BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 5 .dpril Ó880, JP. 79. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, LEIDEN, 3 April. Door de commissie van fabricage is bij burg. en weth.ingediend en door dezen ter kennis van den raad gebragt een plan om in de behoefte aan bouwterrein alhier op eenigzins ruimen schaal te voorzien, namelijk om de Binnenvestgracht langs het Plantsoen te dempen en den daardoor verkregen grond perceelsgewijze als bouwgrond beschikbaar te stellen. Dat plan werd reeds vroeger geópperd, maar het vond geen bijval, omdat men vrij algemeen van gevoelen was dat het aan gegadigden om te bouwen zou ontbreken. De ondervinding echter in de laatste jaren opgedaan mag voldoende geacht worden om dat gevoelen te weêrspreken. Wordt tot de uitvoering van dat plan overgegaan dan zou men door de bedoelde aanplemping, behalve het noodige terrein om de Rijn- en Kraaijers- straten tot aan het Plantsoen te verlengen, 47 percelen bouw- en tuingrond verkrijgengezamenlijk ter grootte van ongeveer 9400 M.waarvan de prijs bij publieken verkoop zoodanig zou moeten geregeld worden dat de kosten van aanplemping daarmede ruim gedekt werden. Een minimum-prijs van ƒ2.50 stellende, zou men dat doel reeds bereiken. lie kosten der aanplemping worden geraamd op ƒ23800. Daarbij is tevens gerekend op het dempen van de Geeregracht, waardoor deze in eene flinke breede straat zou worden veranderd, en eene gewenschte verbinding zou vormen van de nieuwe Plantage met het Levendaal. Ook het Plantsoen zou hier en daar wijziging moeten ondergaan en het zoogenaamde bergje moeten geslecht worden. De voordeelen voor de gemeente, die, naar het oordeel der commissiehet gevolg zullen zijn van de uitvoering van het plan, worden door haar in het licht gesteld, waarbij als grondslag worden genomen de inkomsten, die het gevolg zijn geweest van den aanbouw, die in de laatste jaren heeft plaats gehad. Heden is naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt P. v. d. R., wonende aldaar, die zich, bij insluiping in eenen winkel in deze gemeente, aan diefstal van een paar bottines heelt schuldig gemaakt. In de maand Maart werden per Leidschen tramway vervoerd 34469 reizigers. Sedert de opening bedraagt het aantal vervoerde reizigers 126.211. Gedurende de maand Maart 1880 zijn in de Leidsehe volkskeu- j ken afgeleverd: 2050 portiën warme spijs, 305 portiën vleesch, 53% por- tiën spek, totaal 2408% portiën. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 55 tot 74 volwassen personen en 6 lot 10 kinderen. Van de Haagsche Penkrassen zijn dezer dagen nos. 14 en 15 versche nen. De schrijver, de heer J. A. de Bergh, zet zijnen togt in de residentie onvermoeid voort en het moet gezegd worden, dat aan zijn scherpziend oog weinig ontsnapt. Voor bouwkundigen is hij soms een //enfant terrible", i Omtrent hetgeen hij over 's konings paleis in het midden brengtzullen weinigen van hem in gevoelen verschillen. De door hem medegedeelde his- 8 torische bijzonderheden betreflende dat paleis zijn hier zeer goed geplaatst 8 en geven aan het geheel eene gepaste afwisseling. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat in het jaar 1880 kunnen worden aangesteld achttien surnume rairs der directe belastingeninvoerregten en accijnsendat in een der laatste maanden van het loopende jaar, op nader te bepalen plaats en dagen, zal worden afgenomen hel vergelijkend examen en dat de verzoekschriften om toelating tot dat examen voor of uiterlijk op den lsten October 1880, bij het dep. van financiën moeten zijn ingekomen. Bij de gisteren te 's Ilage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de acte in het teekenen geëxamineerd en toegelaten 3 candidaten, de hh. E. van Batenburg, J. A. Mondt en C. H. Steenbeek, uit 's Hage. Voor de acte in de Frausche taal deden 4 candidaten examen. 2 werden afgewezen en 2 toegelaten, de hh. H. J. A. Ahsman en M. G. Huygens, uit Delft. Heden zijn toegelaten: als hulponderwijzer de hh. A. Gattel. F. L. T. Moene, J. F. Smit en L. Valk, uit Leiden; en G. Ivnap, uit Rijnsburg. Voor de acte in de Fransche taal de hh. F. W. Captijn, A. L. lloudius en D. M. van Leeuwenuit Leiden. t< Door den minister van binnenlandsche zaken zijn, ter voldoening aan art. 8 van het kon. besluit van 4 Aug. 1839, Z. M. den koning de alse- meene numerieke staten aangeboden, aanduidende de sterkte van den l!ten ban der schutterijen op 1 Januarij van dit jaar. De eerste ban is gesplitst in twee categoriën. De eerste categorie bevat de leden van den eersten ban die thans nog ongehuwd, en die gehuwd of weduwnaars zijn, zonder kind of kinderen. De tweede categorie de leden van den eersten bandie na hunne inlijving gehuwd zijn en in het bezit van kind of kinderen zijn ge komen. De sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijenmet inbegrip van de reserve, was op 1 Januarij jl.die der eerste categorie 27451 man, die der tweede categorie 14574 man; te zamen 42025 man Van dit getal manschappen hebben 10974, derhalve ruim M van het geheel, vroeger, hetzij als onderofficier of korporaal, hetzij als soldaat of milicien, bij het leger gediend. De sterkte, met inbegrip der reserve, van den eersten ban der rustende schutterijen was op 1 Januarij jl.die der eerste categorie 55122 man, die der tweede categorie 21051 man; te zamen 76173 man. Van dezen hebben 17942 man, dus ruim 2/9 van het geheel vroeger als onderofficier, korporaal, soldaat of milicien bij het leger gediend. Het hoofdbestuur voor het geven van een huldeblijk aan den generaal van der Heyden heeft, ter bevordering eener algemeene deelneming aan deze ovatie, aan de burgemeesters der gemeenten iu den lande eene circulaire doen toekomen, waarin het hunne gewaardeerde medewerking inroept, met verzoek ook door hunnen invloed sympathie voor liet beoogde doel in hunne gemeente op te wekken, tot welk einde het vormen eener plaatselijke com missie tot inzameling van inschrijvingen of bijdragen het aangewezen mid del schijnt. De onderteekenaars van den brief herinneren dat een groot aantal belang stellenden uit verschillencje oorden des lands ingestemd heeft met het denk beeld, om den wakkeren civiel en militair gouverneur van Atjeh, K. van der Heyden, een stoffelijk blijk van nationale erkentelijkheid aan te bieden. Hoe ook de gevoelens nog mogen uitecnloopen over het ontstaan van den oorlog met Atjeh en het aldaar vervolgens gevoerde beleid, de thans ver kregen bevredigende uitkomsten zijn voorzeker een heugelijk feit, en de be velhebber, die, met verachting van gevaar en ligchaamsmart, door dapper- heid en beleid die uitkomst verwierf, heeft daardoor zonder twijfel aanspraak op den dank zijner landgeuootcn. Heeft Zijner Majesteits regering door de onlangs aan van der Heyden toe gekende bevordering het hooge gewigt der door hem bewezen diensten erkend, in de instemming, welke het plan vond, ziet het hoofdbestuur het bewijs, dat ook de natie in die erkenning niet zal achterblijven. Welke de aard van het aan te bieden geschenk zal zijn, is afhankelijk van d.e hoeveelheid milde bijdragen, die zullen inkomen; doch ook kleinere giften zullen zeer op prijs worden gesteld, juist omdat er groote waarde wordt gehecht aan eene zooveel mogeljjk algemeene, inderdaad nationale deelneming. Commissarissen van het vaderlandsch fonds ter aanmoediging van 'slands zeedienst, opgerigt in 1781, hebben zich tot de tweede kamer ge wend met bezwaren tegen den inhoud van het wets-ontwerp tot heffing eener rente-belasting. De algemeene synodale commissie, die 14 Maart op reces was uiteen gegaan, heeft verleden Dingsdag hare werkzaamheden hervat. Alle leden waren tegenwoordig behalve de heer Janssen, die verhinderd was de zittin gen bij ie wonen en in wiens plaats zijn secundus, de heer II. Steenberg, pred te Amsterdam, ter vergadering is opgekomen. Na afdoening van eenige minder gewigtige zaken, heeft zij het rapport harer commissie in zake kerspelvorming ter hand genomen, waarover de beraadslagingen voortduren. (K. Ct.) Het stoomschip Prinses Marie is op 2 April te Batavia aangekomen. Gedurende de maand Maart zijn door den krijgsraad in het eerste militair arrondissement, zitting houdende te 's Hageonderscheidene ver oordeelingen uitgesproken; o. a. is W. J V., korporaal bij het 4deregiment infanterie, wegens: 1°. diefstal in de chambre'e ten nadeele van een kame raad en 2°. het zoek maken van kleine equipementstukken, veroordeeld tot een jaar militaire gevangenisstraf, met ontzegging van hel regt om bij de gewapende magt of als militair geëmployeerde te dienenvoor den tijd van vijf jaren. Door eenige zeeofficieren te Willemsoord werd in het vorige jaar het plan gevormd tot stichting van een eenvoudig gedenkteeken van den diep- betreurden admiraal prins Hendrik der Nederlanden. Z. M. de koning en H. K. 11. prinses Hendrik betuigden hunne hooge ingenomenheid met dit plam Men kon daaraan echter geen uitvoering gevenvoordat men ook verzekerd was van de medewerking van de zich in andere werelddeelen bevindende zeeofficieren. Dit is thans wel het geval, en van het aanstaande groot verlof der adelborsten zal dan ook gebruik gemaakt worden om de maatre gelen te nemennoodig tot plaatsing van het gedenkteeken in het kon. instituut voor de marine. Men meldt uit Hoorn: Het heugt den oudsten visscher niet dat hier zooveel haring in ééne week is gevangenmen had ze letterlijk slechts voor het opscheppen. Van hier en Scharnwoude zijn niet minder dan 422 last opgescheeptgrootendeels tot bemesting der bloemkoollanderijen in Zuidholland; zij bragt slechts 5 het last op. In //De Purmer" onder Ilpendam is een diefstal gepleegd in eene boer derij. Door een luik in het dak van den hooiberg is men het achterhuis binnengekomen. Een zilveren horlogie en eene portemonnaie met ongeveer 25 zijn medegenomen uil slaapkamers, waar man, vrouw en kinderen sliepen. Den volgenden morgen vond men de ledige portemonnaie op het erf. Te Winkel is Donderdag namiddag een hevige brand uitgebroken in eene graanschuur, staande met belendende woning in den polder Groet; een felle wind wakkerde den brand dermate aan dat in korten tijd de kapitale schuur met inboedel en de voorraad granen en zaden geheel verbrand was. Het woonhuis bleef bewaard, evenals het vee, dat men bijtijds had kunnen lossnijden. De boerderijonlangs van eigenaar veranderdwas juist den vorigen dag ten name van den nieuwen eigenaar overgeschreven. Te Kampen had dezer dagen eene nogal belangrijke vechtpartij plaats tusschen eenige jongelui van het instructie-bataillon en jongelieden uit de burgerij; aan enkelen van beide partijen werden wonden toegebragt. Eene patrouille ging 'savonds door de stad, om alle manschappen van het batail- lon, die zich op straal bevonden, naar de kazerne te leiden. Men meldt uit Zwolle: Er bestaat gegronde hoop te vermoeden, dat de nieuwe spoorweg ZwolleApeldoorn met vaste overbrugging te Haltem ook voor voetgangers en rijtuigen lot stand komt. Volgens de Prov. O. Cour. is het berigt dat een loteling met ée'n oog door den Zwolschen militieraad is goedgekeurd voor de dienst, en te vergeefs een beroep op ged. staten heeft gedaan, van allen goud ontbloot. 'SGRAVENHAGE, 3 April. Z. M. heeft den officier van gezondheid le kl. bij de Iandmagt in West-Indië G. A. L. Ferguson benoemd tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd den heer van Damme, consul van België te Luxemburg, tot officier der orde van de Eikenkroon, en de heeren Webenkelhooglceraar aan de rijks-veeartsenijschool en de universiteit te Brussel, en de Leyder, hoogleeraar aan de landbouwschool, tot ridders derzelfde orde. De heer F. H. Thorbecke, ontvanger der directe belastingen te Nieuw koop, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Hazerswoude, en de heer R. Feith, ontvanger der directe belastingen te Vlaardingen, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Helder. Aan den met verlof in Europa aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Nederl. Indië L. J. Zelle is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De kapitein ter zee A. Dronkers, onderdirecteur der marine te Wil lemsoord, de kapitein-luitt. ter zee jhr. A. F. Meijer, onderdirecteur der marine te Amsterdam, en J. P. van Rossum, chef der afdeeling personeel bij het dep. van marine en lid der commissie tot het examineren van zee officieren enz., worden eervol van de waarneming dier betrekkingen Onthe ven en de beide eerstgenoemden op non-activiteit gesteld. Die functiën worden opgedragen aan den kapitein ter zee A. N. L. Koops, den kapitein- luit. ter zee J. M. L. A. P. Wirix en den kapitein ter zee J. B. A. de Jos- selin de Jong. In de heden alhier, onder voorzitting van mr. J. L. de Bruyn Kops, gehouden algemeene vergadering van de vereeriiging voor de statistiek in Nederland is besloten aan de regering le verzoeken de oprigling van een centraalbureau van statistiek. De heer mr. S. Vissering werd tot eere-voor- zitter benoemd. Door bestuurderen der maatschappij Arti ct Amicitiae, te Amsterdam, is aan de hoofd-commissie voor de verloting ten voordeele der watersnood- lijdenden dezer dagen toegezonden een aantal sehoone kunstbijdragen, schil derijen en teekeningen van verschillende meesters. Onder de verder gedane inzendingen is eene schilderij van groote kunstwaarde, voorstellende: Maar-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5