LEIDSCBE COD RAMT. LONDERÜAG 18 MAART. M. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk ia verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ST A DS-BERICHT EN. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN herinnert bij deze den gees telijken en studenten in de godgeleerdheid, die reeds bij de Nationale Militie zijn ingelijfd, alsmede hun die daartoe kunnen worden opgeroependat zij tot het bekomen der ontheffing van den werkelijken dienst, bedoeld bij de l1'" zinsnede van art. 127 der Wet van den 19d'n Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), verplicht zijn tusschen den 20'len Maart en den l""1 April dezes jaars, hunne aanvrage, met het daarbij behoorend bewijsstuk, bjj hem Burgemeester in te dienen. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 17 Maart 1880. V. d. BRANDELER. BINNENLANUSCIIK ItKMiiTKiN. LEIDEN, 17 Maart. In de vergadering met dames der Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen, welke gisteren avond gehouden werd, trad als spreker op de hooggeleerde heer dr. W. J. A. Jonckbloet, die eene metri sche vertaling, door hem bewerkt, voordroeg van het treurspel «Selim de Derde", dat door Murad Efendi, gezant van Turkjjc bij het Nederlandschc hof, in het Hoogduitse!) werd geschreveu. Reeds het feit dat deze overzet ting het werk is van een man, die zich in de staatkondig-parlementaire geschiedenis van ons vaderland, geljjk op menig ander gebied, eene eervolle plaats veroverd heeft, terwijl het oorspronkelijke vloeide uit de pen eens staatsdienaars der Porte en een vertegenwoordiger van het land, welks ge schiedenis hem bjj het schrjjven van zijn treurspel inspireerde, verklaarde d; belangstelling, waarmede een niet groot, maar uilgelezen publiek aan de lippen des sprekers hing. Toch behoefden die redenen, hoe voortreffelijk ookde eenige niet Ie zjjnwelke tot luisteren drongen. Immers wie ook schrjjver, wie vertaler ware, het stuk zelf is aanbeveling genoeg en het onderwerp den schrijver waardig. Selim de Derde, tijdgenoot en bewon deraar van Napoleon I, is de type der regeringspartij, welke in Turkije Wesiersche beschaving voor Oostersche gebruiken wil in de plaats stellen. Talentvol is de strijd aangewezen, waartoe dit voeren moet, en de ont knooping is, zooals wjjmet het oog op hetgeen thans nog in dat heer lijke land geschiedt, konden wachten. Selim valt en de Mufti overwint. Naast deze historische feiten ontwikkelen zich de romantische. De Sultane- favorite, die eene hopelooze liefde voor den groot-vizier Hussein voedt, en die groot-vizier zelf zjjn de hoofdpersonen in dezen strijd der harlstogten, welke al weder met hun dood eindigtzoodat het stuk inderdaad een «Trauerspiel" heeten mag. Voeg hierbij dat de heer Jonckbloet met goed gevolg de taak vervulde, waarop zoo menig schipbreuk leed, die van onder scheidene personen sprekend te doen optreden, dat hij eene stem bezit, die donderen, maar ook (luisteren kan, dan begrijpt men hoe genotvol een avond door de leden der Hollandsche maatschappij werd doorgebragt. Naar wij meenen zullen de lot dusverre geschreven dramatische werken van Murad (Efendi is slechts een titel) bij eene firma hier ter stede hel licht zien. Blijkt die mcening juist te wezen, dan hopen wij dat een kort levensberigt van den schrijver daaraan voorafga Pe Oostenrijkschc baron Werner, die het zwaard greep voor Turkije's onafhankelijkheid, daardoor Murad Efendi werd, en toch aan het (roomsch-katholieke) geloof zijner vaderen getrouw bleef, is eene te eigenaardige verschijning, om niet in Ne derland meer bekend te worden dan- in de hofkringen der residentie, waar hij liefde voor letterkunde kweekt en onderhoudt. De vroeger door het bestuur der Christelijke Jongelingsverecniging f/Obadja" alhier aangekondigde muziek- en zanguitvoering der weezen van Neerbosch had gisteren avond plaats in de Stads-zaal, onder den toevloed van een zeer talrijk publiek, dat zóówel de benedenzaal als galerijen ge heel vulde. Nadat een toepasselijk woord door het eerelid van vObadj i", den heer Donner, gesproken was, bragten de weezen eenige liederen en muziekstuk ken ten gehoore, die door de aanwezigen met aandacht en blijkbare instem ming gevolgd werden. Tusschen de eerste en tweede afdeeling deed de heer ,1. van 't Lindenhout, directeur der weezen-inrigting van Neerbosch, eenige belangrijke mededeelingen omtrent den aard der aan zijne zorgen toevertrouwde instelling en haren tegenwoordigen financiëlcn toestand. Na de verdere uitvoering van het programma sprak ds. Drost ten slotte nog een woord van opwekking, waarna Luther's: "Een vaste burgl is onze God", door het zangkoor, met begeleiding der instrumenten, werd aangeheven en door velen der aanwezigen werd medegezongen. In eene opgewekte stemming keerde hel lalrjjk publiekwaaronder zeer velen uit de buitengemeenten, huiswaarts. Wij vernemen dat de opbrengstna aftrek der onkostenruim 700 bedraagt. Bij de eergisteren te Amsterdam door het depart, van koloniën gehou den aanbesteding waren voor de levering eener partij vlaggendoek miuste inschrjjvers de hh. van Hartrop en Zn., te Leiden, voor ƒ1831.50. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is tot arts be vorderd de heer W. Frauckcn, med. doctor, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer J. W. F. Donath, cand.-arls. Tot iandmeesler is bevorderd de heer E. P. Weinert. Ten gevolge van den gunsligen toestand der kas van het officiers- wednwenfonds zal op 1 April a. s. aan elke weduwe, die op den l"eD Jannarij jl. in het genot van pensioen was, eene gratificatie voor e'éumaal worden uitbetaaldten bedrage van 25 pCt. van het haar toekomend jaar- Ijjksch pensioen. Gedurende den lijd, dat de kadetten der kon. milit. academie kampe ren, zal als kommandant van het kamp optreden de ritmeester jhr. Teding van Berkhout. Het kamp zal gehouden worden van 15 Junij tot 15 Juljj a. s., nabij Teteringen; de kadetten der artillerie van het 3* en 4e studie jaar zullen den ltD Julij dat kamp verlaten om, onder leiding van den kapitein der artillerie C, L. Pesch, op de Oldebroeksche heide te gaan kamperen; terwijl de kadetten der infanterie, cavalerie en genie van het 4de studiejaar van den 9<° Juljj af op de Oldebroeksche heide, dus gedu rende de laatste G dagen, de aldaar te houden schietoefeningen zullen gaan bijwonen. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, is op 15 Maart van Napels vertrokken. Tot predikant bij de Ncd. herv. gemeente te Rotterdam is beroepen dr. A. J. Th. Jonker, pred. te lieerde. Zondag morgen, toen zekere S. uit Lopikerkapelle met zijne vrouw naar IJsseislein reed, om ter kerke te gaan, werd het paard schichtig, zoodat alle inspanning noodig was, om het in bedwang te houden en de leidsels dientengevolge braken. De jonge vrouw maakte zich beangst, sprong uit het rijtuig en kwam alstoen legen een boom leregl met hel hoofd, waaraan zij zich belangrijk verwondde, zoodat voor het behoud van haar leven wordt gevreesd. Uit Amsterdam meldt men als zeker dat Mile Sarah Bernhardt met artisten van het TheAlre Francais in het Grand Thédtre van den heer van Lier twee gala-voorstellingen (eerste rangen en parterrewitte das en zwarte rok) zal geien, en wel op Donderdag 25 en Zalurdag27 Maart. Welke stukken alsdan zullen worden vertoond is nog niet zeker. De prijzen zul len zijn: stalles en balcon ƒ12, loge ƒ8, parterre ƒ5, galerij-loge 3, galerij ƒ2. Heden meldt men dal mej. Bernhardt zal optreden als Phèdre en als Donna Sol in Hernani. Eene officiële beantwoording der vraag of Knuif, de moordenaar zjjner zuster, dienstbode bjj den heer Corver Hooft, al dan niet krankzinnig is, werd nog niet door de deskundigen gegeven. Maar zeker is het niet van belang ontbloot te weten, dat bij een onderzoek, dezer dagen gedaan op de kamer waar Knuif woonde, gevonden zijn twee door hem geteekende pla ten, waarop half ontkleedde vrouwen, gebonden op den rug liggende zijn voorgesteld, en Knuif zelf er naast, bezig haar den hals af te snijden. (Hbl) Onder de gemeente Lierop nabij Eindhoven heeft een hevige brand gewoed, waardoor eene gehcele bouwhoeve, woonhuis en stalling, benevens erne groote hoeveelheid hooi, slroo cn gedorschtc granen, zijn in de asch gelegd. 8 stuks hoornvee en een varken kwamen in de vlammen om. Be halve een werkpaard cn eene kudde schapen, die juist Ie velde waren ge- bragt. zijn slechts drie stuks hoornvee en twee varkens ontkomen. Ook heeft 'er een hevige brand gewoed in het dorp 11teren in Limburg. Ongeveer 20 boerenwoningen zijn eene prooi der vlammen geworden, bene vens ecu voorraad slroo, hooi cn winter provisie.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1