LUITEN LAN DSCIIK BKlt IGTKN. I'LL TKLEGILYAF. Wat den brief aan Botermans en Tillemans betreft, hij heeft dien gc- teekend, nadat P. dien eens had voorgelezen en misschien nog niet eens gelijk hij dien had geschreven. Besch. zegt, niet vlug van opvatting te zjjn en Pincofls zelf zeide lagchend: die blief ziet nooit het daglicht, over een jaar is die verscheurd. Pincofls zette besch. voor een fait accompli. Hij werd ook met dien brief door P. overbluft. Door den proc.-gen. werden vervolgens nog eenige vragen gedaan, waar uit blijkt dal besch. aanwezig was als Botermans met Pincofls de valscke posten besprak. Hij herinnert zich echter niet of toen ook de opzettingen van de cijfers van den hoofdageut werden besrroken. Maar in elk geval is dat geen quaestie van handel. Aan den hoofdagent schreef besch. niet de opdrijving. Hij erkent verder de 30000 'sjaars genoten te hebben, ter wijl hij wist dat er geen winstcijfer bestond. Hierna vatte de proc.-gen. Romer het woord op, tot het nemen van zijn requisitoir. De slotsom daarvan was dat hij, de schuldpligtigheid van Kerdrjk ten volle bewezen achtende, requireerde dat Henry Kerdijk zou worden schuldig verklaard aan 54 valschheden in geschriften en aan bcdriegelijke bankbreuk en veroordeeld tot 8 jaar tnchthuisstraf, betaling van 108 boeten a 50 en in de kosten, met aanplakking van het arrest te 's Hage en Botterdam en een uiltreksel er van aan de koopmansbeurs aldaar en bekend making er van in de Nieuwe Rotterdamsche Courant. De verdediger, nir. van Gigch, heeft daarop zijn pleidooi aangevangen. Pleiter zeide, dat hij zich voorstelde uitvoerig de vraag toe te lichten: Bestond bij besch. opzet om te misdoen En al dadelijk geloofde hij die vraag ontkennend ie moeten beantwoorden, en op grond daarvan zou hij tol vrijspraak moeten concluderen. ENGËI.AND, LONDEN, 26 Februarij. Het groote museum van schilderijen te Londen, de National Gallery, ontving dezer dagen een legaal van 24.000 Nabij Grancona in Italië kwam dezer dagen een kleine luchtballon neder, waaraan eene reclame van een handelshuis in Manchester bevestigd was. De heer Rinaldi, die hem opving, meldde de goede overkomst, en ontving lot antwoord, dat de lirma te Manchester den ballon den len Jan. opgelaten had. FRANKRIJK. De uitleverings-quaestie betreflende den te Parijs aangehouden Rus wordt nog steeds druk besproken. In de dagbladen worden daarover uit voerige pleidooijen gevoerd en het is niet te ontkennen dat de regering zich door deze zaak in groote moeijelijkheden ziet gewikkeld. De advo caat van den Rus, de heer Engelhardt, is vol vertrouwen, dat men hem niet zal uitleveren. Hierop heeft de Rus bekend Harlmann te heelen, zoodat de identiteit bewezen is van den mail, dien de Russische regering zocht. Als candidaal voor het lidmaatschap van den senaat, ter vervanging van wijlen den heer Crémienx, is aangewezen de heer Albert Grévy, gou verneur-generaal van Algerië en broeder van den president der republiek. De Citoyen had, nadat de rede van den minister-president ter be strijding van de volledige amnestie op de muren van Parijs was aangeplakt, eene inschrijving geopend tot goedmaking der kosten van het aanplakken der redevoeringen van Louis Blanc, Madier de Montjau en Antonin Proust ter verdediging der amnestie. Het blad berigt thans, dat de prefect van politie geweigerd heeft verlof te geven tot het aanplakken dier redevoe ringen De heer A- Réville heeft Dingsdag 11. zijnen cursus in de geschiedenis der godsdiensten aan het College de France geopend met eene rede, waarin hij sprak over de bctcekenis der godsdienst in de geschiedenis der mensch- heid, en zijne taak beschreef als die van eenen cenvoudigen onderzoeker. Hij zeide, zich voornamelijk bezig Ie zullen houden met godsdiensten van vroegere <4 van ver verwijderde volken en daarbij den weg Ie zullen be wandelen, waarop de wetenschap in Duitschland was voorgegaan. De rede naar werd levendig toegejuicht. Aan Victor Hugo werd Woensdag-avond in het théatre franqais te Parijs een bijzondere hulde gebragt. Het was 50 jaar geleden, sedert voor de eerste maal zijn treurspel "Hernani" in dien schouwburg was opgevoerd (25 Februarij 1830). Na afloop der voorstelling van //Hernani" ging het scherm omhoog en zag men op een met palmtakken versierd voetstuk het borstbeeld van den dichter. Aan weerskanten stonden de tooneelspelers en speelsters van Frankrijks eersten schouwburg geschaard. Sarah Bernhardt droeg een dichtstuk voor, door Coppée voor deze gelegenheid geschreven en legde ecu lauwertak op hel voetstuk. DVITiCIILAND. Bij het ter tafel komen van de begrooting voor marine in den rijksdag heeft de heer lliinel voorgesteld: dat het Huis het besluit zal nemen, om van den chef der admiraliteitals verantwoordelijken plaatsvervanger des rijkskanselierseen volledig berigt nopens het verongelukken van de Grosser Kurfürsl bij den rijksdag in te dienen. Dit voorstel zal later afzonderlijk worden ingediend na de behandeling der begrooling van marine, waarvan een groot gedeelte naar de budgetcommissie is verwezen. Het hoofd van het provinciaal bestuur in de Rijnprovincie heelt bekend gemaakt, dat, hjj de werkzaamheden om het ijs in den Rijn te doen sprin gen, eenige dynatuicl-paironendie in houten kistjes waren aangelegdver dwenen zijn. De vinders worden verzocht, ze ongeopend aan liet naaste politiebureau te bezorgen en aangemaand ze vooral zeer voorziglig te be handelen. Een paar zulke kistjes, die aan latten waren vastgemaakt, zjjn te Goarshuizen en bij Wellmich aan wal gedreven. RV8LAND. Aan de .V. R. C. wordt uit St. Petersburg gemeld dat de keizer de volgende ukase aan den senaat heeft gerigt: In het vaste voornemen om een einde te makeu aan de aanslagen der boosdoeners, welke zonder op houden in de laatste dagen worden herhaald, en die ten doel hebben de orde in het bestuur en de maatschappij van Rusland te vt.storen, hebben wij goedgevonden te St. Petersburg in te stellen een opper-comilé, dat moet strekken tot waarborg voor de veiligheid van het rijk en de openbare rust. Dit opper-comilé beslaat uil een voorzitter en uit leden, door dien presi dent zelf gekozen. Tot voorzitter is benoemd de tijdelijke gouverneur-gene raal van Charkow, de aide-de-camp, generaal en lid van den rijksraad, graaf Loris Melikofl, met behoud der genoemde functiën. De leden van dit comité worden gekozen door den voorzitter, die, behalve dit, het regt heeft aan het comité ieder toe te voegen, die noodig en nuttig is. Ten einde meer magt te geven aan alle leden van dit comité kennen wjj aan den voorzitter de regten toe: a. van prefect van St. Petersburg en om streken; de tegenwoordige prefect is aan hem ondergeschikt; b. summier vonnis te vellen in alle tegenwoordige en toekomstige staatkundige proces sen te St. Petersburg en elders; c. alle overige prefecten van het rijk zjjn aan hem ondergeschikt. De gouverneurs-generaal, gouverneurs, en prefecten zijn verpligt onmiddellijk alle bevelen van den voorzitter uit te voeren, ook de militaire gouverneurs niet uitgezonderd. Alle ministers zijn verpligt hem te helpen en te steunen. De voorzitter heeft het regt zich onmiddellijk tot ons te wenden om onze bevelen te vragen. Ik geef het regt aan den voor zitter om te nemen alle maatregelen, te doen alle slappen, noodzakelijk door hem geoordeeld voor den waarborg van de orde in het rijk en van de openbare rust, in geheel St. Petersburg en geheel het rijk. en om te straf fen in geval die maatregelen niet worden uitgevoerd, naar zijn goedvinden. Alle bevelen, door den voorzitter gegeven, moeten worden opgevolgd door ieder Russisch onderdaan, en kunnen niet worden opgeheven dan door hem zelf of door een keizerlijke ukase. Door onze ukase van heden is de ukase van 5 April 1879, waarbij wij een tijdelijk gouverneur-generaal van St. Pe tersburg benoemd hebben, ingetrokken. Het Joum. de St. Pét. dringt aan op het nemen van gemeenschap pelijke maatregelen door de Europesche regeringen tegen de revolutionaire beweging, die uaar hun inzien in alle landen, behoudens plaatselijke ver schillen, denzelfden oosprong heelt, terwijl de hoofden van die beweging in de verschillende staten met elkander in verband staan. Het berigt omtrent het in brand steken van St. Petersburg zou. naar men verneemt, zijnen oorsprong aan het volgende ontleenen: De magistra tuur van Petersburg zou vergaderen, om te beraadslagen over de algemeene illuminatie op 2 Maart. Men vond toen echter in de zaal een billet aange plakt met de boodschap, dat men over die illuminatie niet het hoofd had te breken. Er zou gezorgd worden voor eene illuminatiegelijk de wereld die nog niet had gezien. De bedoeling was zeker den algemeenen angst te vergrooten. TURKIJE. Een Griek Papadoupolo, genaturaliseerd Engelsch burger, is in hech tenis genomen, daar in zjjne woning 12 ontplofbare bommen gevonden zijn. Hij heeft ten paleize, in tegenwoordigheid van den dragoman der Engelsche ambassade, een eerste verhoor ondergaan, en daarbij bekend, dat zijn voornemen een aanslag op het leven van den Sultan was, maar later trok hij deze bekentenis in, en beschuldigde hij zijn broeder, die hem bij de politie verried, dal deze de bommen in zijn huis gebragt had. Deze broeder, Aristarchi genaamd, die onlangs lot het Islamisme overging, is eveneens in hechtenis genomen. De geheele zaak is nog in bet duister gehuld. BERLIJN. 26 Februarij. De heden op de Parijsche beurs verspreide ge ruchten omtrent nieuwe aanslagen te St. Petersburg en brandstichtingen in Rusland worden ten eenenmale tegengesproken iu verscheidene heden ont vangen telegrammen. KONSTANTINOPEL26 Februarij. De ellende te Diarbekir neemt loe. Duizenden hongerende boeren komen dagelijks iu de stad bedelen. De boeren plunderden twintig graanschuiten. KONSTANTINOPEL, 25 Februarij. De heer Blunt, consul van Engeland, heeft een nieuw berigt van kolouel Syngc ontvangen De roovers, door welke deze is ontvangen genomeneischcn om licni weder vrij te laten 15,000, benevens twaalf gouden horloges met gouden kettingen. Zij geven tien dagen uitstel; als na dien tijd aan hunne eischen niet is voldaan, zullen zij den gevangene den neus alsuijden; drie dagen later zal hij zijne ooren verliezenen nog drie dagen later zal hij onthoofd worden. ST. PETERSBURG, 25 Februarij. Generaal Loris Melikofl, thans be noemd tot de nieuwe betrekkingen van gouverneur-generaal van St. Peters- burg, en president der commissie van onderzoek in de politieke aangele genheden des rijks, brengt een uitstekende reputatie mede als bekwaam en verlicht bestuurder uit zijne tijdelijke betrekking van gouverneur-generaal van Charkofl, waar men zegt dat zijn heengaan vandaar algemeen betreurd zal worden. Zijne aanstelling alhier wordt met zeer groot genoegen ge zien, voornamelijk door hen die het best met hem bekend zijn. KONSTANTINOPEL 26 Februarij. liet is gebleken dal Papadoupolo geen aanslag op het leven van den Sultan iu den zin had. De bommen, die in zijne woning zijn gevonden, werden er waarschijnlijk door zijn broeder Aristarchi nedergclegd, .met het doel om onrust in de familie te brengen. ST. PETERSBURG, 27 Februarij. De Regie run gsbote bevat eene procla matie, door Loris Melikofl gerigt tot de bewoners der hoofdstad, waarbjj hij bekend maakt dat misdadige handelingen ten strengste gestraft en de wclgezinden in hunne belangen beschermd zullen worden. Verder verklaart hij te rekenen op de ondersteuning van alle regtschapen lieden en maant aan de toekomst met vertrouwen te gemoet te zien. Volgens de Pelersburger Zeiltuig is Vera Sassulitzsch alhier in de woning van eene vriendin gevat.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3