T. LEIDSCHE COERAI DONDERDAG 4 MAART. 1880. STADS-BERICHTEN. PATEKTB1ADEK. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertenliPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 ccnls. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te welen dat de ingevulde palentbladen over het 3® kwartaaldienst 1879/80, van Art. 3874 lot en met Art. 4027. bij voornoemd College, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslag biljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks van één tot drie uren, van 4 lot en met 6 Maart e. k. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Wethouder voornoemd, Leiden, 3 Maart 1880. M'. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN. 3 Maart. Na verscheidene dagen harden wind, begon deze gisteren voormiddag in hevigheid toe te nemen. Weldra woedde de storm met onafgebroken vlagen. Het water is ten zuiden van deze gemeente zóó laag geworden als het in lal van jaren niet gezien is. Op sommige plaatsen was 1/3 der bedding van den Vliet bloot gewaaid. De schippers konden of durfden we gens het noodweer niet varen; hier en daar liggen er schuiten verspreid aan den walsommige half op het drooge. Ook de Amslerdamsehe pak schuiten. belemmerd door het noordwaarts opgestuwde water, zijn niet kunnen afkomen. Van geen molen werd gisteren de vang opgehaald want met zulk weer te malen zou gelijk slaan met het beloopen van schade te trotseren. Er zijn gaten in daken geslagen en schoorsteenen omgewaaid. Ofschoon er wel geen groen hout gekraakt is, hebben de boomen hun dorre hout uit geschud, zoodat er buiten te sprokkelen valt. De spoortreinen, door de vlagen des orkaans op de spoorstaven gewrongen, konden niet op hun tijd aankomen. De trein van Woerden o. a. kwam gisteren namiddag in plaats van ten 5.15 een uur later te Leiden aan. Nadat deze storm langer dan 24 uren had aangehouden, is hij heden legen den avond, toen de wind wat westelijker liep, gaan hedaren. Ondanks het stormachtige weder was het tweede gewoon concert, gisteren avond door de Maatschappij voor toonkunst, onder directie van den heer A. J. Wetrens, gegeven, vrjj goed bezocht. De namen der solisten, mej. A. Schulz - Lessig (piano) en de heer D. Couwcnhoven (viool)staan dan ook bjj hel Leidsch publiek le|'giinstig aangeschreven, om er niet een iet wat winderigen togt naar de concertzaal voor te willen trotseren. De ver wachting van hen, die dit deden, werd dan ook niet beschaamd; en toonde mej. Schulz - Lessig zoowel in vaardigheid van uilvoering als juistheid van opvatting in de door haar ten gehoore gebragte stukken, meesteresse te zijn op de piano, de heer Couwenhoven deed ons eveneens in zijn geache veerd spel zijne virtuositeit op de viool bewonderen. Hel ontbrak dan ook beiden niet aan welverdiende toejuichingenterwijl aan het orchest een woord van lo mede niet mag onthouden worden Aan den heer J. van der Lindenpred. bij de Christ, geref. gemeente alhier, is, op zijn verzoek, wegens zijn zwakken gezondheidstoestand, eer vol ontslag verleend. Men meldt ons: Van de visschersvloot te Katwijk was het heden morgen bekend dat eene schuil te IJmuiden en eene aan het Nieuwe Diep, door den storm voorlgezweeptwaren aangekomen. Van acht schuiten had men nog geen tijding. Men hoopte dat zij ergens veilig waren licengevlngt want voor den vliegenden storm bood de zee nergens verblijf. Woedend rolde in dezen bangen nacht de zee langs hel strand, waarbij telkens de aldaar geankerde bomschuiten in gevaar verkeerden van door elkander ge slagen te worden. De stooten van den wind deden bij wijlen aan wind- hoozen denken. Het vooruitzigl voor de visscherij is in de eerste dagen zeer slecht. Op den llollandschen spoorweg, lusschen Warmond en Leiden, meldt het fibl.bezorgden een paar telegraafpalen, die uil den grond werden gerukt, toen juist de trein, die om 7.25 uit Amsterdam vertrekt, voorbij reed, aan de reizigers eenige bange oogenblikken. De draden kwamen op een der waggons teregl, hetwelk een hevig geweld veroorzaakte, dat zich gedurig herhaalde. Ook werden bijna op hetzelfde oogenblik de lichten uitgedoofd, waardoor de reizigers lot aan hel station Leiden in een angstige span ning verkeerden. Gelukkig bereikte de trein, die langzaam reed, zonder stoornis genoemd station, waar de draden werden verwijderdzonder verder oponthoud kon de trein daarop doorstoomen. Het kon. Ned. meteorologisch instituut deelde gisteren omtrent de weer gesteldheid in Europa het volgende mede: liet barometer verschil in Neder land was heden morgen weder nagenoeg 3 mM. toegenomen sedert gisteren avond. Uit de gisteren in den namiddag ingekomen berigten bleek het dat benoorden Schotland eene nifttwe depressie aanwezig was, onder wier in vloed het in het N. W. van Europa stormde. Nog steeds is het weder in de Noordzee, in het noorden van Frankrijk, bjj ons en in westelijk Duitschland, zeer onstuimig, liet is nog moeijelijk uit te maken ol deze toestand een gevolg is eener nieuwe depressie, hoewel het wel waarschijnlijk is. Hel laat zich wel aanzien dat het weder nog buijig en onstuimig blijven zal. - Ten einde gegevens te verzamelen omtrent de onwedrrs, die boven eenig gedeelte van Nederland losbarstenwaarvan tot dusverre het aantal waarnemingsplaatsen nog te gering was voor het beoogde doel, heeft de hoofddirecteur van het Kon. Nederl. meteorologisch instituut aan de burge meesters in ons vaderland eene circulaire gerigl, met verzoek hem in zoo verre de behulpzame hand te bieden, dat aan iemand, daartoe geschikt ge oordeeld en lot medewerking genegen, een daarbij gevoegd formulier worde ter hand gesteld, met uitnoodiginghet zoo spoedig mogelijk na het ouwe- der ingevuld in de naastbij gelegen postbus te bezorgen. De porto's komen natuurljjk ten laste van het instituut. Naar wij vernemen, meldt het Hbl., zal de verhooging van den Noor- der-Lckdijkwelke volgens bet kon. besluit van 1 Februarij jl. //geen uitstel kan lijden", in den aanstaanden zomer geschieden onder toezigt van het dijkscollegie, dat zich natuurlijk zijne regten, wat de kosten aangaat, voor behoudt. De aanbesteding zal binnen eenige maanden volgen. De regering wenscht de geheele verhooging in één jaar voltooid te hebben, maar er bestaat twjjfel omtrent de mogelijkheid daarvan. De toepassing van art. 11 der waterstaatswet van 1855, gelijk die bij het besluit van 1 Febr. heeft plaats gehad, heeft ten gevolge dat de uitvoering der werken, "die geen uitstel kan lijden", van rijkswege geschiedt. Op den minister van water staat rust dus thans de verantwoordelijkheid voor de spoedige beveiliging van een groot gedeelte des lands. Het is te hopendat eene aanbesteding over eenige maanden en een begin van het werk in den aanstaanden zomer met die verantwoordelijkheid zijn overeen Ie brengen. Het stoomschip Hampton, van Batavia naar Rotterdam, is op 2 Febr. te Suez aangekomen. De /'rins Hendrik, op weg naar x\msterdam, is op 1 Maart van Aden vertrokken. In de afgeloopcn maand zijn door den krijgsraad in het eerste mili taire arrondissement, zitting houdende te 's Gravenhage. o a. veroordeeld: T. C. .1. M.nummerverwisselaar bij hel 2' reg. veld-artilleriein garnizoen te Leiden, ter zake van: 1°. baldadigheid in een drankwinkel en in eene burgerwoning, 2". wederspannigheid en hel slaan van bedienende beambten in de waarneming van hun dienst en 3". hel toebrengen van schoppen, die geen letsel om te werken van meer dan 20 dagen hebben veroorzaakt, tot 3 maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, en K. R., plaatsvervanger bij gemeld regiment, in garnizoen te Leiden, ter zake als boven. Willem Joosten, tapper en tuinman te Haarlem, die in de vorige week voor het geregtshof te Amsterdam teregt stond, is gisteren ter zake van eenvoudigen diefstal, diefstal in de aanhoorigheid van een bewoond huis, door middel van overklimming, en van doodslag, in denzelfden nacht ge pleegd op den rijksveldwachter van der Ljjken, veroordeeld tot eene tucht huisstraf van twintig jaren. Het hof heeft daarbij als bewezen aangenomen dat de doodslag is geschied ten einde de ontdekking van den diefstal te voorkomen. Te Deventer werd eergisteren door een winkelier in gemaakte klecren bij de politie aangifte gedaan, dat in den nacht hij hem was ingebroken, en dat een kistje, inhoudende, behalve eenige papieren228 aan geld was ontvreemd. Voor de haven van de Lemmer is gisterenbij vliegend weer en on stuimige zee, de beurtman van Joure op Amsterdam gestrand Het volk is gered; schip en lading zijn waarschijnlijk weg. - Door het kantongeregt te Middelburg is uitspraak gedaan in 72 zaken wegens overtreding van de politieverordening, door hel niet slrooijen van

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1