bragt. In het Pinksterbloemlaanlje, aan den Z.-O. Buitensingel, woont een gezin, bestaande uit man, vrouw en kinderen. Sedert een paar dagen had den de buren een knaap uit 's mans eerste huwelijk en waarover dus de vrouw stiefmoeder was, gemist, terwijl men van tijd tot 'tijd kermen meende te hebben gehoord. Van de afwezigheid der vrouw gebruik ma kende, hebben eenige buren een onderzoek in bedoelde woning ingesteld en toen in den kelder het knaapje gevonden, vastgebonden aan een jjzercn kram, met de voeten in een tob water en schreijende van honger. Het kind werd natuurlijk onmiddellijk uit zijn ongelukkigen toestand, waarin het reeds 2 a 3 dagen gezeten had, verlost; de zaak is ter kennis van de politie gebragl, die de vrouw in arrest heeft genomen. (Dbl.) Op een bovcnachterkamertje in een buisje op het Ledig-Erf alhier is door ds politie een 70-jarige vrouw ontdekt, die van honger en gebrek lag te sterven. De ongelukkige had voedsel, dekking noch liggingen bevond zich in zulk een deemiswaardigen toestand, dat zij naar het gasthuis moest worden vervoerd. Bij de behandeling der zaak van Pincoffs—Kerdijk voor den hoogen raad op gisteren werden het eerst als getuigen gehoord de voormalige com missarissen der Afrikaansche handelsvereeniging. De heer de Bruyn. na mededeelingeii te hebben gedaan omtrent het ontstaan der vennootschap, verklaart o. a.: dat bij de voordeelen door directeuren jaarlijks genoten overeenkomstig art. 21 der statuten schat op ƒ60000 per hoofd, lig kan echter niet zeggen of zg werkelijk die voordeelen hebben genoten. Voorts verklaart bij dat de balansen in de vergadering van commissarissen werden overgelegdingeschreven in het balansboek en geteekend. De overige boe ken werden echter niet in de vergadering van commissarissen nagezien. Hij kan niet zeggen dat Kerdijk omtrent de cijfers meer inlichtingen kon verschaffen dan Pincoffs. Door directeuren is niet voldaan aan de verplig- ling der statuten om bij vermindering van het kapitaal met 40 pCt. de algemeene vergadering bijeen te roepen. Dat Kerdijk de gelden der vcr- eeniging bezigde tol dekking van particuliere schulden, is hem onbekend. De tweede gehoorde commissaris Viruly Verbrugge legt daarmede overeen komende verklaringen al. Hij deelt mede dat de balansen niet ter inzage we'dcn gelegd voor de aandeelhouders, evenmin een verslag van den toe stand, gelijk de statuten eischendat er wel staten werden overgelegd omtrent de exportgoederen aan de kust. Op de vergaderingen van commis sarissen was het in den regel Pincoffs die de financiële zaken behandelde, maar zoodra er sprake was van den handel zelf en er gevraagd werd, hoe komt dit of dat artikel voor- of nadeel te hebben opgeleverd, dan was het Kerdijk die uitlegging gaf. Getuige beschouwde hem als den man van den handel. Des Zondags ochtends werd hij eerst met de catastrophe bekend. Op de Maandags gehouden commissaris-vergadering werd in een stuk, door Pincoffs alléén geschreven en onderteekend, de toestand medegedeeld en verklaard dat directeuren zich steeds door hunne verwachtingen hebben laten leiden en iedere poging hebben gewaagd, omdat zij meenden dat door ttilkeering van dividenden de zaak kou worden volgehouden. Mislukten de pogingendie nu nog te doen waren om de zaak te reddendan werden directeuren ook arm en konden zij als ondergeschikten gaan arbeiden. Hij wilde tegen een vast tractement werkzaam blijven. Kerdijk gevoelde zich t daartoe niet meer in staat. En voorts stelde hg voor dat geval voor een aantal middelen van controle. De verklaringen van den derden getuige A. Milders, commissaris, komen in hoofdzaak met die der beide vorigen overeen. Ook verklaart bij dat de boeken niet werden nagezien door commissarissen, maar alleen inlichtingen daaromtrent door hen gevraagd. Er werden notulen gehouden van de com missaris-vergadering. In den regel werd geen zoodanige vergadering gehou den, enkel als er iets bijzonders voorviel. Pincoffs bragt het verslag uit en Kerdijk sprak weinig en gewoonlijk gaf hij alleen inlichtingen omtrent de handelscijfers. Door den vierden getuige J. van der Hoop werd nog verklaard dat de levenswijze der beschuldigden niet te groot was, dat somtijds de boeken door commissarissen werden doorgezien, dat Kerdijk niet meer inlichtingen omtrent de balansen gaf dan Pincolïs. Soms werd door commissarissen op inkrimping aangedrongen, maar hel antwoord was steeds dal er behoefte was aan geld. Ook hij beschouwde Kerdijk meer als den commerciëlen man. liet gesprek van commissarissen op 12 en 13 Mei had voornamelijk ten f doel te trachten een faillissement te voorkomen in het meeste belang der crediteuren. De vijfde getuige, commissaris M. Mees, verklaarde dat geen gedetailleerde opgaven omtrent de balansen werden gedaan, dat de balansen ook niet Kerdijk werden besproken en deze de commerciële man was. Herhaaldelijk is j door commissarissen op inkrimping aangedrongen, maar het antwoord was I dat dit langzamerhand kon geschieden, niet op eens. Vaak werden aan merkingen gemaakt op het groote bedrag der balansen. Het eerst heelt getuige gehoord dat de zaken in de war waren op 27 April van Pincoffs zelf en later den len Mei in de vergadering van commissarissen. Pincoffs heeft toen een stuk voorgelezen om de zaak alsnog te redden. Nooit heeft getuige vroeger kunnen vermoeden de kwade trouw der beschuldigden, wel had hij het vermoeden van te groote zaken. Dat de financiële toestand ceniïzins onordelijk was, vermoedde hij evenmin. De kapitaalvergrooting diende om het credielpapier te verminderen. Na de eerste leening is dan ook dat credielpapier eenigzins verminderd. Hij hield het notulenboek der commissaris-vergaderingen en zou dat morgen overleggen. Op de vergade ring van 12 Mei is lol geheimhouding besloten in de hoop nog te kunnen redden. Het denkbeeld van geheimhouding werd gedeeld door directeuren van de Nederlandsche bank. De zesde getuige, de makelaar Schalkwijk, Iiqtiidateur der Alrikaansche Handels-Vereeniging, becijfert de inkomsten van heide beschuldigden op 60 a 80 mille 'sjaars. Speculatiën, waarbij Kerdijk betrokken was, zijn hem niet bekend. De inrigting der boeken was zeer goed, daargelaten de cijfers. Getuige heeft bij het onderzoek der boeken lusschen de regels letters ge vonden een soort van geheimschrift dat hij meent van Kerdijk te zijn. De eindcijfers zijn door een der bedienden geschreven. Op de vragen van ut» van Gigchof getuige, die beide beschuldigden kent, meent dat er gromj bestaat voor de bewering van Kerdijk dat Pincoffs hem lot stilzwijgen aan- spoorde door te zeggen: als je spreekt, valt niet alleen de Afrikaansche maar tal van Rotterdamsche vereenigingenantwoordt getuige dat Pincoffs een groeten invloed had op Kerdijk en hij hem vatbaar achtte voor derge lijke vreesaanjagingen. De zevende getuige, mr. Driebeek, curator in het faillissement der firma Kerdijk en Pincolïs, geeft inlichtingen omtrent den staat der boeken van die firma en hare separaatrekening met de Afrikaansche. Beschuldigde Kerdijk verzekert dat hem van die separaatrekening niets bekend was. De copieboeken van de firma zijn de eenige die bij kent. Later verklaarde de beschuldigde dat hij wel de balansen had geteekend, waarop posten van die separaalrekening voorkwamen, maar dit gedaan Ie hebben ter goeder trouw. De boedel van Pincoffs heeft opgebragt 30 mille, die van Kerdijk 12 mille, en dat nog wel omdat er zooveel zilverwerk bij was. Den ge- tuige is het wel gebleken dat Pincoffs zeer belangrijke speculatiën in Pertia- nen dreef. Ook de mede-curator, mr. Trostorff, geeft inlichtingen omtrent posten, die op de boeken der firma voorkomen tot dekking van valsche posten op de boeken der Afrikaansche. Hij houdt de posten van die sepa raatrekening niet alleen voor valsch, maar ook voor niet serieus. De wissel, handel was de voorname zaak der firma. Op de vraag of er niet menige operatie is geschied builen de boeken, blijft getuige een pertinent antwoord schuldig. Uit eigen wetenschap kan hij niet verklaren dat speculaties wer den gedreven buiten medewelen van Kerdijk. Heden werd het getuigenverhoor voortgezet. Door den getuige Mees wer den de notulen der commissaris-vergaderingen overgelegd. Hij verklaart nader op de vragen des verdedigers dat Kerdijk nooit, maar steeds Pincolïs hem sprak over de financiële opcratiën. Hij herinnert zich niet of Kerdijk daarvoor ooit op zijn kantoor is geweest. De notulen geven blijk van den vertrouwelijken omgang tusschen commissarissen en Pincoffs en Kerdijk en hunne vriendschappelijke houding onderling; ze werden niet geteekend. Een debat volgt hierop tusschen den getuige Schalkwijk en den besch. over hel geheimschrift, door den eerste gevonden in sommige stukken. De besch. ontkende dat het geheimschrift van hem was. Daarna wordt de getuige Bolermans, voormalig chef de bureau der Alri kaansche, verhoord. Door dezen getuige worden belangrijke mededeelingen gedaan omtrent het ontstaan van de Afrikaansche en de wijze van opma ken der balansen. Morgen komen wij hierop terug. BUITEftLANIISCUE BEBIGTEft ENGEIiANlI. LONDEN, 23 Februarij. Te Cloxmol in Ierland hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Eenige deurwaarders, gesteund door politie, hadden eenige koeijen in be slag genomen van eene weduwe, die in gebreke was gebleven hare pacht te betalen. Het volk viel de politie aan en wist die, na een hevig gevecht, tot den aftogt te noodzaken, met achterlating der koeijen. Volgens berigten uit Valparaiso. 27 Januarij. was door ecne ontploffing in de bewaarplaats der bommen een gedeelte van hel militaire tuighuis vernield. Twintig man hadden daarbij het leven verloren. FKAWKRIJ K. Eene commissie, onder voorzitterschap van den kardinaal-aartsbisschop van Parijs, heeft een adres gezonden aan alle dagbladen, met verzoek haar werk, beslaande in het bijeenbrengen van inschrijvingen tot leniging van den nood in Ierland, te ondersteunen. De commissie is zamengesteld uit per sonen der anti-republikeinsche partij, maar zij zegt dat bij hare vorming alle staalkundige overweging ter zijde is gesteld. Op de Westerlijn, vyaar onlangs zulk een groot spoorwegongeluk plaats had, heeft bijna wederom het zelfde plaats gehad, daar een passagierstrcin. van Havre naar Parijs, op een goederentrein te Colombes geloopen is; of schoon de schok gering was. ontspoorden drie ledige wagens van den laat- sten trein. Vier reizigers werden slechts ligt gekneusd. In den gemeenteraad van Parijs heeft de heer Delabrousse, naar aan leiding van de moorden en moordaanslagen in den laatsten tijd, eene inter pellatie gerigl tot den prefect van politie. Deze zeide in zijn antwoord, dat van de bedoelde misdrijven veel ophef gemaakt werd door lieden, die daarmede der republikeinsche staatsregeling eene smet trachtten aan te wrijven. De statistiek bewees volgens hem, dal de misdaden in gecnen deele waren toegenomen, noch het getal inhechtenisnemingen verminderd. Van de 37 personen, zeide de prefect, die in 1879 misdaden begaan had den, waren 33 gevat en hadden zich slechts 4 aan de nasporingen van het geregt weten te onttrekken. Een krijgsraad te Parijs heeft dezer dagen tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld een man met name Drouhin, die vóór negen jaren was gevon- nisd wegens het verstrekken van inlichtingen aan de Duilschers ten tijde van het beleg der hooldstad Bij het uitbreken van het communistisch oproer, was hij echter, uit de gevangenis ontsnapt, verdwenen, en werd eerst nu onder zeer bijzondere omstandigheid weder gevat. Men had van Drouhin niets meer gezien of gehoord lot het vorig jaar, toen hij, zjjne veiligheid overschattende, zich zelf in den val bragt. In een overzigt van de landverhuizing uit Europa naar de Vereenigde Staten, aan officiële bescheiden ontleend en in het Fransche Journ. Off. voorkomende, worden de volgende opgaven gedaan. In de laatste 90 jaren hebben niet minder dan 10 millioen Europeanen zich in de Vereenigde Staten nedergezet. Daarvan kwamen de mcestcn uit Duitschlaud en Ier-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2