Hf«v racfót uit ZwolleAfs iets vreemds wordt vermeM, dat alhier «enr loteling van 1880, die maar één oog heeftzoowel voor den militie raad, al» bij herkeuring voor gedeputeerde staten, als zonder gebreken voor de dienst i» aangewezen. De Paaschwei nabij Spoolderberg, gemeente Zwollerkerspel, is dit jaar, ten gevolge der prachtige drooge dagen, bij uitnemendheid geschikt tot vie ring van het aloud bekende Paaschwei-feest. Dit feest, dat oorspronkelijk een kinderfeest was, is tegenwoordig een bijna driedaagsch kermisfeest voor groot en klein, arm en rjjk. Niet alleen ziet men er bijna alles, wat tot een flinke kermispret behoort, maar het meest aardige is de pret van grooten en kleinen, dat kaatsen met sinaas-appelendat werpen met noten, dat historisch eijeren-tikkenenz. Duizenden kinderen zijn gewapend met helder witte netjes, waarin de proviand van gekleurde eijeren, noten, krentenbrood, sinaas-appelen, enz. Men kan zoo zien, dat vooral Paasch- Maandag ieder geneigd is ter Paaschwei te gaan. om zich eens te goed fe doen. De Veer-allée is op die dagen het mikpunt van genot en beweging, vaak te luidruchtig. De Dud-Germaansche gewoonte, om Paasch- vnren te ontsteken, is ook in deze streek nog steeds eene gewoonte. Een zestienjarig jongeling, die als sl3gersleerltng in de grensplaats Vicrsen werkzaam is, ging naar Lobberich om zijne ouders te bezoeken en nam een nieuw pakje voor het Paaschfeest mede en eenig geld. Men heeft in een bosch zijn bebloede kleederen teruggevonden, maar van hem zelf is nog niets ontdekt. Een gezin te Boxum, in Friesland, verloor in G dagen vier kinderen ifóor tfe croup: hel jongste was 15 maanden oud, hel oudste lelde 8 jaren. De ouders zijn in eens kinderloos geworden. Te 's Hertogenbosch heeft zich Zondag morgen een persoon door een pistoolschot van het teven beroofd, na eerst zijne vrouw, met wie hjj nog kort geleden in den echt was getreden, een schot door het hoofd te hebben gejaagt. De vrouw, naar liet gasthuis overgebragtverkeert iu zeer bedeiikélijkeu. toestand; men vreest dat haar leven gevaar loopt. De persoon hier bedoeld is, naar wij vernemen, de tiier te Leiden bij de tramvvay-maatschappijonlangs ontslagen controleur Q.van wien vroeger melding is gemaakt. Te Vierlingsbeek ontstond Donderdag avond brand, waardoor drie hui- zen in de asch zijn gelegd: ook zijn twee kinderen, een meisje van 16 en een jongen van 0 jaar, daarbij omgekomen, terwijl een derde kind zulke lievige brandwonden heelt gekregen, dat hel zich iu zorgelijkrn toestand bevindt. Onder Uchel heeft weder een heidebrand plaats gehad, waardoor 4 a 500 bunders zijn vernield. 'sGRAVENHAGE30 Maart. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer J. II. van Ojjen, ais tijdelijk adsistenl aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; aan den heer M. J. Wuysler, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar, en aan den Oost-indischen ambtenaar mr. P. Deketh, laatstelijk adsistent-resident van Dawean (Soerabaija), thans met verlof hier te lande. Tol telegraphist 2e klasse zjjn benoemd de telegraphislen 3e klasse J. J. llelterschy, C. Dronkers, H. J. H. Hulsman en J. L. Storm; en tot telegraphist 3' klasse de klerken 2' klasse J. J. H. Sombeek, J. M. M. Bitter, G. van Megchelen, J. A. Valks Jr., A. J. van Ree en T. Knyper. De kapitein-luit. Ier zee W. L. A. Gericke wordt eervol ontheven van het bevel over het ramschip Guinea en weder bij het departement van marine geplaatst, ter hervatting van de betrekking van inspecteur over de artillerie der marine en van lid der commissie tot het examineren van zee officieren enz.; het bevel over voornoemd ramschip wordt opgedragen aan den kapitein-lnit. ter zee 11. P. König, en de luit. ter zee le kl. 11. J. van der Mandele wordt eervol ontheven van de door Item tijdelijk waargenomen betrekking van inspecteur over de artillerie der marine en van lid der com missie tot het examineren van zeeofficieren enz. De luitt. ter zee 2' kl. A. L. van der Moolen en A. L. Boelen, uit O 1. teruggekeerd, zijn op non- act iviteil gesteld. Het fregat Erertsen, liggende Ie Willemsoord, wordt met 26 April aanst. in. dienst gesteld en liet bevel daarover opgedragen aan den kapitein- luit. ter zee jlr. C. C. Six. De tweede kamer der statcn-generaal is tot hervatting barer werk zaamheden tegen Dingsdag den O11"1 April, des namiddags ten 3 54 ure, bijeen geroepen. liet hoogste regtscollegie heeft bij een lieden gewezen arrest beslist dat de verkoop van hanen voor hennen als bedrog in den aard der koop waar moet worden aangemerkt. Het bekrachtigde op dien grond een arrest van bet geregtshof te Amsterdam, waarbij de koopman J. v. R, in hooger beroep is veroordeeld tot 45 dagen celstraf, ter zake van zich aan zooda- uigeti bedriegelijken verkoop te hebben schuldig gemaakt. - De inzendingen der prijsvoorwerpen, ten behoeve der algemeene ver loting voor de watersnoodlijdenden, namen in de laatste dagen zóó toe, dat de keuze cener vermelding van afzonderlijke voorwerpen inderdaad hoogst moetjrlijk wordt. In verschillende plaatsen van ons vaderland, dit mag in het algemeen worden geconstateerd, wordt de meest loffelijke bereidwillig heid om prijzen voor deze verloting af le staan, betoond. Zoo werden, om weder een voorbeeld te noemen, uit l'urmerende, eene gemeente met 5000 zielen, ongeveer 500 prijsvoorwerpen bij de hoofdcommissie overgebragt. Als een ander bljjk van belangstelling mag worden gewezen op het feit, dal door de commissie van administratie over de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden *de Krui-berg", bij Doetinehemeen aantal voor werpen voor de verloting werden afgestaan, allen vervaardigd in de werk plaatsen der genoemde gevangenis. Van de leden der akademie van beel dende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam werden schilde rijen ontvangen. Voorts kwamen o. a. nog in twee zeer fraaije aquarellen in lijstvan en door den kunstschilder J. G. Smits alhier40 handwerken van dé leerlingen van het DoofstommenTnstitunt te Rotterdam, een prachtig1 geborduurd tafeltje; eene mand met cognac, "fine champagne" van het huls. Jules Rousle en C°. le Bordeauxingezonden door de firma Wed. Messant en Zoon, alhiereen collectie dichtwerken in prachtbanden vaiv de firma dé Breuk en Smits te Leiden, een marmeren pendule uit Stevensweertaan gekocht uit vrijwillige bijdragen in die gemeente verzameld, Uit Schevenitigen berigt men van 27 dezer, dat dien dag aldaar 70 sehniten zijn aangekomen, besommende van ƒ10 tot 100zij hadden van 1 lol 6 dagen reis. Voorts zjjn cr 3 loggers aangekomen, besommende- van ƒ200 tot ƒ450. Gisteren en heden morgen zjjn ruim 50 schuiten aangekomen besommende van ƒ70 tot ƒ120, enkefe binnenvissehers iets minder, daar die ook korter in zee waren. De prijs van de visch had dezer dagen, behalve die der tongen, eenige daling ondergaan. Door verandering van den wind hoopt men dat een deeÊ der vloot noordwaarts zal kunnen opgaan, waarin het door de felle oost-ei» noordenwinden in de laatste tyden werd verhinderd. BUITENLANDSCUE BEBIGTEY EN GELAND. LONDEN. 29 Maart. De heer Gladstone heeft in de Daily News bekend gemaakt, dat het hem onmogelijk is de tallooze brieven, welke Item van alle kanten toe- stroomen, zeffs maar te fezen, laat slaan te beantwoorden. De inhoud van de meeste dier brieven en telegrammen is inlusschen voor hem in de hoogste mate aanmoedigend. -- Uit Kabnl wordt liet volgende gemeld; De vijandelijkheden zijn weder begonnen. Tusscheu Kabul cn Gamlamak tastte eergisteren de vijand het fort Batli aan. Hij werd met een verlies van 13 dooden en 109 gekwetsten afgeslagen. Dal het gevecht tussclien Mahomed Jan en Mazaras eindigde met de neder laag van eerstgenoemde wordt betwijfeld, doch heeft een groole beweging veroorzaakt. Een opstand langs de verbindingslijn wordt voorbereid. De nieuwstijdingen meldendat de Khefs van Kouoma aanboden zich te onder werpen toen de troepen Kouoma cn naburige dorpen bezet hadden. Bij de Chili-enschc legatie te Washington is berigt uil Panama ont vangen dat 14000 Gliilcenen zonder gevecht Moquequa bezet hebben. FUANKUIJH. Het Journ. Off. bevat de overeenkomst, den 19Jt0 dezer tusschent Frankrijk en Nederland, kraclilens de bevoegdheid, bij het algemeene post verdrag van 1878 verleend, gesloten en in eene zijner laatste zittingen door den senaat goedgekeurd, betreffende de bemiddeling der posterij voor abon nementen op dagbladen en tijdschriften. Krachtens deze overeenkomst zal men zich in de twee landen hij de post kunnen abonneren op de dagbla den enz., in Frankrijk en Algerië eenerzijds en iu Nederland anderzijds het licht ziende. Van deze abonnementen wordt een commissieregt gelieven, 3 pCt. van elk abonnement niet te boven gaande en nooit minder bedra gende dan 25 centimes. De opbrengst wordt gelijkelijk tusscheu de twee stalen verdeeld. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan Frankrijks gezanten bjj de vreemde staten eene uitvoerige memorie doen toekomen, ter regt- vaardiging van de handelwijze der regering in de zaak van Hartntann. Generaal Chanzy, Fransch gezant te St. Petersburg, heeft van zjjnc regering vergunning gekregen om, desverkiezende, in de eerste dagen der volgende maand gebruik te maken van het verlof, dat hij heeft aangevraagd. Door den Parrjschen gemeenteraad is besloten lot het vestigen van een model-inrigting voor kunstmatige voeding van zuigelingen. Koeijen, geiten en teven zullen bij de iurigting zelve worden gestald. Er is in het volgend merkwaardig proces uitspraak gedaan door de burgerlijke regtbank le Gorbeil. In 1079 vormde de heer Joh, weduwnaar zonder kinderen van Dosirée Adolphinc Crombez. het plan om een tweede huwelijk te sluiten met Ilonorine Crombez, geboren in België in 1852, wier geboorteacte aanduidde, dat zij eene natuurlijke dochter was van de gestor vene dame Crombez. De burgemeester echter weigerde dit huwelijk te vol trekken, waarop genoemd proces tegen hem ontstond. De regtbank echter, zich beroepende op art. 161 Code Civil, hetwelk het huwelijk verbiedt tus sclien personen, die elkander bestaan in de op- en neergaande linie, wettig of onwettig, verklaarde de rischers niet ontvankelijk in hunne vordering eu veroordeelde lien in de kosten. SPANJE. Men meldt uit Cadix van 26 MaartGedurende de processie, die heden heeft plaats gehad, is een balcon neêrgevallen. Veertien personen zjjn ern stig gewond De autoriteiten hebben zich onmiddellijk naar de plaats des onlieils begeven en de slagtollers doen virzorgen. Men vreest een doodeljjken afloop voor sommigen der gewonden. Dl'IT»CilhAN In den Heichs-Anz. wordt op hoog hevel het telegram van gclttk- wensching van keizer Alexander, benevens het antwoord tan den Dititschen keizer openbaar gemaakt. In den ochtend van zijn geboortedag ontving keizer Wilhelm een telegram van den Czaar. waarin deze hem nog vele jaren van leven en gezondheid en van vrede lol geluk zjjns volks toe- wenscht. De Czaar verklaart meer dan ooit te houwen op de ottde besten dige vriendschap des Dititschen keizers, geijjk de laatste op zijne vriend schap kan rekenen voor hel behoud cn dc bevestiging der goede betrek kingen tusscheu beide natiën, wier belangen gemeenschappelijk zijn en we derzijds overeenstemmen. De Duitsche keizer dankte onmiddellijk voor deze wenschen en gevoelens, welke van de oude vriendschap van Alexander getuigen, cn voor het geluk der beide natiën en voor het behoud des vredes zoo noodzakelijk zijn. Keizer Wilhelm zond, nadat de dronk, door den Czaar op hem uitgebragt, in officiëleti tekst ontvangen was, een tweede telegram, waarin hij keizer Alexander voor de door hem uitgesproken ge voelens dankt, wellie beide vorsten sedert tal van jaren verbinden en er toe hebben bijgedragen, dat de goede betrekkingen tussclien beide landen en de Etiropesche vrede, ondanks partiele oorlogen, gehandbaald bleven. Het telegram eindigt met de woorden: "Deze officieel uitgesproken woorden zullen gegrift blijven in liet hart van uwen besten vriend." De Hess. tlorgenseilung deelt het volgende mede: Volgens een gerucht is ook de hertog van Meiningen met zijne gemalin op het (iland Sicilië iu handen tenor rooverbrnde gevallen en slechts tegen een hoog losgeld vrij gelaten. liet is geloofwaardig genoeg wegens de gewoonten van den her tog, die vroeger cm hartstogtelijk gemsjager was, tegenwoordig nog groote logten te voet onderneemt en liefst in een eenvoudige reiskleedingzonder eenig geleide, door wouden en over bergen zwerlt, overal de schilderach-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2