BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Jtlaandag 23 February 3880, F'. 45. Kostelooze Vaccinatie. STADS-BER1CBTEJY BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenendat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Rcvaccinatic voor onvermogendenin het lokaal der Stads waag, by voortduring is opengesteld, en wel op Maandag. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag van elke week, des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 Februari 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van Leiden Gelet op art. 21 van de wet van 4 December 1872 Staatsblad n". 134); Brengt ter kennis van de ingezetenendat gedurende de afgeloopen week zijn aangegeven als door Roodvonk aangetast 4 personen, als aan die ziekte overleden geene. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsehe Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 21 Februari 1880. V. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 26Februari 1880. mNNËNLANDSCHK RKRIGTEN. LEIDEN, 21 Februarij. Ten opzigte van het verzoek van de firma Crans en C".ter bekoming eener rentegarantie over het benoodigd kapitaal voor den aanleg en de ex ploitatie van een stoomtram van Katwijk aan Zee naar Leiden, zijn burg. en weth. in overleg getreden met de besturen der gemeenten Katwijk, Rijns burg en Oegstgeest, Daarbij is gebleken dat de eerstgenoemde gemeente be reid is eene rentegarantie te verleenen van 4 pCt. over een kapitaal van 65000tot een maximum van 2500, indien de gemeente Leiden dit ook doet, terwijl de beide andere gemeenten geene rentegarantie op zich nemen. Burg. en weth. zijn, in overeenstemming met de commissie van financiën, met de kamer van koophandel, die over deze zaak is gehoord, overtuigd dal eene verbetering van de communicatie van Katwijk en tusscheiiliggende plaatsen ook voor deze gemeente'van groot belang is te achten. Het is te verwachten dat Katwijk op die wijze in bloei zal toenemen, en eene ver meerdering van den bloei van Katwijk, vooral als badplaats, kan voor Lei den belangrijke voordeelen opleveren. Zij stellen dientengevolge voor, aan de firma Crans C". voor den aan leg en de exploitatie van een stoomtram van Katwijk aan Zee naar Leiden tot aan de Beestenmarkt concessie te verleenen, voor zooveel deze gemeente aangaat, en voor die onderneming eene rentegarantie te verleenen van 4 pet. 'sjaars, over een kapitaal van 65000, tot een maximum van 2500 per jaar, onder daarbij vast te stellen bepalingen, o. a. dat de rentegarantie verleend wordt voor 25 jaren, ingaande op den dag dat de baan in exploi tatie wordt gehragt, dat, wanneer de opbrengst gedurende 5 achtereenvol gende jaren meer dan 5 pet. becraagtde garantie met 1 rCt. wordt ver- vuldige bewaring en behandeling der voorwerpen, doch stelt zich in het onverhoopt geval van beschadiging of verlies nog in qualiteit nog in privé aansprakelijk. De geldelQke baten, uit deze tentoonstelling voortvloeijendekomen ten voordeele van het fonds voor de watersnoodlijdenden. Secretaris der commissie is de heer A. A. Vorsterman van Oyen (Balistraat 19) te 's Hage. Wij vernemen, dat de minister van oorlog voornemens is het aantal militaire afdeelingen, dal thans vijf bedraagt, terug te brengen lot op drie. De 4e afdeeling, standplaats Rotterdam, alsmede de 5', standplaats Helder, zouden namelijk worden opgeheven. Te Rotterdam, waar de plaats van afdeelingskommandant vacant is, wordt deze betrekking niet weder vervuld, terwijl de kommandant te Helder, de kolonel der genie J. F. van Hans- wijk, zou worden overgeplaatst naar Utrecht, waar eveneens eene vacature bestaat. De kapiteins der artillerie A. Harrcbomée en H. H. P. de Wit, adjudanten der afdeclingskommandanten respectivelijk te Rotterdam en te Helder, hebben officiële aanschrijving ontvangen, dat zij tot een anderen werkkring geroepen zullen worden. Een en ander zou geschieden met 1 Mei a. s. (Cad.) Door de administratie der Belgische staatsspoorwegen is aan de Neder- landsche spoorwegbesturen voorgesteld om, ter gelegenheid van de feesten te Brussel tot viering van België's 50-jarige onafhankelijkheid, retourbillet- ten derwaarts uit te geven tegen de vracht voor enkele reis, met 6 dagen geldigheid, gedurende de maanden Junij tot en met September e. k. 's Konings commissaris in Gelderland is gemagtigd tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dingsdag 9 Maart e. k-, ter verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten- generaalin plaats van wijlen mr. C. II. baron van Rhemen van Rhemenshuizen. Te Katwijk aan Zee vond men dezer dagen in een huis in de Zuid straat, bij het afnemen van een zeer oud kamerbchangsel, 6 schilderstuk ken op een soort leerdoek, voorstellende in 6 tafereelen de geschiedenis van den Verloren Zoon. Ieder stuk is ongeveer twee meter vierkant, 4 zijn ongeschonden en 2 slechts weinig beschadigd. Naar gissing hebben zij minstens 200 jaar daar verborgen gezeten, bedekt door ander behangsel. (y.R.C.) Een schoenmaker te Amsterdamdie zich niet langer bij zijn leest wenschte te houden, heeft, naar het N. v. d. D. meldt, zich toegelegd op het maken van valsche muntterwijl zijne vrouw zich belastte met het in wisselen dezer muntstukjes. Sedert eenigen tijd begon men kwaad ver moeden tegen haar te koesteren, en terwijl zij bezig was eenige valsche dubbeltjes uit te geven, werd een politieagent gewaarschuwd, die haar arresteerde. De commissaris van politie heeft vervolgens in de woning van den schoenmaker een onderzoek doen instellenwaardoor ook werkelijk voorwerpen gevonden werdendie de sporen droegen tot het namaken van muntstukken gebezigd te zijn. De aanhouding van den man was daarvan het gevolg. Te Deventer is in de Voorstad, onder het stroo in eene bedstede, ge vonden het lijkje van een pasgeboren kind, waarvan de ongehuwde moeder reeds 7 Februarij jl. heimelijk moet zijn bevallen. Men meldt uit Zwolle: De schipperij rapporteert, dat het zeer gevaar lijk is, de Zuiderzee te bevaren. Door sterken Z. W. wind is eene zoo groote massa ijs tegen den noorderwal gedreven, dat bij een te verwachten N. W. wind en het afkomen der ijsmassa's de schepen groote schade zou den beloopen. Te Meppel is gisteren morgen een hevige brand uitgebarsten in eene schuur, waarin heide en andere brandbare stoffen waren, gelegen op het Oosteinde. In een oogenblik was de schuur afgebrand en sloegen de vlam men, voortgezweept door den hevigen zuid-westen wind, over op de twee voor de schuur gelegen huizen. De bewoners hadden naauwelijks tijd zich te redden. Ook deze twee huizen, met bijna alles wat er zich in bevond, waren in korten tijd eene prooi der vlammen. minderden dat concessionarissen, ten behoeve van de garanderende ge meenten een kapitaal storten lot een reëel bedrag van ƒ5000, tot waarborg Ij Het geregtshof te Leeuwarden heelt uitspraak gedaan in de zaak van van de rigtige uitvoering der concessie, Door de firma Crans en C°. is ook het verzoek gedaan om de waarborg som, gestort voor den aanleg en de exploitatie van paardenspoorwegen alhier, van 6000 te verminderen tot op 2000. welke gelden zij ten bate dei- onderneming wil aanwenden. Burg. en weth. stellen voor hierop gunstig te beschikken en aan concessarissen eene waarde van 4000 te restitueren Blijkens een nader ingekomen schrijven van jhr. Diert van Melissant, te 'sHagc, kan deze zich wel vereenigen met het voorstel der commissie van fabricage om hem den gevraagden grond af te staan voor de som van ƒ326 maar niet met dat van de commissie van financiën, om dien grond te koo- pen tegen 2.50 per centiare. Mogt dit laatste worden aangenomendan verklaart hij zijn verzoek in te trekken. Door de commissie tot de zaken der Waalsche kerken is aan den heer J A. van Hamel, pred. te Leiden, op zijn verzoek, na bijna 44-jarige dienst eervol emeritaat verleend, in te gaan met 1 July aansl. Het getal der in liet Werkbuis alhier opgehomeuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 68 tot 86 volwassen personen en 9 tol 13 kinderen Te 's Hage zalvermoedelijk gedurende de maanden Augustus en Sep- ji lember aanst., onder beseherming van Z. M. den koning, eene tentoonstel ling worden gehouden van voorwerpen betrekking hebbende op het vorstelijk stamhuis Oranje Nassau en op de wapen-, geslacht- en zegelkunde in het algemeen, liet doel dezer tentoonstelling is de belangrijke daden, door bet regerend stamhuis in het algemeen en in hel bijzonder voor ons vaderland verrigt, zooveel mogelijk aanschouwelijk voor te stellen en tevens liet nut der wapen-geslacht- en zegelkunde meer algemeen bekend te maken en den lust tol beoefening dier wetenschappen op te wekken. Aan het programma ontleenen wij het volgende: De inzendingen zullen in drie hoofdafdcelingen worden verdeeld: 1°. Alles wat de geschiedenis en oudheidkunde van hel stamhuis Oranje- jj Nassau betreft. 2". Dc wapen-, geslacht en zegelkunde. 3". De wapenkunde toegepast op kunst en industrie Dc commissie van de tentoonstelling koestert het vertrouwen, dat het nut dezer tentoonstelling, zoo voor wetenschap als voor kunstnijverheid, door velen zal worden erkend; zij spreekt daarom den wensch uit. dat tot het welslagen zal worden medegewerkt door het inzenden van voorwerpen. In menig raadhuis, kerk, geslicht of museum toch. alsook in het bezit van particulieren, betinden zich voorwerpen, die, indien zij bij elkaar gebragt zullen zijnal is het sléchts voor betrekkelijk korten tijdeen nieuw licht over de geschiedenis van ons zoo dierbaar Stamhuis eu over genoemde hulp wetenschappen der geschiedenis kunnen verspreiden. Er zal een catalogus worden opgemaakt, waarin de omschrijving der voorwerpen, alsmede de namen eu woonplaatsen van de inzenders voorkomen. De transportkosten bij dc inzending, doch niet die van terugzending, komen voor rekening der tentoonstelling. De commissie zal al het mogelijke doen voor de zorg- D. J. W.die teregtstond wegens poging tot brandstichting in het huis van arrest te Winschoten. Het hof was van oordeel dat door het gehouden onderzoek niet bewezen was, dat besch. het doel heeft gehad om den brand naar de gevangenis te doen overslaan, zoodat hij op dat punt werd |j vrijgesproken. Het verklaarde hem echter schuldig aan het opzettelijk toe- |j brengen van schade, en veroordeelde hem tot 7,50 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. Een treurig voorval heeft Woensdag te Katlijk (Schoterlandl plaats gehad. Drie kinderen, twee jongens en een meisje, waren naar het bosch gegaan om brandhout te sprokkelentoen een van heneen jongen van 9 jarenschertsend te kennen gaf dat hij zich eens wilde ophangen. Hij nam het touw, dat medegenomen was om het hout bijeen te bindenmaakte het aan een boom vast, bevestigde het toen om den hals en liet zich toen hangen. Het schijnt dat hij dadelijk het bewustzijn verloor, en de twee toeziende kleinen, zulks bemerkende, liepen haastig naar huis en deelden daar hel voorgevallene mede. Üogenblikkelijk snelde men naar de plaats terug, en sneed het touw los; doch het was te laat, de knaap was reeds een lijk. 'sGRAVENHAGE, 21 Februarij. Bij kon. besluit van 20 Febr. jl. is eervol| ontslag verleend aan II. L. Staal, als landmeter 1® kl. bij het kadaster; op zijn verzoek, aan W. Daams, als landmeter le kl. bij het kadaster; en zijn bij hetzelfde besluit benoemd: tot landmeter le kl. bij het kadaster: T. Schavier, J. T. Hcssels, M. J. van Erkel, L. P. de Croon, A. Borrenbergen, C.'W. Soutendijk, C. J. T. van der Hoeft, thans allen landmeters 2' 1.1.lot landmeter 2® kl. bij hel kadaster: J. J. van Dullemen, C. G. van llatlum, A. Griffijn, A. S. Keurschot, F. G. Stucki, P. Sillevis, J. F. 11. Meijer, F. P. M. Baetens, C. J. D. van Eek, P. J. lfogenhuis, thans allen landmeters 3' kl. Voor de Haagsche regtbank werd gisteren bepleit eene vordering, door den heer van W.graanhandelaar te Hillegom ingesteld tegen den heer 11., graanhandelaar te Naaldwijk, welke vordering aanvankelijk strekte tot be taling eener som van ruim ƒ2100, wegens geleverde granen. Op deze vor dering werd namens den gedaagde geantwoord dal hij reeds ruim 1400 betaald had en alzoo slechts 680 schuldig was, die hij dan ook ter teregt- zitting in contanten aanbood. De eischer wilde dat aanbod niet aannemen zonder veroordeeling van den gedaagde in de proceskosten op grond dat deze in verzuim was, en dc gedaagde wilde van geene betaling der kosten welen. De pleidooyen liepen dan ook alleen over de vraag, wie deze kosten j te betalen had. Voor den eischer trad op de advocaat mr. J. D. Veegens en voor den gedaagde de advocaat mr. D. S. van Emden. Bij de gisteren voortgezette verkooping van oudheden, kunstvoort brengselen enz., nagelaten door baron van Heemstra, zijn weder voor ver- schillende voorwerpen hooge prijzen besteed. Een ebbenhouten kast met ailaarkastje en op de binnenzijde der deuren en op de laden 13 schilder-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5