LËI08CHË COURANT. V. <tf. 1880. VRIJDAG 19 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is rerlrijgkaar voor 2.50 'sjaars, luiten de expcditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlit'n is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BER ICHTEIN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden; Herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de verordening van den 9'" Januari 1868 (Gemeenteblad N°. 1), de Beestenmarkt in plaats van Vrijdag den 26""° Maart e. k. zal worden gehouden op Woens dag den 24sltn Maart te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 11 Maart 1880. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCIIË HKHIGTEN. LEIDEN. 18 Maart. Mogt onze geachte stadgenoot dr. J. Baert nu ongeveer twee jaren geleden terugzien op zijne 50-jarige loopbaan als practiserend geneesheer, heden mogt hjj den dag herdenken waarop hij 50 jaren geledentot stads doctor benoemd, met een deel der armen-practrjk werd belast. Aan den morgen van den dag werd de jubilaris verrast door eene com missie van vier personen uit de gebuurten 5, 6. 7 en 8, de wjjk doorhem bedienddie hem onder eene hartelijke toespraak een bouquet aanboden. Dit ongekunstelde blijk van erkentelijkheid zal hem op dezen dag onder de dooi**hem ontvangen bewijzen van belangstelling zeker een der welgeval- ligsle zijn geweest. Burgemeester en wethouders bragten den jubilaris een bezoek om hem met de langdurige vervulling zijner betrekking geluk Ie wenschen. liet collegie van stads genees- en heelkundigen bragt hem mede zijn gelukwensch onder aanbieding van een geschenk. Ook het R. C. armbestuur en regen ten van hel R. C. wees- en oudcliedenhuis kwamen hem feliciteren, en Herv. gemeente zonden hem een brief van hartelijke ontving de jubilaris nog vele gclnkweuschen en ook van belangstelling van de zijde van onderscheidene JACHT EM VISSCHEIUJ. De BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het aanslaande seizoen 1880/81 iu het bezit wenschen te zien van Jacht- of Ylschakten. of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der vissc/ierij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en ouderleekend, vóór den 15dcn April dezes jaars moeten terugbezorgd zjjn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschrif ten tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zjjn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 11 Maart 1880. v. d. BRANDELER. geschonken worden om diakenen der Ned. deelneming- Voorts stoffelijke bewijzen ingezetenen. Mogen den jubilaris nog eenigen tijd de krachten ook tot heil der armen werkzaam te blijven. Het bestuur van dc afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde bereidt aan de leden weder een eigenaardig genot. Zjj die zich nog de ten vorigen jare geïmproviseerde avond-blormententoonstelling herinneren, en velen betuigden toen dat die indruk niet ligt zou verloren gaanzien ongetwijfeld met verlangen uit naar eene herhaling daarvan. Welnu, niet alleen eene herhaling zal het zijn op den avond van den 24sU'» dezer, maar het zal iets zijn waaraan voor velenvoor allen nog een bijzonder genot verbonden is. Ditmaal wil liet bestuur eene «geïmproviseerde" avond-tentoonstelling houdenvoorname lijk van bloeijende bolgewassen, zooals hyacinthen, tulpen enz geënca dreerd en aangevuld met andere bloejjende en sierplanten. Gerugsteund door de krachtige hulp van verschillende afdeeliitgen van dc Haarlemsche Vereeniging voor bloembollcnciiluur. krachtig geholpen door de bloemisten-leden van Leiden en omstreken is hel welslagen dezer onder neming reeds nu ten volle verzekerd. Te opmerkelijker inag dit genoemd worden, en te meer waardering verdient de van alle zijden verleende hulp. daar hier geen sprake is van het behalen van prijzen door dc inzenders of iets dergeljjks, maar alles wordt gedaan enkel en alleen om het goede doel der afdeeling te bevorderen, en wel, door te doen zien wal Haarlem's cn Leiden's omstreken in dit opzigt schoons opleveren, de liefde voor het plan tenrijk meer en meer aan te wakkeren. Nog te meer waarde zal deze feestavond voor de leden verkrijgen, daar de heer J. 11 lvrelage, zonder twijfel eene der eerste specialiteiten in de kennis van alles wat op de bolgewassen betrekking heeft, zich met de meeste bereidwilligheid bereid heeft verklaard, eenige mededeelingen te doen omtrent de gtschiedenis der hyacinthen. Het groot aantal leden, inzonder heid van buiten, en de nu reeds zekere belangstelling ook bij de dames van deze, zal het, naar wjj vernemen, onmogelijk maken stedelingen Ie introduceren In eene vergadering der algemeene reünie-commissieop 8 Februarij jl. alhier gehouden, is aan eene commissie opgedragen, met het oog op de aanstaande viering van het 61'" Lustrum der Leidsche hoogeschoolte ont werpen en ie regden eene algemeene reünie van oud-studenten, die vóór September 1876 in het album van genoemde hoogeschool zich hebben doen inschrijven. Van die commissie is thans eene oproeping tot deelneming uitgegaan, liet plan is op Maandag 21 Junij des avonds eene gezellige bij eenkomst en op Woensdag 23 Junij het diner te houden. Men schrijft ons uit Zoelerwoude: Bij de behandeling van de begrooting der gemeente Leiden voor 1880. is goedgevonden een paar grachten in die gemeente uil te diepen, maar stilzwijgend is voorbijgegaan het ongerief, dat de fCheepvaart langs den Vliet, nu sedert een 25-tal jaren, wegens ondiep ten ondervindt, niettegenstaande het vorige jaar van wege de gemeente Leiden peilingen hebben plaats gehad, om die ondiepten te kennen. Naait- welijks was het ijs verdwenende zeer drukke scheepvaart begonnenof terstond zaten er alweer schepen vast op den Vliet, die, om los te komen, genoodzaakt waren van hunne lading een groot deel over te schepen. Voor eenige jaren hadden een 70-tal schippers, met een verzoekschrift omtrent de welbekende ondiepten, zich tot het bestuur der gemeente Leiden gewend. Zij werden afgewezen en verwezen naar Rijnland. De schippers, die dc zaak zóó begrepen, dat het hoogheemraadschap niet geroepen was om on diepten langs den Vliet, in het belang van de gemeente Leiden, weg te ruimen, vervoegden zich niet tot Rijnland, lieten de zaak rusten (terwijl Leiden deed of haar de scheepvaart volmaakt onverschillig was) en tobden jaar in jaar uit tot heden toe voort zonder uitkomst. Thans gaat echter weder een verzoekschrift onder de schippers rond, waarbij op gelijke wijze als vroeger zal w orden gehandeld enzoo zij andermaal worden afgewe zen, gedeputeerde staten tot uitspraak zullen aangezocht worden. Er beslaat gelegenheid tol verzending der correspondentie naar Ncdcr- landsch Indifi door middel van het stoomschip Torringtonwaarvan het vertrek uit Rotterdam op 20 Maart aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang verzonden. De brieven en verdere stukken behooren op bovengemelden datum uiterlijk voor drie uur 's namiddags te Botterdam aangekomen ie zijn. De Staatscourant bevat de door de regeringen der Rijnocverstatcn ge meenschappelijk vastgestelde verordening op het vervoer van onplofbare, ontvlambare, bijtende cn vergiftige stoffen op den Rijn. Naar dc Amst. Cr. verneemtheeft dc regering op een nader schrij ven van de directie der Amsterdamsche kanaal-maatschappij geantwoord, dat zij geeuc termen vond om in haar vroeger gedaan voorstel eenige wijziging te brengen. In het V. D. wordt de verkoop van eenige eigendommen van de Duilsche orde Balye van Utrecht tegengesproken. Er heeft geen verkoop plaats gehad. Vermoedelijk heeft men zich vergist en bedoelt men den ver koop der eigendommen van de ridderschap van Utrecht. Hel stoomschip f'rins van Oranje is op 17 Maart te Batavia aange komen. De Celebes, van Batavia naar Amsterdam, is op 17 Maart van Aden vertrokken. De vischsloep Gorinchem If, dezer dagen Ie Vlaardingen teruggekeerd, bad aan boord den gezagvoerder en verdere equipage van de brik Leo- poldine, te huis behoorende te Stettin, welk schip in zinkenden staat was aangetroffen; zoodra de equipage gered was, is de brik gezonken. De heer Vö'cker van Zoelen beeft een legaat van ƒ2000 besproken aan liet koninklijk oudheidkundig genootschap Ic Amsterdam. Te Kampen heerschen onder de kinderen in zondanige mate de maze-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1