goede daad paren, het doelder sympathie, welke Koster by zijn collega's heeft ondervonden, helpen verwezenlijken. De collega's, 56 in getal, heb ben, gelijk eens door de Fransche artisten voor de blinde Anastase en Dau- mier gedaan is, aan hun zwaar bedroefden confrère een kunstwerk geschon ken en deze 56 bydragen zullen op 6 April a. s. tegeiyk met de kunstver zameling van Koster zeiven (een 400 nommers), te Amsterdam door de i firma C. F. Roos en zoon onder den hamer worden gebragt en bestemd zijn om het voor hem onmisbare kapitaal te vormen. [Amst. C.) De 16-jarige kantoorbediende, die onlangs 4 bankbilletten van 1000 uit een trommel in de brandkast van zijn patroon heelt ontvreemd en een deel daarvan in een bordeel verbraste, is door de arrond.-regtbank te Am- sterdam, ter zake van diefstal in dienstbaarheid, veroordeeld tot een gevan genisstraf van 18 maanden. Dezelfde reglbank heeft J. van Smirren en zyn huisvrouw H. Veerman schuldig verklaard aan het hun ten laste ge legde houden van een huis van hazardspelen in hun woning op het Rem- brandtsplein en hen te dier zake veroordeeld, den eerste tot een cellulaire gevangenisstraf van 1 maandde laatste lqt eene van 15 dagen. Door wijlen den heer Jacs. Verburgt Jz. te Arnhem is aan de Re- monstrantsche gemeente aldaar gelegateerd de som van ƒ3000, vrij van l eg ten. Men meldt uil Enter: In geen vijftien jaren heeft het water hier zulk een hoogte bereikt als thans. Bijna alle hoofd- en gemeenschapswegen zyn er door onder gezet. Geen enkele weg is er meer te passeren, behalve de straatweg van Enter op Rijssen en de grintwegen van Enter naar Goor en Wierden, terwijl de laatstgenoemde echter digt bij het Exoo ook al op twee plaatsen overloopt. De landbouwers van de omliggende buurtschappen kunnen niet dan op hooge waterlaarzen en met bootjes naar hier komen, terwyl bij verscheidenen het water in de schuren, koestallen, ja zelfs inde woningen staat. Dezer dagen is te Vlagtwedde Hero Hazelhoff, de weldoener der armen, ilie de diaconie aldaar een schenking had gedaan van 50000, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken, llrj was 86 jaren oud. Te Roden werd dezer dagen een ingezeten dier gemeente door den ryks-veldwachter betraptterwijl hij bezig was met het ontkuilen van een bergplaats aardappelen Bij huiszoeking bleek hetdat die man een groo- ten voorraad aardappelen had weten bijeen te halen, en tevens vond men bij hem een zak rogge, dien hij mede ontvreemd had. De man had gedu rende den geheelen winter rijkelijk hedeeling ontvangen. Eene gehuwde vrouw te Zoltkamp, wier man sedert lang als varens gezel afwezig was, moet, naar gemeld wordt, haar kind, waarvan zij kort te voren was bevallen, hebben vergiltigd. De overtuiging, dat dit kind niet uit den wettigen echt was gesproten, schijnt de aanleiding tot die gruweldaad te zijn. De Spaansche bark, welke in de vorige week naby het eiland Rottum is gestrand, kwam van Hamburg. De bemanning trachtte zich in twee booten Ie redden, doch de eene boot met 4 man, welke te digt bij Bor- kummerrif kwam, sloeg om, waarbij allen verdronken, terwijl de andere boot behouden te Borkum met 8 a 9 man aankwam. Een man was nog op het schip achtergebleven en werd er door eene stoomboot afgehaald. De algemeene commissie voor den watersnood te 's Bosch heeft, naar aanleiding van eene bespreking met hel hoofdbestuur der algemeene waters noodcommissie te Amsterdam, bepaald, dat tot zoo lang in de behoefte dan veevoeder zal moeten worden voorzien, wekelijks door haar aan de burge meesters der geteisterde gemeenten gelden zullen worden toegezonden, waar van de verdeeling kan worden geregeld in overleg met de in die gemeenten gevormde subcommissiënof waar dergelijke commissie niet mogt beslaap, met twee door den burgemeester aangewezen personen. Uitten wij in ons vorig verslag den wensch dat ook de laatste knnst- bcschouwingin dit saizoen door "Ars aemula naturae" den inteekenaren aan te bicden, tevens een avond van kunsl^e/to/ mogt zijn, zij werd door hetgeen men gisteren avond te zien kreeg ten volle vervuld. De portefeuille, door mr. C. A. Hartogh te Amsterdam welwillend ter bezigliging afgestaan, bood iuderdaad een schat van aquarellen en etsen aan, waarboven het: "embarras de choix" zeker het meest gepaste opschrift was. Uit zooveel schoons eene keuze van het schoonste te doen is werkelijk niet gemakke lijk. Wjj willen er ons dan ook, om het gevaar van een verkeerden greep te doen te ontgaan, liefst ditmaal niet aan wagen. Als wij, zoowel uit de teckeningen als etsenslechts enkele noemen en enkde vreemden daarby niet vergeten, doen wij dit meer omdat het ons wezenlijk goed deed, zoo veel schoons van landgenooten geëxposeerd te zien. dan dat wij daardoor geacht zouden willen worden, wat wy niet noemden geen vermelding waar dig te keuren. Onder de etsen troffen ons bijzonder: A. Lalanzc, d'après le tableau: the Derby: "there they come": P. Rajon, portrait de Victor Hugo: Charles Jaeques: bergerie; Champollion naar Fortuny: le choix du modèle; Herko- mer: portrait de Wagner; Entree de Charles-Quint a Anvers, naar Hans Makart, door Lalanze, waarvan hel oorspronkelijke schilderij thans voor enkele dagen te Rotterdam te zien is. Het glanspunt der expositie was onder de teekeningen voorzeker die van Fonlana: portrait de femme. Verder zwijgen wij van wal vreemd penseel te bewonderen gaf, en vermelden alléén nog: A. Schelfhout, winter; J. Bos boom. stal; C. Springer, stadsgezigl; Louis Apol, winter; D. Bles, ter kerk gaan; Hoppenbrouwers, winter; A. Mauve, schapen; een landschap van Poggenbeek; een interieur van Israels, dat naar wij vernamen met ƒ1600 betaald was, en: "last nol least" een paar keurige aquarellen van Rochus- sen. Was het dus geen wonder dat de bezoekers, die talryk waren, uiterst voldaan huiswaarts keerdm, by velen rees zeker daarbij tevens de wensch dal hel bestuur van "Ars aemula naturae" den volgenden winter niet min der gelukkig in de keuze der portefeuilles moge zijn, als zij ditmaal, op eene enkele uitzondering na, geweest is. Den dank hunner stadgenooten j daarvoor te ontvangen is gewis een welverdiend loon voor de vele bemoei- j jingen, die aan het arrangeren van kunstbeschouwingen noodwendig ver bonden zijn. De keuze van een nieuw lokaal met eenigszins gewijzigde inrigting bleef, als van zelf spreekt, dezen winter niet buiten kritiek. Dat ten slotte die kritiek niet ongunstig was bewees de tegenwoordigheid gis teren avond ook van hen, die de verplaatsing der kunstbeschouwingen van het Nut naar de Stadszaal aanvankelijk minder doelmatig keurden. Moge het bestuur van "Ars aemula naturae" in het ruime bezoek, dat dezen win ter aan de kunstbeschouwingen ten deel viel, eene aanwyzing vinden om ook later op den ingeslagen weg voort te gaanaan waardering van haar pogen zal het ook dan zeker niet ontbreken. 'sGRAVENHAGE, 11 Maart. Door Z. M. is, als blyk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk ge tuigschrift, toegekend aan M. J. J. Mousset, agent van politie te Maastricht, en den matroos 3® kl. H. J. Alberda, wegens het redden van menschenle- vens, en aan N. Paulus van Venlo, schipper, wegens zijn moedig gedrag tijdens den jongsten watersnood. Door Z. M. is aan de na te noemen personen vergunning verleend tot het dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeldjh'. m'. C. J. A. den Tex, te Amsterdam, commandeur 1' kl. der orde van St. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken; M. H. Insinger, te Amsterdam, commandeur 1® kl. van de Kon. Zweedsche orde van Wasa; mr. T. M. C. Asser, te Amsterdam, officier der Kroonorde van Italië-, d'. A. A. G. Guye, te Amsterdam, ridder van hel Legioen van Eer van Frankrijk; d'. J G. Mezger, te Amsterdam, commandeur der orde van de Ster van Rumenié; jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, teBergen- op-Zoom, ridder 4® kl. der orde van de Ryzende Zon van Japan; E. Bou- man, te Amsterdam, de orde van Nichan El Iflihar 3® kl. van Tunis; Oscar Carré, te Amsterdam, het zilveren kruis van verdienste der orde van de Weudische Kroon van Mecklenburg-Schwcrin. De heer P. C. E. Hoelnagelsrijks-ontvanger te Abberden, is als zoo danig benoemd te Amsterdamen de heer K. J. Gey van Pitliusryks- ontvanger te Leiden (buitengemeenten) is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Zwaluwe. De luit.-kolonel bij het corps mariniers 1. Gamier ister zake van langdurige dienst, op pensioen gesteld, onder toekenning van den titulairen rang van kolonel; voorts zyn by dat corps bevorderd: tot luit. kolonel, de kapitein 1® kl. M. C. Koning; tot kapitein 1' kl., de kapitein 2® kl. P. Dibbetz; tot kapitein 2' kl., de 1® luit. II. B. Stenfert. Door den minister van koloniën is de beschikking van 7 Oct. 1879, waarbij mej. A. E. van Epen is gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederl. Indië om te worden benoemd tot hulponderwy- zeres voor de dienst daar te landeop haar verzoek ingetrokken. Z. M. de koning zal heden middag ten 5 ure den gezant van Rumenië, belast met eene zending bij* ons bof. in buitengewoon gehoor ontvangen. Daarna zal de vertegenwoordiger van het vorstendom zyne opwachting aan H. M. de koningin maken. Z. K. H. prins Albert van Pruissen kwam heden te Voorburg aan. alwaar hij aan het station door 11. K. II. prinses Marianne werd verwelkomd. Het geregtshof alhier heeft heden J. M. J. A. uit Rotterdam, ter zake van moedwilligen doodslag, gepleegd op zijne huisvrouw, veroordeeld lot 10 jaren tuchthuisstraf, en aan zekeren D. A., wegens diefstal van een jas uit een koffijhuis te Leiden bij nacht gepleegd, een celstraf van 3 maanden opgelegd. De heer mr. van Gigch meldt aan het fad. dat het berigt omtrent een verzoek om gratie, dat door Kerdijk zou zijn ingediend, onwaar is. Het departement 's Gravenhage der Nederl. maatschappij ter bevordering van Nyverheid hield heden middag eene algemeene vergadering onder het voorzitterschap van. dr. L. Mulder. Uit de mededeelingendoor den voor zitter gedaan, is gebleken dat het bestuur zich als hoofdcommissie heeft geconstitueerd voor de in 1881 le Scheveningen te houden internationale tentoonstelling voor visscherijgereedschappen. Z. Exc. de minister van water staat, enz. jh'. Klerck, heeft zich bereid verklaard het eerevoorzitterschap der hoofdcommissie te aanvaarden. Onder de nieuw ingekomen prysvoorwerpen voor de algemeene verlo ting. ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, trekken nog de aandacht een zeer fraai één-paards gareeltuig met Berlijnsch zilver garni tuur van den heer W. Galjaard, rijtuig- en zadelmaker alhier; een porselein garnituur voor een toilettafel van den heer William Ch. Phillips; een mand champagne-wijn van den heer J. C. van Lommei aan de Wykerbrug, en een viertal poppen, tot in de kleinste bijzonderheden voorstellende de ver schillende kleederdragten in het burgerweeshuis te Naarden; hel denkbeeld hiertoe ging uit van de weezen zeiven, let wijl de verschillende kleeding- stukken door haar zijn vervaardigd onder toezigt van de binnenmoeder. BUITENLAmsCHK BKMUTK.V ENG ELAN D. LONDEN, 10 Maart. By de aankondiging van het ontbinden van het parlement in het lager huis, gaf de minister Northcote eenige redenen op, waarom de ontbinding niet vroeger en niet later heeft plaats gehad. Niet vroeger omdat dequaestie van den hongersnood in Ierland nog in het parlement moest behandeld worden. Niet later omdat het nieuwe parlement, als het tegen 1 Mei bij eenkomt, nog een behoorlijken lyd vóór het einde van het zittingjaar voor zich heeft. Eene ontbinding in Augustus of September achtte de minister niet weuschelyk, omdat zy dan juist in den lyd van den oogst zou vallen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2