LEID8CHE COURANT. 1880. V. <K ZATURDAG 20 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per tiet indeel jaars J.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is v<r krijg baar voor 2.50 'sjaars, Luiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverteutifn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. BINNENLANDSCIIE BEWGTEN, LEIDEN. 19 Maart. Bij de vermelding van het door den heer d'. J. Baert als stads-doclor gevierde jubilé, in ons nommer van gisteren, hebben wij verzuimd te ver melden, dat ook armverzorgers der Israëlitische gemeente bij missive hem van hunne belangstelling hebben doen blijken. Op eene nadere concessie-aanvraag voor den aanleg van een stoomtram van Leiden naar Woerden, door de hh. J. Maarschalk, notaris te Boskoop, en C. Bok, industrieel, betreffende het leggen van rails in den rijksstraat weg, is door den minister van waterstaat afwijzend beschikt. De vijf-en-dertigste algemeene vergadering van het Nederl. onderwij zersgenootschap zal dit jaar te Amsterdam worden gehouden op Woensdag en Donderdag 21 en 22 Juljj, in het lokaal Maison Stroucken. Z. M. de koning zal van Dingsdag 6 tot Maandag 12 April e. k. zijn gewoon jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. Te Haarlem is beden in het nieuwe feestgebouw der sociëteit »Ver- eeniging" de tweede groote vijfjarige tentoonstelling van bloembol- en knol gewassen, planten en bouquetten enz. geopend; die tentoonstelling gaat uit van de Algemeene Vereeniging voor bloembollen-cultuur aldaar. Zij voldoet in menig opzigt aan de hooggespannen verwachting. De inzendingen van Hyacinthen en ook die van andere bolgewassen zijn talrijker dan vroeger en zeer fraai; die van andere bloeijende planten daarentegen minder. Het geheel is sierlijk gerangschikt en maakt een keurig eflect. Volgens het proces-verbaal der bekrooniugen zijn toegekend: Gouden medailles: J. Polman Mooy, firma Polman Mooy, te Haarlem, M. W. Bijvoet, firma gebr. Bijvoet, te Overveen (2). J. de Breuk, firma J. D. Zocher en Voor helm Schneevoogt, te Haarlem (3), F. van Velsenfirma P. van Velsen en Zonen, te Overveen, P. F. Jansen, firmaSchertzer en Zonen, te Haarlem (2), J. H. Kersten, te Haarlem, A. C. Groenewegen, firma A. C. van Eeden en 0»., te Haarlem, F. Buys Gz.te Haarlem. Verguld zilveren medailles: M. W. Bjjvoet, firma gebr. Bijvoet, te Overveen (4). P. Bijvoet, te Over veen (2), P. H. vau Wavercn Lz., firma L. van Wavercn en C".te Hille- gom (2), J. Polman Mooy, firma Polman Mooy, te Haarlem, J. 11. Kersten, te Haarlem, F. van Velzen Jr., te Overveen, A. F. Bijvoet, te Overveen, Mevr. van Waveren Mickenhage, te Hillegom, A. J. Bo<, te Overveen, J. de Breuk, firma J. D. Zocher en Voorhelm Schneevoogt, te Haarlem (2), P. Louwerse, te Schooien, P. F. Jansen, firma Schertzer en Zonente Haar lem, L. Zuurendonk, te Haarlem, J. J. Jtirrisscn, te Naarden, VV. K. Schubertz, firma Schubertz en C"., te NaardenA. C. Groenewegen, firma A. C. van Eeden en 0»., te Haarlem. Zilveren medailles J. H. Kersten, te Haarlem (5), N. H. Boozen Hz., te Overveen (2), G. II. van Waveren, firma M. van Waveren en Zonen, te Hillegom, J. Polman Mooy, firma Polman Mooy, te Haarlem, R. van Til, firma R. van Til en C*. te Hillegom (2), M. W. Bijvoet, firma Gebr. Bijvoet, te Overveen (2), P. F. Jansen, firma V. Schertzer en Zonen, te Haarlem, F. I'. Bos, te Overveen, P. Bijvoet, te Overveen, J. G. Mühring, te Haarlem, P. II. van Waveren, firma L. van Waveren en C°.te Hillegom, F. van Velsen, firma P. van Velsen en Zoon, te Overveen, L. Zuurendonk, te Haarlem, F. Buys Gz., te Haarlem, A. C. Groenewegen, firma A. C. van Eeden en C".te Haarlem, J. H. en E. Kersten, te Haarlem, W. K. Schubertz, firma Schubertz en O., te Naarden, J. J. Jurrissen, te Naarden. Bronzen medailles P. Bijvoet, te Overveen, G. H. van Waveren, firma M. van Wavereu en Zonen, te Hillegom (3), J. H. Kersten, te Haarlem (3), N. H. Roozen, te Overveen, J. J. Kruyff, firma E. Kruyfl, te Sassenheim (2), F. van Velsen, firma P. van Velsen en Zonen, te Overveen, A. J. Bos, te Overveen, A. C. Groenewegen, firma A. C. van Eeden en O.te Haarlem, J. J. Jurrissen, te Naarden. -a De heer Völcker van Zoelenonlangs nabij Tiel overledenheeft o. a. vermaakt aan de kerk der gemeente Zoelen drie hectaren en aan de armen dier gemeente negen hectaren land, ter gezamelijke waarde van ƒ30000. Twee personen, Pruissen en Pelikaan, onlangs aangehouden als ver dacht van medepligtigheid in zake den moord en den diefstal te Sleeuwijk, zijn tfians weder op vrije voeten gesteld. Ven Beest is echter nog gevan gen gehouden. Omtrent het treurige geval, dat zich te Winschoten heeft voorgedaan, verneemt men nog het volgende: Dr. Carl Meijer, arts aldaar, had een recept afgegeven aaR eene vrouw uit Beerta, ten behoeve van haren man. Des namiddags kwam de vrouw terug en beklaagde zich dat haar man na hét gebruik van de medicijnen veel erger was gewordeD. Dr. Meyer gaf aan de vrouw de verzekering, dat de medicijnen voor den man goed waren en om haar gerust te stellen goot hij in bijzijn der vrouw zekere hoeveelheid in een glas wijn en dronk dit zelf op. De vrouw keerde huiswaarts en een weinig lijds later werd M. ongesteld; tegengif door inspuiting, braken enz. hulp en bijstand van eigen ervaring en die van dr. T. tlaakma Tresling mog- ten niet baten, toch bleef de hoop levendig den lijder te behouden, doch na eenige stuipen overleed de ongelukkige aan vergiftiging. Gedurende die bange oogenblikken werd op last van M. een expresse te paard naar Beerta gezonden om den bewusten patient te waarschuwen; diens zwakke toestand boezemde dr. M, gronte vrees in. Hij was van meening zelf nog wel behou den te blijven Er wordt beweerd, dat de afgegeven medicamenten niet de voórgeschi evene waren en dat zulks door den overledene aan den apotheker, dien hij bij zich had ontboden, is gezegd. De justitie bemoeit zich met de zaak, de naar Beerta afgegeven medicamenten zijn in beslag genomen en scheikundigen tot onderzoek benoemd. De patient is niet overleden. Hij moet slechts een 20-tal droppels hebben ingenomen, terwijl de doctor er 60 70 gebruikte. Door de regering is aan de tweede kamer aangeboden een wels-ontwerp lot bescherming van diersoorten voor landbouw of houtteelt. Zjj betoogt ook met het oog op het buitenland, dat het belang van landbouw en houtteelt reeds op zich zelf deze voordragt regtvaardigt. Hoezeer ook het zedeljjk belang, bepaaldelijk van het opkomend geslacht, door beteugeling van wreedheid bevorderd wordt, behoeft niet te worden aangetoond. Arlt. 1 eu 2 van het ontwerp bevallen de verbodsbepalingen noodig ter bereiking van het beoogde doel. Daarbij worden in bescherming genomen alle dieren, welke voor landbouw of hout teelt nuttig zijn, zoo mede de cjjeren en de nesten der nuttige vogelsoorten Dit laatste is bepaald noodig, daar de be scherming weinig doel zou treffenindien zij niet werd uitgebreid tot de eijeren en nesten, die thans in grooten getale worden vernield en verstoord. De regering heeft het wenschelijk geacht de aanwijzing der dieren, even als dit in België plaats had, over te laten aan ren algemeenen maatregel van inwendig bestuur. Het geldt daarbjj eene zuiver wetenschappelijke quaestie, die de regering overeenkomstig het advies van deskundigen wil doen beslissen. Daar niet alle hier bedoelde nuttige dieren erne onvoorwaardelijke bescherming verdienen, zoo komt art. 3 te hulp: 1". door de bepaling dat de dieren ten allen tijde beschermd worden en die welke gedurende de drie laatste maan den des jaars buiten de toepassing der wet vallen; 2'. door de bepaling, dat de commissarissen des konings bevoegd zullen zijn ten aanzien van sommige dieren, hetzij geheel, hetzij ten deele tijdelijk en onder zekere vcorwaarden de verbodsbepalingen op te heffen. Overigfns bevat het wets ontwerp nog eenige artikelen lot wijziging van de artt. 21, 28 en 29 der jagtwet van 13 Junij 1857. 'sGRAVENHAGE, 19 Maart. In de zitting van de tweede kamer van heden is na eenige beraad slaging met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp betreffende de openbare middelen van vervoer. Daarna is de kamer op reces gescheiden. Heden voormiddag werd op de begraafplaats Eik en Duinen het stoffe lijk overblijfsel van den griffier der eerste kamer van de staten-generaal, jhr. J. K. J. de Jonge, in het familiegraf bijgezet. Eene talrjjke schare wachtte den lijkstoet, waarhij zich de kapitein ter zee van Goens, adjudant van Z. K. 11. den prins van Oranje had aangesloten. Bjj het gral bragt de voorzitter der eerste kamer, baron de Vos van Steenwijk, een treffende hulde aan de nagedachtenis van den overledene. De staatsraad jh'. mr. W. A. C. de Jonge betuigde namens de weduwe en kinderen dank voor de betoonde deelneming. Uit Scheveningen meldt men van den 19,,e« dezer: Gisteren avond en heden morgen zijn40 schuilen aangekomen; besomd werd van ƒ170 tot /50. Sommige brengen niet veel aan, andere hebben tamelijk visch. De visch blijft zeer hoog in prjjs.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1