li Lil'! L i\ LA M>SCil K IJL IJ IG TK stukken naar Tunis en Tripoli over Italië, namelijk; naar Tunis, veftrek van Palermo eiken Dingsdag avond (van Amsterdam eiken Vrijdag 12.55 'savonds); naar Tripoli, verirck van Syracuse eiken Zondag avond (van Amsterdam eiken Woensdag 12.55 's avonds). De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. academie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aldaar eene gewone vergadering houden. - Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdamis op 23 Maart van Suez vertrokken. In een der waggons van den spoortrein tusschen Rotterdam en Utrecht is gisteren eene vrouw bevallen. Moeder en kind werden te Oudewater ,i.n. het ziekenhuis opgenomen. Tc Haarlem is gisteren morgen uit de Leidsche vaart opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, oud circa 50 jaar, gekleed met twee jassen en zwarie broek en eene portemonnaie met ruim 6. Het lijk is naar het St. Elisabeth's gasthuis overgebragt. Door de arrond-reglbank te Amsterdam is B. v. E.die teregt stond wegens hel op zijne akte als hulponderwijzer plaatsen van een aanteekening voor de Eransclie taal en van eene voor de lloogduitsbhe taal en bet val- schelijk onderteek'tien daarvan met de namen der daartoe bevoegde autori teiten, benevens van het desbevvusl gebruik maken daarvan, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 18 maanden en betaling van '4 geld boeten. iéder groot 50. Zaturdag, meldt de Tijd. vond een mail op de Nieuwe llcere^gracht te Amsterdam een enveloppe, welke een doosje bevatte met een dimnanten steen. die. blijkens de bijgaande quitantie, betaald was met 18000 fr. De man bragt zijn vondst spoedig naar den rjjken eigenaar, die in de buurt woonde;*deze raakte zoo buiten zich zelf van vreugde, dat hij deu eerlijken vinder cën geschenk gaf van 1000.... centen! Men meldt uit Zwolle: Alhier is een agentschap geopend voor den aankoop van gelezen dagbladen, die via Amsterdam naar Chicago fiorden verzonden en daar door zekere vergifachtige stof van den letterdruk worden ontdaan, om vervolgens voor de vleeschverpakking te worden gebezigd. In Chicago wordt p.m. 16 de 100 KG. besteed. Hier geschiedt de opkoop voor p.m. /7 de 100 KG.; een nieuwe handelstak. Uit Raalte meldt men dat de ijmkers bijzonder tevreden zijn over den goedui gezondheidstoestand hunner bijenkorven. De strenge winter heeft weinig schade berokkend. Toen eergisterenmorgeii een der goederenwagens van de firma van Geiul en Loos, te Leeuwarden, eeltige goederen uit de loods bij het spoor wegstation had seladen en daarna wegreed, moest hij de rails laogs de loods passeren Onaemcrkt kwam een rangerende trein aanrijden, die het achterste gedeelte van den wagen raakte en dien geheel verbrijzelde. De voerman werd door den hevigen schok een eind wess geworpen en moest, inwendig gekneusd, naar het ziekenhuis worden gebragt. Het paard bieef ongedeerd. Te Ter-Neuzen had Dingsdag II. een treinig ongeval plaats. Door het schrikken voor het geluid eener locomotief gingen de paarden, gespannen voor een boerenwagen, aan hel hollen. De drie daarop zittende personen poogden er af te spriugen, hetwelk aan een ongehinderd gelukte; de tweede bekwam nogal ernstige wonden, doch de derde, 11 J. Valk, te Ter-Neuzen woonachtig, die met het hoofd tegen den grond sloeg, overleed tersjond, nadat men hem had opgenomen. Zondag avond viel te Keikrade een mijnwerker in den aldaar in. aan leg zijnde kolenmjjn Willem" en "kwam jammerlijk om het leven. Be 92 meter diepe schacht was lol 22 meter hoogte met water gevuld, zoodat aan redden niet te denken was. De man laat een onverzorgde weduwe en vier jeugdige kinderen na. Blijkens berigten uit Curasao van 28 Febr. is 'skonings verjaardag dit jaar met groote vreugde door de bevolking van Curasao gevierd. De Engelsche schoener Alpha is op den 10" Febr. ten 2 ure des nachts op 5 mijlen ten westen van liet Z. \V. punt van het eiland gezonken. Deze schoener behoort te Glasgow te huis. meel ongeveer 75 ton en werd ge voerd door kapitein Thomas Lewis Wharton. Het geheele scheepsvolk9 personen in het geheel, redde zich door middel van de boot van het schip en kwam den volgenden dag aldaar aan. De schoener had te Bonaire eene lading zout ingenomen en was op de reis naar Bridgetown (Barbados). De Stadszaal bood gisteren avond een verrassenden aanblik aan. Te midden eener prachtige expositie van bloeijende bolgewassen: hyacinlhen en tulpen, door de zorgen van de herren KriestSpeet en Maler smaakvol ge rangschikt bewogen zich de leden der afd. Leiden en omstreken van de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde met huni.e dames, om van de door het bestuur geïmproviseerde aiond-bloembollcnlenloonslelling Ie genieten. En wèl was het een genot. Wanthoezeer ook de maand Maart reeds menigen zonnigen lentedag aanbood, is liet builen toch nog dor en schraal. Hier echter werd l.el oog aangenaam gestreeld door een schat van bloeijende bolgew assen, die in kleur en geur een harmonisch geheel vormden. Omstreeks half negen betrad de lieer J. 11 Krelage,. vau Haarlem, de estrade, die, door tal van Irekeniiigeti aan den wand opgehangen en door velerlei bloeijende hyacinlhen en prachtige planten omgeven, opgeluisterd, een regt sierlijk aanzien had. Herinnerde spreker er aan hoe ten vorigen jare van diezelfde plaats door een bevoegd deskundige «de roos" als koningin der bloemen gehuldigd was, zonder de roos haren vorst dijken rang te betwisten, wenschte hij voor eeoige oocenblikken de aanwezigen bezig, te houden door hunne aandacht te vestigen op wal hij haar evenbeeld wenschte te noemen: de hyacinth. Haarlem en' zijne onmiddellijke omgeving was bij uitnemendheid de ba kermat eu kweekplaats van ditzoo wel binnen- als builcn'slands, gefielde bolgewas, (n korte trekken schelste hij op welsprekende en boeijendc wijze, die ons onwillekeurig het vroegere lid van Haarlem's rederijkers kamer «Laurens Junszonn Coster" voor den grest bragt, de geschiedenis van de kweeking ilir hyacin hen in hare vele variëteiten. Vele bijzonder heden. die bij den rivrnaardicen gang. welke de cultuur der hyacinlhen gehad had. niet onopgimerkt mogteu blijven, wirden daarbij, met histori sche voorbeelden door jaartallen gestaald, in het licht gesteld. Er was een tjjd geweest, in 1734, toen de hyaciiitheii-handel zulk een omvang kreeg dal men zich bezorgd maakte of zij denziLden weg zou opgaan als die in de tulpen. Die vrees was gelukkig niet bewaarheid. De hyacinth heeft haar alouden roem gebandhaald. Vraagt men waardoor? Zij is de bloem der luxe. Geen beter bloem om aan i-der te behagen dan zij. Bin nenskamers wordt zij door onze dames gekweekt. Vooral de «witte" worden in het buitenland voor bruidsboiiquelteii zeer gezocht Ook is het gebruik voor perken in den laatstni tijd zeer toegenomen en het zou geen vier weken meer duren of men zou te Haarlem en omstreken w eêr .pronkbedden van hyacinthen kunnen zien zooals onze voorouders die hadden. Spreker taachtte voorts duidelijk Ie maken hoe de zaaijing der hyacint hen geschiedde en waarom juist de streek bij Haarlem daarvoor de meest ge schikte plaats was. De kenmerken dezer eigenaardige bloem werden door vader op zoon overgebragtterwijl daarbij met de bijzondere eigenschappen van den bodem, waarin zij gezaaid werd, moest worden rekening gehou den. Mogt dus nog iemand vragen of het zoo onjuist door de Leidsche commissie was ingezien den hyacinth tot den held van den dag te maken; hij aarzelde niet dezen tot koning van het bloemenrjjk te proclameren en eindigde zijne boeijende improvisatie met den wensch dal van geslacht lot geslacht die rang zou blijven bewaard worden. Een daverend applaudis- sement viel den spreker hierop van al de aanwezigen ten deel. Het bestuur der afdeeling, inzonderheid de commissie waaraan het tot stand brengen der zaak was toevertrouwd, mag met voldoening terugzien op den genotvollen avond aan de leden en hunne dames verschaft. Wij laten hier de namen volgen der inzenders, die tol het welslagen der tentoonstelling hebben bijgedragen: J II. Kcrsien, ie Haarlem, firma Polman Mooy, te Haarlem, J. D. Zocher Voorhelm Schneevoogt, te Haarlem, F. Buys Gz.te Haarlem, Gebr. Bijvcet, te Overveen. F. van Velzen Pz., te Overveen, F. Grippeling, te Overveen, M. van Waveren Zonen, te Hil- legom. L. van Waveren C"., te Hillegom, Gebr. Blokhuys, te Lisse, G. van Waveren en Kruyff, te Sassenheim. G. C. van der Hoef. te Oegstgeest, J. de Rooy, te Oegstgeest. Voorts werd de tentoonstelling opgeluisterd door inzendingen van de hh. Kriest, Mater eu Speet en van den Hortus alhier. 'sGRAVENHAGË. 25 Maart. Door Z. M. zijn benoemd bij den waarborg en de belasting op de gou den en zilveren werken: S. E. Simon, essayeur te Alkmaar, lol controleur aldaar; J. P. Wieling, essayeur, tot essayeur te Alkmaar; J. F. Keiser, commies stempelaar te 's Bosch tot essayeur Ie Middelburg; lot commies stempelaar: te 's Bosch, G. 11. van der Esch. thans te 'sHage; te 'sHage, II. G. Beekhuis, thans te Schoonhoven; te Schoonhoven, B. A. Carbasius. thans aide-essayeur te Arnhem; te Arnhem. M. P. S. Popla, thans commies stempelaar te Groningen; tot essayeur te Schoonhoven, 11. van Calcar, thans controleur te Middelburg; tot controleur te Middelburg mr. A. van Lier, thans essayeur te Maastricht: tot essayeur te Maastricht, E. G. W. Piper, thans commies-stempelaar te Amsterdam; lol commies-stempelaar te Amsterdam, A. M. J. Moussaiilt, thans te Arnhem. Bjj de hoofdcommissie voor de algemeene verlotiig ten behoeve der watersnoodlijdenden zijn nog een aantal geschenken ingekomen: o. a. eene belangrijke collectie van voorwerpen van kunst en smaak van de leerlingen van het pensionaat te Woerdeneen fraai Berlijnsch zilveren theeservies van den heer A. Besnard alhier; een calorifère van den heer 11 Roghmans; een toko vervaardigd van hout van mevr. de wed. F. D. van Leschen; twee ankers bier van den heer J. Bolsius te Maas-Bommel enz., alsmede 51.75 aan vrijwillige giften uit Voorschoten. Het cijfer der uitgegeven loten be draagt thans 150,000. Gisterenavond en lieden morgen zijn 60 schuiten te Scheveningen aan gekomen, alsmede een logger De visch werd besomd van ƒ20 lot y 120 fijne soorten visch blijven zeer hoog in prijs. ENfiELAN». LONDEN, 24 Maart. De boodschap der koningin lot ontbinding van het parlement spreekt den dank uit voor den steun, dien de staatkunde der regering van het par lement ontvangen heeft, welke staatkunde ten doel had het rjjk te verde digen, en den algemeenen vrede te handhaven. De betrekkingen met de overige mogendheden zjjn van vriendschappelijken aard en openen het gunstig vooruitzigt op behoud van de rust in Europa. De koningin hoopt dat weldra eene schikking der aangelegenheden in Afganistan zal verkregen worden. Zij wijst verder met voldoening op de beterschap, welke in de industrie is waar te nemen, en op de vermindering in de gedruktheid vau deu handel. Uit Lahore wordt aan Daily il'ews gemeld: Op korten afstand ten zuiden van Ghuzni hebben de llazara's de Alganen verslagen eu vier forten genomen. Mahomed-Jun had de stad verlatenom hen aan te tasten. On der de lieden van Kolustan heerschl groote opge vomleiiheid, wegens bet berigt dat Gholam llyder, de gouverneur van Turkestan, zich met 6000 man en twaalf stukken geschut op marsch heeft begeven. Men onderstelt, dal vrede of oorlog van Hyder's houding afhangt. Bevel is gegeven lot' versterking van nog twaalf forten en posien in de nabijheid van Kabul. Het leger van Kandahar staal tot oprukken gereed. De eerste brigade, on der generaal Barter, is door de Taraki-sireek getrokken. De voormalige Engelsche kolonel Synge is, zooals gemeld is, door de Grieksche roovers, die hem gevangen genomen hadden, weder op vrjje voe ten gesteld en dezer dagen te Galtarina aangekomen, zonder neus ol ooren verloren te hebben, da: k zij de som van 15000 aan de roovers. door be middeling van den Engelschen consul generaal toegezonden. De Echo vraagt, waar dit grid van daan is gi komen. Kolonel Synge is lid der Tnrksche gendarmerie, die waarschijnlijk juist belast is met het te keer gaan van rooverijen in het gebied van den Sultan. Moet Engeland, vraagt liet blad, eiken politie-agent loskoopen, die in handen valt van hen, tegen wie hij geroepen is anderen te beschermen, alleen omdat hij toevallig in Engeland geboren is of daar een of andere betrekking heelt hekleed? FRAIVKRIJ H. Volgens den correspondent 7Van de Köln. Zeit. Ie Parijs zijn in den ministerraad besluiten genomen en geteekend betreffende de niet-erkende orden, voornamelijk wal de Jezuïtcn betreft. Dé besluiten zullen na Paschen worden uitgevaardigd, vergezeld van een verordening van den heer Lepère, door al de ministers goedgekeurd. Naar men verneemtzal bet Joum. off. eerstdaags eene uiluoodiging aan de niet-erkende orden bevatten, lot o|igave barer statuten, binneu den kortst mogelijken tijd. De Jezuïten, die bui tenlanders zijnzulleu het land uitgewezen worden, terwijl de Franschc Jezuïtcn hunne inrigtiugen zullen moeien sluiten. In geval van weigering zal de regering maatregelen nemen lot uitvoering der wetten. In het palais Bourbon is een aantal afgevaardigden bijeen gekomen. Z|j verzekerden, in strijd met de beweringen der bladen, dat besluitendie spoedig algekondigd zullen worden, de onmiddellijke ontbinding van de orde der Jezuïtcn in Frankrijk zullen uitspreken. De vreemde Jezuïten zullen onmiddellijk uit het land verwezen worden. Aan de kloosters der sociëteit zal een uitstel, niet van 6, maar van 3 maanden worden gegeven om hun zaken te liquideren eu hun roerend goed en hunne inrigtiugen te verkoopen. De niet-erkende congregaties, behalve de Jezuïtenzullen aan de verpligting worden onderw orpen hare statuten binnen een tamelijk kort tijds verloop over te leggen. De regering zal die in overweging nemen en die

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2