BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. van het leger in Nederl. Indië J. F. van Rossum is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend nit de militaire dienst. De rammonitors Haai en Panter worden buiten dienst gesteld en de kommanderende officieren dier bodems, de luilt. ter zee l«kl. J. A. Waldeck en N. A. de Vries, eervol van het door hen gevoerde bevel ontheven. Ten aanzien van de door den bjjzonderen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente en het bestuur van het genootschap tot heiliging van den Zondag aan den gemeenteraad gerigte adressen, houdende verzoek om beperking van den duur der kermis lot Zaturdagavond, hetzij alleen dit jaar of ook voor het vervolg, heeft de raad gisteren zonder eenige discussie gehandhaald zijn verleden jaar genomen besluitwaarbij werd aangenomen dat althans voor het oogenblik in een dergelijk verzoek niet kon worden getreden. Bjj de behandeling der zaak PincoffsKerdijk voor den hoogen raad op gisteren, verklaarde de getuige Botermans, chef de bureau der Afrikaan- sche llandelsvereenigingo. a. het volgende: Getuige had aanvankelijk een salaris van ƒ2000 met een deel in de winst, later in 1873 een vast tractement van 2500. De eerste onregelmatigheid in de boeken had in 1870 plaats, toen de firma P. en K. een post van ƒ80000 op zich hebben genomen. Getuige en de boekhouder vonden dat j toen eene mooije daad. In 1871 is de Afrikaansche begonnen verliezen op te leveren. De groote onregelmatigheden zijn echter eerst in 1875 begon- nen. De boekhouder Tillemans, getuige's zwager, maakte de balansen °P> getuige maakte het klad op van winst en verlies, en dan bepaalde Pincoffs hoe de balans zou opgemaakt 4'orden voor die aan commissarissen werd overgelegd. Kerdijk was steeds aanwezig bij het opmaken van de concept- balanzen Omtrent de willekeurige opdrijving van cijfers van den hoofd- i agent deelde hjj mede dat Pincoils dit verlangde. De zaak moest rendeeren, anders w as het beter te eindigen. Getuige merkte toen op dat den hoofd agent van die verhooging zijner cijfers toch kennis moest worden gegeven. Maar de eene mail na de andere verschool Pincoffs dit, zeggende tegen ge tuige: Zanik niet, ik heb nog geen gelegenheid. Kerdijk ondersteunde1 getuige in diens aandrang om den hoofdagent te schrijven. Toen kort daarna de hoofdagent schreef dat de cijfers der goederen eerder verlaagd dan verhoogd moesten worden, en getuige aan Pincoffs vroeg: hoe kan men dan de cijfers verhoogen, zei Piucoffs: stel je gerust, het zal wel teregt komen. Kerdijk heeft Pincoffs bepaald niet daartoe overgehaald, Kerdjjk voerde de handelscorrespondentie, Pincoffs de financieele. Omtrent den eersten valschen post van 4 ton, in de boeken van 1871 voorkomende, deelde getuige mede dat Pincoffs zelf er het concept van had gemaakt. Wel had getuige er zich legen verzet, maar Piucoffs haalde hem over, zeggende: het komt teregt en doen we het niet dan is het met de Rotterdamsche llandelsvereeniging gedaan. Als protest heeft getuige echter zijn deel in de winst ad ƒ3000 opgeofferd. Later is dat cijfer steedsgrooter geworden. Kerdijk woonde de onderhandelingen steeds bij. Getuige her innert zich niet meer of Kerdijk zich in 1871 tegen die vervalschingen j verzette. Wat de verslasen betreft, het was steeds Pincoffs die omtrent de cjjfers van export en import inlichtingen gaf en de voornitzigten blootlegde. In 1876 heeli getuige, toen Kerdijk tiillandig was, aan Pincoffs verklaard dat hij zoo niet wenschte voort te gaan, dat hij hem moest ontslaan. Getuige had liever een soberder inkomen en een geruster consciëntie, dan langer op dien oniiiistaanbaren voet voort te gaan. Toen is Pincoffs gaan schreeu- wen als iemand die eene halve beroerte had, dat getuige de oorzaak zou j zijn van eene groote ruïne en getuige die kon voorkomen. Pincoffs wan- I hoopte niet. aan de zaakhij had zooveel grootsch tot stand gebpagt. Bovendien hij nam de verantwoordelijkheid op zich en zeide dat. aU hjj geen toekomst zag, hij tot dergelijke handelingen niet zou zijn overgegaan. Hjj geloofde aan de waarheid van zijne woorden en getuige toen eveneens. Pincoffs is toen wel twee dagen zenuwachtig geweest over getuigfc's ver zoek om ontslag en eindelijk zei getuige dan ook aan zijne vrouw: in "Gods naam. ik kan niet anders, Pincoffs wil mij niet ontslaan. Ik hoop dat God uitkomst zal geven. In 1877 bij de kapitaalsverhooging vroeg getuige of Pincoffs wel prins Hendrik daartoe zou in den arm nemen en Kerdjjk zei toen ook: ja. Lode- wijk, zoudt gij dat wel doen. Maar Pincoffs zei: het is juist noodig voor den goeden gang van zaken. Daaruit kunnen groote zaken worden geboren. Eindelijk toen getuige en Tillemans meenden dat het niet langer zoo kon, vooral daar zij geen bewijs hadden dat zij bet op last deden van Pincoffs, zeide deze: wacht een oogenblik en schreef toen de in de acte opge nomen décharge en toen getuige die wat krasser verlangde, zei Pincoffs j letterlijk: »zeg eens een beetje, het is verdomd compromettant genoeg, bc- waar het maar zuinig". En met zijne gewone vurige, idealistische speeches, waar uiemand legen opgewassen was. bragt hij hem tot zwijgen. Ook Ker dijk verkeerde in dien toestand dat als hjj niet tegenover Pincoffs had ge staan, hij niet met den loop van zaken zou zijn medegegaan. Nadat getuige de winstcijfers uil de hem vertoonde boeken had opge noemd, gaf hij inlichtiugen omtrent den zeer gespannen toestand, die lus- schen P. en K. bestond na de catastrophe. Kerdijk, die in blind vertrou wen zich aan Pincoffs had overgegeven, zag nu in eens de werkelijkheid voor zich. Getuige herhaalt dat Kerdijk alleen was by het klad opmaken van de balans en hij ook de balansen teekende. Pincoffs zorgde voor de financiële aangelegenheden en voor het bezorgen van geld. Hij was ook de woordvoerder. Toen aan getuige werden voorgelegd de staten, waarin getuige Schalkwijk meende geheimschrift van Kerdijk gezien te hebben, verklaarde getuige, evenals die beschuldigde, dal liet zijn (Botermans) schrift was. In de reke ning-couranten komen geen vervalschingen voor: zjj zijn de trouwe afspie geling van die op de kust. De «correspondentie met den hoofdagent werd grootendeels door Kerdijk gevoerd^ De beschuldigde erkende ook een brief te hebben geschreven aan den hoofdagent, waarin hij o. a. zegt dat wegens de hooge onkosten en het grof verlies op de gefactureerde prijzen, alles op de uitgaande goederen moet gevonden worden. Omtrent Pincoffs' speculation deelde getuige mede. dat die besch. hem geheimhouding had opgelegd. Getuige had Piucoffs herhaaldelijk legen het spel gewaarschuwd en er op aangedrongen dat deze aan Kerdijk de zaak zou medideden. Eerst na het einde van hel jaar, toen getuige nog krach tiger op dit laatste had aangedrongen, heeft P. aan Kerdijk de zaak ver teld. Ten slotte heeft de firma P. en K. er 3«j ton bate bij gehad, maar die som weegt niet op tegen verliezen in het spel in andere gevallen. Heden zijn gehoord A. J. Tillemans, gewezen boekhouder bij de Afri kaansche. en de chel-bockhouder der bijbank van de Ned. bank te Botterdam. De laatste getuige splitst de valsche posten in vijf eategorien: 1°. de posten direct op Kerdijk en Pincoffs gebragt; 2». die direct op den hoofdagent ge- bragt; 3». twee op zich zelf staande posten: 4". die van goederen en onkos ten welke op winst en verlies ztjn gebragt en 5°. diverse debet- en credit- posten die zijn overgeboekt. EHOELANAi LONDEN, 24 February. Aan de Daily News wordt uit Kabul gemeld, dat er met Mohammed Jan te Ghuzni onderhandelingen geopend zijn. De vermoedelijke grondslag voor eene schikking zou gevonden worden in de benoeming van Hassan Khan, Shir Ali's schoonzoon en Jacob Khan's neef, tot Emir. Deze nieuwe vorst zou van de Engelsche regering een ruim subsidie genieten. De Britsche troepen zouden zich terugtrekken op Gandamak of Ali Kheil, en naar Kabul zou een Britsch gevolmagtigde gezonden worden zoodra de nieuwe Emir zich er voor goed gevestigd had. Te New-York is een manufactuurmagazijn afgebrand. De schade wordt op 1 millioen dollars geschat en twee spuitgasten verloren in de vlammen het leven. Volgens berigten uit Rio de Janeiro neemt de gele koorts aldaar zeer toe. Telken dage stierven aan de ziekte binnen de stad 8 a 10 menscben, Vooral schepen in de haven worden aangetast. Dientengevolge zyn zjj yan daar verwijderd, en verder naar buiten gebragt. Men hoopt dat de maat regelen in den laalslen tijd voorgesteld ter beteugeling van de epidemie het gewenschte gevolg zullen hebben. FRANKRIJ K. De senaat houdt zieh thans bezig met de behandeling van het bekende wets-ontwerp van den minister Ferry betreflende de vrjjheid van het hoo- ger onderwijs. De Hép. franf. acht zich van de goedkeuring van het ont werp zoo verzekerd, dat zij reeds eene schets geeft van de heilrijke gevol gen, die er de vrucht van zullen zijn. Tegen de uitlevering aan Rusland van den hier aangehouden Hart- mann, als schuldig aan den aanslag nabij Moskou, verklaren de dagbladen zich eenstemmig. Zij zijn van meening dat de republiek zich onteeren zou, indien zij, alleen uit welwillendheid jegens Rusland, de uitlevering van politieke misdadigers zou toestaan, welke niet slechts een groote mogend heid als Engeland, maar zelfs het kleine Zwitserland weigeren zou en ge weigerd heeft. De stukkenten bewijze dat hij medepligtig of in de eerste plaats schuldig is aan het leggen van de mijn onder den spoorweg, zjjn thans uit Rusland te Parjjs aangekomen. 1 In de Russische kapel te Parijs is een Te Detirn gezongen, om den Hemel dank te zeggen voor de redding van het leven van den Czaar. De president der republiek heeft zich laten vertegenwoordigen door generaal Pittié, die in groot uniform was verschenen. De minister-president ver- tegenwoordigde het kabinet. Het geheele corps diplomatique woonde de plegtigheid bij, DlIITICIILAND. De Nd. Allg. Zeit. vestigt de aandacht op de voorgenomen verster kingen van Rusland langs de westelijke grenzen. Kowno zal met gedeta cheerde forten worden omringd en tot een gerelrancheerd kamp worden gemaakt, térwjjl er verder sprake is van voorbereidende maatregelen om langs de spoorwegljjn Petersburg—Warschau, bij Bialystok en Grodno, ver sterkingen aan te leggen Zjj gelooft wel niet, dat men in Russische rege ringskringen een aanval van Duitschland ducht, maar ook niet dat zulke groote en dure werken zonder eenig doel worden ondernomen. Haars inziens is het te doen om bjj de Russen den indruk te weeg te brengen dat men werkelijk een aanval van Duitschland tegemoet ziet. RUSLAND. Volgens berigten uit St. Petersburg was bet in de Russische hoofdstad kalm en deed niets verdere reaclionnaire maatregelen verwachten. -- De Inv. Kuste beval eene officiële depêche uit Douzuloum, houdende, dat op 15 Februarjj een gevecht heeft plaats gehad tusschen de Russische troepen en de Turkomannen. Laatstgenoemden werden geslagende vlug- tenden werden een geruimen tjjd achternagezet, en slechts het vallen van den avond belette hunne volkomen vernietiging. OOST-INDIE. BATAVIA. 22 Januarjj. Het Alg. Dbl. v. N. I. meldt het volgende: Gisteren kwam weder eens een telegram uit Atjeh, waaruit blijkt dat de oorlogspartjj nog aan het woelen is. In het land van Toekoe Baid, die thans verbannen is in de Molukken en veel meer afdoende straf verdiend bad. is een ons bevriend hoofd vermoord geworden. Voor Toekoe Baids onderwerping heette het alljjd. dal de bevolking met dien tiran zeer weinig ingenomen was. Inlus- schen schijnt de moord niet door een op zichzelf staand vriend of verwant van den verbannen Toekoe Baid te zijn gepleegd, daar alsdan de bevolking der kampong zeker den moordenaar wel zou aangewezen hebben en de oplegging van bangoenof strafgeld aan de geheele kampong, ouno)dig zou geweest zijn. Tevens is op Samalangan een beambte van den aan ons onderworpen Sultan vermoord geworden; natuiirljjk door de oorlogspartij Eenige weken geleden vermeldden wij een geruebtdat Panglima Polim op Samalangan was. Wij hadden daarbjj tevens vernomen, dal eene poging om door den Sultan den ouden Panglima te laten opliglen toen mislukt was. en dat ook toen reeds een der handlangers van den Sultan den dood gevonden had. Wij vermeldden toen het gerucht van dien moord niet, wachtende of er in officiële berigten melding van zou gemaakt worden. En ofschoon dit niet geschiedde, komt ons thans, nu weder een politieke moord op Samalangan vermeld wordt, het vroegere gerucht waarschjjnlijk voor. Al die berigten toonen, dat de oorlogspartij nog alljjd niet de ban den in den schoot gelegd heeft. Volgens de Sam. Cour. heeft de betaling der personele en patentbe lasting op het vroeger zoo tegenstrevende Samarang vrij geregeld plaats. Naar zjj uit goede bron verneemt zijn die belastingen op een paar duizend gulden na reeds voldaan. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den opzigler 2' kl. bjj den waterstaat J. J. van Poclvoorde. Ontslagen: eervol, de algem. ontvanger van 's lands kas te Kediri C. L. de Vries. Be noemd: tot adsist-resident van Koetoard.jo (Bagelen), de ambtenaar op non- activiteit II. J. Tijdeman; tot adsist.-resident van üeli (Oostkust van Suma tra), de ambtenaar op non-activiteit E. Bosch; lot algem. ontvanger, te Malang (Pasoeroean)de algem. ontvanger te Banjocmas J. Muller; te Ke diri, de algem. ontvanger te Pati (Japara) J. W. F. Meeng; te l'ali, de algem. ontvanger te Japara M. Fredrikz; te Banjoemas, de algem. ontvan ger te Ngawi (Madioen) J. Th. Hafkenscheid; te Ngawi, de ambtenaar op

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2