LE1ISCIE COURANT. 1880. V. 70. DINGSDAG 23 MAART. - STADS-BE RICH TEN. HINNENLA NUSCHE BKItlGTËN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per lietrndeel jaars f J.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijg kaar voor f 2.50 's jaars, Iruiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. HER-IJK. BURGEMEESTER ik WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den 235le0 December 1879, n°. 1/1 Provinciaalblad n°. 72), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1880; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7en April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in bet locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereidersgoud- en zilversmeden, speciehandelaars en verdere in goud en zilver bandelende personen, voor wijk 1, II, ill, IV en V, op den 23, 24 en 25 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 aren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidvan den 6den December 1879, de letter in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoorwerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 9» Eindelijk dat aangezien bij sommige, tooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken de indmk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt ap de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedocid stempel onduidelijk is en dreigt le verdwijnen, ter overstem* peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Januari 1880. y. d. BRANDELER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 22 Maart. Ten raadliuize alhier had heden de openbare verpachting plaats van de faecale stoflTcn, verzameld in dal gedeelte van wjjk II dezer gemeente, waar liet I.ieruurstelsel is toegepast. De pacht werd gegund aan den hoogslen in schrijver, den heer J. van Ulden alhier, voor de som van /r0.10% delOOk.g. Van de gelijktijdig gehouden openbare aanbestedingen, 1°. van het doen van verfwerken aan het hotel »deu Burg"; 2'. van het maken van cenige vernieuwingen aan drie bruggen binnen deze gemeente en 3". van het maken van dertig schooltafels, werden respectievelijk, als laagste inschrijvers, aan nemers, de heer A. C. Hoppenbrouwer, huisschilder alhier, voor de som van 174,99; de lieer J. N. van der Ileyden, aannemer alhier, voor de som van ƒ1284, en de lieer S. van Leeuwen, aannemer alhier, voor de som van 264. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen ƒ4100, 20.50, ƒ4 30 en ƒ2 15; de laagste 41.00, ƒ20.00, ƒ4.00 en 2.10. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zjjn er 55 schuiten aangeweest, waarvan het meeste deel kantvisschers, met mooije vangst, klein soort schol en scharren, die besomden van ƒ60 lot ƒ140 in 6 dagen. Eenige Noordvisschersmet weinig schol cn longen, viSchlenook nog in de binnenlek en besomden 70 a ƒ250 in 12 a 14 dagen reis. Er werd besleed voor tarbot 3 a ƒ8 per stuk; tong ƒ0,15 0,50 idem; bunschol ƒ0.50 a 0,75 idem; kabeljaauw ƒ1 a ƒ3 idem; buitcnlek droog- schol 6 a /8 per mand; levende binnenlek ƒ4 a ƒ5 idem; scharren 3 a ƒ4.50 idem; zeesterren (weinig vangst) ƒ10 a ƒ12 per kar. De geheele vloot gaat op de visscherij naar zee. Ter benoeming van een gewoon hoogleeraar in het strafregt, de straf vordering en de wijsbegeerte van het regtaan de universiteit van Amster dam, worden den gemeenteraad aanbevolen; de lih. mr. A. C. Waller te Haarlem, mr. G. A. van Hamel te 'sGravcnhage, en mr. J Domela Nicn- wenhuis te Amsterdam. Te Kralingen is in cenc sloot hel lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Te Akersloot heeft men eene dergelijke ontdekking gedaan hij liet ruimen van een privaat. Te Schoonhoven is aan het kantoor van waarborg voor gouden en zilveren werken over 1879 aan belasting ontvangen de som van 31846.12% en aan essai-loon ƒ479 82; le zamen 32325.94%. Aangeboden werden 107 647 kg. goud en 2,093,210 kg. zilverdoor 103 aldaar gevestigde werkmeesters. In den nacht tussclien Vrijdag en Zatnrdag is in zeer korten tijd de boerderij van den bouwman G. Eegdeman, onder Berg-Ambacht, nabij Schoonhoven, door brand vernield. Bijna alles, ook 20 stuks vee, is eene prooi der vlammen geworden. Heden werd door de Holl. spoorwegmaatschappij, le Amsterdam, bij enkele inschrijving, aanbesteed: Het bouwen van eene locomolievenloods, met aanbouw voor smederij, magazijn, enz op het stationsterrein le Lei den. Laagste inschrijver de heer A. Groenendijk, teUtrecht, voor ƒ17,488. Bij de politie te Amsterdam heeft een man zijne echtgenoote aange- klaagd van diefstal. Uil het onderzoek moet wel gebleken zjjn dat zij in verschillende winkels goederen heelt gekocht, doch nog niet dat zij die ontvreemd heeft. Het schijnl echter, dat de vrouw, moeder van een zeer talrijk gezin, uit geldgebrek aldus gehandeld heeft, en dat de liefdevolle echtgenoot zicli nogal eens schuldig maakt aan misbruik van sterken drank. (N. v. d. D.) Een niet onaardig voorbeeld van kinderliefde van een hond wordt uit j Maarsen aan de Haart. C't. gemeld. Een inwoner van dat dorp had een jongen hond uit het nest genomen en naar iemand le Maarseveen gezonden. De zorgvolle moeder wist haar jong op te sporen en gaat nu trouw drie maal daags naar Maarseveen om het te zogen. Te Arnhem is Vrjjdag avond eene vergadering gehouden van de aan deelhouders in- het waarborgfonds voor de verleden jaar gehouden tentoon stelling. Aan de leden werd kennis gegevendat er een tekort van 54000 bestaat of, globaal genomen, van 35 pCt. Uit het verslag bleek, dat de financiële toestand niet zoo onsunslig zoude geweest zijn, indien de internationale wedstrijd niet zulke groote uitgaven had geëischt. Alleen dc post voor het decoratief der tentoonstellingsgebouwen bedroeg niet minder dan 32000. Nadat Friesland gedurende een jaar van de longziekte bleef verschoond, is die ziekte thans weer uilgebroken op een sterk bezetten stal in de ge meente Doniawerstal. In dien geheeleu omtrek had zich sinds den zomer van 1875 geen longziekte voorgedaan. Hoe de smetstof daar is aangebragt blijft voorloopig nog een raadsel. De noodige voorslcllen zijn gedaan tot aluiaking van den geheeleu koppel. De justitie uit Heerenveen heeft te Giethoorn een onderzoek ingesteld naar de vermoedelijk frauduleuse handelingen van den failliten koopman 11. R.sedert een paar weken aldaar gevestigd. Dientengevolge is eene scheeps lading goederen hij een buurman in beslag genomen en naar Heerenveen vervoerd en de beschuldigde gevankelijk mede naar Heerenveen overgebragt. Men meldt uit Winschoten: Hel stoffelijk hulsel van den algemeen betreurden dr. Carl Mayer is. in eene prachtige lijkkist besloten, door dc bloedverwanten van den overledene begeleid, van Winschoten afgehaald, om naar Damme in Oldenburg te worden overgebragt. Een digle menschen- massa volgde in goede orde den lijkstoet naar het spoorwegstation. Het hoofd van de burgerlijke, en daarna dat der kerkelijke gemeente, pastoor Verstege, hragten hulde aan dc verdiensten en de opofferende liefde van den voor de lijdende menschheid te vroeg ontslapene. Tc Oudebildtzijl is eene weduwe in hechtenis genomen, beschuldigd van brandstichting op den zolder van haar huis, hetwelk zjj met achterla ting van haar tweejarig kindje had verlaten. Gelukkig, dat de buren den rook door de dakpannen zagen komen, zich derwaarts begaven en den brand konden blusschen; anders waren huis en inboedel in de asch gelegd en het kind in de vlammen omgekomen. Te Steenbergen heeft een kind van 2% jaar een ketel met kokend water, die op de kagchel in het woonverlrek stond, oravergetrokken, waardoor het zoo zware brandwonden heeft bekomen, dat het eenige uren later is bezweken. In den loop dezer maand hebben aan den Nieuwen Neuzenpohler weder twee oeverafschtiivingen plaats gevonden, waarbij nu weder nagenoeg 5000 vierk. meter grond door het water is verzwolgen. De Java-Bode deelt onder het opschrift *12 Ja nu a rij 1880" het volgende mede: Er was feest te Kola Radja. De generaal van der Heyden vierde zijn 54''"1 verjaardag. Om strijd beijverde iedereen zich, om, doorbewjjzen van sympathie en toegenegenheid, den dag zoo feestelijk mogelijk voor onzen

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1