BUITEN LANDSCHE BEHIGTE.N. lendal o. a. op de bewaarscholen de bevolking lot op minder dan de helft gedund is De ziekte is echter van een goedaardig karakter. Het comité tot herdenking van de vestiging der hervormde godsdienst in de provincie Friesland, bij resolutie der staten van 31 Maart 1580, heeft bepalingen gemaakt om die gebeurtenis Ie Leeuwarden te vieren. Voormid dags te 11 uur zal in de Groote kerk eene plegtige godsdienstoefening wor den gehouden, waarbij eene door orgelspel en door zang van eene begaafde kunstenares opgeluisterde feestrede zal worden uitgesproken, 's Avonds zal tr in de zalen van den heer van der Wielen ecpe feestelijke zamenkomsl plaats hebben, waarin eenige toespraken zullen afwisselen de uitvoering van muziekstukken, door bedoelde zangeres en door eene zangvereeniging te Leeuwarden. Vooraf wordt vanwege het comité uitgegeven een gedenk schrift dat in eenige hoofdtrekken de invoering der hervormde godsdienst in Friesland en de beleekenis van dat feit zal in het licht stellen. Hit Leeuwarden meldt men dal de directie van het Noorder tooneel-ge- zelschap eene schikking heeft welen te treffen met het bestuur van den schouwburg, zoodat de voorstellingen daar zullen worden voortgezet. De uitgevers der /.eeuw. Cour. hebben zich bereid verklaard, liefdegiften in te zamelen voor de leden van het tooneelgezelschap, wier ten gevolge van den bran I geleden verlies op eenige duizende guldens wordt begroot. Te Winschoten heeft een noodlottig voorval plaats gehad. Dr. Carl Meijer, meldt hel N. r. d. D., een jonge arts van 30 jaren, is in de uit- oefening van zjjne betrekking bezweken. Een zijner patiënten klaagde over de medicijnen, hem door een apotheker geleverd, waarop de doctor, om hem gerust te stellen, zelf eenige droppels innam. Al spoedig echter werd hij ongesteld; liet bleek dat met de medicijnen eene noodlottige vergissing had plaats gehad, en weldra, ondanks alle aangewende middelen, was de geneesheer overleden. Bij geregtelijke lijkschouwing is het feit van vergif tiging aangetoond. Ook de patiënt is,' zegt men, aan de gevolgen overleden. Uit Venlo meldt men dat Dingsdag avond, even voorbij de Uollandsche grensvier tabak- en kofHjsmokkelaars in aanraking zijn gekomen met de Pruissische beambten. Daar de eersten aan het roepen der laatsten van «halt" geen gevolg hadden gegevenmaakten de beambten van hunne wa penen gebruik, met dat gevolg, dat een zekere Muntgens, uit Hinsbek, doodclijk getroffen werd. Twee der smokkelaars kozen het hazepad, ter wijl de derde, door den schrik bevangen, in handen der beambten viel. 'sGRAVENHAGE18 Maart. Door Z. M. is aan den korporaal van het leger in Nederl. Indië F. H. W. Schordell vergunning verleend tot het dragen van het IJzeren Kruis 2' kl. en der Duitsche herinneringsmedaille voor den vehilogt tegen Frank- rjjk in 1870 1871; en aan den korporaal G. R. Griehl, van de vermelde heriiineringsmedaille. Tot burgemeester der gemeente Ophemert is benoemd de heer S? de Haas. secretaris iWr ge»*«irte. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Zevenbergen is benoemd de heer J. S. P. ,W. Eerens, ontvanger der registratie aldaar. - In de zitting van de tweede kamer van heden is na een uitvoerig de bat art. 1 van het wetsvoorstel van den heer van Kerkwijk, om burge meesters op aanbeveling van den raad te doen benoemenverworpen met 41 tegen 27 stemmen. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde vooraf dat hij niet alleen officiële, maar ook offïcieuse en particuliere in- lichtinge.i inwint alvorens te benoemen. Nog werd aangenomen het ont werp tot verhooging van het hoofdstuk marine voor twee lichtschepen bij Terschelling en voor de monden van de Maas. Het geregtshof alhier heelt heden D. v. d. W. uit Rotterdam, ter zake vun valschheid in twee onderhandsche geschriften veroordeeld lot 6 maanden eenzame opsluiting en 4 boeten van ƒ50. Vervolgens stond teregt de 27-jarige schippersknecht B. S., uit Rotter dam. beschuldigd van diefstal in een bewoond huis met behulp van binngn- braak. Na wegens diefstal in de cellulaire gevangenis eeuigen tijd te heb ben doorgehragtwerd hij door den koopman J. F. Ie Rotterdam uit mede lijden opgenomen, die Item kost en inwoning verschafte, maar besch. be loonde diens goedheid door hem op den 2d'° Jannarij builen zijne woning te lokken en Item van een koperen kistje, dat behoorlijk gesloten was en waarin ruim 40 waren geborgente berooven. Besch. bekende zich agn den diefstal te hebben schuldig gemaakt en. na hel kistje te hebben open gebroken, het geld te hebben verteerd. Advocaat-generaal mr. Gregory eischte eene vcroordeeling tot 1 jaar celstraf. De verdediger, mr. Francois, wees op eenige verzachtende omstandigheden. Ter correctionele teregtzitting van het geregtshof werd uitspraak gedaan in de zaak van G. F. C. R. alhier. Het oordeelde, dat na het in hooger beroep gehouden getuigenverhoor niet overtuigend is bewezen dat bekl. er zijn werk van gemaakt heeft om de ongebondenheidde onzedelijkheid en de verleiding van meisjes beneden den leeftijd van 21 jaren op te wekken en te bevorderen. Op dien grond werd bet vonnis der regtbank vernietigd en dc bt klaagde vrijgesproken. Bij de hoofd-commissie voor de algemeene verloting, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnoodwerd ingezonden de hoogst be- lan r ke verzameling prijsvoorwerpen, door de welwillende tusschenkomst van de barones van.Zuylen van Nyevelt, echtgenoote van den Nederl. gezant te Parijs, aldaar hijeengebragt. Behalve de reeds vroeger vermelde prijsvoorwerpen, welke de eigenaren der magazijnen BonMarché, du Louvre Petit S'. Thomas en Baccarat wel voor dit goede doel wilden afstaan, mogt me>rouw van Zttylen nog ontvangen: van het huis Phenix (38 Rue de Sen- lier) 14 cartons inhoudende tullen kant. zijden strikken en nouveautés.- van den labriekaut Cb. Martin (26 Rtte de Paradis Poissonnicr) een toiletspiegel; van den fabrikant Marx (13 Rue des Archives) een inktkoker met toebe- hooren; van den fabrikant Gassart (14 Rue Chaprou) drie prachtige geë mailleerde voorwerpen van den heer Guide Collelteeenige zeer fraaije wandelstokkenuit de magazijnen Ville de S'. Denis een collectie van 31 keurige voorwerpen van onderscheiden aard, waaronder kristallen vazen, inktkokers, barometers, enz.; van den heer Ch. Arnauld (37 Rue d'Enghien) 7 kostbare en zeldzame artikelen, o. a. een album, een paar pantoffels, een veldflesch enz. alles bewerkt van slangenvel; van «een vriend van Nederland", een bronzen buste van Gabrielle d'Estrées; van mevrouw van Raalte 11 zeer precieuse voorwerpen, waar onder een schilderij van Verveer en een van Dnjardin. Het aantal lo ten, door de vriendelijke bemoejjingen van mevrouw van Zuylen te Parijs geplaatst, is reeds tot 1250 geklommen. In het algemeen heeft de hoofd commissie alleszins reden om voor de medewerking van Fransche zijde ondervonden, erkentelijk te zijn. Tot hiertoe werden uitgegeven 142,000 loten. !l BELGIS. Dingsdag nacht had in het politiebureau van de derde wijk te Antwer pen een ontzettend tooneel plaats. Een agent, zekere Verhoevenheeft zich schuldig gemaakt aan poging tot moord op den adjunct-commissaris, den heer Bacot, V. was tot inspecteur opgeklommen, doch werd wegens min gunstig gedrag verlaagd tot agent 2' klasse. Maandag had V. voor het laatst dienst gedaan als agent-inspecteur; te middernacht ging hij huis waarts, doch om weldra naar het politiebureau terug te keeren, gewapend met een revolver met zes loopen. De adjunct-commissaris Bacot en de agent Bodart waren aldaar in dienst; V. trok zijn revolver en loste twee scholen op den adjunct, die aan de hand gewond werd en een kogel in de zijde kreeg. B. viel, in zijn bloed badende, op den grond; de moordenaar vlugtte, doch werd in de St. Jansstraat aangehouden. De gewonde werd naar het gasthuis overgebragt en verkeert in hoogst gevaarlijken toestand. Wraak zucht schijnt aanleiding tot de misdaad te zijn geweest; de heer B. had over V. een ongunstig rapport uitgebragt. ENGELAND. LONDEN, 17 Maart. Nog altijd vindt men lijken van personendie bij het ongeluk op de Taybrug zijn omgekomen, Er zijn thans weer twee opgehaald: een te Dun dee, dat van een 20-jarig jongmensch, en een ander op acht mijlen afstands van de brug. Het gedenkteeken voor Louis Napoleon, door Boehm vervaardigdstelt den prins voor in liggende houding; het hoofd rust op twee kussens,onder hem ligt een soldatenmanlelhij draagt de uniform der Engelsche artillerie de handen zijn over de borst gekruist en steunen op het gevest van een onthloole sabel. Aan zijn voeten een helm, regis een paar sporen, links de schede van de sabel en zijn bandschoenen. Volgens beriglen uit Canada drijven daar tegenwoordig groote ijsber gen en ijsvelden langs de kusten, tot grooten last van stoombooten en zeil schepen, die niet zonder gevaar in zee kunnen gaan. Berigten uit de Vereenigde Staten maken melding van verschillende werkstakingen. Te New-York hebben sedert eenige weken 700 werklieden eener pianofabriek het werk gestaakt, en toen zjj op aanmaning weigerden het werk te hervatten, hebben andere piano-fabrikanten ook hun werklie den ontslagen, zoodat er 4000 ledig loopen. In Pennsylvania loopen vele duizenden mijnwerkers ledig, terwijl daar ook een werkstaking van jjzcr- werkers is begonnen, die, naar gevreesd wordt, zich over 57 fabrieken met 7000 arbeiders zal uitstrekken. FUANKRIJ H. Het Journ. Off. bevat een besluit, waarbij de heer Albert Grévy, thans lid van den senaatdefinitief tot gcuvernenr-generaal van Algerië benoemd wordt. Tot dusver kon hjj dit. wegens zijn lidmaatschap van de kamer, slechts tijdeljjk wezen. De motie, door de kamer van afgevaardigden bij de jongsten discussie over de wet op het hooger onderwijs aangenomen, was van den volgenden inhoud: De kamer, vertrouwende op de regering en rekenende op haar voor nemen om de wetten, die betrekking hebben op de niet erkende congrega ties, uit te voeren, gaal over lot de orde van den dag. Nadat de regering verklaard had deze motie goed te keuren, werd zij aangenomen met 338 tegen 147 stemmen. De commissie rapporteerde daarna over de wet lot reorganisatie van het hooger onderwijs en stelde voor haar aan te nemen in den vorm waarin zij door den senaat gebragt was, dus zonder art. 7. Dien overeenkomstig werd daarop met 376 tegen 93 stemmen besloten. De tribunes der kamers waren digt bezet en op de straten om het Palais Bourbon verzamelde zich een talrijke menigte. De afgevaardigden waren buitengewoon druk en men vertelde elkander dat de Jezuïten zich met alle hun ten dienste staande middelen zouden verzetten tegen hun verbanning en het sluiten hunner scholen; zij zouden van plan zijn de regering te dwingen haar toevlugt tot geweld te nemen, in de overtuiging dal dit tot ongeregeldheden en tot wijziging van den regeringsvorm zou moeten leiden. Door de prefecten is aan den minister van binnenlandsche zaken ver slag gezonden over den indruk, door de verwerping van art. 7 der wet op het hooger onderw ijs in hunne departementen gemaakt. Naar gemeld wordt hebben verscheidene hunner den minister geschrevendat de verwerping de gemoederen heeft verbitterd, en krachtige maatregelen tegen de congre gatiën worden gcwenscht. Anderen deelden mede, dat de stemming met on verschilligheid of zelfs gunstig was opgenomen. Door den gemeenteraad te Parijs zijn 300,000 fr. toegestaan om een proef te nemen om voedsel te verschaffen aan de leerlingen der gemeente scholen, die daaraan behoefte hebben. Bij verschillende scholen zijn nu gaarkeukens opgerigt. Om alle scholen van dergelijke inriglingen te voor zien zou een uitgaaf van 700,000 fr. gevorderd worden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2