LËIDSCHE COURANT. 1880, WOENSDAG 25 FERRUARIJ. 47. ST A DS-BERICHT EN. Kostelooze Vaccinatie. BIN iN EN L\ N DSC IIE BElUCTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaat s f 1.50, fianco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, huiten de expeditie!,oslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenendat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Rcvacclnatle voor onvermogendenin het lokaal der Stads waag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag van elke week, des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 Februari 1880. E. KIST, Secretaris LEIDEN, 24 Februarij. Ongeveer 1 uur gisteren namiddag is eene vrouw, genaamd S. R.aan toevallen onderhevig, door een toeval overvallen, doch spoedig bijgebragt en huiswaarts gekeerd. Heden voormiddag om 11 uur is op de Brcedestraal, bij het Kort- Rarenburg, een paard, voor een tramwagen, die naar het slation reed, ge spannen, gevallen en gedeeltelijk daaronder geraakt, bij welke gelegenheid de remmer is gebrokenzonder dat er verdere ongelukken veroorzaakt zijn. D'. G. Ringnalda, pred. te Oldebroekheelt voor het beroep van de Ned. he-rv. gemeente alhier bedankt. Behalve met de stoomschepenwelke eiken Woensdag en Zondag uit Syracuse vertrekken, kunnen voortaan, door tusschenkouist van de Iia- liaan-che postadministratie, mede brieven en verdere stukken voor Malta worden verzonden door middel der in de vaart gebragte pakketbooten, welke eiken Vrijdag uit Messina naar Malta vertrekken. Daarentegen is de dienst der pakketbooten van Southampton naar Gibraltar en Malta gestaakt, zoodat de gelegenheid tot verzending' naar Gibraltar en Malta door tus- schenkomst van de Brilsche postadministratie is opgeheven. Bjj kon. besluit van 14 Febr. jl. zjjn de minister van binnenlandsche zaken en de commissarissen des konings in de provinciën gemagtigd, ter bewerking van de uitkomsten der zesde algemeene tienjarige volkstelling, in den loop van het jaar 1880 tijdelijk personen in dienst te nemen op eene belooning, te bepalen door hem, die van deze magtiging gebruik maakt. Zaturdag werd te Utrecht eene vergadering gehouden van aandeelhou ders in de maatschappij «Een algemeen belang". Die maatschappij stelt zich ten doel de beplanting van bermen langs spoorwegen, openbare rijwegen en vaarten en andere daarvoor geschikte grondenbenevens den aanleg van plantsoenen, parken en dreven. Er waren 23 aandeelhouders tegenwoordig. Deelgenomen is reeds voor 173 aandeelen a 100, dus 73 meer dan wettig vereischt werd om de acte van oprigling te passerenmaar nog niet genoeg om met de werkzaamheden aan te vangen. Tot directeur werd benoemd de heer 11. Copijn, woonachtig aan de Groenekan bij Utrecht, en tot secre taris de heer J. A. de Zwaan, ambtenaar bij de staatsspoorwegen te Utrecht. Tot leden van den raai van commissarissen zijn benoemd, be halve de hh. J. W. R. Gerlach, II. Copijn, J. Nagel Jr.A. Koster Mz. en G. W. C. Westenberg, welke reeds voorloopig als zoodanig waren opgetre den, de hh. H. M. Berns, J. Copijn Jr.C. F. Cremer, II. J. Kok Anker- smitB. A. Fokker, F. Halverhout, mr L. van Lier, mr. II. L. A. Obreen, C. A. A. Dudok de Wit en N. de Zwaan. Te Haarlem is door de politie bij een goud- en zilverkashouder in beslag genomen een zware gouden zegelring, die door middel van braak was ontvreemd uit eene gesloten kast, staande in de volontairskamer der huzaren in de kazerne, ten nadeele van een wachtmeester. De dader is onbekend. Te Wierden heeft een arbeider zich door den zandtrein laten overrij den. Het hoofd van den man werd van het ligchaam afgesneden. Te Tilburg is eergisteren nacht brand ontstaan in de fabriek van den heer Dijckmans, vermoedelijk door het broeijen van afval van wol, zoodal spoedig alles in vlam stond en drie huizen, waaronder het lakcnmagazijn, een prooi der vlammen werden en alleen de muren staan bleven. Een groot gedeelte van den voorraad lakens, bukskings enz., benevens de meeste meu ■helenzgn verbrand Alles was verzekerd. Ook op het Goirke zijn drie huizen met het grootst gedeelte van de inboedels, benevens een schaap, verbrand. Omtrent den te Meerssen in Limburg gepleegden moord wordt gemeld dat er van de drie aangehouden personen reeds twee zijn ontslagen; alleen de slaapsteehouder is, als de vermoedelijke dader, gevangen gehouden. 'sGRAVENHAGE, 24 Februarij. Tot notaris te Amersfoort is benoemd de heer mr. J. M. Richelle, ad vocaat en cand.-notaris te Aarlanderveen. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan mr. 3. J. de Reusals schoolopziener in het achtste schooldistrict van Zuidholland en aan mr. C. J. Pické, als schoolopziener in het eerste schooldistrict van Zeeland; voorts zijn benoemd tot schoolopziener in het achtste schooldistrict vau Noord- holland, mr. J. Gerdenier, en tol schoolopziener in het vjjfde schooldistrict van Groningen, mr. W. Tonckens J.Lz. De majoor jbr. F. A. Meijervan den generalen staf, thans op non activiteit, is op pensioen gesteld, De civile apothekers G. J. Groeneveld en P. Leeiiderlz zijn benoemd tot apotheker 3e kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst in N'e- dcrl Indië De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verlecnen. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer A. van Lim- borgh gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. In de zitting van de tweede kamer is heden de heer Nijst toegelaten en 'aceft de heer Tak van Poortvliet, na te ziju beëedigd, zitting genomen. Door de hoofdcommissie der algemeene verloting ten behoeve der wa tersnoodlijdenden is thans het plan van trekking vastgesteld. In tegenstel ling met het stelsel van 1861 zal nu de gewone wijze van trekking worden gevolgd. Er zullen namelijk in een bus zooveel nummers worden gestort als er loten zijn uitgegeven, terwijl in eene andere bus zooveel nummers worden geworpen als er prijsvoorwerpen zijn ingekomen, waarna uit de lotenbus zooveel nummers worden getrokken als de prijzenbus nummers bevat. De voortgezette pogingen van de barones van Zuylen van Nyevelt, ccht- genoole van den Nederlandschen gezant te Parjjs, in hel belang der ver- loling, worden met den besten uitslag bekroond. Zoo ontving zij o. a. van den eigenaar der magazijnen //du Louvre" 20 meters kostbare satijn, een geborduurd gordijn, een porceleineu servies, een bloemenstandaard, 12 paar zijden kousen, eeu wollen sprei, een stel damast tafelgoed; van den eige naar der magazijnen //Au hou Marché" een zeer fraai tafelkleed, 1 stel tafelgoed (a broderie russe) een zijden dameskleed (satin broché merveil- leux) en twee kostbare waaijers; van den eigenaar der magazijnen //Petit Saint Thomas" twee sierlijke lampen. Ook nog vele andere prijsvoorwerpen zijn ingekomen. Het aantal sub- commissiën bedraagt thans 664. In het locaal Diligentia is gisteren-middag een vergadering gehouden van adhaerenten in het denkbeeld, door eenigen onzer stadgenooten geop perd om aan generaal van der Heyden een nationaal huldeblijk aan te bieden. Aan de uitnoodiging van het voorloopig bestuur, bestaande uil de heeren mr. J. Heemskerk Azn., die tevens als president fungeerde, generaal Mac Leod, van Rappard, prof. Kern, Egler van Wissekerke, de Bruyn Kóps en generaal van Limburg Slirum, hadden 21 belangstellenden gehoor gegeven. Van de 300 circulaires, die waren rondgezonden, had het voorloopig bestuur 136 met adhaesie terug ontvangen; enkelen hadden ook uit naam van meer personen instemming betuigd. Nadat een definitief bestuur was gekozen, kwam aan de orde de vraag: //Wat moet er voor generaal van der Heyden gedaan worden?" Een zeer levendig debat ontspon zich over deze vraagvoornamelijk over den aard van het huldeblijk, of dit moest zijn een eeregeschenk, dan wel een nuttig heidscadeau. Verschillende denkbeelden werden hierover uitgesproken, tot dat ten slotte een voorstel van den heer mr. D. van Eek den meesten bijval vond, namelijk om nog niets omtrent den aard van het cadeau te beslissen, maar eerst het resultaat van de pogingen om tot deelneming op te wekken af te wachten, zoodat eindelijk besloten werd aan het bestuur op te dragen zich te beraden over de wijze van medewerking, om later omtrent den aard van het huldeblijk een bepaald voorstel te doen. Zaturdag middag is alhier een afschuwelijke misdaad aan het licht ge-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1