LEIDSCHE COURANT. 1S8». ZATLRDAG 6 MAART. V. 56 ST A DS-BERICHT EN. BINNEN LAN DSCIIE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Dc prijs der Courant is per vierendeel jaais f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85franco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is rerlrijglaar voor 2.60 'sjaars, buiten de expeditiehosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 ccnls. Eerste Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat do eerste zitting van den Militieraadvoor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: Op Maandag den 8sten Maart 1880, des voormiddags te elf uren, voor de lolelin- gen die de nommers getrokken hebben van 1 tot 100, en des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van n°. 101 tot n°. 150; Op Dinsdag den 9deD Maart 1880, des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 200; Op Woensdag den 10dcn Maart 1880, des namiddags te halfeenvoor ben die getrokken hebben van n°. 201 tot n°. 250; Op Donderdag den llden Maart 1880, des voormiddags te halfttvaalf voor hen die getrokken hebben van n°. 251 tot n®. 301 en zulks in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Miiitieraad moeten ver schijnen 1°. de vrijwilligers voor de Militie; 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebre ken, of gemis van de gevorderde lengte dat de lotelingen, die voor dien Raad niet z'rjn verschenen, gebonden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwijl bet niet ontvangen van een oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot liet verschijnen voor den Militieraad of lot bet indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden 27 Februari 1880. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 5 Maart. Bij kon. besluit van 20 Febr. is bepaald, dat, in 1880, van de militie te land worden opgeroepen om op nieuw in den wapenhandel te worden geoefend: van de ligting van 1877, de verlofgangers die behooren tot het reg. grenadiers en jagers, de regimenten infanterie, de compagniën hos pitaal-soldaten, de regimenten huzaren, de regimenten veld-artillerie, het regiment rijdende artillerie, het corps pontonniers, de torpedo-compagnie en het balaillon mineurs en sappeurs en van de ligting van 1878 de ver lofgangers die behooren let dc afdeeling vesting-artillerie en het bataillon mineurs eu sappeurs. De verlofgangers der militie te land van de liglingen van 1876 en 1879 worden in den loop van dit jaar niet krachtens boven genoemd wets-artikel opgeroepen. De verlofgangers der militie van de ligting van 1877, die behooren tot het reg. grenadiers en jagers, de acht regimenten infanterie, het 2', 3' en 4® reg. huzaren, zullen worden opgeroepen in werkelijke dienst van 14 Augustus a. s. tot 20 September daaraanvolgende- die van gemelde ligting, welke behooren tot de beide compagniën hospitaal-soldaten, van 25 Aug. tot 18 Sept. en die van dezelfde ligting, welke behooren tot hel le reg. huza ren, van 24 Julij tot 28 Augustus. Bij de vesting-artillerie zullen dit jaar voor herhalings-oefeningen worden opgarocpen de verlofgangers der ligting van 1878. te weten: van 3 Junij tot 1 Julij, die der 24* en 26® compagnie; van 10 Junij tot 8 Julij, die der 15®, 33" en 38® comp.van 9 Augustus tot 6 September, die der 1®, 3®, 6®, 8', 9®, 10®, 11', 16', 17®, 18®, 27', 28®. 29', 30', 34®, 39« en 40- comp.; van 7 Sept. tot 5 Oct., die der 2e, 4®, 5®, 7®, 12®, 13', 14e, 19®. 20®, 21®, 22e, 23®, 25®, 31®, 32® en 37e comp.; van 2 Jnnij lot 30 Junij. die der tor pedo-compagnie. Door het kon. Ned. meteorologisch instituut is gisteren omtrent de weersgesteldheid in Europa het volgende medegedeeldDe barometer rees op de Briische eilanden ongeveer 15 mM.; bij ons, in Denemarken en noord westelijk Duitscbland van 3 tot 8 mM.. Aan dc Duitsche Oostzeekust veran derde hij weinig en in Zuid-Duitschland verminderde de luchtdrukking 3 tot 6 mM. In westelijk Europa hebben de W. en N.W. winden, die overal krachtig doorslaan, nog de overhand. In het Oosten is de wind nog meest Z.W. Iu het Westen klaart het weder wat op. Hel werd over het geheel eenige graden kouder. Het afwijkingsverschi! doet vooreerst nog krachti- gen N.W. wind verwachten. Aan het Vad. wordt medegedeeld dat het kabinet schilderijen van jhr. J. A. S. van de Poll is gelegateerd aan den slaat der Nederlanden, teneinde in het Rijksmuseum te Amsterdam te worden geplaatst. Door den kerkeraad der herv. gemeente te Zevenhuizen is lot predi kant beroepen ds. van den Berg, te Bleiswijk. Te Amsterdam werd eenigen tijd geleden hel bestaan ontdekt van een zoogenaamd huis van hazardspelen. Eergisteren stonden deswege voor de arrond.-regtbank aldaar teregt J. vanSmirren, oud 31 jaren, en H. Veerman, zijn huisvrouw, oud 31 jaren, van beroep tapster. Hun werd ten laste ge legd dal zij in de tweede helft van 1879 le zamen en in vereeniging een huis van hazardspelen hadden gehouden op een bovenachterkamer in hnn woning, die voor ieder toegankelijk was. Zij zouden daar den spelers hebben verschaft twee bakken, een tafel, twee bekers en twee dobbelsteenen (zijnde een dier bakken een triktrakbord). Zij zouden dien spelers daarbij gelag hebben verschaft en van de winners gelden iu ontvangst genomen hebben. Acht getuigen werden gehoord, waarvan G a charge en 2 a dé charge. Volgens afgelegde verklaringen werd wel op bedoelde bovenachter kamer in het huis der beklaagden bovengenoemd spel gespeeld, maar be moeiden dezen zich nooit met dat spel. Beklaagden ontvingen wel nu en dan fooijen van de spelers, doch nimmer als speelgeld. Dc substituut-officier van justitie achtte de schuld der beklaagden wettig en overtuigend bewezen en eischte, op grond van art. 410 C. P. de veroordeeling van den man tot een cellulaire gevangenisstraf van 1 maand, van de vrouw tot eene van 15 dagen, üe heer mr. Katz trad als verdediger op en concludeerde tot .rijspraak of tot het opleggen eener kleine boete. Vóór een paar maanden werd een jongeling te Amsterdam naar het postkantoor gezonden om een brief met geldswaarde aan te teekenen. De brief kwam nimmer aan zijn adres en bij onderzoek bleekdat het jonge mensch er zich meester van had gemaakt. Toen de zaak uitkwam, wist hij per scheepsgelegenheid naar Spanje te komen. Voor korten tijd kwant hij te Amsterdam terug. Thans is hij in verzekerde bewaring. -- Te Amsterdam werd dezer dagen een koopcr van plaalsbilletten aan gehouden wegens den verkoop van vervalschte billetten voor het circus Carré. Toen men gisterenmorgen aan hel bureau der 4® sectie, waar de man in bewaring was gesteldde cel opende van dezen gevangene bleek het dat hij overleden was. Hij had een einde aan zijn leven gemaakt. Men meldt dd. 4 Maart uit Nieuwe Niedorp aan de /V. K. C In den nacht van Oingsdag op Woensdag kregen twee inwoners alhier een onver wacht en onuewenscht bezoek van hunnen huurman, die in een ijlende koorts zijn bed had verlaten enna bij een hunner de glazen te hebben verbrijzeld, naar binnen klom en in nachtgewaad voor hen verscheen. Na een geruimen tijd bij hen vertoefd te hebben, ging hjj naar den ander, die op het eerste kloppen de deur opende, en daardoor zijne ruiten spaarde. Ook hier zette hij zich een poos neder, totdat men hem eindelijk wist te overreden, om huiswaarts Ie gaan. Daar zijn opgewonden toestand bleef voortduren, waren lieden nacht twee mannen aangesteld om hem te bewa ken. Ue ongelukkige heeft echter zijne bewakers weten te ontsnappen, en, na zich den pols te hebben afgesneden, is hij in het water gesprongen, waaruit hij korten tijd daarna levenloos is opgehaald. Men meldt uit Kuinre: Werd ons dorpje Vrijdag jl. in opschudding gebragt door het treurig berigt dat R. B. uit het naburige B. verdronken was, zoo was zulks Oingsdag niet minder het geval, toen men de tijding ontving dat twee personen bij het redden van schapen op de buitendijks aan zee gelegen uiterdijken van den heer Kortenhorst door het wassend water in gevaar verkeerden. Beide personen werden door het toewerpen van een lijn op het drooge gebragt. Een 13-tal schapen zijn verdronken. Mede zijn een 10-tal schapen van den watermolenaar B. K. in Onland alhier omgekomenterwijl zijn vrouw met levensgevaar gered is. Te Pieterzijl, onder Grijpskerk, is dezer dagen des nachts eenc wo ning een prooi der vlammen geworden. De 19-jarige zoon van den bewo ner verloor daarbij het leven. Regtsireeksche berigtcn uit Zuid-Afrika van 10 Febr door het Hbl. medegedeeldmelden dat in de Transvaalsche zaken geen verandering is ge komen De boeren houden voet bij stuk. De regering bewaart de rust door niets te doen. De afgetreden procureur-generaal Maasdorp is door Mprcom vervangen: die keus is der bevolking weinig welgevallig. De Patriot (van de Paarl) raadt aan, petitiën aan hel Kaapsche parlement le doen teekenen

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1