fan April de aanbesteding zar worden uitgeschreven; waarschijnlijk zal hel werk in ecnige perceelen worden verdeelden zoo het water niet komt plagen, zal de afwerking nog in dit jaar moeten geschieden. De afmetingen van den dijk worden nu: Van Amcrongen tot aan den spoorwegdam te Kuilenburg; hoogte van de kruin 1.50 M. boven den hoogst bekenden rivierstand bij open water; breedte der kruin 7 M. Van den spoorwegdaro te Kuilenburg tot aan het Klaphek; kniinsbreedte 8.75 M., hoogte boven den hoogst bekenden rivierstand 1 M. De mindere hoogte van den tegenover liggenden djjk is oorzaak, dat de dijk 0.50 M. lager ligt dan boven de Kiiilenburgschc brug, maar de Uturn wordt zoo breed genomen, dat, als het noodig wordt, zonder verzwaring van de taluds, de hoogte met 50 cM. kan worden vermeerderd. Lekdijk-Bovendams neemt de verplig- ting op zich om dit later zoo nocdig te doen. De verzwaring wordt aan de binnenzijde aangebragt. De hellingen of taluds zullen zijn 2% op 1 aan de binnenzijde en 3 op 1 aan de huilenzijde. Ook met het bestuur van den Lekdijk-Benedendams, dat het dijkvak be heert langs den Lopikkerwaard van het Klaphek af tot Schoonhoven, wordt onderhandeld om voor gezamenlijke rekening eene buitengewone versterking aan te brengen. De y. H. C. verneemt, dat de geregtelyke instructie tegen den voor- maligen directeur der Bott. Handelsverecnïging, A. Then Bergh, ook andere feilen aan het licht heeft gebragt, dan waarvoor oorspronkelijk de regls- iugang ve.leend was (nl. het opmaken en gebruik maken van een valsch beleeningscontract in zake de Peruaansche fondsen). Voor die andere fei ten, welke ook met valsche boekingen en terugboekingen, het geven van sctiijnhoofden aan beteeniiigs-rckeniugen, en met het goederen-e:i aandeeten- consorlium in verband schijnen te slaan, is door de regtbank de reglsin- gang nu uitgebreid, en wordt door den regter-comaiissaris een nader onder zoek ingesteld. Volgens mededecling van heeren liquidateuren der Afrikaansche Ilan- delsvereeniging te Rotterdam, is de lieer H. Briicher, die kort na de cata strophe van 15 Mei a. p. naar Afrika was gezonden ter bescherming der be langen van crediteuren van daar met de stoomboot Normandy teruggekeerd. Die heer heelt alle balansen en verdere documenten medegebragt, die over den slaat van zaken der vennootschap licht moeten verspreiden. Zoodra hel onderzoek dier omvangrijke stukken zal zijn afgcloopen, zijn liquida teuren voornemens zich omtrent den toestand en de uitzigten der A. .11. V. te wenden lot hare crediteuren in een uitgewerkt rapport, dal ook voor het publiek zal worden verkrijgbaar gesteld. Te Wijhe waren Paaschmaandag een paar miliciens, die met verlof waren, met een aldaar wonend kameraad, zekeren B, bezig met schieten. Ongelukkig sprong echter het geweer, ten gevolge waarvan gemelde B-, een 22 jarig jongeling, zwaar aan de hand werd verwond. Te Leeuwarden is eergisteren plegtig gevierd de 300'1' gedenkdag van de vestiging van de Hervormde godsdienst in Friesland. In de groote kerk werd eene rede uitgesproken door d®. van Borssum Waalkes. pred. telluizcm, voorafgegaan en afgewisseld door de uitvoering van de bij deze gelegenheid passende orgelmuziek, door den heer Suringbrock. en van enkele zangstuk ken door mej. Aafke Kuypers. Des avonds werd de feestviering voortgezet in de zalen van den lieer van der Wielenalwaar eene feestcantate werd uitgevoerd. Te Leeuwarden zijn dezer dagen ongesteldheden voorgekomen, ten gevolge van het gebruik van ster-anijs. Uit Smilde wordt gemeld dat de prijzen van den straatmest tegen woordig laag zijn in vergelijking van vorige jaren. Ook wordt geklaagd over de slechte qualiteit van de Amsterdamsche en llaagsche straat vuilnis. Uil Grave meldt men: De soldaten in de kazerne alhier, hun voedsel ontvangende (bruine bonnen), beklaagden zich allen dal hun zulke bijzonder kleine portiën waren uitgedeeld. De sergeant J., met de menage belast, schijnt daaromtrent geen voldoende ophelderingen te hebben kunnen geven, teil minste hij oordeelde beter plotseling het kazerneplein, waarop het on derzoek plaats had, zoo snel mogelijk te verlaten en zijn heil in de vlugt ie zoeken. Dit feit zou nu wel niet zoo verschrikkelijk geweest zijn, ware hel niet dat de menagemeester op dat oogenblik iu het gelukkig bezit was van ƒ367 15%, zijnde de gelden der menage voor zes dagen. Een officier had vergeefs beproefd den «lugleling staande ie houden. Een groot aantal onderofficieren en manschappen, de geheelc brigade der maréchaussée te paard zetten toen den vlugleling na, maar trots alle pogingen, de vogel was en is gevlogen. De vermiste bruine kooneu zijn in een huis in de stad gevonden, waar de sergeant die bij vergissing had achtergelaten. Te Spruiidel, onder Rucphen, is eene boerenhtiizing met stal. schuur en koetshuis afgebrand. Een der bewoners, een jongman van 29 jaren vond den dood in de vlammen; zijn lijk werd in de schuur gevonden. Te Roermond heeft Pingsdag-avond een treurig geval plaatsgehad. Een jong beeldhouwer is bij een ander beeldhouwer in huis gedrongen en heeft dezen en zijn vrouw met een mes ernstige wonden loegebragt. Door maréchaussees en rijksveldwachter, die toesnelden, is hij aangehouden, doch l eeft in het huis van arrest door ophanging een einde aan zijn leven ge maakt. Volgens berigten uit Zuid-Afrika tot 9 Maart bleven de plannen van confederatie of unie hel voornaamste onderwerp van behandeling in de dag bladen. De Kaapsche regering wil vooraf oen conferentie deswege beleggen; deze zal uit vijftien leden beslaan, zes uit Kaapkolonie en drie uit elk der gewesten van Westgrikwaland, Natal en Transvaal. De Oranje-Vrijstaat zal niet uitgenoodigd worden tot deelneming, daar die slaat van geen confe deratie onder Britsche vlag weten wil. De zaak der confederatie zal, op een of andere wijs, in de aanstaande zitting van hel Kaapsch parlement ter sprake komen. Uit de Transvaal, noch uit den Oranje-Vrijstaat is eenig nieuws van belang. In Kaapland heerscht felle hitte; op 5 Maart was het 140 graden in de zon. De Volksstem, raadt den Boeren aan, gcene volksvergaderingen vóór Julij te houden, daar hel blad vast gelooft, dat er in Engeland een omkeer zal komen in de meening omtrent de annexatie. Het adres ten gunste van het herstel der onafhankelijkheid van de Transvaal, dal in de Kaapkolonie ter onderteekening wordt rondgezonden, zal in de eerstvolgende bijeenkomst van het Kaapsche parlement worden ingediend. Het regerings-anlwoord op het kamerverslag nopens hel tractaat met België, betreffende het kanaal van Ter Neuzen, is verschenen. Ook de regering noemt het een kleingeestige handelspolitiek, aan een aangrenzende bevriende mogendheid de gemeenschapsverbetering van een harer handels plaatsen met de zee te onthouden, alleen ter verzekering van cenige voor- deelen aan een bepaalde plaats. Het bewuste art. 11 der overeenkomst van 1874 vat de regering slechts op als een wederzjjdsche verpligting voor internationale spoorwegverbindingen voor beide staten. Beide regeringen zouden een beperkte opvatting der wederzijdsche toezegging van vrijgevigheid in de toepassing der spoorweg tarieven voor het verkeer der beide landen noch verlangen, noch wenscheljjk achten. Er is ook geen sprake van afstand van souvereiniteitsregt van Nederland op eigen gebied. Overigens verdedigt zij de conventie als voordeelig, zoo voor den handel als het verkeer in Nederland, de beschikking over de spoorwegvakken Antwerpen-IIollandsch Diep en Roosendaal-Bredavooral met het oog op de ontwikkeling van het verkeer Vlissingen-Rotterdam-Duitschland. De spoor weg Zevenbergen-Moerdijk zal moeten worden afgebroken. De regering ver zekert, en Belgie deelt dat gevoelen, dat Nederland vrij is en blijft in bepaling der regten van zeeschepen, die te Terneuzen laden of lossen. 'sGRAVENllAGE. 2 April. De kapitein-luit. ter zee C A. Bosch en de luit. ter zee 1' kl. P. S. R. Wolterbeek, uit O. I teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Heden morgen kwamen te Scheveningeti 6 schuiten aan met weinig visch; zij besomden slechts van 40 tot 90 en waren allen binnenvisschers. De visch was zoo duur dat de fijne soort zooals tongeu tol 1bunschol ƒ1.50 en tarbot ƒ10 golden. Een mandje binnenlck-visch bragt 9 op. De prjjs was dus zeker 50 pCl. gerezen. BUITKNLANDSCIIK BLIUGTE.N BELGIE. De jaarljjksche algemcene vergadering der //Société royale de geogra phic", te Brussel, onder voorzitterschap van den minister van oorlog gehou den. heeft met algemeene stemmen besloten eene uilnoodiging te rigten aan professor Nordenskjöldom Brussel met een bezoek te vereereu en aldaar een voordragt te houden over zijn hoogst belangrijken logt met de Vega. EN«ELAND. LONDEN, 1 April. Ofschoon de verkiezingen druk aan den gang zijn, blijft de stroom van welsprekendheid zoowel van de zjjde der conservativen als der liberalen steeds aanhouden. Ook de ministers nemen daaraan deel om de verwijten tegen de regering gerigt, te ontzenuwen. T«t nu toe zijn 151 leden voor het nieuwe parlement gekozen; 90 be- hooren lot de liberale, 61 lot de conservative partij. Daaruit kan men nog geen gevolgtrekkingen maken voor den volledigen uitslag -- De heer Renan is te Londen aangekomen, tcu einde aldaar eenige voordrag ten te houden. De Kaapstad werd dezer dagen door een hevigen brand geteisterd, die een schade veroorzaakte van 70000 Naar men zegt was er voor meer dan 50000 waarde in de ijzerpakhuizen van de heeren Findley C°,, die ook afgebrand zijn aanwezig. In den dierentuin te Philadelphia heeft een der olifanten een jong ter wereld gebragt, hetgeen hij deze dieren, als zij zich in gevangenschap be vinden, zeldzaam is. FRAKKRMK. Naar men verneemt heeft de regering besloten van haar volle gezag gebruik te maken tot bestrijding van het verzet legen de Maart-besluiten. Onmiddellijk na de bijeenkomst van den Imogen raad van ouderwijs zal een reglement worden gereed gemaakt, volgens hetwelk ieder, die in hel onder- wijsvak wil treden, de bewijzen moet overleggen, dat hij twee of drie jaren eene staatsschool heeft bezocht. Ook zullen voortaan alle leden van niet-erkende genootschappen aan de gewone dienst bij het leger onder worpen zjjn. i' De Monde kondigt aan. dat de clericalen na de parlementaire vacantie een voorstel zullen doen, om hel ministerie wegens het schenden der consti tutie in slaat van beschuldiging te stellen. De Signal, meldt dat te Parijs door den bekenden Evangelieverkondiger Mac-All 'eene reeks van //conférences" is ondernomen op grooter schaal dan tot nu toe, waartoe op den boulevard Rochechouarl eene zaal werd gehuurd met 2000 zitplaatsen. Den 24",,,, Maart 11. is de eerste bijeenkomst gehou den, welke door een talrijk gehoor werd bijgewoond en waarin o. a. de predikant de Pressensé het woord voerde. Een hevige brand is Woensdag ochtend ten zeven uur uitgebroken in de gevangenis van Conlammiers. Omtrent 12 uur was men het vuur meester; de schade is echter aanzienlijk. De gevangenen moesten weggebragt wor den. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Men gelooft echter dat de brand uitgebroken is, door dat de stoffen, welke eenige dagen te voren aangebragt waren en bestemd tot het maken van ligt schoeisel vlam gevat hadden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2