BIJVOEGSEL, behoofende tot de Leidsohe Courant van Maandag Maart óHHO^ N*, 5d. De schrijver der brochure: Het wapen des ltonings en des rijks thans gevoerd, is in strijd met de wet, de heer J. A. de Bergh, te 'sGraven- hage, waarvan een herdruk ter perse ligt, heeft, even als van de Prinsen, ook van Z. M. den koning een zeer vleijend schrijven daarover ontvangen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat gedurende het jaar 1879 aan 's rijks munt vervaardigd en afgeleverd zijnvoor rekening van het rijk: 1,000,000 tiencentstukken en 200.0000 vijfcentsstukken; voor rekening van particulieren: 581,036 tienguldenstukken en 20103 gouden dukaten; ongerekend de gouden dukaten eene nominale waarde uitmakende van 5,920.360. Het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heelt bepaald, dat de toelage voor de verminkten in den strijd tegen Aljeh over 1880 zal bedragen 150 pCt. van het bedrag der gewone gratificatie, zijnde f56 voor een sol daat, ƒ60 voor een korporaal en f78 voor een onderofficier. Deze toelage wordt verstrekt uit 'skonings geschenk bij gelegenheid van Hds. 25-jarige regering. Het aantal daarop regthebbende personen bedraagt reeds 146. Naar het Vad. verneemt zal de heer mr. van Meerbeke, lid van den hoogen raad. tot president der staatscommissie voor de herziening van het Burg. Wetboek benoemd worden. Men meldt ons uit Zevenhuizen: Donderdag-avond gaf de heer J. Blok J'. met zijn leerlingen der zangschool eene openbare les, die bijgewoond werd door de leden van den gemeenteraad en een aantal genoodigden. Na den I afloop bragt de burgemeester uil naam van aanwezigen zijn dank aan ge- I noemden onderwijzer voor den ijver, door hem aan den dag gelegd. In de laatste vergadering van ons leesgezelschap «Nut en Vermaak" had den wij het genoegen den heer P. v. d. Hoog van Krimpen aan de Lekals spreker, te zien optreden. Zijne verhandeling over Nederlands verdedigbaar- heid vond, onder de talrijke opgekomen menigte, grooten bijval. Na de pauze werden bijdragen geleverd door de heerenP. v. d. Hoog en W. Dog- j terom van Krimpen aan de Lek, Bimond van Moerkapelle, J. Paul, J v. d. Starren, W. de Deugd, A. v. d. Hilt. D. C. B. van Leeuwen, H. Ripping en Prerijt van Zevenhuizen, terwijl de heer P. Blok J'. van Zevenhuizeneenige zangstukken ten gehoore bragt. De rijksveldwachters, te Delft en te Schiedam gestationeerd, hebben eene niet onbelangrijke bekeuring gedaan. De eendekooijer C. Paalvast, te Schipluiden, en zijn voorganger hebben namelijk ongeveer 20 jaren eenden in die kooi gevangen, zonder jagtacte, zoodat de staat voor de som van ongeveer i 400 is benadeeld. Dagelijks wordt voor omstreeks /25onwéllig op die kooi aan eendvogels gevangen Het geld. dat bij de aanvaring eener stoomboot op de Maas nabij Schiedam verloren raakte, een som van ƒ1500 aan zilvergeld, is op een stuk der verbrijzelde roeiboot teruggevonden. Tot leeraar aan de rijksnormaalschool, te Zaandam, is benoemd de heer C. G. Kakebeen, hulponderwijzer te Leiden. Door wijlen mej. C. F. L. Th. Schouten, te Nijmegen overleden, is aan de her. diaconie alhier ƒ1000 en aan het prot. ziekenhuis 500 gele gateerd. Men meldt uit Zwolle van gisteren; De IJssel is in 24 uren 25 cm. en hel Zwartewater 83 cm. gewassen De Willemstraat is afgesloten. De drukke scheepvaart lijdt groote sehade. Stil weêr zal spoedig verandering brengen. De buurtspoorweg Zwolle Hattem—ApeldoornDieren werd gisteren in eene alhier gehouden commissie-vergadering druk besproken. Eene IJssel- overbrugging te Hattem, ook voor algemeen verkeer, is zeer gewenscht. Onder leiding van dr. 11. Boursse Wils. die bij afwezigheid van den voor zitter, door bezigheden verhinderd, het praesidium waarnam, had gisteren in het hotel //den Burgt" eene druk bezochte vergadering plaats van de afd. Leiden en omstreken der Ned. maatsch. voor tuinbouw en plantkunde. Het schjjnt wel in het algemeendat in bijeenkomstenwaar werkelijk onderwerpen te behandelen zijn waarin de leden belang stellen en waarover ook inderdaad iets te zeggen is. over eene talrijke en belangstellende opkomst niet te klagen valt; althans de avond van gisteren gaf daarvan weder een sprekend bewjjs. De mededeeling van eenige ingekomen stukkenwaaronder eene circulaire van de Haarlemsche afdeeling om een onderzoek in te stellen naar die plan ten, die door den nu gelukkig afgeloopen strengen winter het meest geleden hebben, en de omstandigheden waaronder dit plaats vond, gaf al dadelijk aanleiding tot een zeer levendig debat. Vond de strekking der circulaire eenige bedenking van de zijde van het lid Beekman, die meende dat de ge vraagde opgaven tot geen bevredigende uitkomst zouden leiden, zij werd, bij monde van den tijdelijken voorzitter, warm verdedigd door het bestuur, dat van gevoelen was, dat juist wat door den heer I!., naar aanleiding der mededeeling van vergelijkingen der resultaten op Endegeest en te Boskoop verkregen, tegen de circulaire was aangevoerd: boschbeschutiing hier en vlak terrein daar, afdoende grond was om te welen te komen, onder welke omstandigheden en in welke streken de ondervonden schade zich had voorgedaan, en hoe aardsoort of hoogere of lagere ligging der gronden daarop van invloed waren geweest. Het bestuur noodigde daarop allen uit, ieder in zijn kring, opgaven te doen der verschijnselen die men had waargeno men, opdat het hoofdbestuur daardoor in staat zou zijn uit die gegevens een algemeen verslag op te maken. Omtrent de voorgenomen excursie naar Gent, die vermoedelijk op 4. 5 en 6 April a. s. zal plaats hebben, wordt door den heer A. D. D. Schretlen, namens de daartoe benoemde commissie, meêgedeeld dat, hoezeer het aantal deelnemers bevredigend kan genoemd wordende bijdragen om ook aanko mende kweekers, voor wie de kosten van ƒ25 te groot zijn. aan deze ex cursie deel te doen nemen, nog niet zoo bevredigend zjjn. Hij had daartoe slechts 20 ontvangen en hoopte daarom dat menigeen, ook al was hij geen lid der afd. zich gedrongen zou gevoelen, iets voor dit doet, dat op de bloe men- en planten-cultuur zoo gunstig zou kunnen werken, af te zonderen en hem toe te zenden. Volgens eene schriftelijke mededeeling van den heer Couvée, die verhin derd was deze vergadering bij te wonen, zou de voorgestelde Bollententoon- stelling, in verband met die te Haarlem, eerst op 24 en zoo noodig óók op 25 Maart a. s. in de Stads-zaal kunnen plaats hebben. De heer .1. H. Krelage, uit Haarlem, zou bij die gelegenheid eene geschiedkundige verhandeling over de hyacinthen voordragen. Vele leden gaven ook nil weder hun wensch te kennen om van de gele genheid tot ontbieding van boschgrond uit België, die voornamelijk voor de aankweeking van azalia's en camelia's wordt aangewendte profiteren. De heer Speel, die zich voor twee jaren hiermede belastte, bood zich ook nu weder bereidwillig aan om aan dien wensch te voldoen. De mededeeling omtrent de cultuur der moerbeziënboomen leidde nog tot geen afdoend resultaat. Meende de indertijd benoemde commissie tot onder zoek, bestaande uit de heeren Kriest, Verboog en Mater, dat de uitkomsten van den oogst vooral met de besnoeijing in verband moesten worden ge- bragt, uit eene mededeeling van den heer Cockuyt, tijdens hij te Delft woonde, opgedaan, moest men men veeleer de oorzaak in den bodem zoe ken. Volgens zijne ervaring toch had een moerbeziënboom in een schralen zandgrond geplant, overvloedig vruchten opgeleverd, terwijl daarentegen eene met ossenbloed gemeste slechts z. g. loerbeziën geleverd had. Naar aanleiding hiervan werd alsnu aan dezelfde commissie opgedragen in den naderenden zomer haar onderzoek voort te zetten. De invloed van het begieten der planten met warm water, door den heer Witte ingeleid en zoo duidelijk mogelijk met bij de hand staande hulpmid delen toegelicht, gaf weder tot eene warme discussie aanleiding. Wij zou den onze grens overschrijden, indien Wij al het vóór en tegen uitvoerig wilden vermelden. Genoeg zij het, voor hen die deze belangrijke gedach- tenwisseling van deskundigen niet konden bijwonen, te vermelden dat ten slotte ook hier de gulden middenweg werd aangeprezen en zoowel de om standigheden als de soort en aard der planten in het oog moeten worden gehouden. Belangrijke mededeelingen op ervaring gegrond gaven hierom trent de heeren Beekman en Speet. Op eene hieruit voortgevloeide vraag: hoe men de kalkdeelen. die zich in het water dat men voor de besproeiing der planten behoeft, zou kunnen verwijderen, wordt door den voorzitter het filtreren aanbevolen, en op de opmerking dat het water dan wat men noemt //dood" wordt, geantwoord: //beter dood water, dan kalkhoudend water." Ten slotte werden door den heer Speet aan belangstellenden rondgedeeld de erwten door hem gewonnen van de door den heer Obreen ten vorigen jare verstrekte z. g. Telephon-erwten. Hij roemt die als erwten van den eersten rang, die zeer vigoureus groeijen, zeer smakelijk zjjn en daarom als tafelvrucht zeer zijn aan te bevelen. sGRAVENHAGE, 28 Februarij. Tot burgemeester der gemeente Baardwijk is benoemd de heer J. A. I. van Heyst. Bij kon. besluit van 27 Februarij, n°. 9, is op hun verzoek eervol ont slag verleend aan R. Suringa, te Assen, als landmeter 2C kl. bij het kadaster; P. J. U. Modderman, te 's Gravenhage, S. A. Spaarwater, te Groningen, E. Verstijnen, te 's Hertogenboschals landmeters 3« kl. bij het kadaster. Heden is de 83SU verjaardag van Z. K. H. prins Frederik der Neder landen met veef|belangstelling herdacht Op het huis //de Paauw" was er familie-dejeuner, dat o. a. bijgewoond werd door tlH. MM- den koning èn de koningin, prinses Hendrik en Z. D. H. deu prins Von Wied, laatstgemelde voor de viering der plegligheid herwaarts overgekomen. Des middags was er groote parade in de Nassaulaan. In den namiddag was er diner op het huis «de Paanw". Bij den voorzitter der hoofd-commissie voor de algemeene verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood is van den Nederl. gezant te Brussel de toezegging ontvangen van eenige kostbare geschenken, van wege aldaar verblijf houdende Nederlanders. Bij zijn requisitoir in zake Pincoffs- Kerdijk nam de proctirèur-£ëne- raal aan dat er valschheden in geschriften van koophandel warén geplèegd, tot verberging der waarheid mét bedriegelijke oogmerken eri met mogélijkd benadeeling van derden. In de eerste plaats had er plaats //alteration de la vérité" met het doel om de waarheid te verbergen en winst te scheppéó die niet bestond. Het tweede punt van beschuldiging was het gebruik van de valsche boekingen. Dit bleek uit de verklaringen van Botermans, dat de balansen werden opgemaakt met de gesimuleerde WinStrèaHsafie. Het derde punt was de opmaking van valsche balansen. Spreker hjelrf vól daf dit oplevert valschheid in geschrilten van koophandel, zoodra die bala'nseh zijn geteekend en ingeschreven, en dat ieder, die willens en wetens medè- werkt tot die valsche balansen, valschheid pleegt iri geschriften. Voortd betoogde hij dat ook besch. Kerdijk als «auctor intelleéittalis" kón worden beschouwd in slrafregterlijken zin. Want het was gëb'lekèri dat de Bóè- kingen wel is waar geschiedden op uitdrukkelijkeu laét van Pincoffs. maar in teaenwoordigheid en met medeweten van Kerdijk. Ook hef hoofdpunt van beschuldiging: bedriegelijke bankbreuk der gefailleerde firma K en P., achtte spreker overtuigend bewezen. Oók hieromtrent was de schuld Vaè besch. Kerdijk uit de getuigenverklaringen duidelijk. Sprekers indruk was overigens dat commissarissen geheel onvoldoend toezigt hebben gehouden. Dat zij terugdeinsden voor laillietverkldring begreep spr.maar zij hadden behooren te zorgen dat directeuren zieft niet konden verwijderen en pijnlijk was spr. vooral getroffen dat mannen, die zoo hoogen stand in de maatschappij innemen, de maatschappelijke ver- pligting niet erkennen om dergelijke'leiten terstond na bekend worden aan de justitie mede te deelen. En vooral trof het spr. dat commissarissen, toen' directeuren op 14 Mei gevlugt waren, aan den raad van deskundige raads leden gehoor gevende, de noodige inlichtingen aan den officier van justitie gemeend hebben niet te moeten verstrekken. [De door den proc -gen geëischte straf is gisteren medegedeeld.] De verdediger kwam nu aan het woord. De dag was aangebroken, zeide hij. die met zooveel ongeduld door den ongelukkiaen beschuldigde was ver beid namelijk de dag waarop besch. zich voor zijn aardschen regter mogt verantwoorden. Die verantwoording, hoe gemakkelijk ook voor de verde diging, moet echter zoo volledig mogelijk zijn. Bij pleiter staat vast dat de reglers in eerste en laatste instantie zullen wikken en wegen het belang van den man die daar zit en hetaeen door zijn raadsman in het midden zal worden gebragt. Van de uitspraak hangt niet alleen zijn lot, maar ook dat van vrouw en kinderen en zijn gansch gezin af. Bestond bij besch. opzet om Ie misdoen? Die vraag stelt pleiter zich voor zeer breedvoerig toe te lichten en al dadelijk gelooft hij die vraag ontkennend te moeten beantwoorden en op grond van dat antwoord zal hij lot vrijspraak moeten concluderen, i Maar om tot de juiste beantwoording van deze hoofdvraag te komen, moest hij spreken over den afwezigen beschuldigde die zich eenmaal over het lot van den tegenwoordigen ongelukkige, zij het dan ook niet tegen over zijn aardschen regter, zal moeten verantwoorden. Pleiter schetst Pin coffs van zijne benoeming tol lid |van den gemeenteraad van Rotterdam. Algemeen werd hij geacht, gevleid, gevierd, bewonderd. In de oogen van zijn zwager was Pincoffs de grootste man van de wereld. Terwijl Pincoffs door grootheidswaanzin was aangedreven, vergenoegde Kerdijk zich met zijn huisselijk geluk en de behartiging van zijne zaken; ridderorden be- geerde hij in geenen deele. Vervolgens schetst pleiter de eenvoudige leef- wijze van Kerdijk tegenover de vorstelijke van Pincoffs. Zijn cliënt bezit i thans geen cent meer, maar hjj is een eerlijk man, die zich aan niets ver- grepen heeft, laat staan eene som van ƒ100.000 zou gestolen hebben, ge- 1 lijk hem in een geschrift was ten laste gelegd. Thans komt pleiter tot de

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5