generaal te maken. En dal heeft hij verdiendhét schitterend succes in hel afgeloopen jaar verkregen, de geheele onderwerping van Aljeh, heelt het N.-I. leger in waarheid te danken aan den ijzeren wil van generaal van der Heyden. Het leger is met regt trotsch op hem, maar is hem ook tevens dankbaar voor de wyze waarop hg steeds heeft geijverd, en nog ijvert voor de belangen van degenen, aan wie hij een deel van zijn roem te danken heeft. De schitterende partydes avonds door hem gegevenwas dan ook door iedereen bezocht'. Gul en hartelijk was de ontvangst door gastheer en gast vrouw. Zij beijverden zich beiden, zorg te dragen voor den goeden gang van zaken. Dat was een zware taak, want des generaals woning is klein, en er niet op ingerigt om p. m. 250 personen te ontvangen. Tot laat in den nacht duurde de dans, altijd even geanimeerd. De dames zijn te Atjeh nog niet sterk vertegenwoordigd. Een twaalftal was opgekomen, maar dat twaalf tal heeft zich dapper geweerd, zoodanig, dat de hoornmuziek, wanneer ze ophield, dadeljjk werd vervangen door de piano. Onze brave generaal en zyn goede huisvrouw waren regt in hun schik. Voor ieder hadden zjj één larteljjk woord en nog lang zal de 12a' January 1880 in aangename her innering blijven, bij allen die het feest medevierden. 'sGRAVENHAGË. 22 Maart. "M Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der' registratie en domeinen: te ISonrdwijk, de heer W. F. Mensing. thans te Kamden; Ie Zalt-BodfiheT, de heer II. Ooster, thans te Oldeberkoop. Door Z. ,M. zyn benoemd bij het wapen der cavalerie: by den staf van het wapen, tot generaal-majoor en bevelhebber in de 2* militaire afdeeling, de kolonel jhr. W. I. A. Storm de Grave, kommandant van het 3« reg. huzarenadjudant des konings in buitengewone dienst; tot kolonel en kom- n andanl van het 3' reg. huzaren, de luit.-kolonel jhr. L. ridder van Rap- pard, van het corps. De luit. ter zee 1' kl. M. F. Reeringh, van het stoomschip Alkmaar, te Madeira, en de luit. ter zee 2' kl. P. II. Brocx, uit Oost-Indië in Ne derland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. --De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van den hoogen raad werd heden behandeld het beroep van den proc. gen. bij het geregtshof te 'sGravenhage tegen een arrest, waarbij hij niet-outvankelyk is verklaard in zjjne vervolging tegen A. M. de G., hv. van VV. A K. te Rotterdam, ter zake van ondersteking van een kind aan eei.c vrouw die niet bevallen is en mitsdien verduistering van s aat. Deze voorziening werd door eene memorie ondersteund waarbjj als eenig middel van cassatie wordt voorgesteld schending door niet-loepassiug der ten deze betrekkelijke wetsartikelen. De conclusie van het O; M. is bepaald op 6 April. Ten overstaan eener commissie uit gedep. stalen der provincie Zuid holland werd liedenin een der localeu van het provinciaal bestuur overge gaan tol de uitloting van 20 aaudeelen van het uitgegeven gedeelte ad 210000 der provinciile geldleening van ƒ300,000, aangegaan den;l,# July 1871 tegen eene rente van 5 pCt. 'sjaars. Van deze leening werden uitge loot de volgende aandeelen: n" 196 92', 5, 108 98, 146 76, 137 68, 81, 51, 38, 53, 117, 113, 185, 96, 177 en 39. Ern paar dagen geleden hebben wy medegedeeld, zegt het Dagbl., dat op den stoomtram naar Scheveningen een pistoolschot gelost was en het kogeltje een ruit verbryzeld had. Gisternamiddag te 4 uur is dit weder, op dezelfde hoogte en aan dezelfde zijde van den weg het geval geweest. Hel feit krijgt nu een geheel ander aanzien. Aan ouvoorzigtighéid is nu niet meer Ie deuken. Aardigheid zon wal al te ver gedreven zijnbalda digheid kan dus de eenige drijfveer zijn. Uit Scheveningen wordt berigt: Zaturdag avond laat loste een voer man zijn wagen met zeestetren aan hét kanaal. Aan de overzijde liep een man wien de voerman goeden avond wenschte. De andere liet dit onbeant woord waarover de koetsier zijn ongenoegen met een hard woord te ken nen gaf; oogenblikkelijk hierop loste de onbekende persoon een schol op den voerman, zonder hem echter te treilen, zoodat hij niet den schrik vrjj kwam. Er zyn pogingen in het werk gesteld om den dader te vindetr, doch vrucht elóos. lieden morgen zyn 8 schuilen aangeweest. Zij besomden van /25 tof 180 en hadden van 3 tut 8 dagen reis. EUGELAND. LONDEN. 21 Maart. De heer Glads'one heeft by eene zijner toespraken, in de nabijheid van Edinburgh gehouden, wederom de builgnlandsche staatkunde der rege ring aangevallen. Lord Beaconsfield had op zijne voorgangers de aanspra kelijkheid geworpen voor de moeijelykhedeu, met welke het kabinet in Azië en Europa te worstelen had. Over Alrika bewaarde hij liefst hel stil zwijgen, en daar waren moeijelijkheden gerezen, die hjj zeker niet wijten kon aan het vorige kabinet. Daar verspilde lord Beaconsfield 5 millioen om een volk Ie beoorlogen, dat hem niets had in den weg gelegd; en daar is hij thans verpligl nog meer geld te verspillen, ten einde het gezag der l.rniugin Ie bevestigen over eene prolestantsche bevolking, Hollanders van al komst, krachtig, onbuigzaam en vasthoudend van aard gelijk de Engel- sclien zelven zijn, de Hollanders van de Transvaal! Als er van het schep pen van mneijelyklie en sprake was, dan mogt men den blik wenden naar Afganislan, waar lord Beaconsfield, iu strijd met het voorbeeld en de adviezen der iiilstekeudsle Indische staatslieden, voor zichzelf en vcor zijn opvolgers eene nalatenschap heeft in hel leven geroepen van rampen, tegen spoed, verwikkelingen eu discrediel. Van liberale zijde wordt een slrooi-billel verspreid, waarin de resul taten der vyf jaren onder Gladstone en der vjjf jaren onder Beaconsfield uit een financieel oogpunt worden vergeleken. Onder Gladstone bljjkt ruim 43 millioen pond minder te zijn uitgegeven dan onder Beaconsfield, ol ruim 14 shillings per hoofd minder. Onder Gladstone werden ruim 26 mil lioen schuld afgelostterwijl onder Beaconsfield voor ruim 20 millioen nieuwe schuld is aangegaan. Terwijl eindelijk onder Gladstone de belasting met 12 millioen kon wórden verminderd, werd zij onder Beaconsfield met 1,378,900 vermeerderd De Globe meldtdat eene bende zakkenrollers van Londen naar Mid- Lolhian getogen is, om daar sommige hoorders van den heer Gladstone van horloges enz. te ontdoen. De heer Edward Whymper, president der Alpenclub, heeft een feit volbragt, dat nog niemand voor hem heeft kunnen volbrengennl. de beslij- ging van den Ghimborazo. Hij had met groote bezwaren te worstelen, vooral door de felle koude. Op den top wees de thermometer van Fahren heit 11 graden onder nul. Er zijn geen sporen van een krater ontdekt. In Ierland heelt zich een dief uit de voelen gemaakt op eene wijze, die alles overtreft wat men lot nog toe van geslepenheid had gehoord. Hg was na een kortmaar hardnekkig gevecht, uit een ernstige, wonde bloe dende, door de politie in hechtenis genomen. Nadat men hem in de wacht kamer had gebragt, riep men den doctor en thans vertoonde de dief alle teekenen. die een naderend einde voorspelden. Haastig snelde de doctor daarop naar den commissaris, opdat deze nog spoedig een verhoor zou be proeven, maar naauwelijks was hy vertrokken of de gevangene zakte ineen en was een lijk. Althans men meende dit, doch toen men den volgenden morgen in de doodenkamer, waar men hem gelegd had, kwam kijken, was de vogel gevlogen. Zijn spoor is nog niet gevonden. FRAMKRIJk, Men verwacht dat spoedig een begin zal worden gemaakt met de uilvoering der wetten op het uitzetten van vreemde geestelijken. Men ge looft, dat het ministerie bezig is met het ontwerpen van een besluit dienaan gaande, dat Grévy zal teekenen. en dat weldra in het officiële blad zal verschijnen. Naar men uit Rome meldt had de Paus besloten zijne tóestemming niet te verleenen aan de bijzondere maatregelen, welke iu Frankrijk tegen dé Jezuïten zullen genomen worden. Men zal de uitzetting van de leden der orde duldenmaar niet goedkeuren. Wat de andere niet-erkende congre gatiën betreft, erkeut de II. Stoel dat zjj zich aan de wellen moeten onderwerpen. In de l'nivers leest men: De vervolging is begonnen, het votum, dat de Jezuïten treft, treft alle katholieken. Uil haat tegen de godsdienst wor den de Jezuïten vervolgd. Op het besluit van den senaat, dat de gods dienstige veDreuigiugen dekt, wordt geen acht geslagen. Op een wettige stemming antwoorden de beide andere sta itsmagten met willekeur. Het is meer dan een botsing tusschen de twee kameis; het is een schending der grondwet. De senaat telt niet mede. Zijn votum van wantrouwen heeft het ministerie bevestigd; in plaats van de congregatiën in baar regt te handhaven, heeft het er toe geleid, dat haar het regt van beslaan wordt ontzegd. Dat is geen regelmatige regering meer' Zal de senaat zulk een toestand dulden? Wy kunnen het niet gelooven. De heer Journault, secretaris-generaal van Algerië. heeft zijn ontslag genomen. De Akhbnr maakt een briel aan den minister Lepère van ge noemden heer openbaar, waarin hij van zijn besluit rekenschap geeft, zich beklagende over de willekeurige wijze, waarop hij door den gouverneur- generaal, Albert Grévy, in menigerlei opzigt is gepasseerd geworden en voor het hoofd gestooten. "Ik wilde niet alles wezen", zoo eindigt hij, //maar ik wilde iets wezen en. dit niet kunnende zijn, trek ik my terug met een diep leedwezen, verzacht door het getuigenis van mijn geweten en de blij ken van hoogachting van het publiek". Sedert eenige dagen zijn te Parijs groote hlaauwe wijzerplaten met wille cijfers, op verschillende punten der stad aan hooge ijzeren standaards bevesiigd. en allen wijzen hetzelfde uur eu dezelfde minuten aan In bui zen onder den grond zijn metalen draden aangebragtdie, uit één midden punt. aan alle wijzers, in alle buurten, dezelfde voortgaande beweging mededeelen. liet plan is, de inrigting ook tot de woningen der particnlic-' ren uit te breiden. Van dit voorregt zal men zich kunnen verzekerendoor hel betalen van vijhen-zevenlig fr. op eenmaal. De Compagnie Générale des Horloges Pueumatiques wil ook in andere landen van Europa met bare uit vinding woekerendoch alleen in zeer groote steden zullen de kosten van inrigtiug, die anderhalve ton Nederl. bedragen, goedgemaakt kunnen worden. Naar men berekent zal de stad Parijs, in weerwil dat zij eigen broei kassen en eigen kweekbedden bezitvoor geen 2 millioen fr. het doodge vroren plantsoen weder door levend kunnen vervangen. En de geldelijke schade is nog nietsvergeleken bij het verlies van zoovele schoone hoornen en heesters van uitheemschen oorsprongwier zwarte takken en grjjze bla deren de tuinen en de squares op kerkhoven doen gelijken. Vele jaren zal het moeten duren eer die sporen uitgewischt zijn. D U I T C II t. A Nf D. De commissie voor de legerwet heeft haar rapport vastgesteld en daarbij enkele veranderingen in het voorstel aangebragt. In de eerste plaats is voor het gansche seplennaat hel cijfer der Irocpenmagt op voet van vredj, op 427,274 man gesteld. Doch de voornaamste verandering heeft art. 3 ondergaan, waarin de verpligtingen der aanvullings-reserve eerste klasse, bestaande uit hen, die wegens een hoog nommer bjj de loting of wegens geringe ILchaamsgebrvken van de gewone dienst vrij zijn, omschreven worden. Zij zullen lot oefeningen opgeroepen kunnen worden in getale, als bij het budget telkens zal worden vastgesteld. Daartoe zullen in aan merking komen vooreerst de vrijgeloten naar vidgorde van het cijfer, dat

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2