BUITENLANDSCHE BERIGTEiN. PER TELEGRAAF. ten van Rossem in zijne woning te Zalt-Bommel, van den kunstschilder Herman ten Rate alhier. Te Scheveningen kwamen gisteren avond 20 schuiten aan met geringe vangst. De hoogste besomde 100. Bij de landing beliep eene schuit nog al schade, doordat zij op een anker stootte, daardoor een lek bekwam en vol water geraakte. Heden ochtend kwamen wederj50 schuiten aan, die eveneens weinig visch aanbragten. B ELCII Ek In Henegouwen heeft weder een treurig ongeluk plaats gehad. In den nacht van Woensdag op Donderdag ten 2 ure heeft er in de mijn «Bois de la Haie", te Anderlues. een mijngas-ontploffing plaats gehad, op het oogen- blik dal er 85 arbeiders in de mijn waren. De ramp, hoe vreeselijk op zich zelve ook, heeft toch gelukkig niet zulke ernstige gevolgen gehad als men reden had te vreezen. Van de 85 personen, dif in de mijn waren, hebben zich 44 door een anderen mijngang geheel ongedeerd kunnen red den. De overige 41 echter zijn vermoedelijk allen verlorenDonderdag avond ten 6 ure waren reeds 32 lijken te voorschijn gebragt en op het be houd der 9 nog ontbrekende personen bestond al zeer weinig hoop. ENCtELAKO. LONDEN, 2 April. Aan de verwachting dat door de verkiezingen geene verandering zou gebragt worden in den stand der partijen is reeds nu de bodem ingeslagen. De uitslag is tot dusverre vrij ongunstig voor de conservative regerings partij, hetgeen door hare organen wordt erkend. De Times baast zich dan ook om, in afwachting van den einduitslag der verkiezingen, een standpunt tusschen de partijen in te nemen. Het blad verklaart zich ten gunste der buitenlandsche politiek van het kabinet-Beaconsfield, doch wat de binnen- landsche staatkunde aangaat schaart het zich aan de zijde der liberalen. Onder verwijzing naar het min of meer theatrale manifest van lord Beacons- field, wijst het blad er op, dat de liberalen werkelijk benadeeld worden door de vrees, die velen in Engeland koesteren, dat zij gemeene zaak zul len moeten gaan maken met de Iersche home-rulers, die hun dan wel naar hun hand weten te zetten. Verklaren de liberalen zich echter even beslist tegen de Iersche onruststokers als de conservativen dit gedaan hebben, dan zouden zij zeker op den steun van alle gematigden kunnen rekenen. Of het eventueel optreden van een nieuw kabinet nog ten goede zal komen van de Transvaal is nog moeijelijk te gissen. Annexatie maakt men niet gaarne ongedaan. De verkiezingen loopen niet af zonder vechtpartijen of ongelukken. Te Ripon vernielde het gepeupel een hotel, het hoofdkwartier van de conser vative candidaten; er werd woedend gevochten en menige bebloede kop opgeloopen. Te Sunderland werden bij den conservativen candidaat, die met zijne vrouw zijn heil zocht in de vlugt, de ruiten ingesmeten. Ook daar kwam het tot een strijd tusschen de politie en het volk. Te Glasgow stortte eene met menschen opgepropte galerij in. -! Hit Cardiff wordt eene ernstige rustverstoring gemeld, waartoe de ver kiezing aanleiding gaf. Een fakkeloptogt van aanhangers van den conser vativen candidaat, mr. Reed, werd door de Ieren tegengehouden. Er ontstond eene schermutseling, waarin knuppels en steenen eene groole rol speelden. Verscheiden personen werden vrij ernstig gekwetst. De heer Reed deed ver- geefsche moeite, om op het plein voor het Royal-liötel aan het woord te komen. Tot zeer laat in den nacht van Maandag op Dingsdag werden de straten afgeloopen door joelende en schreeuwende benden. Eerst tegen den ochtendstond keerde de burgerij wcêr tot de normale rust terug. De III. Lond. News meldt dat dezer dagen te Buckland, bij Dover, een boom is verplant, onder omstandigheden zooals nog wel nooit zullen zijn voorgekomen. Daar stond op het kerkhof een taxis, geheel Engeland door beroemd om zijn zwaren stamvolle bladerenkroonwijden omvang en hoogen ouderdom. Zjjne kruin had een omtrek van 150 voet, de stam, door den bliksem in stukken gespleten, bestond uit armen van 6,8, 9 en 10 voet in omtrek. De ouderdom van dezen reuzenboom wordt op duizend jaren geschat. Hij stond echterbij eene verbouwing der kerkin den weg. Men besioot hem te verplanten. Eene geul werd gegraven van de plek waar hjj stond, tot de plaats, die men voor hem bestemd bad-, op 56 voet afstand. De boom werd, met een blok aarde van 16 voet lang en 15 voet breed, dat in planken gevat was, op rollen gezet en langzaam verschoven. Men heeft geenerlei letsel aan den boom ontdekt en verwacht, dat hij nog eeuwen lang op zjjne nieuwe plek zal groeijen. F K X S Bi K ld K. De president der republiek heeft den componist Verdi de versierselen overhandigd van groot-officier] van heULegioen van Eer. Sedert 1875 was hij kommandeur dier orde. Prins Oscar Karei August, hertog van Gothland, tweede zoon van Oscar II, koning van Zweden, is te Parijs aangekomen, alleen met het doel om den beroemden reiziger Nordenskjöldwiens aankomst verwacht werd, te ontvangen. De heer Lemoinne wijst er in het Journ. des Déb. op dat de thans in het openbaar aangevangen strijd niet dagteekent van gisteren, en dat het eene opzettelijke verminking der waarheid is, dien uilsluitend aan de republiek te wijten. Onder de monarchie was de strijd vrij wat feller; het is juist onder de republiekzoowel van 1848 als van 1871dat de theocratische partij de meeste overwinningen behaalde en zich ook aan de grootste magts- overschrijding schuldig maakte. Alleen omdat zij op zoo verregaande wijze van deze lankmoedigheid en dit geduld misbruik maakte, heeft de wet hare reglen hernomen. Het is eene dwaasheid te zeggen, dat alle vorsten, alle conservativen van Europa, partij voor de Jezuïten tegen de republiek zullen trekken. Integendeel konden de koningen het nimmer met de Jezuïten uit houden, om de eenvoudige reden, dat het eene worsteling om het gezag gold en in deze worsteling de Jezuïten den staf van het theocratische leger vormden en het aanvoerden. De koningen verdedigden hunne steeds bedreigde kroon; onder de republiek is de wet, de kroon. De bisschoppen en aartsbisschoppen, die krachtens de wet van 1875 de katholieke universiteit van Angers hebben gesticht, hebben, met betoog op de in genoemde wet onlangs gebragte veranderingeneen zendbrief aan de geestelijkheid en de geloovigen hunner diocesen gerigt. Met volharding, verklaren zij, zal met den sedert vijf jaren voortgezetten arbeid ook onder den nieuwen staat van zaken worden voortgegaan. Wat de universiteit, thans Hoogeschool of Groole School genaamd, verder betreft, merken zij op, dat hare studenten de examens voor de staats-faculleiten niet zullen behoeven te schromen; dat men de onpartijdigheid dier faculteiten nog niet behoeft in twjjfel te trekken, waarvoor de openbaarheid der examens een degeljjken waarborg oplevert enz. Volgens de Figaro zullen de bisschoppen een collectief protest Indie nen bij de regering, gelijk zij gedaan hebben tegen art. 7. De Vnivers heeft het volgende telegram uit Rome van 1 April ontvan gen: //De H. Vader, een einde wenschende te maken aan de geruchten, volgens welke de gezant Desprez voorstellen betreflende congregatiën naar hier heeft medegebragt, heeft openlijk verklaard en in tegenwoordigheid van het geheele Pauselijke hof. dat de kerk, altijd dezelfde, op krachtige wijze de regten van de katholieke godsdienst, die de godsdienst van Frank rijk is, zal handhaven. Z. II. heeft verklaard, dat zij, aldus handelende, overtuigd was voor den vrede, de eendragt en den voorspoed van Frankrijk te arbeiden." Eene comische scène heeft op 21 Maart jl. plaats gehad in den schouw burg te Nancy. Men speelde //Madame Favart". Midden in het stuk, bij den eersten klokslag van 12 uur, verliet de acteur Charlet, die de rol van Fa vart vervulde, het tooneel. en liet publiek, orchest en medespelers verstomd staan. Charlet ging regelregt naar den directeur en beduidde hem, dat, daar zijn engagement slechts liep tot 21 Maart, dit natuurlijk te midder nacht verbroken was. De directeur nam hiermede echter geen genoegen en daagde den excentrieken speler voor de regtbank, waar de laatste veroor deeld werd tot schadevergoeding. DITITICHLAND. De tabaks- en sigarenfabrikanten in Sleeswjjk-Holstein hebben wegens vermindering van werk, ten gevolge der hooge tabaksbelasting, hun bedrijf moeten inkrimpen en een aantal werklieden ontslagen. Ook te Hamburg en Ottensen heerscht bij die industrie gebrek aan werk. Uit Altona zijn in de laatste drie weken reeds ruim honderd sigarenmakers-werklieden naar Amerika verhuisd. De koning van Beijeren heeft den wensch geuit, dat de dag, waarop voor 700 jaren de eerste vorst uit het huis Wittelsbach hertog van Beijeren werd, niet door feesten, maar door stichtingen van algemeen nut gevierd zou worden. De koning beeft zelf het voorbeeld gegeven door met zijn broeder, prins Otlo, 650,000 mark uit de nalatenschap van hun vader te 'j bestemmen voor eene stichting ten bate van kunsten en wetenschappen. RUSLAND. Te St. Petersburg heeft de politie een man in hechtenis genomen, die verdacht wordt aan den aanslag in het winterpaleis deelgenomen te hebben. Zijn naam is Ivowialkowski; volgens een gerucht is hij de verdwenen schrijn werker. die in het vertrek waar de ontploffing plaats vond een onderko men had weten te vinden bij de werklieden, die daar gehuisvest werden. Volgens de Pet. Ztg. zijn bij de ontdekking der geheime drukkerij in j de Meschtsehanskaja-straat, in den nacht van 25 op 26 Maart, 19 personen gevat. Deze drukkerij schijnt dikwijls van plaats veranderd te zijn; zij droeg den naam van: //Vliegende typographic der Noordsche socialistenvereeniging". ,j Handpersen, doch geen snelpersen, werden gevonden. Aan ieder werkman was opgedragen om voor een deel der toestellen zorg te dragenten einde bij eene verrassing te weten, hoe hij met het hem toevertrouwde moest handelen. Volgens den Petersburger correspondent van de Daily News wordt in den laalsten tijd meer vrijheid aan de correspondenten gegeven tot het seinen hunner mededeelingen aan de dagbladen. Niet dat de censuur is afgeschaft, maar over het algemeen is zji minder scherp en worden de telegrammen of ongewijzigd overgebragt, of niet zoo sterk verminkt als vroeger het geval was. -— In het circus Salomonski, te Odessa, is de eerste kunstrijderes op droevige wijze om bet leven gekomen. Bij de voorstelling van een herten- I jagt had zij het ongeluk van het paard te vallen, en voor iemand hel ver hinderen kon, waren al de paarden over haar heengegaan. Zjj werd leven- j loos en geheel misvormd opgenomen. LONDEN, 3 April. De Times bespreekt de zamenstelling van het te verwachten nieuwe kabinet en betoogt dat lord Granville aanspraak heeft op het premierschap, en Hartington en Gladstone als ministers optreden. Een liberaal kabinet zonder Gladstone acht de Times ondenkbaar. PARIJS, 2 Adril. De Frangais, het orgaan van Buffet en de Broglie, verzekert dat tusschen de congregatiën, het episcopaat en de politieik der conservative partij een volkomene overeenstemming bestaat wat het verzet tegen de decreten van 28 Maart betreft. De wijze hoe dit verzet geopenbaard zal worden is nog niet vastgesteldmaar de wederstand zal even krachtig als zuiver zijn. Door den Paus is het verzet volkomen goedgekeurd. ST. PETERSBURG3 April. O.) Het gerucht loopt dat Chinesche troepen de Russische grens aan den Amur zijn overgetrokken. 302dt Staats-Loterij. Vijfde Klasse. Trekking van 3 April. Prijs van 200: N°. 6621. 100: 3518 3921 17144. 10477 niet met premie van f 3000. Prijzen van f 70. 92 1209 2637 5291 7820 9168 10378 12206 15231 16016 16950 17985 309 1764 3436 6709 8905 10295 11968 13511 ZWOLLE, 2 April. Granen. Tarwe f10 a ƒ10.25, roggeƒ7 b f 7.25, boekweit 7 a 7.50, gerst 6 a ƒ6.25, paardenboonen 8.25 a f 8.50aardappelen ƒ2.50 b J 4, alles per HL. Boter per KG. ƒ1.25 b ƒ1.40, per 20 KG. of J vat prima kwal. ƒ30 a J 31.50, afwijkende soort ƒ28.50 a ƒ29.50, tweede soort ƒ25.50 b ƒ27.50 Eijeren ƒ3.50 b 4 per 100 stuks. De vijfde te Schrevenweg gehouden voormarktde Zwollerkerspel stalmarkt en de heden alhier gehouden weekmarkt waren in alle opzigten druk. De prijzen dei- verschillende veesoorten ondergingen weinig verandering sedert vorige week, wat hoofdzakelijk werd toegeschreven aan de Israëlitische feestdagen. Op de varkens- markt was de aanvoer beduidend grooter; op p. m. 60 wagens waren ruim 250 biggen en ruim 200 overloopers en drachtige varkens aangevoerd. Voor biggen werd ƒ1.10 a ƒ1.25 per week besteed. De andere varkenssoorten, ook vetten, ondergingen weinig verandering. MASTENBROEK, 2 April. Hooi en Stroo. Handel geanimeerd. Buitenhooi ƒ22 b ƒ24, binnen dito ƒ20 b 21, stroo ƒ15 b ƒ16, alles per 100 halve KG. vrij scheep. NIEUWKUYK, 2 April. Hop. Handel zeer beperkt. In- en uitlandsche ver koop bepaald zonder beteekenis. Nieuwe aanleg alom beduidend. OMMEN, 2 April. De wolziekte onder de schapen komt hier epidemisch voor. Maatregelen worden genomen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6