COURANT. iJIOSCIBi; 80. 1880. MNGSDAG 6 APRIL. STADS-BERICHTEN. RIN'NEN L:\INnsCllE BERIGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdverlenliPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 8 April 1880, des namiddags te drie uren. 1°. Benoeming van een hulponderwijzer aan de jongensschool der 2de klasse. (43) 2a. Verzoek van H. G. Van der Waals, om onlslag als hulponderwijzer aan de school n". 2 voor minvermogenden. (39) 3". Idem als voren van P. P. Spruit. (39) 4*. Voordracht tot aanstelling van een onderwijzer 2dt klasse aan de scho len n0. 2 en 3 voor minvermogenden. (41) 5". Verzoek van P. Van Vliet om eene loozing te leggen. (42) 6°. Slaat van af- en overschrijving op de begrooting der dienstdoende Schut terij, dienst 1879. (44) 7'. Idem op de begrooting van het Stedelijk Werkhuis. (45). 8°. Verzoek van J. E. Vlaanderen om een beerput te leggen. (46) 9". Idem van J. Hartendorp, om ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (47) 10'. Idem van R. N. Duits Wesseling, om eene stoep te vernieuwen en eenc loozing te maken. (48) 11°. Voordracht lot verhuring van het benedengedeelte van het perceel in de Smidssleeg. (49) 12*. Idem tot continuatie van de huur van het ijklokaal. (50) 13°. Rekening van de Bank van Leening over 1879. (40) LEIDEN. 5 April. Door den majoor-kommandant werd heden middag op het exercitieveld eene inspectie gehouden over de diensld. schutterij, bij welke gelegenheid door hem het eere-teeken voor 15-jarige dienst bij de schutterij met eene gepaste toespraak werd uitgereikt aan den sergeant T. J. Willemse. Het hevel werd gevoerd door den kapitein W. L. van Kaathoven. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 50.00, /24.50, ƒ520 en ƒ260; de laagste /49.00, ƒ24.50, ƒ4.60 en /2.50. -- Gisteren morgen vroegtijdig verzamelden zich op Zomerzorg de leden van de hier gevestigde afd. der Nederl Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die aan de vroeger vermelde excursie naar Gent zouden deel nemen. Ruim dertig hadden zich hiertoe aanscmcld, die ook allen op den bestemden tijd op de verzamelplaats tegenwoordig waren. Nadat door de zorgen van het bestuur aan ieder een Boheemsche bouquel-drager met eene prachtig bloeijende bloem was overhandigd en deze op den jas was beves tigd hetgeen aan allen een feestelijk aanzien gaf, stapte menonder aan voering van den voorzitter der afd mr. H. L. A. Obreen, en van een be wijs van deelneming aan dezen togt voorzien, in den gereeilstaanden waggon 2' kl. en spoorde ten 8.16 in de rigting van Rotterdam, waar zich nog enkele toglgenootenook van andere afdeelingen, zonden aansluiten. Gisteren avond gaf de Vereeniging Harmonie in de Stads-zaal eene uitvoering, bestaande in: De trouwring, tooneelspel in 4 bedrijven, naar bet Iloogdtiilschdoor P. L.en De weg naar het hart, vaudeville in één bedrijf, naar het Fransch. Ook deze uitvoering bewees weder dat de Ver eeniging Harmonie zich steeds beijvert haren gunstigeu naam te handhaven en dat haar dit ook thans weder gelukte, kunnen wij niet nalaten te ver melden. Waren de rollen in liet eerste stuk in het algemeen goed verdeeld en kweten de spelers zich flink van hunne taak, in het nastukje waren allen op hunne plaats en zelden zagen wij eene vaudeville door dilettanten zoo levendig opgevoerd als hier. De daverende toejuiching van hel publiek toen het scherm viel, was dan ot.k ten volle verdiend. Als erkenning tan de diensten, welke hij der Vereeniging reeds zoo dikwijls had bewezen, werd den heer H. J. van Praag door den president het ccrc lidmaatschap aangeboden, waarmede de aanwezigen door hunne luide toejuiching hunne ingenomenheid te kennen gaven. De uitvoering werd naar gewoonte met een bal besloten. Gisteren namiddag is de dienstbode van den heer v. C., wonende aan den Apothekersdijkgenaamd E v II.oud 32 jaar, aldaar plotseling over leden. Haar lijk is onder toezigt der politie naar de ouderlijke woning aan de Oranjegracht vervoerd. Later is een schippersknecht, genaamd W. S. d. V.. tlie aan de Haar lemmerstraat bij de llecrcngrachl op een hek zat te rusten, en daarbij het evenwigt verloor, voorover op straat gevallen, waardoor hij aan het aan- zigt eene verwonding bekwam. Men schrijft ons: April heeft zich goed ingesteld. De wind, het scherpe oosten verlatend, is gekeerd en de regen gekomen, die, naar de zegswijze der landliedengras en kievitseijeren brengt, liet is malsch weer. De kieviten zijn in de weidendie nog wel geen gras hebbendoch groen zijn en spoedig veel gras hebben zullenals het weer zich zoo gunstig houdt. Er is jong vee in de weiden gedaan op hoop van doorgaande groeizaam heid. Alles gaat naar wensch. Het koolzaad staat gunstig. De kastanje boom maakt jong gebladerte, abrikoos en perzik gaan bloejjen; de bloe semknoppen van peren en appelen beginnen te zwellen; op de akkers komen de bloeijende tulpen in kleurmengeling te voorschijn, terwijl de crocussen gedaan hebben en de hyacinthen weldra in bloei volgen zullen. De leeuwrik zingt met onverpoosd geschal, de oojjevaar zweeft hoog in de lucht cn de tortel duif kirt haar zoel geluid in het ontluikend woud. Ter bevordering zooveel mogelijk van de belangen der haringvisschcrij kan, ingevolge beschikking van den minister van oorlog, ook voor dit jaar aan de miliciens-verlofgangers, die verkeeren in bet geval, bedoeld bij de 2de zinsnede van art. 129 der militiewet, op hunne aanvrage vergunning worden verleend tot het deelnemen aan die visscherijen zulks ongeacht of zij mogten behooren tot eenig corps, waarbij zij lot het bijwonen van herhalingsoefeningen zouden moeten opkomen. Bedoelde verlofgangers wor den door de aan hen te verleenen toestemming evenwel niet ontheven van de op hen rustende verpligting, om, na den afloop der visscherij, te vol doen aan de te hunnen aanzienkrachtens art. 125 der wet op de nplionale militie, te doene oproeping voor de werkelijke dienst. Bij de Zaturdag te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onderwijs is nog, behalve aan de in ons vorig nommer opgegeven heeren, de hulponderwijzersacte uitgereikt aan de hh. J. van der Spek, uit Delft; H. J. van Steenis, uit Hardinxveld, en A. Varekamp, uit 'sGravesande, en de acte voor de Fransche taal aan den heer D. M. van Leeuwen, uit Katwjjk. Door de hoofdcommissie voor het standbeeld van graaf Jan van Nassau te Utrecht is eene prijsvraag uilgeschreven voor het ontwerp van dit stand beeld, den graaf op zoodanige wijze voorstellende, dat de aanleiding tot de oprigting van het standbeeld: dc herdenking van het stichten der Unie voor 300 jaar, daarbij duidelijk uitkomt. Hel voornemen bestaat dit stand beeld te plaatsen op het St. Janskerkhof; het moet eetie hoogte hebben van minstens 3 meter en van -brons gegoten worden. De kosten van uit voering niogen niet hooger zijn dan ƒ30000. Aan het best gekeurde ont werp wordt een prijs van 500 toegekend; de inzender van het ontwerp, dal daarna het meest voldoet, ontvangt als premie 250. Alleen Nederlan ders en in Nederland wonende vreemdelingen mogen mededingen. -- Door mej. C. G Schut, te Arnhem overlctlen, is aan de Maatschappij van Weldadigheid de som van /1000, vrij-.van regten, vermaakt. Betreffende A. Pomper, kweekeling van het instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam, die dezer dagen voor de prov. commissie van Noordholland examen in de wiskunde heeft afgelegd, meldt de A. C. het volgende: De heer J. Stam, hoofdonderwijzer in het burgerweeshuis te. Amsterdamle onderwijzer aan het instituutlegde de eerste hand aan dit. onderwijs, hetwelk later met onverdroten ijver door zijn opvolger aan het instituut, den heer J. van Lingen, in zijn vrijen tijd, is voortgezet, met zulk goed gevolg, dat geene consideratie van het gemis van gezigtsvermo- gen behoefde genomen te worden om Pomper de verlangde acte uit te rei ken. Het is een bewijs te meer hoe men met ijver en volharding zelfs de allergrootste bezwaren en hinderpalen kan te boven komen. Pomper is een zeer bekwaam organist, die geregeld de dienst in het werkhuis te Amster dam waarneemt, hij heeft zeer gewenschte vorderingen op dc piano ge maakt, munt uit in alle handwerken, welke op het instituut aan de jon gens worden onderwezen, leest vlug Fransch en Duilsch. en is een goed schaak-, dam- en dominospeler. Het is voor hem te wenschen, dat hij' weldra eene goede betrekking als organist moge vinden, welke hij, ook wegens zijne leschaafde manieren, zeker met eer vervullen zou, terwjjl hij volkomen in staat is pianolessen daarbij te geven. De gemeenteraad van Woerden heeft besloten tol het aangaan eener geldlecning van ƒ15000, lol bestrijding van dc kosten door het vernieuwen der kanten en rollagen langs den Rijn. Om de kosten van rente en aflos-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1