PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. - De regterzijde van den senaat heeft eene bijeenkomst gehouden, waarin besloten is in geen transactie met de regering te treden omtrent het be kende artikel 7 der onderwijswet. Enkele nihilisten, alhier gevestigd, hebben eene proclamatie uitgevaar digd, welke onderleekend is door vier Russische journalisten, waarin zij allen, arbeiders en patroons, regenten of geregeerdeu, senaatsleden, afge vaardigden, journalisten, redenaars, petitionarissen. beroemden of onbe- roemden, van hunne sympathie voor de goede zaak of van hun afkeer om Hartmann uitgeleverd te zien, deden bljjken, den innigsten dank betuigen. Ten dage, zeggen zij, waarin onze zaak zal zegevieren, zal het van zijne verdrukkers bevrijde Russische volk zich herinneren, dat Frankrijk wei gerde gemeene zaak met het despotisme van den Czaar te maken. Een jongmensch, die zich per spoortrein van Parjjs naar Auteuil be gaf. en op het imperiaal van een der waggons gezetenvan plaats wilde ver anderen, stond met dit doel op, juist toen de trein onder een brug door moest gaan; en voor de ongelukkige gewaarschuwd kon worden, stortte hij reeds met verbrijzeld hoofd neder. Uit Valenciennes wordt van den 8'° gemeld dat een verschrikkelijke brand de dokken van den molen van Pouvy totaal vernield heeft. De werk lieden hebben met groote inspanning van krachten den molen kunnen redden. De schade beloopt echter 2% millioen fr door negen maatschappijen ver zekerd. D U IT S C II K D. De commissie, belast met het onderzoek van het wels-ontwerp tot vermeerdering der legcrsterkte, heeft lieden paragraal 1 aangenomen (vast stelling van het eflectief in vredestijd van 1881 tot 1888). op dien grond slag, dat niet 1 pCl. der bevolkingmaar het cijfer van 427,274 man voor goed wordt aangenomen. Paragraaf 2 (verhooging van het kader) is on veranderd goedgekeurd. Paragraaf 3 (oproeping der reserve van den eersten ban tot oefening) is aangenomen met de bepaling, dat de oefeningen zich tot een viertal zullen bepalen, waarvan de eerste voor tien, de tweede voor vier, de beide laalsten ieder voor niet langer dan twee weken. Het wels-ontwerp op den woeker, dat onlmgs bjj den bondsraad is ingediend, heeft in de regtsgeleerde commissie van dien raad eenige veran dering ondergaan. De omschrijving van //woeker" is deze geworden//gel delijke viiordeelen, die den gebruikelijkcu rentevoet zoodanig overschrijden, dat zij. de omstandigheden in aanmerking genomen, in blijkbare wanver houding tot de bewezen diensten staan". De bedreigde stral is, wat de //gevangenis tot hoogstens zes maanden" betreft, dezellde geblevenmaar het maximum der geldboete is van 1500 lot 3000 mark verhoogd, en die boete zal nu ook naast de gevangenisstraf kunnen worden opgelegd terwijl het oorspronkelijke ontwerp den regter alleen de keus tusschen gevangenisstraf of geldboete liet. Naar men uit Minden meldt is aldaar wegens de stijging der ta- baksprijzen, veroorzaakt door de verhooging van invoerregt en belasting op tabak en sigaren, het verbruik zoodanig verminderd dat vele sigarenmakers een gedeelte hunner werklieden hebben moeten afdanken, terwijl anderen de werktijden hebben beperkt. De //Kölner Liederkranz" viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. In dat tijdsverloop heeft zij tot ver in hel buitenland naam gemaakt als een uit nemende zangvereeniging, want bij menige gelegenheid behaalde zij eerste of eereprijzen. Tot viering van haar 25»"» geboortedag zal de vereeniging nu zelve een internationalen wedstrijd openen, verdeeld in zes klassen: Duitsche, Belgische, Nedcrlandsche, Fransche vereenigingen, internationale eereklasse, hoogste internationale cereklasse. De wedstrijd zal van 14 lot 17 Aug. gehouden worden. De potlooden-fabrikant Lothar von Faber heeft aan de stad Neuren berg 125,000 mark geschonken, onder voorwaarde, dat de interest jaarlijks zal uitgekeerd worden aan een bekwamen, eerljjken en vlijtigen werktuig kundige, om hem in staat te stellen eene fabriek op te rigten. De be gunstigde moet tot eene goede familie behooren, te Neurenberg of te Stein geboren zijn en de scholen in een dier beide steden bezocht hebben. Te Berlijn klom dezer dagen een kiud van twee jaren in de venster bank van een open raam op de derde verdieping. De voorbijgangers waar schuwden zoo spoedig mogelijk de bewoners van het huis, maar voordat men de kamer kon bereikenwaar het kind eenige oogenblikken alleen ge laten was, verloor het zijn evenwigt en stortte naar beneden. Een soldaat echter was zoo gelukkig het in zijne armen op te vangen en mogt het on gedeerd aan de ontstelde ouders teruggeven. Op den spoorweg van Metz naar Forbach zijn vijf wegwerkers, allen jonge lieden, overreden. Het was mistig weêr en zjj waren opzjjdegegaan voor een goederentrein, maar bespeurden de nadering niet van een sneltrein op de rails waartusschen zij waren gaan staan. Vier bleven op de plaats dood en de vijfde bezweek een uur later. RUSLAND. In eene correspondentie uit St. Petersburg wordt verzekerd, dat de eerste daad van generaal Loris Melikofl zal zijn, het in vrpeid stellen van eenige honderden staatkundige gevangenen, die op losse vermoedens in hechtenis genomen waren. Graaf Tolstoï zou ontslagen worden; in het ministerie van openbaar onderwijs zouden hervormingen ingevoerd worden. Te St. Petersburg liep Donderdag avond het gerucht, dat aldaar eene ontploffing had plaats gehad in de Lessner-ijzersmelterij, naar den kant van Wiborg. Weldra bleek dat het gerucht waarheid bevatte, en zoowel de door sloom gedreven metaalgieterij als drie groote gebouwen vernield wa ren. Het ongeluk gebeurde nadat de werklieden vertrokken waren; slechts een vrouw is gewond. De ontploffing werd in verschillende deelen der stad gehoord. WEENEN, 14 Maart. De begrootings-commissie uil de kamer van afge vaardigden heeft zich vereenigd met het voorstel der regering, om haar ter dekking van de uitgaven voor 1880 een voorlcopig crediet van 20 millioen goudrente te verkenen. PARIJS, 15 Maart. Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor de kamer der afgevaardigden is in Narbonne gekozen de heer Labadie (van de uiterste linkerzijde) met 11349 stemmen. Te Rambouillet is gekozen Ferdinand Dreyfus (republikein) met 8209 stemmen. Te Mirande (Gers) verkreeg de heer Georges Cassagnac 10095, de heer Sausat (republikein) 6636 stemmen. Voor den senaat zijn te Lyon gekozen de heeren Millaud en Vallier, in de plaats van wijlen Jules Favre en Valentin. De beide verkozenen behooren tot de republikeinsche partij. ST. PETERSBURG, 15 Maart. Trekking der aandeelen 1866: Serie 4940 n». 36 200,000 Rs.; serie 2313 n«. 2, 75,000 Rs.; serie 7938 n®. 29, 40,000 Rs.; serie 4538 n®. 40. 25,000 Rs.; serie 11124 11®. 19, serie 11575 n®. 5, serie 19152 n®. 50, ieder 10,000 Rs.; serie 1374 n®. 48, serie 10058 n°. 13, serie 16071 n®. 28, serie 18295 n". 23, serie 19942 n». 7, ieder 8000 Rs. serie 370 n®. 13, serie 2683 n°. 27, serie 7569 n®. 6. serie 8472 n®. 1, serie 11056 n®. 27, serie 13204 n®. 11, serie 15704 n®. 41, serie 19838 n°. 42, ieder 5000 Rs. ST. PETERSBURG, 15 Maart. De Golos meldt, dat op 11 dezer lej War schau door de politie eene vergadering van socialisten is ontdekt. Er wer den 16 personen in hechtenis genomen, namelijk 2 ingenieur-technologen, 1 student in de geneeskunde en 13 handwerkslieden. LONDEN, 15 Maart. De Daily Chronicle deelt eene depêche uit Allaha bad, van heden, mede, volgens welke de stad Charikar door den vjjand is hernomen en verwoest. Onze bondgenooten keeren zich tegen ons. De stammen der Safis vereenigen zich in grooten getale. Een nieuwe veldtogt is onvermijdelijk. JSuugcrlijkc Staub. ONDERTROUWD: D'. J. C. L. Sicherer, jm. 29 j. en M. C. Krieger. jd. 28j. A. Waasdorp, jm. 23 j. en A. Maaskant, jd. 20 j. G. van der Laan, jm. 23 j. en J. Mieremet, jd. 19 j. W. Bollebakker. jm. 32 j. en J. G. Felser, jd. 25 j. J. T. M. van Reyn Snoeck, jm. 23 j. en G. Joosten, jd. 26 j. OPGAVE VAM BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Februarij door het postkantoor te Leiden zjjn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: R. Middelkoop, mevr. Boelen Schlette, mevr. M. A. Pouw Schooneveld, K. van Kampen, mej. N. Kromwijk, W. Takes (2 stuks), G. G. D. A. van der Weril, allen te Amsterdam; de Klerk, Kleyn, beiden te Delft; dr. A. van Oven. te 's Herioüenbosch; II. M. M. Rappard, te Hoogeveen; Schade van Doorn, te Katwijk aan Zee; mevr Schoute Krnyff, te Maassluis; van Leeuwen, te Noordwijk; van Marie, G. de Goede, heiden te Oegstgeest; mej. de HaakSoerewjjn, Ie Rotterdam; C. Ammel, te Vtaardingen; K. Meyland. te Vogelenzang; v. Rose, te Voorhout; A. van Diestmevr. Sander, P. H. Tromberg, allen te Voorschoten; J. T. Roos, Schieser. beiden niet vermeld. Briefkaarten: J. Kool, J. C. Smit, beiden te Amsterdam; T. v. d. Boer, te Rotterdam. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 15 Maart 1880. Kantonrechter Mr. W. van der Kaay Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van bet misdrijf. Gevallen uitspraak. G. K. te Leiden, 'i in de gemeente Leiden hou den van een koffiehuis zonder aangifte gedaan te hebben ter gemeente secretarie noch aan bet bureau van politie, en die inrichting na het slui tingsuur voor bezoekers toegankelijk stellen, De verwering van niet ontvan kelijkheid in de vordering onaannemelijk verklaardhet bestaan van sociëteit als be sloten gezelschap ontkend, en beklaagde veroordeeld tot 3 geldboeten van ƒ10, subsi diair 3 dagen gevangenisstraf voor elke boete, met vrij spraak ten aanzien van het meerder te last gelegde. ^B. In alle overige zaken werd de uitspraak 8 dagen uitgesteld. II? x .„-«Y1,., I,; BEKENDMAKING. Bij deze maak ik mijne geachte Clientèle bekend, dat de Minerale Wateren op kogelflesschendie de lleer M. SPAARGAREN, Kapel straat N°. 5, mogt verkoopen, niet meer uit mijne fabriek afkomstig zijn, en dat ik in diens plaats den Heer II. H. DIETRICH, Vischmakt N'. 2, als mijn Dépóthoudcr heb aangesteld. J. P. RIEDEL, Fabrikant van Minerale Wateren (systeem Beins). Ondergeteekende beveelt zich beleefdelijk aan lot het leveren van Mi nerale Wateren en Gazeuse Dranken, uit de fabriek van den Heer J. P. RIEDEL. Tevens te verkrijgen Arnheuiseh Beijersch Bier per flesch. H. H. DIETHICH.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3