asch of zand voor de huizen bij gladheid der stralen. Allen zijn veroor deeld in eene geldboete van 3. of subsidiair een dag gevangenisstraf. Ruim 80 andere ingezetenen, tegen wie insgelijks wegens diezelfde overtreding proces-verbaal was opgemaakt, hadden gebruik gemaakt van de bevoegd heid. hun door de wet toegekend, en het maximum der boete, ƒ5, vrij willig betaald. Het afsteken van vuurwerk op 'skonings geboortedag te Middelburg, kan voor een jong mensch aldaar ernstige gevolgen hebben. Bedoelde knaap had de baldadigheideen brandenden voetzoeker voor het gelaat van een meisje te houdendat naar het schieten stond te kijken. De voetzoeker ontplofte en verschroeide het gelaat en het haar van hel meisje in die male, dat men aanvankelijk vermoedde dat zij geheel blind zou zijn geworden; thans echter is zij gedeeltelijk hersteld, doch blijft de vrees bestaan dat zij aan een oog blind zal blijven. Te Roermond is eergisteren brand ontstaan in den koren-windmolen van den heer Jansen. De molen en het belendend woonhuis werden geheel in de asch gelegd. Men gelooft dat de brand ontstaan is door het warm loopen van de as. Er is weinig gered. s GRAVEN II AGE. 3 Maart. Aan den heer W. van Waning Jr. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaatsvervanger te Sneek. Blijkens bij het dep. van marine ontvangen berigt, is het schroef- sioomschip Marnix, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee H. Dijseriock den 4lr° Februarij jl. te Monrovia aangekomen, en zou ongeveer 12 Februarij de reis naar Suriname voortzetten. De hevige storm, die gisteren en in den afgeloopen nacht loeide, heeft hier en daar in de stad vrij belangrijke schade aangerigt. Op den Vijver-- bergin het Boschlangs den Scheveningschen weg zijn boomen ontwor teld, terwijl een der rcuzenboomen in den Hertenkamp, tegenover den Schenkwegvoor den druk van den wind bezweken en midden in den stam gebroken is. Bij het nederstorten van een gedeelte van een schoorsteen op den Zuid-binnen-singrl is gisteren eene vrouw getroffen; zij werd zwaar ver wond naar hare woning gebragt. BUlTEISLAiNDSGlIE BKMGTEN. ENGELAND. LONDEN, 2 Maart. Het door den New-York Herald bijeengebragte fonds ten bate der noodlijdenden in Ierland is door den heer Bennett aan de lersche commissie in handen gesteld. Het bedraagt de som van 100.000 De veldtogt in Afganistan heeft den Engelschen aan dooden, wegens ziekte overledenen en invaliden gekost: 56 Europesche en 32 inboorlingen- officieren en 3088 soldaten. Naar men verneemt heeft het onderzoek naar het instorten van de Tay-brug aan het licht gebragt dat de hoedanigheid van het gegoten ijzer der kolommen te wenschen overliet. Er waren scheuren in, die men een voudig gestopt en geverwd had. Op 30 Januarij 11. is bij Montreal, in Canada, eene locomotief over de St. Laurens-rivier gegaan. Men had natuurlijk de rails over het jjs gelegd. Te Biddulph, in Ontario (Canada), is dezer dagen de lynchwet toege past op een deel van de familie Donnelly, welker hoofd, met zijne acht zonenlangen lijd de bevolking schrik aangejaagd en allerlei geweldenarijen gepleegd had. Te middernacht klopte een troep gemaskerden aan het huis van Donnelly. De zoon, die open deed, werd terstond afgemaakt; een tweede onderging hetzelfde lot; de vader, zijne vrouw en zijne nicht werden ook omgebragt. De andere zonen waren afwezig. Het aardrijkskundig genootschap te New-York heeft op 25 Februarij eene bijeenkomst gehouden, ter eere van den heer de Lesseps. Deze hield eene redevoering, waarin hij verklaarde, dat het Panama-kanaal kan en moet tot stand komen, en dat hij zjjn roem stelt in de verwezenlijking van het plan. FRANKKIJ K. De reeds vroeger aangekondigde benoeming van generaal Faidherbe tot grootkanselier van het Legioen vau Eer. in plaats van generaal Vinoy, is thans door het Journ. off. bekend gemaakt. Ook de algemeene secretaris van de kanselarij dezer orde is vervangen; generaal Durand de Villiers heeft een opvolger gekregen in generaal Rousseau. Men weet thans iets nader omtrent den Rus Hartmann. Zijn vader is koopman en woont te Archangel. Hij heeft de universiteit bezocht, doch vóór volbragte studie deze verlaten. Daarna heeft hij allerlei zaken aan de hand gehad en in de laatste plaats was hij, eenige maanden voor den aan slag te Moskou, schrijver op het gemeentehuis van een dorpje in het gou->- vernemenl Tamboff'. Een aantal builenlandsche studenten te Parijs hebben, uit naam van hunne Servische. Grieksche. Turksche, Russische en Armenische kameraden aldaar, een adres gerigt aan den minister-president om Hartmann niet uit te leveren Het voorstel om een standbeeld op te rigten voor Ledru-Rollin lokt vele aardigheden uit. Ledru-Rollin was zeer zwaarlijvig en hield veel van een goed leven. Nu heeft men voorgesteld de volgende bas-reliefs op het voetstuk te plaatsen: Ledru-Rollin in zijn kamerjapon, eene deputatie van melkmeisjes ontvangende in de Rue de Tournon, waar hij woonde in het zelfde huis, dat thans Ernest Ilenan bewoont. Tweede bas-relief: Ledru- Rollin, die als minister van binnen), zaken op 24 Februarij 1848 de fazan ten opeetdie zijn voorganger Duchatel in het kippenhok van het minis terie had achtergelaten. Derde bas-relief: Ledru-Rollin, die vlugt door ecu kelderluikje van het Conservatoire des Arts et Métiers na het mislukle oproer van 13 Junij 1849. Vierde bas-relief: Ledru-Rollin, opgenomen in het verblijf der onsterfelijke republikeinen door zijn grootvader Comus, die goochelaar was aan het hof van Lodewijk XV. De gérant van het blad Voltaire is door de regtbank der Seine bij verstek veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, 4000 fr. boete en2000fr. schadevergoeding, wegens een beleedigend artikel tegen den heer Bastian, vroeger raadsheer aan het hof van Algerië, thans advocaat te Rennes. De dierentuin te Marseille is verrijkt met een leeuwindie niet in een ijzeren kooi is opgesloten, maar in vrijheid over het groote grasperk wandelt. DCITBCHLAND. De rijksdag heeft de legerwet naar eene commissie van 21 leden ver wezen. In den loop der beraadslagingen hebben conservativen en leden van den regtervleugel der nationaal-liberalen ten gunste der voordragt het woord gevoerd. Stauflenberg, Windthorst en Bedel legden getuigenis af van de eensgezindheid en bereidvaardigheid van alle partijen om de onschendbaar heid van het Duitsche grondgebied te verdedigen. Stauflenberg wilde echter den rijksdag in de toekomst niet voor zeven jaren binden; Windthorst ver langde een grondig onderzoek der commissie, daar de noodzakelijkheid van vermeerdering van militairen druk nog niet was aangetoond, en Bebel be streed insgelijks de noodzakelijkheid. Indien prins von Hohenlohe, wordt officieus gezegd, den post van vice-kanselier te Berlijn aanneemt, zal graaf Stolberg-Wernigerode naar Weenen terugkeeren en prins) von Reuss naar Parijs gaan. Indien prins von Hohenlohe slechts voorloopig een post te Berlijn aannam, zal de heer von Radowitz naar Parjjs gezonden worden om Duitschland op waardiger wijze te vertegenwoordigen dan dit door een eenvoudigen zaakgelastigde geschieden kan. Indien de heer von Hohenlohe elke verandering van de hand wees, zal graaf llatzfelJt tot minister van builenlandsche zaken van Pruissen benoemd worden. De heer von Hohenlohe zou geen definitief be sluit nemen over hetgeen hem persoonlijk, noch wat zijn voorloopigen of deflnitiven opvolger betreft, dan na zijn terugkeer van Berlijn te Parjjs. Uit Breslau wordt gemeld, dat dezer dagen bij 19 personen' die óf bekend staan als behoorende tot de socialistische partij, óf als geheime aan hangers daarvan verdacht zijn, huiszoeking heeft plaats gehad. Hierbij is men met groote naauwlettendheid te werk gegaan en het resultaat daarvan is geweestdat eene groote hoeveelheid verboden geschriften en andere in beslag zijn genomen. Wat de laatstbedoelde geschriften betreft, deze zijn, na eene schifting, weder aan de eigenaren ter hand gesteld. Men kwam, aldaar, uithoofde de heer Hasenclever er gezien was, opliet vermoeden, dat eene bijeenkomst der lithographen, aangezegd als eene huis houdelijke vergadering, welligt door de socialisten, tot hel houden eener geheime zamenkomstzou worden gebezigd. Des avonds, waarop de litho graphen zouden vergaderen, begaf een commissaris met een groot aantal agenten zich naar gemelde plaats in een der voorsteden van Breslau gelegen. Op het oogenblik dat de commissaris van politie de zaal betrad, waren reeds ongeveer 800 personen aanwezig. Behalve alle bekende socialisten, in de stad gevestigd, ontwaarde men ter vergadering ook den heer Hasenclever. Dewijl de commissaris van politie aanwezig bleef tot na het eindigen der vergadering, werden geen redevoeringen gehouden in den geest als ver moedelijk in het voornemen lag der socialisten. Aan boord van het stoomschip Astronom, op 1 Maart van Swansea, met eene lading steenkolen te Hamburg aangekomen, heelt eene ontploffing plaats gehad, vermoedelijk doordien gasdampen zich in het ruim hadden ontwikkeld. De kajuit werd geheel uit elkander geslagen en verbrijzeld. De eerste machinist wordt vermist, terwijl de kapitein en de tweede machi nist gewond werden. De timmerman werd over boord geslingerdmaar men slaagde er in hem te redden. In een mijn bij Freiberg is weder een treurig ongeluk gebeurd. Door het breken van hel toestelwaarmede de werklieden naar boven gehaald worden, stortten er 13 in de diepte, waarvan er 9 terstond dood waren. Betreffende het doorboren van den St. Gothard worden de volgende bijzonderheden medegedeeld, liet feit had nog iets vroeger plaats dan men had berekeud. Zaturdag-avond tegen 7 ure werden de ingenieurs en werk lieden aan den Duitschen kant verrast door het nederstorten van rotsblok ken, zoodat zjj verschrikt achteruiistoven, denkende, dat er onvoorzien eene ontploffing plaats vond. Maar het was de boor van de Italiaansclie zijde, die onverwachts doorgeschoten was, en zoodra de werklieden dat zagen, maakte de ontsteltenis, naar men denken kan, voor groote vreugde plaats en trachtten zij de boor beet te pakken en vast te houden; deze wasechter zoo heet, dat zij zich de handen brandden en den boor moesten loslaten. Men wist toen, dat de volgende dag de feestdag der opening zou zjjn en maakte alles gereed om dien dag waardig te kunnen vieren. Van de zijde van Airoio was de boor het eerst doorgeschotenaan de Italiaansche sectie werd dus de eer gelalen om den laatsten scheidsmuur, ter dikte van 1/3 meter, weg te ruimen. Zondag-ochtend te 7 uur reden twee treinen den tunnel binnen; een van de Duitsche zjjde met de ingenieurs en hoofdamb tenaren en hunne gasten, onder de toejuiching der bevolking van Göschenen, en een van de Italiaansche zijde, van Airoio uit, met den inspecteur van den weg en een aantal genoodigden. Te 9^ uur hadden de treinen den scheidsmuur bereikt en zeven kwartier later hoorde men de laatste, met zooveel ongeduld verbeide ontploffingen. De doorboring was voltooid. In Klein-Azië, niet ver van Caesarea, heelt zich een nieuwe vuur spuwende berg geopenbaard. Sedert eenige dagen stijgen daaruit dikke rookwolken en vlammen op. RriLAXD, Ter viering van het jubilaeum des keizers had in de kapel van het winterpaleis eene godsdienstoefening plaats. Na afloop daarvan had dc pleg-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2