BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. aan stipte nakoming der werkzaamheden, aan zijn ambt verbonden. Hij kon voor alles tijd vinden. Wat hij deed, deed hij geheel, met even veel toewijding als welwillendheid. Van halfheid geen schijn of schaduw. Nadat hij in de bestuursvergadering van 1 September 1876 op nieuw tot Is'tn secretaris gekozen was, bleef hij tot heden, met dezelfde loffelijke eigenschappen toegerustde betrekking vervullen. Zoo was dan gisteren de dag genaderd, waarop de heer Giezen 25 jaar als bestuurslid en secretaris van het genootschap onafgebroken werkzaam was. Dat wilden zijne vrien den in herinnering brengen. Het bestuur, de leeraren, de bedienden, niet het minst de leerlingen van hel genootschap, rekenden het zich eene eer den jubilaris hunne hnlde aan te bieden. Daartoe begaven zich gisteren namiddag lot hem afgevaardigden van het bestuur, van de leeraren en van de leerlingen. Het vijftal uit de leeraren vertegenwoordigde de hoofd vakken, welke aan het genootschap geleerd worden. Achtereenvolgens werden den jubilaris fraaije geschenken aangeboden. Van hel bestuur ontving hij een armstoel, van de leeraren een zilveren inktkoker, van de leerlingen twee groole etsen, in notenboomhouten lijsten: Cathé- drale de Reims en Notre-Dame de Paris, benevens een album met de namen der leerlingen. De beide bedienden van het genootschap vereerden den jubilaris een paar geslepen kristallen drinkbekers. Op het midden van den inktkoker staat een voetstuk, waarop een beeldje, dat eene lier be speelt; aan de voorzijde van het voetstuk zijn, in niëllo, zinnebeelden op de vakken, die aan het genootschap beoefend worden, gegraveerd; aan de achterzijde staat, eveneens ingegrift: «1855—1880. Den heer 11. J. Giezen, secretaris van het genootschap M. S. G. te Leiden. De leeraren". Ook andere geschenken, zooals de lijsten om de etsen, dragen zilveren platen met gegraveerd opschrift. Bij het overreiken der geschenken werden har telijk gemeende woorden gesproken, leder deed dat op zijne wijze, maar niets van hel gesprokene was overdreven. De jubilaris dankte met een erkentelijk woord voor zoovele verrassende blijken van belangstelling. In zonderheid was hij gevoelig voor de vereering, van de leerlingen ontvangen. Dat stelde hij op hoogen prijs. Met een terugblik op den afgelegden tijd kring, hoopie hij, zoolang hem de krachten vergund werden, naar vermo gen zjjne diensten te blijven wijden aan het genootschap. Wij van onzen kant uiten den wensch, dat de heer Giezen nog lang de zelfde opgewektheid zal mogen gevoelen om zijne zorgen te schenken aan den bloei van een genootschap, dat van lieverlede zijn eeuwfeest te gemoet gaat, doch, wel verre van verouderd, eene jeugdige instelling blijft. 'sGRAVENHAGE, 27 Maart. Z. M. de koning heeft aan den vorst van Rumcnië het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw geschonken. De heer G. J. Middelbergh, ontvanger der directe belastingen te Tub- bergen, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Druten c. a. Tot officier van gezondheid lc kl. bij de zeemagt zijn bevorderd de officieren van gezondheid 2e kl. dr. G. A. Haremaker en dr. G. Alers, beiden arts: Aan den Oost-Indischen ambtenaar J. Beijerinck, laatstelijk inspecteur bij het boschwezen in Nederl. Indië, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Eenige bewoners der aristocratische wijken, o. a. de minister van buitenlandsche zaken, 'skonings commissaris enz., hebben naar aanleiding van de blijde tijding ten aanzien van H. M. de koningin, gisteren aan hunne huizen de nationale kleuren ontplooid. Het stoffelijk overschot van wijlen mr. S. C. Snellen van Vollenhoven werd Donderdag morgen op «Eik-en-üuinen" alhier grafwaarts gebragt. Bij den stoet van bloedverwanten en vrienden sloten zich tal van leden der Entomologische vereeniging zoo van hier als uit Leiden. Dtrecht, Middel burg en elders aan. Aan de geopende groeve bragt de heer F. M. van der Wulp namens de vereeniging, waarvan de overledene zoovele jaren voor zitter was, hulde aan zijne nagedachtenis als mensch en als beoefenaar der wetenschap. Hij schelste het verlies, hetwelk de natuurkundige weten schap in het algemeen en de Entomologische vereeniging in het bijzonder door den dood van een harer verdienstelijkste steunpilaren had geleden. De oudste zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor de hulde, zijn onvergetelijken vader gebragt. ESICfELAN». LONDEN, 26 Maart. H. M. de koningin en prinses Beatrice hebben de reis naar het vaste land aangenomen en zijn met het kon. jagt naar Cherbourg vertrokken, van waar zij de reis naar Baden zullen voortzetten. Keizerin Eugénie is naar Zuid-Afrika scheep gegaan. H. M. de koningin heeft hare toestemming gegeven tot het plaatsen van een nationaal gedenkteeken voor Byron in het Hyde-park. Uit Lahore wordt gemeld dat plotseling aan de troepen bevel is ge geven, om zich met versnelde marschen van Djeilalabad naar Gundamak te begeven. Dit bevel is uitgelokt door de ontvangst van het berigt, dat de lieden van Asmasoullah het fort Jokan versterken en den Daruuba-pas af sluiten. Slechts een of twee dorpen schijnen de zijde van Shahbaz-khan te kiezen. Een deserteur uit het leger van Gholam-Hyder meldt, dat laatst genoemde, drie weken geleden, zes stukken, een escadron ruiterij en twee regimenten infanterie had afgezonden tegen Abdurrahman teShibaszla, eene stad op zestig mijlen ten westen van Balkh; dat zij echter allen tot den indringer waren overgeloopenen dat Gholam llyder gevlugt was; waar heen was onbekend. Men leest in Daily TelegraphEen feestmaal is Zondag avond te Lork aangeboden aan den heer M. Darnell, bij gelegenheid van zijn terugkeer In den toast, gebragt aan de lersche parlementaire partij, zeide de heer Biggar: Gij hebt gezien hetgeen llarimann in Rusland gedaan heeft en indien het constitutionele gedrag, hetwelk wij thans in het parlement houden niet zijn doel bereikte, geloof ik, dat Ierland in staat zoude zijn een anderen Hartmann voort te brengen en misschien met betere uitkomst. Een practiserend geneesheer alhier, dr. Whileford, is tot gevangenis straf en boete veroordeeld wegens een zonderling vergrijp. Hij had de handteekening van den minister van binnenlaudsche zaken nagemaakt onder een door hemzelf geschreven gratie-brief voor een zekeren Shurety, die ter dood veroordeeld was wegens moord. Het bedrog werd echter terstond on dekt. FRASKRIJM. In den gehouden ministerraad heeft de heer de Freycinet mededeeling gedaan van een onderhoud, hetwelk hij met den pausselijken nuntius had. Men beweert dat de nuntius geen ernstige bedenking maakte tegen de maatregelen, welke de Fransche regering voornemens is teu opzigle van de niet-erkende genootschappen te nemen. Dit laatste eischt nader beves tiging. De minister van oorlog heeft den officieren, welke bijzondere lessen i geven aan de seminariën der Jezuïten, verboden dit verder te doen. - Ook andere besluiten moeten gereed liggen om terstond na de Paaschdagen open baar gemaakt te worden. De Justice, een radicaal blad, brengt het volgende niet zeer vleijend oordeel uit over de parlementaire werkzaamheden in den jongsten tijd. Twee maanden lang is de kamer vergaderd geweest. Wat heeft zij in die twee maanden uitgevoerd Zij heelt eenige malen eene verklaring van ver trouwen in het ministerie van den heer de Freycinet afgelegd. En verder? Zoek, en gij zult niet vinden. Zoo had zij ook in het najaar een groote veertien dagen zitting gehouden en tweemaal eene verklaring van vertrouwen afgelegd iii het ministerie van den heer Waddington. En verder? Zoek maar niet, want gij zoudt nog veel minder iets vinden. De Patriote d' Angers maakt gewag van het volgende voorval in de kathedraal te Angers, waar de pater-jezuït Forbes de vaslenpreeken hield. Toen Forbes voor eenige dagen zijn rede geëindigd had, waarin hij was uitgevaren tegen de hedendaagsche maatschappij en de tegenwoordige rege ring, stond de pastoor van de kathedraal op en zeide tot de aanwezigen: «Tot nu toe heb ik mij ingehouden, maar thans kan ik niet nalaten verzet aan te teekenen tegen de rigting, die de prediker aan zijne sermoenen heeft gegeven. Ik kan noch den geest, noch de bedoeling er van tot de mijne maken, en ik verzoek u allen om hetgeen gij bij de collecte voor de kapel op het kerkhof dacht te geven, te bewaren totdat ik zelf de inzameling kom doen." Een verschrikkelijke moord heeft in het dep. des deux Sèvres plaats gehad. De omstandigheden, waarmede deze misdaad gepaard gaat, maken die nog afschuwelijker, In dit anders zoo rustig gedeelte van Frankrijk schijnt, wat misdaden betreft, een soort van noodlot op den naam van den beschuldigde te rusten, want het was op een Girardeau, dat in 1827 het laatst in dit departement de doodstraf voltrokken werd wegens moord. Het was een Girardeau, die in 1868 een dubbelen moord beging en door de gendarmen ingesloten in het huis, waarin hij gevlugt was, twee van hen doodde en zich zelf daarna om het leven bragt. En nu is het wederom een Girardeau, die zich op de bank der beschuldigden bevindt, beschuldigd wegens moord op den 62-jarigcn grijsaard Jean Dupont, gevolgd door diefstal. In aan merking genomen hebbende zijnen jeugdigen leeftijd (hij was twintig jaar), veroordeelt hem het hof tot levenslangen dwangarbeid. OVITiG HLAND. Bij gelegenheid van 's keizers 50-jarig huwelijksfeest werden giften bijeengebragt. die op zijn verlangen bestemd zijn geworden voor liefdadige stichtingen. Thans is bekend gemaakt, dat er, buiten de belangrijke inzen dingen van voorwerpen en goederen, is bijeengebragt eene som van 5.200,687 mark aan giften in eens en dat er is ingeschreven voor 83236 mark aan jaarlijksche bijdragen. Onder de giften in eens is begrepen een bedrag van 1,319,000 en onder de jaarlijksche bijdragen een som van 73040 mark, beide van wege provinciale ol gemeentelijke iigchamen. Alles is verdeeld ten be hoeve van ziekenhuizen, inrigtmgen voor blinden en doofstommen, onder steuningskassen voor bejaarden, weduwen en weezen, geschenken aan be hoeftige gouden en zilveren bruidsparen, enz. R USLAND. De correspondent van |de Londensche Daily News te St.J Petersburg meldt dat de particuliere brief van keizer Wilhelm aan den Czaar, bij ge legenheid van zijn 25-jarig regeringsjubilaeumde belofte inhield, dat de Duitsche keizer nooit zijne toestemming tot een oorlog met Rusland zou geven, en daar aan keizer Wilhelm waarschijnlijk nog slechts een kort leven beschoren zou zijn, had hij het woord van eer van zijn zoon ontvangen, dat deze den wensch zijns grijzen vaders zou eerbiedigen zoolang als Alexan der II keizer der Russen zou zijn. De Golos verneemt, dat het bestuur van Oost-Siberië de noodzake lijkheid heeft betoogd van het oprigten van bijzondere gevangenissen voor de staatkundig veroordeelden in Siberië, wegens den grooten toevloed en het gebrek aan ruimte in de gewone kerkers. De minister van binnen laudsche zaken zal hierover den raad van state raadplegen. Te Kiew, waar onlangs vele personen in hechtenis genomen werden als verdachte nihilisten, is de hoofdcommissaris van politie op een avond, toen hij van eene partij huiswaarts keerde, onverwachts overvallen, in een rijtuig weggevoerd en in een voor hem onbekend locaal gebragt, waar een aantal gemaskerdenhem duchtig toetakelden. Men liet hem eerst gaan, toen hij voor het ontvangen pak slaag een behoorlijke quitantie geteekend had. Een dagblad van Nicolajefï verneemt, dat de Russische kruiser Nijni Novgorod op 27 Maart Odessa zal verlaten, met eene tweede bezending gevangenen voor het eiland Saghalien. Een boer te Schuja, die als lid cener jury moest optreden, maar zich voor 7 roebels had laten vervangen door een gepensioneerd soldaat, is met verbanning naar Siberië gestraft; den soldaat werd 3 jaren gevangenisstraf opgelegd. ST. PETERSBURG, 26 Maart. {Part. dép. N. R. C.) Prins Orlofif is heden avond alhier aangekomen. Ik geloof stellig te kunnen verzekeren, dat hij als ambassadeur niet naar Parijs zal terugkeeren. Morgen zal het eerste nommer verschijnen van een nieuw dagblad, dat een artikel behelzen zal over de Russische maatschappij en hare pligten, en een tweede, waarin eene opregte overeenstemming met Duitschland wordt aanbevolen. LONDEN, 27 Maart. De prins en de prinses van Wales zijn gisteren naar Darmstadt vertrokken. PARIJS, 26 Maart, De Fransche regering zal vooreerst niet overgaan lot het uitzetten van ordesgeestelijken, Franschen of vreemdelingen, maar zich vergenoegen met het sluiten van hunne «huizen" na het Paaschfeest. ST. PETERSBURG, 27 Maart. De üerold meldt dat er in den afgeloopen nacht te:i huize van Ivoslofï eene geheime drukkerij in ontdekt. Zestien personen, alle zetters en tol deu werkmansstand behoorende. zijn gevangen genomen. VERBETERING. In het landbouwberigt, voorkomende in het vorige nom mer (lste bladzijde, 2' kolom boven) is eene fout ingeslopen, ten gevolge waarvan iets ongerijmds gezegd wordt. Hel woord «grasmaaijeu" verandere men in «grasmaand". Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. G. DRaBBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6