ter zee 2l kl. R. G. A L. Jansen van AfTerden, W. A. Buytendjjk, W. A. Cambier, 11. G. J. Wolterbeek, O. 11. Kuyck, W. P. A. M. Kluit en jhr. J. A. G. van der Staal; de kapi tein der mariniers jhr. W. F. Clifford Rocq van Breugel, de 1* luitt. J. R-j J. P. Camb:er, JE. A. G. de Petit en J. M. Ripping, benevens de 2' luitt!» van dal Corps C. N. Cazaux van Staphorst en J. A. van Toorenburg; de officier van gezondheid le kl. W. F. Meyboomen de officieren van admi-i nistralie 1' <n 3' kl. L. M. van Onsefen en F. Lensing; terwijl aan boord van bet ramschip Guinea wordt geplaatst de officier van gezondheid 1 kl. van de landmaat gedetacheerd bij de zeemagt, H. G. C. Heringa. De minister van financiën zal Donderdag .aanst. geen gehoor verleenen. 11 K. II. prinses Marianne is voornemens zich den 8'" dezer naar Duitschland le begeven, waar zij twee maanden denkt te blijven. De leden van de eerste kamer der staten-gencraal zijn lol hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 13 April, 's avonds 8 ure. De grootmeester van Z. M. den koning, graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, zal Vrijdag 9 April eene luisterrijke soirée geven, waarop vele leden der diplomatie zijn genoodigd. De onlangs benoemde sub-commissiCn uit hel hoofd-comité voor de in ternationale visscherjj-tentoonstelling le Scheveningen in 1881 houden zich jjverig bezig met de voorbereiding der zaak. Heden morgen zijn 24 schuiten te Scheveningen aangekomenmeest allen hadden 8 dagen reiszy besomden van 60 tot f 100, meest aan lon gen; andere vischsoorten waren bijzonder weinig. BELGIË. Uit de mjjn van Bois de Ia Haye zjjn 48 lijken opgehaald. Men ver moedde dat er nog 3 slagtoffers zijn, daar er 51 lampen worden vermist. De oorzaak van het ongeluk is onbekend., maar het vermoeden ligt voor de hand dat het aan onvoorzigtigheid is te wijlen. FRANKRIJK. In deze week zullen de departementale raden bijeenkomen. De cleri- calen waren eerst van plan om te bewerken dat daar, waar zij de meerder heid hebben, die vergaderingen zouden protesteren tegen de besluiten der regering ten opzigte der Jezuiten en de overige niet erkende congregaties. Doch voorloopig schijnt men van dit plan afgezien te hebben. De Francais geeft dit althans te kennen. Het blad voegt er echter by dat men daarom nog niet van alle manifestation heeft aangeziendoch men wil nu besluiten uitlokkenwaarin de algemeene raden protesteren tegen het kennelijk doel der regering om het concordaat met den H. Stoel op te zeggen. De repu- blikeinsche bladen loochenen dat de regering dit denkbeeld koestert en wijzen er op dat ook zulk eeu protest niet op den weg der departementale raden ligt en onwettig zijn zou. De Frangais verzekert, dat de verschillende geesteljjke orden, het episcopaat en de leiders der conservative partij het volkomen eens zjjn, dat er wederstand moet geboden worden tegen de besluiten van 29 Maart. De bijzonderheden van den aard van het verzet zjjn nog niet alle vastgesteld. Ook verzekert de Francais, dat de Paus den wederstand der Fransche katholieken ten volle heelt goedgekeurd. De heer Nordenskjöld is Vrjjdag avond ontvangen in het cirque des Champs Elysées door het aardrijkskundig genootschap. Jules Ferry, prins Oscar van Zweden, kapitein Palander, talrijke delegation en meer dan 6000 personen woonden de plealigheid bij. De heer Nordenskjöld gaf Cen kort verhaal van zijne reis, waarvan de inhoud was als volgt: Van Tromsü varende, bereikte hij dwars door de Witte zee, langs bet eiland Kalgujef, de Karische straat; vervolgens de Karische zee links latende liggen, langs het eiland Waigatsch. kwam hij alzoo tol het Witte eiland; verder langs de kaap Taimoer zeilende, kreeg hij de zoo gevaarL ke kaap Tcheluskin in het gezigt; steeds vorderende kwam bij bij de monding der Siberische rivier de Lena, zeilde om het eiland Liakofl, vlak langs het Beereneiland en ging regt door de Longslraat, waar zich het eiland Wrangell bevindt, alwaar de ijsschotsen hem gedurende bjjna 10 maanden ophielden; bij bereikte einde lijk de Beringstraat en het lang gezochte vraagstuk was eindelijk opgelost. De admiraal de la Roncière le Noury, president der vergadering, reikte hierna den beroemden reiziger eene groote gouden medaille over onder daverende toejuichingen van alle aanwezigen. Overigens is deze reis niet zjjn doel. Nordenskjöld is niet een van die geleerden, die hunne studiën in stilte in hunne studeerkamer doorzetten. Reeds vroegtjjdig heeft hjj zich bekend gemaakt met de jjszeeün. In 1858 en 1861 vergezelde hjj. in hoedanigheid ven geoloog, den Zweedschen ge leerden Otto TorclI; in 1864 ontving bij het bevel over eene nieuwe expe ditie, door de akademie van wetenschappen te Stockholm ontworpen, alleen met het doel om den plantengroei van de noordelijke streken te bestuderen; 1868 voleindigde hij eene nieuwe reis naar Groenland; in 1872 keerde hjj weder naar Spitsbergen terug en poogde van daar de Noordpool te berei kenmaar een te vroeg ingevallen winter deed dit plan mislukken; van 1875 tot 1877 onderzocht hij de kusten van SiberiC. Eindelijk den 9J'° Julij 1878 vertrok bij van Tromsö op het schip de Frga voor de expeditie, die hem de zoo welverdiende lauweren deed verwerven De f oliaire deelt het een en ander mede omtrent proefnemingen, dezer dagen te Parijs met een nieuw sloomrijtuig voor den gewonen weg gedaan. Hel is bestemd voor die plaatsen op het platteland, welke geen locale spoorwegen kunnen hebben, en is eene soort van omnibus met impe riaal, plaats hebbende voor veertig personen. De machine bevindt zich achter. Een goederenwagen met een last van 2000 kilo's wordt zonder moeite door dezen omnibus voortgetrokken. Het vertragen der vaart en het stilhouden geschiedt met het grootste gemak. De proefrit duurde drie uren met eene snelheid van tusscheu de dertig en veertig kilometer in het uur; 1000 liter water en 15 kilogram steenkool werden verbruikt. Onlangs had een treurig ongeluk in het lyceum te Grenoble plaats. De professor in de chemie hield collegie over kwikzouten en had naast den voor hem geplaatsten lessenaar een glas staan, gevuld met de waterige .op lossing van een of ander kwikzóut. In een oogenblik van afgetrokkenheid ledigde hjj het glas, denkende dal hjj suikerwater dronk, De ongelukkige stierf bijna onmiddellijk. ITALIË. Aan den voet van denVesuvius is thans het station van den spoorweg te zien, die lot aan den ouden krater opwaarts klimt. Eene vaste stoom machine trekt den waggon naar boven-, tegelijkertijd rolt een andere wag gon naar beneden. De verhittingen zijn zeer sterk, lot 60°, maar alle mogelijke voorzorgen zijn genomen om ongelukken te voorkomen. Ter be schutting tegen de lava is een stevige muur gebouwd De logt opwaarts heeft in 8 a 10 minuten plaats. Roven wordt een koffijhuis opgerigt met een terras, van waar men een prachtig uilzigt heeft op de golf van Napels. DBITKCIILAID. Prins Bismarck, die op 1 April zjjnen 65" verjaardag vierde, bevindt zich weder in eenen minder gttnstigen gezondheidstoestand.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2