LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 26 MAART. STADS-BE RICHTEN JACHT EN VIS3CHERÏJ. BINNENLANDS!,UK BKBIGTKN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Ce prijs der Courant is per rieiindeel jaais 1.50, franco p. p. f2. mei hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Hel Verslag c/zendtrlijh is rerl.rijghaar teor 2.50 'sjaars, huilen de expeditie!, asten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 eenls. Wegens den Cloeden Vrijdag wordt morgen avond de Courant niet uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken: Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgendenals: Geer'. Van Wijk C'. om een tweeden stoomketel te plaatsen in hunne fabriek op de Hoogewoerd n". 145; W. H. Den Dopper, om het perceel in de Spijkerboorsteeg li0. C in te richten tol smederij N. F. Vixkesteyn, tot het oprichten van eenc smederij in het pand aan j de Haven n». 32; en P. Oudshoorn tot oprichting van eene smederij, in het perceel in de Grocnesteeg n*. 11. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Ceidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1 V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 Maart 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande seizoeu 1880/81 iu hel bezit wcnscben le zien van Jacht- of ïisehakten of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der risscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij. behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den lddtn April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschrif ten lot hel bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijebaar zijn gesteld. De burgemeester voornoemd. Leiden, 11 Maart 1880. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 25 Maart. Door liet kiescollegie der Ned. hervormde gemeente alhier is tot predi kant bij die gemeente heroepeu d". E. A Lazonder. pred. te Zegveld. Morgen zal de lieer H. J. niezen alhier den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar tot secretaris van het genootschap Mathesis Suientiarum Genitrix gekozen werd. Naar wjj vernemen zal de heer E. L. van Limburg Slirum in de aan- siaande maskerade de hoofdrol, die van Philips den Scliooneop zich nemen. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van de Leidsche stoom bootmaatschappij de Colharding werd het dividend over 1879 vastgesteld op 13% pel. Als president-commissaris werd herkozen dr. D. de Loos en in plaats van den heer K. van YYieringeu, die zich niet weer herkiesbaar stelde, de heer li. W. F. Bakker, fabrikant alhier. Heden voormiddag, ongeveer 11 uur, heeft zich het navolgende tooneel in de Klikslraat voorgedaan. Zekere v. G.die sedert lang met zijne vrouw in onmin leefde, zou met wederzijdse!) g-edvinden den inboedel verdeelen, hetwelk echter zulk eene tegenkanting vond bij de medebewoners dier straat, dat het noodig werd geoordeeld dien persoon, na bovenvermelde ver deeling, onder politietoezigt de stad uil te geleiden, onder toeloop van vele personen, vooral krakeelende buurvrouwen, gewapend met stotter en blik. De hoogbejaarde C. v. D., van wicn wij gisteren melding maakten, is ten gevolge der bekomen brandwonden overledeu. Op 10 April aansl. zal alhier de aanbesteding plaats hebben van het eenjarig onderhoud van de kazeriiegebottwen enz.en eene verwing van Uazernegebouwen enz. alhier. Op een staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van onderofli- j eieren en verdere manschappen der landmagl in Ned. IndiC, die opgevraagd en omvangen kunnen worden hjj hel ministerie van koloniën in Nederland, komen o. a. voor die van T. F. Burgers, gch. te Leiden, ad /49 57, en die van P. 1. Webbe, geb le Oegsigeesl, ad 2.92. Dezer dagen is er veel verschen zeevisch. voornamelijk schol, aange voerd. In langen tjjd was de markt niet zoo ruim voorzien. De kleine viscli was goedkoop, zoodat de behoeftige stand zich de weelde kon ver oorloven om ook eens daarvan gebruik te maken. Men schrijft ons: De landlieden roemen het drooge en zonnige weer. Er is nu, wal verwonderlijk mag heeten, dagen achtereen geen wolk aan den hemel le zien geweest. Voor de weilanden is dat weer best, want zjj herkrijgen gezondheid, waaraan zij, door den aanhoudenden regen van het vorige jaar, groote behoefte hadden. Er is zelfs nog dezen winter veel vee gestorven, dal niet op zijn verhaal was gekomen, ten gevolge van den kwa den zomer en hel gebrek in hel weiland geleden. Van den anderen kant hopen de boeren dal de nachtvorsten, die gaandeweg ijs in de slooten uiakcn. mogen ophoudenwant de groeizaamheid wordt er door uitgesteld en gras- mnaijen is niet ver meer af. Het weer blijft echter erg schraal en daarbij komt een bijna ledige hooiberg. Gisteren avond, omstreeks 8 ure, is aan den Hoogen Rijndijk, even voorbij Oud-Meerburgonder Zoeterwoude, de heer wethouder L.. van Hazers- woude, met paard en tilbury te water geraakt. Gelukkig dat op korten afsiaud van de plaats waar dit voorviel nog een man met spitten bezig was, zoodal spoedig hulp werd verleend. Hij en ook het paard werden met veel moeite gered; de tilbury was geheel ontredderd Door eenigc aldaar woonachtige personen werd de man in bewusteloozen toestand naar zijne woning vervoerd. lil het Aardrijkskundig U eekblad n°. 23. onder redactie van onzen stadgenoot dr. G. J. Dozy, vinden wij een stuk, getiteld: "De verbetering van den waterweg van Amsterdam naar den Riju", geschreven door den lieer J. M. Telders, van üosterbeek. Nadal de schrijver een overzigt van den reeds bestaanden heeft gegevengaat hij over tot vergelijking *»n eenige ontwerpen tot een nieuwen waterweg van Amsterdam naar den Rijn. Hij behandelt eerst drie ontwerpen, namelijk: 1°. eene verbetering der be staande Keuische vaart; 2*. een ontwerp van den ingenieur Waldorp, om een waterweg te maken van Amsterdam naar Gorkum; 3». de bouw van een nieuwen waterweg langs Amersfoort door de Geldersche vallei eu langs de Grebbe naar de Boven-Waal. Hij geeft echter de voorkeur aan een ont werp van den ingenieur J. Kalfl, directeur der publieke werken, toegelicht in zijn: "Uitgewerkt plan eener Rijnvaart lusschen Waal en Noordzee kanaal, zonder last van spoorbruggen". Hij motiveert dit gevoelen door aan te toonendat niet alleen de kosten tot het makenmaar ook dat het oponthoud voor de schepen minder groot zullen zijn. Tevens gelooft hjj dat de belangen der defensie door de uitvoering van dit kanaal zullen ge baat worden. Dezer dagen gewerd ons een exemplaar van het onlangs verschenen werkje: "Hoe moeten wij onze kaas bereiden?" schrjjver de heer P. G. Steensma, directeur van het laboratorium voor wetenschappelijke onderzoe kingen. Genoemd werkje heeft voornamelijk tot strekking de builenlandschc concurrentie, en vooral de Amerikaansche, zooveel mogelijk tegen te gaan. Als middel hiertegen raadt de schrijver aan steeds de grootste naauwgezet- heid bij de bereiding in acht te nemen en uit goede grondstoffen goede pro ducten te bereidenzonder dat hjj ons echter eene nieuwe wjjze van kaas bereiding aan de hand doet Ofschoon wij niet genoeg in staat zijn om den inhoud op zijne juiste waarde te schatten, gelooven wjj echter niet verkeerd te handelen de aandacht der landbouwers op dit werkje te vestigen. De beer dr. J. van Vloten, te Haarlem, geeft in een brief aan dc Midd. Cour. den wensch te kennen, dat het plein le Vlissingen, Betje Wolff's geboortestad, waar voor 1809 het fraaije stadhuis prijkte, doch dat thans leeg ligt, op de wijze van het Rembrandtsplein te Amsterdam, tot een Elisabethsplein worde herschapen, waar', in het midden der aan te brengen grasperken, heesters en bloemen, het marmeren borstbeeld der waarljjk groote Zeeuwsclie vrouwop een granieten voetstukvoor het oog van den belangstellenden nazaat pronke. Hij doet i dien brief vergezeld gaan van ƒ100, als eerste bijdrage van de vier vrouwelijke leden van zijn gezin. Naar men verneemt heeft de hooge raad van adel den heer C. A. D. E. van Franckenberg en Proschlitzkapitein bij het 4' reg. infanterie, erkend als te behooren tot den Nederlandschen adel. Bij het te 's Hage gehouden examen van personen, dingende naar de betrekking van klerk bij den rijkstelegraaf, zijn o. a. twee meisjes geslaagd en met ingang van 1* April benoemd, zjjnde mej. J. A. C. Fleischer, te Amsterdamen mej. J. Vos le Amsterdam. Eerstgenoemde behaalde bij het examen van alle candidate!) het eerste nommer. Met de Fransche pakketboolen, welke eiken Woensdag van Marseille vertrekken (van Amsterdam eiken Maandag 4 45 's avonds)kunnen brieven i en verdere stukken naar Tunis en Tripoli (Barbarijc) verzonden worden. In het verkeer met Tunis en Tripoli, alsmede met SotisseMonastir, Mehdié, Sfax en Djerba, in welke plaatsen Fransche postkantoren gevestigd zijn. is hetzelfde tarief van toepassing als in liet verkeer met Frankrjjk. Naar andere plaatsen is de Irankerittg verpligtend en slechts geldig tot de haven van ontscheping. Verzending van aangeteekende brieven en verdere stukken naar de laatstbedoelde plaatsen is niet toegelaten. Er beslaat buitendien gelegenheid lol verzending van brieven en verdere

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1